Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Atomizor/vermorel pentru legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Vorbeam serios cand va intrebam de ala parca de 16litri, voi sunteti mai versati ca mine la chestiile astea practice, chiar azi vazusem la Brico ceva, dar ramasese doar eticheta si o baterie...stinghera

Edited by subway_guru, 15 December 2014 - 01:49.


#20
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu astept sa vina mos cadou la tine qwerty si ma voi lamuri ... pe jumatate ... caci vreu low cost si nu bag zeci de milioane intr-un afumator, vorba printelui.

Edited by meganedoi, 15 December 2014 - 02:08.


#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ca un atomizor chiar si manual e mai bun decat o stropitoare e cam evident, dar sa mai si dau bani pe o chestie dintr-asta nazista de gazat oameni nevinovati parca totusi n-as fi chiar asa de tampit!
:)

Edited by subway_guru, 15 December 2014 - 02:15.


#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
parinte de ce crezi matale ca daca vorbesti despre sosuri de ardei si ardei murati esti on topic , esti la fel de ontopic ca si noi cu vermorelele
scaiba mi-ai sters postarea?
i a cititi ce scrie in primul post scrie -cultura ardeiului de la insamantare pina la maturitate- asa ca este off topic ce se discuta pe aici.cum e de altfel si la tomate .....

Edited by silesax, 15 December 2014 - 06:28.


#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in afara de faptul ca mi-am numit banalul vermorel atomizor...si evident ca merit sa fiu pusa la zid in n postari de cate n randuri...altceva? mai departe e de vazut cam ce info aiurea am oferit eu...personal cu vermorelul meu cu tija reusesc prin reglarea duzei sa acopar f bine si repede atat cultura de ardei cat si cultura de rosii din vie (eu aplic in general ceaiuri si alte zemuri). tata nu trece direct pe rosii cu atomizorul pt.ca le rupe, dar ceata aia care se formeaza cu siguranta le ajuta. cum altii am vazut ca reusesc cu atomizorul sa nu rupa nici rosii si nici ardei...bag seama ca-s ori mai destepti ori jetul din atomizorul lor nu-i asa puternic ca jetul din atomizorul lui tata.

pe de alta parte 7000 de postari in 10 ani si in alte topicuri decat agricultura...pare ca mai am si alte interese Posted Image

LE: daca vei cauta mai asiduu pe batranul G. vei gasi ca exista atomizoare cu nebulizare.

LLE: acuma...probabil ca nu va dati seama, dar cocosismele creeaza un mediu destul de aiurea pe forumul asta (si prin cocosisme inteleg: zice unul ceva, chiar si prostie, sar vreo 3-4 care sa-i dea in cap la modul violent, ca sa demonstreze cat sunt ei de destepti, fara sa realizeze ca stilul asta arata doar cat sunt de limitati). un stil corect si ne-agresiv este asa: zice unul ceva, chiar si o prostie, nu sariti sa-i demonstrati cat e de prost, ci mai degraba discutati problema calm si cu argumente si...poate realizati chiar voi insiva ca lucrul ala nu e o prostie Posted Image

LLLE: eu zic asa, odata cu noul an sa ne calman cu toti ca...nu'i pe bani! zau...uneori sunteti asa de turbati ca zici ca e pe bani!

Edited by anknic, 15 December 2014 - 12:10.


#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate ei vorbesc din proprie experienta dupa ce au dat hectare cu atomizorul nu din ce zice tata...oricum pe mine nu ma intereseaza cum ii spuneti la vermorel ii puteti spune si motopompa eu doar am vrut sa va arat cum se numeste de fapt si faptul ca se poate da la orice cultura .nu va atac in nici un fel dar vad ca dv faceti posturi de 40 de rinduri si fortati postarile pe tema asta .
ps - poate vine scaiba si sterge tot ce sa discutat aici inclusiv sosul de ardei ca sa ne elibereze ....apoi facem spirala..

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu vreau sa fortez absolut nimic, am recunoscut ca aveam un lapsus cu vermorelul, mai departe...din partea mea discutia asta se putea purta civilizat vermorel versus atomizor, fiecare zicea ce zicea din experienta lui si gata, am vrut doar sa scot in evidenta o stare de fapt  a unora de pe forum...stare pe care au mai comentat-o si altii (ca sa nu se zica, ca-s singura defecta de pe arie)

 nicoretro, on 15 decembrie 2014 - 01:16, said:

Vad ca suntem multi cei care ne dorim sa facem upgrade de la clasicul vermorel...
@Parinte...am si eu aceleasi intrebari ca si tine....ardeiul e sensibil tare la ruperea ramurilor


asta nu e proprie experienta cu atomizorul...si da, nu dau eu cu atomizorul (cum nu bag eu motosapa), dar cred ca fiind acolo de 6-7 ori pe vara cand se da cu atomizorul de ceva ani...as putea spune ca am ceva experienta...nu l-am vazut doar in poze :)

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
experienta nu poti avea odata ce doar te uiti .

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Hai ma termnati ca deja ebtarla de.porumb aici...pompa de stropit, poftim...orice om fara draci pe el a priceput la ce se pune tija, mai lunga, la porcaria aia manuala care, apropos, "atomizeaza" si aia destul de ok...nu la fel de fin ca moto sau electro pulverizatorul dar suficient si cu o oompa buna actuonala.la.mana se poate stropi cum vrei...
Hai sa nu ne.mai cojm atata in sus ca nu e cazul, citeste dracu si intelege aiurea...pai ala nu are nici pompa de stropit de mana....oricum nuare nicio treaba cu nimic si pana ajunge ala sa aiba atomizor cu motor termic.....ahaaa....

Deci ideea era ca la pompa de mana te ajuta o tija mai lunga, ca sa nu stai.cocosat.
Personal am pompa verticala, cilindrica, o cari in mana, gloria, un milion si ceva....e beton...pulverizeaza arhisuficient de fin si te descurci lejer sa dai pe oriunde si oricum...
D'aia n-am avut eu vreme sa parlesc toata curtea ca nu pukverizeaza aia, sa fim seriosi....
Deci pompa buna sa fie, tija lunga daca e de spate, sa pulverizeze ceata si e destul...plusurile de viteza, comoditate samd le poate aduce atomizorul, aduca ponpa cu motor termic...merge si la legume, unii o folosesc, ramane intrebarea daca pt suorafete mici sa exusic la legume sau distante mici asta mai ieftine sunt ok, se pot regla sau parai aiurea si prapadesti chimicalele aiurea.

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 silesax, on 15 decembrie 2014 - 12:53, said:

experienta nu poti avea odata ce doar te uiti .


afirmatia asta e absolut excesiva, ca sa nu zic rautacioasa. ba da, am experienta pt.ca am draci pe mine si imi bag nasul peste tot. nu iti inchipui ca stau in casa si ma uit cum da tata cu atomizorul. am participat extrem de activ la reglaje si particip activ de fiecare data la compozitia solutiei de stropit.

#29
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@parintele se mai rup ardeii de la atomizor... ca să dai eficient cu el trebuie să umbli un pic la accelerație - eu am 3 trepte la stihl și merg la treapta cea mai mică. Dacă mi-ar plăcea ceva nou... ar fi Solo 433 cu motor în 4 timpi.
Am umblat cu multe mărci de atomizoare și am simțit cele mai putine vibrații la stihl... se operează și mai ușor decât solo care are tradiție în așa ceva; cifarelli în nici un caz- vibrații mari, comenzi nasoale și motoare șpanchi.
Din experiența mea pot să zic că pentru legume de tot felul cele mai bune variante de azi ar fi pompele electrice gen Stocker sau cu motor Solo 433 (nu dați cu pietre pentru preț).

Solo 433h
SOLO 433H Опрыскиватель: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Peq_f6_mHEU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Anknic, dc recitesti toate postarile mele si ale colegilor o sa vezi ca nimeni nu iti da in cap... Nu te-a jignit nimeni si nu a facut nimeni referire la persoana ta, cel mult s-a raspuns la reactiile tale deplasate. Se pare ca nu suporti ca cineva sa fie in opozitie cu tine si sa te contrazica...preferi sa te lasam sa scrii toate prostiile doar ca sa nu te simti lovita in cap si sa ne faci in toate felurile. Faptul ca sunt mai multi care iti spun acelasi lucru trebuie sa iti dea mai mult de gandit si sa te faca sa reflectezi mai mult asupra propriei persoane.

Legat de vermorel...iti repet....eu personal nu am reusit sa aplic cu asta solutia sub frunze intr-un mod eficient....de-asta imi doresc atomizor. Asta e singurul lucru pe care l-am spus...dar aceasta afirmatie a mea nu putea sa ramana fara interpretari din partea ta...."dracii" aia or fi de vina?

Edited by nicoretro, 15 December 2014 - 14:35.


#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nico, cu ce vermorele ai incercat?

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 nicoretro, on 15 decembrie 2014 - 00:11, said:



Am postat pentru ca nu am fost de acord cu tine cand tu ai recomandat vermorel(sau atomizor cum vrei tu sa ii spui) cu tija pentru a stropi sub frunze. Am spus ca am si eu vermorel cu tija, ca si toata lumea de pe-aici si am lucrat destui ani cu el ca sa stiu ce poate. Ca sa aplici cu tija vermorelului(fie ea si de 2m) sub toate frunzele de ardei de ex(ca tot suntem in topic) e o munca de chinez si nu o sa poti niciodata sa ai aceeasi performanta ca a unui atomizor. Eu personal am incercat sa fac aceasta munca de Sisif si vorbesc doar din experienta proprie.
Atomizorul functioneaza total diferit de vermorel, se bazeaza pe alt principiu de functionare si este mult mai versatil. Prin jetul de aer creat, la stropirea ardeilor de ex, frunzele sunt intoarse pe toate partile si astfel substanta pulverizata ajunge pe toata planta.



1. vermorelul meu pulverizeaza extrem de fin intr-un cerc cu raza de 15 cm. nu mi s-a parut o munca de chinez batran sa stropesc rosiile (circa 150 fire intinse prin via care are 1000 mp), ba chiar cred ca dureaza cam 2 ore. clar nu mi se pare naspa avand in vedere ca prestez diverse ceaiuri si zemuri de cel putin 6 ori pe sezon. cred ca dureaza 10 sec.sa iei o rosie de jos in sus. cum si parintele a scris ca e multumit de vermorelul lui...se prea poate ca tu sa nu fii multumit din cauza vermorelului tau, nu din cauza mea. dar este excesiv sa zici ca nu stiu despre ce vorbesc cand spun ca vermolelul meu isi face treaba...

2. cu teoria atomizorului: a mai scris cineva pe la discutii cum ca nu recomanda atomizorul la legume, silesax a scris ca el il foloseste, este extrem de posibil sa fie vorba de reglaje, dar inca o data subliniez, ca sa faca ceata atomizorul (si sa fii sigur ca intradevar ceata aia sufoca orice insecta netrebuincioasa si in acelasi timp substanta ajunge pe fiecare colt de frunza), trebuie sa ii dai putere si puterea aia la jet rupe plantele mai firave. la mine rosiile sunt legate de sarmele de vie, la altii poate sunt legate de pari si atunci atomizorul nu le face nimic.

se prea poate ca daca vin cu atomizorul meu si iti flenduresc rosiile sa zici ca atomizorul e o porcarie, iar daca dau cu vermorelul meu sa devii fan vermorel, intelegi despre ce e vorba?

#33
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Dacă dai cu atomizorul la blană prin legume rămân în urmă doar niște bețe... d-aia spuneam că cele mai bune scule de stropit la legume sunt pompele alea electrice sau mămica lor Solo 433.

#34
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 nicoretro, on 15 decembrie 2014 - 00:11, said:

Anknik draga, eu nu am o problema cu tine personal si nu postez de dragul de a posta sau de plictiseala(deocamdata nu am sapte mii de postari pe sute de topicuri din cele mai variate...postez doar pe aria de agricultura, pe topicurile care ma intereseaza).

Postezi cate o prostie si dupa aceea incerci in alte n posturi sa te justifici, sa despici tu firul in 4 si sa cauti adevaruri printre erorile scrise anterior si sa ii jignesti pe cei ce te corecteaza.

1.este un atac la persoana, nu are rost sa il discutam, poate te prinzi singur

2.astept sa imi spui cu subiect si predicat prostia pe care am spus-o. in afara de chestia cu folosit denumirea de atomizor in loc de vermorel (pe care am recunoscut-o singura acum nu stiu cate zile). deci astept sa imi spui ce prostie am spus...fara sa comentezi despre atomizoare, pe care le-ai vazut doar in poza!

#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Colegul a fost avertizat, a înțeles clar că nu a fost cel mai fericit mod de-a pune în pagină ce voia a spune.

Nu vă repet bancul cu polițistul și banca care se rupe fiindcă voi știți morala.

#36
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
eu la legume/vie/pomi, folosesc un atomizor Hyundai, de vreo 43 de cm3, cu rezervor de solutie de 12 litri. In vreo 5 ani de cand il am, am schimbat la el doar o bujie. Il folosesc atat in solar cat si in camp si nu am treaba cu ruptul plantelor sau crengilor. Se poate regla puterea jetului de aer (7 trepte) cat si cantitatea de solutie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate