Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
920 replies to this topic

#163
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Am alocat ceva timp ieri dupa-amiaza si printre altele am inceput sa mai tund/smulg buruianul crescut in urma ploilor din ultima perioada la baza copacilor plantati. Na, nu la toti dar mai ales acolo unde se impune vizual.
Ceea ce am observat, desi nu am mai vazut avertizari pentru tratamentele efectuate la pomi, este prezenta unui numar considerabil de paianjeni prezenti la baza merilor, care misunau de zor, de diferite marimi, culori, etc. Posibil sa fie acelasi paianjen in diferite stadii de maturitate...

A mai observat cineva? Interesant este ca in pomi nu am vazut decat in 2-3 locuri...

Cu stima.

#164
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Intre timp m-am si lamurit ca este vorba despre acest specimen minunat! :)

#165
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am gasit si eu azi un mar de +700gr, nici nu stiam ca se pot face atat de mari. Voi ce recorduri detineti?
Ce, doar pe partea aialalta sa`si cantareasca aia rosiile ?Posted Image

Attached Files


Edited by rid, 02 October 2017 - 17:46.


#166
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,618
  • Înscris: 27.01.2012
Ce soi?
La mine cele mai babane sunt de regula Mutsu dar n-am avut niciodata curiozitatea sa le cantaresc...

#167
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
N`am idee ca`i marul vecinului(poate stie cineva). Are vreo 20 de ani.
Se vede treaba ca vecinul vecinului baga bine foarfeca in pom de 2 ani incoace :)))

#168
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,618
  • Înscris: 27.01.2012
Sau mai degraba rareste rodul?

#169
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,618
  • Înscris: 27.01.2012
M-ai facut curios si le-am pus pe cantar...au fiecare fix 330g, parca-s trase la xerox...

#170
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Aproape la orice pom, daca se lasa/raman putine fructe si exista hrana suficienta, exista mari sanse sa produca fructe mari si gustoase. Iar daca se mai fac taieri de intretinere in verde sa vezi atunci ce poti pune pe cantar!
Imensitatile detinute de mine au fost dintre soiurile Generos si Jonagold (peste 800g) dar din pacate nu facusei poze la timpul respectiv...
Idared, Golden sau Starkrimson produc destul de des mere intre 400-600g.

Cu stima.

#171
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Am si eu niste mere marisoare. Au fost altele inca un pic mai mari dar nu am apucat sa le cantaresc/fotografiez :) Au fost 8 de toate intr-un pom mic, de trei ani. Si asta pentru ca am rarit fara mila fructele. Ar fi trebuit sa fie Aurii de Bistrita. Tare ma tem ca nu-s pentru ca eu mi le amintesc altfel, dar cine stie, timpul isi pune amprenta pe memorie. Daca ma poate ajuta cineva cu identificarea as fi bucuros.

Attached Files


Edited by cotzi, 05 October 2017 - 21:04.


#172
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Mie nu imi seamana...fondul ar trebui sa fie galben iar bujorul la partea insorita ar trebui sa fie mai degrana portocaliu decat rosu.
Sunt si alte diferente insa culoarea e dupa mine cea mai stridenta diferenta.
Daca e de la Roman cel mai probabil e o incurcatura, spun asta pt ca in principiu din ce am vazut eu auriu de la el arata  diferit.
Am si eu dar nu pe rod, tot de la el.

#173
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
E de la zdravan.ro Gandindu-ma la oferta lor de acum trei ani ma gandesc ca l-au incurcat cu Fuji dar nu pot fi sigur pentru ca nu ma pot baza doar pe pozele de pe net....

Edited by cotzi, 05 October 2017 - 21:48.


#174
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 11.07.2016
Seamana cu Pinova la culoare, dar Pinova parca sunt mai mici...

#175
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011

View Postcotzi, on 05 octombrie 2017 - 21:01, said:

Am si eu niste mere marisoare. Au fost altele inca un pic mai mari dar nu am apucat sa le cantaresc/fotografiez Posted Image Au fost 8 de toate intr-un pom mic, de trei ani. Si asta pentru ca am rarit fara mila fructele. Ar fi trebuit sa fie Aurii de Bistrita. Tare ma tem ca nu-s pentru ca eu mi le amintesc altfel, dar cine stie, timpul isi pune amprenta pe memorie. Daca ma poate ajuta cineva cu identificarea as fi bucuros.
Am si eu un mar de aproximativ aceeasi varsta si a facut 3 mere mari foarte asemanatoare cu cele din poze. Mie mi-a spus vanzatorul ca-i Ponic, dar stiind sigur ca nu-i soiul ala, cred ca vanzatorul s-a incurcat si a vrut sa zica Pinova.

#176
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are absolut nicio treaba cu pinova.

#177
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Poate fi și Champion

#178
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 07.09.2004
Cand ma gandesc ca a fost incurcat iau in calcul oferta acelui furnizor. Ori, la zdravan.ro acum trei ani nu aveau nici Pinova nici Champion. Cat despre Po(i)nic nici vorba! Din acest motiv ma intreb daca nu cumva e Fuji pentru ca are si marimea si "schema de culori" asemanatoare cu Fuji...

View PostraresE, on 09 octombrie 2017 - 09:16, said:

felicitari
Vad ca in 23 de minute de la inscriere ai acumulat 40 postari. Wow! 2 postari pe minut! Nu am nici o problema cu asta, Dar eram curios ce sau pe cine feliciti?

Edited by cotzi, 09 October 2017 - 09:33.


#179
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Pinova sigur nu e Attached File  IMG_2479.JPG   535.27K   27 downloads

Asta e Champion

#180
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Nici fuji nu e, fuji e un mar frumos, mai degraba cilindric si oricum nu ar trebui sa aiba asimetrii in halul ala iar in zona caliciului ar trrbui sa fie mai estompate acele extremitati ale coastelor, caliciul de regula e mai inchis putin.
In sectiune longitudinala ar trebui sa fie mai oval.
Mie nici la culori nu imi aduce a fuji..

Totusi, trebuie mentionat un lucru.
Multe soiuri sunt relativ eterogene si mai ales la multe soiuri exista n mutatii/ clone.

Este posibil si chiar probabil ca unii pepinieristi sa nu propage clone certificate pt acest scop.

Cu alte cuvinte soiurile mai si degenereaza sau sufera mutatii....ca si la animale, nu orice individ din rasa x este demn de a fi reprodus, in cazul asta propagat.
Permanent trebuie facuta o selectie si mai mult, trebuie plecat de la material genetic conform( categorii prebaza, baza samd).

Va dati seama ca unii propaga din marul x luat te miri de unde, unii chiar merg si iau altoaie de la x sau y care nici el nu stie de unde are soiul...
Pai prin 5 maini daca a trecut pomul ala...o fi el la origine fuji dar pana la tine in curte poate ajunge o chestie total diferita uneori.

Deci chiar daca ti-o fi dat fuji ca asa o avea el " fuji"...de la fujiul lu peliniera kkt cu acte si pana la fujiul clona x pe care il vand unii xare stiu ce fac si fac pt oameni seriosi/plantatii comerciale serioase...poate fi drum lung.

De aia se lucreaza cu etichete, certificate, licente samd...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate