Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

HiMedia Q5/Q10 QUAD CORE Android 4.4.2 TV Box

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#271
iacob_manuel

iacob_manuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcristianstoica, on 26 aprilie 2015 - 22:37, said:

Physical keyboard setat pe ON
[ https://www.mediafire.com/convkey/b8e9/zta3otd9uudf551zg.jpg?size_id=6 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Esti cel mai tare Mercy.Posted Image
Daca nu insist, la 1.0.7 si la 1.0.8 cu vuze nu imi trage de pe net cu viteza mai mare de 3MB/s, la 1.0.4 cel cu care a venit original nu aveam problema asta, trageam lejer cu 11MB/s pe hdd-ul extern. Mai am ceva de instalat pentru viteza la net?

#272
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View PostMrNiceGuy, on 27 aprilie 2015 - 13:08, said:

Playerul e acesta http://www.mediagala...droid-4-4-wi-fi ?
Mi-ar trebui un player cu care sa ma uit la filme (nu online) si sa aiba sunet HD, din ce am citit pe forum cam acesta ar fi cel mai complet, e adevarat? Sau aveti vreo alta recomandare in acest buget? Nu ma intereseaza decat partea de redare video si audio HD sa nu fie decalata sau sa sacadeze atunci cand urmaresc filme de pe vreun hard disk, mai putin spre deloc online. Online eventual muzica de pe youtube.
Daca il vrei pentru redare de pe hdd nu ti-l recomand. Eu l-am avut si l-am returnat pentru acest lucru. Nu reda fluent avi, mkv. Cel Putin cele pe care eu le aveam si care pe un media player dedicat, cat si pe playerul tv-ului rulau fãrã probleme.
In general ferește-te de android boxuri pentru ca sunt dedicate mai mult pentru online, nu au decodare hardware. Orienteazã-te pe ceva cu sistem Windows minix z64w sau pipo x7

#273
iacob_manuel

iacob_manuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.08.2007

View PostMrNiceGuy, on 27 aprilie 2015 - 13:08, said:

Playerul e acesta http://www.mediagala...droid-4-4-wi-fi ?
Mi-ar trebui un player cu care sa ma uit la filme (nu online) si sa aiba sunet HD, din ce am citit pe forum cam acesta ar fi cel mai complet, e adevarat? Sau aveti vreo alta recomandare in acest buget? Nu ma intereseaza decat partea de redare video si audio HD sa nu fie decalata sau sa sacadeze atunci cand urmaresc filme de pe vreun hard disk, mai putin spre deloc online. Online eventual muzica de pe youtube.
Din punctul meu de vedere(nu vorbesc in numele tuturor) este o achizitie buna daca il iei pentru filme maxim 1080p 8bit si la o rezolutie de iesire de 1920x1080 60Hz, redate de pe hdd. Pentru rezolutii mai bune sau video online tre sa scoti multi bani din buzunar, acesta nu face fatza si nu cred ca vreun android box face fatza. Daca totusi vrei sa il iei cauta pe mai multe situri il gasesti mai ieftin, eu l-am luat cu 599 lei de la evomag. Iti mai trebuie un mouse + tastatura wireless pentru web browsing sau telecomanda qwerty cu giroscop, cu telecomanda lui te descurci mai greu. Cu sunetul nu am avut probleme nici cu 5.1 nici cu 2.0.

#274
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
gran_torino pai era indicat daca specificai cu ce player ai incercat sa redai contentul. eu cu 4k player  mxplayer (custom codec si hw accel on) si kodi/spmc nu am probleme la redare de content uzual in limita a unui bitrate de 50-55Mbps.
singura problema e ca la unele bd.iso (indexare content) kodi are parte de un force close.

Edited by carmenclara1, 27 April 2015 - 15:12.


#275
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!Va rog sa imi spuneti daca acest mediaplayer este compatibil cu hdd extern de 2 TB.Multumesc!

Edited by fologeam, 27 April 2015 - 16:25.


#276
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Invariabil o sa zica lumea ca sunt avocatul celor de la Himedia...

Banuiala mea este, ca s-a folosit pentru redare Kodi in combinatie cu accelerarea hardware lasata pe optiunea implicita,iar in acest caz sunt bifate ambele optiuni si anume, libstagefright si mediacodec. Trebuie sa fie doar libstagefright, adica prima bifa!

Kodi nu poate sa redea fluent 4K, asa ca, va pierdeti timpul...

Pentru redarea unui numar mare de formate video si containere folositi Himedia Center Entrance, adica player-ul nativ si/sau MX Player 1.7.39 (nu merge chiar tot cu asta, dar vad ca e capabil sa redea 4K HEVC...). Atentie insa, la acesta din urma va sfatuiesc sa nu umblati la partea de video/accelerare ci doar la partea de subtitrare (dupa preferinte...)

In ultimul firmware pus la dispozitie de maestrul cristianstoica, a fost integrata o rezolvare pentru Kodi, este vorba de Himedia Wrapper. Intrati in aceasta aplicatie, apasati pe install sau enable (ceva de genul, nu sunt acasa si nu stiu pe de rost...), dupa care iesiti din aplicatie.
In acest fel media center-ul Kodi va fi fortat sa foloseasca player-ul nativ Himedia la redarea fisierelor video.

Pentru redarea fisierelor 4K va sfatuiesc deasemenea, sa folositi USB 3.0 sau reteaua Gigabit pe cablu (daca aveti asa ceva), mai ales daca, au bitrate mare.

Marturisesc, ca la inceput si eu am avut cate ceva de lucru, dar nu mi-am permis sa arunc cu pietre inainte de a incerca toate optiunile si sfaturile primite.

@MrNiceGuy,
pretul pare okay, intereseaza-te cum e cu politica de retur si daca nu-ti convine ceva la el il dai inapoi. Daca ai posibilitatea sa-l rezervi si sa te duci sa-l testezi la magazin e si mai bine, dar decizia iti apartine...

Have fun!

#277
mrc1

mrc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2007
As vrea sa aflu, de la cine și-a făcut update la 1.0.8... dacă la aplicatia youtube sunt îmbunatățiri? (ex.:1080p si sa nu se vadă pixelat si sacadat / agățat), în ce măsură merita făcut update.
Daca fac update se poate trece înapoi la versiunea dinainte (1.0.7)?

Va mulțumesc si va doresc o zi buna in continuare.

#278
iacob_manuel

iacob_manuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.08.2007

View Postmrc1, on 28 aprilie 2015 - 09:18, said:

As vrea sa aflu, de la cine și-a făcut update la 1.0.8... dacă la aplicatia youtube sunt îmbunatățiri? (ex.:1080p si sa nu se vadă pixelat si sacadat / agățat), în ce măsură merita făcut update.
Daca fac update se poate trece înapoi la versiunea dinainte (1.0.7)?

Va mulțumesc si va doresc o zi buna in continuare.
Eu am ramas cu 1.0.8 CS mod care ii ok, aplicatiile youtube redau la fel ca si in fw-urile mai vechi, adica sacadat. Il folosesc mai mult pentru Kodi, ii mai rapid si mai stabil., pentru 3840x2160 24Hz sau 30Hz prin HDMI este tot inutilizabil.

#279
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

View Postfologeam, on 27 aprilie 2015 - 15:55, said:

Salut!Va rog sa imi spuneti daca acest mediaplayer este compatibil cu hdd extern de 2 TB.Multumesc!


Salutari!Revin cu intrebarea:acest mediaplayer este compatibil cu hdd extern de 2 TB?Am un hdd extern Seagate de 2 TB si as vrea sa cumpa acest player.Multumesc!

#280
mrc1

mrc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2007

View Postiacob_manuel, on 28 aprilie 2015 - 10:04, said:

Eu am ramas cu 1.0.8 CS mod care ii ok, aplicatiile youtube redau la fel ca si in fw-urile mai vechi, adica sacadat. Il folosesc mai mult pentru Kodi, ii mai rapid si mai stabil., pentru 3840x2160 24Hz sau 30Hz prin HDMI este tot inutilizabil.

Mulțumesc de răspuns, eu în principiu sunt mulțumit asa cum merge (problemele importante s-au rezolvat ajutorul lui CS, respectiv cu FW 1.0.7 CS) iar treaba cu youtube nu e problema grava.
Eu il folosesc mai mult ca media player, putin internet și putin torent cu care merge corespunzător.

Edited by mrc1, 28 April 2015 - 10:34.


#281
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007

View Postiacob_manuel, on 28 aprilie 2015 - 10:04, said:

Eu am ramas cu 1.0.8 CS mod care ii ok, aplicatiile youtube redau la fel ca si in fw-urile mai vechi, adica sacadat. Il folosesc mai mult pentru Kodi, ii mai rapid si mai stabil., pentru 3840x2160 24Hz sau 30Hz prin HDMI este tot inutilizabil.

Am scris aici cum trebuie procedat in cazul in care cineva doreste sa foloseasca Kodi pentru 4K, BD-ISO 3D, etc...

View Postfologeam, on 28 aprilie 2015 - 10:09, said:



Salutari!Revin cu intrebarea:acest mediaplayer este compatibil cu hdd extern de 2 TB?Am un hdd extern Seagate de 2 TB si as vrea sa cumpa acest player.Multumesc!


Eu nu am atasat la el HDD de 2TB, dar conform celor de aici suporta si HDD de 4TB.

Have fun!

#282
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
In link-ul pus de tine se specifica ca suporta 4 TB pe portul SATA.Eu am hdd extern care se poate cupla doar la portul USB.Pentru USB nu se specifica cat suporta.

#283
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
HDD 2TB USB 3.0 WD Elements/My Passport merg fara probleme, la Seagate se poate sa fie necesar cablu de alimentare Y sau alimentare separata.

#284
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Uite, in aceasta postare este vorba despre Q5II (fratele mai mic al lui Q5 Quad). Pe finalul postarii se vorbeste despre WD External drive de 3TB, si mai spune si de altele de 2TB.
Prin analogie, nu vad de ce fratele mai mare nu ar putea gestiona un HDD extern de 2TB...


Have fun!

#285
iacob_manuel

iacob_manuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.08.2007

View Postkoji, on 28 aprilie 2015 - 11:53, said:

Am scris aici cum trebuie procedat in cazul in care cineva doreste sa foloseasca Kodi pentru 4K, BD-ISO 3D, etc...


Have fun!

Multumesc koji, dar problema mea nu e ca nu stie sa decodeze 4K, nu stie sa decodeze 4K si sa afiseze pe un monitor 4K cu rezolutia corespunzatoare, nici macar 1080p nu reda cum trebuie pe 3840x2160, nici kodi nici playerul intern nici muuulte alte playere cu cele mai bune ratinguri din google market. Filmele 1080p au sunetul decalat de video pe playerul intern + framedrop la fiecare 3-400ms + timelapse enervant( ba se misca prea repede ba mai incet) si pe kodi se vede fparca ceva mai bine dar tot sacadat, in rest sunetul se pupa cu video, indiferent ce rata de refresh as folosi pentru 3840x2160 prin HDMI. Folosesc un HDD extern de 500Gb cu USB3.0 pe USB-ul 3.0 al playerului, nu cred ca e asta problema pentru ca am copiat filmul si pe sd-ul intern si nu e nici o diferenta. Am pus pana si SSD-ul pe SATA si tot la fel vede si SSD-ul folosit il am pe laptop si pot sa scriu cu 200MB/s, problema e software, d.p.d.v hw el este capabil doar ca nu multa lume se plange de asta, am zis ca daca imi iau TV barem sa fie 4K ca cinestie peste cativa ani or sa fie mai multe filme 4K si am nevoie de un mediaplayer care sa imi redea filmele actuale scalate la rezolutia televizorului.

Edited by iacob_manuel, 28 April 2015 - 14:55.


#286
koji

koji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 02.08.2007
Daca ai aceste probleme si le poti sustine si la service, cred ca ar fi bine s-o faci.

Personal nu am receptor TV 4K, dar am testat fisiere cu aceasta rezolutie si nu am avut nici o problema. A rulat un fisier de 48 min. cu un bitrate masiv de 110 Mbps si rezolutie 3840x2160 prin retea fara sa agate macar odata. Chiar daca redarea s-a facut prin downscale la 1080p, asta nu inseamna ca nu se consuma resurse fiindca aplicarea algoritmilor se face on the fly.

Nu am probleme cu framedrop si nici cu audio decalat.

Daca este careva pe-aici, in afara de tine, care are un receptor TV 4K si acest mini PC, si poate rula materiale cu aceasta rezolutie poate ne impartaseste experienta sa, in acest fel te vei edifica mai bine asupra a ceea ce trebuie sa faci in continuare.

Have fun!

#287
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

View Postcristianstoica, on 28 aprilie 2015 - 13:39, said:

HDD 2TB USB 3.0 WD Elements/My Passport merg fara probleme, la Seagate se poate sa fie necesar cablu de alimentare Y sau alimentare separata.
HDD-ul meu de 2TB este Seagate cu alimentare separata,deci presupun ca ar trebui sa fie in regula.Referitor la youtube,este adevarat ca functioneaza sacadat pe acest player chiar si cu firmware-ul facut de tine?Daca da,crezi ca se poate face ceva in viitor pentru remediere?Multumesc!

#288
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

Quote

youtube,este adevarat ca functioneaza sacadat pe acest player chiar si cu firmware-ul facut de tine
FW nu este facut de mine, eu doar l-am "gătit" dupa placul meu. Problema aplicatie de YouTube exista in general pe SDK asta, ca solutie ai YouTube Google TV, Viral, YouTube addon Kodi, etc.
Citeste msg #226 si #234 sumarizeaza cam tot ce trebuie sa stii despre media player  asta.

Edited by cristianstoica, 28 April 2015 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate