Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#199
alinabuliarca

alinabuliarca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.05.2009
Buna ziua!
Ma puteti ajuta cu o identificare? Sunt mere dintr-o livada veche, proprietarul nu cunoaste soiul, doar ca sunt mere pentru diabetici. Pomul are vigoare mijlocie-mare. Fructul e mare-200-400 grame, dulce-acrisor, mai mult acrisor, pare a se indulci pe masura ce sta. Pulpa e ferma dar cumva usor fainoasa, comparativ cu Pinova, Florina, se dezintegreaza usor la gatit, se gateste repede-copt in 15 -20 minute. Merele au fost culese spre sfarsitul lui octombrie, dar am vazut oameni culegandu-le si acum. Peste vara nu se pot consuma fiind foarte pietroase. Ma gandeam la un Reinet (Reine de Reinete), dar datele de pe net nu prea se potrivesc in totalitate.
Multumesc!

Attached Files



#200
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Soiul se numeste Renet cenusiu., e soi vechi se coace iarna f. aromate .

Edited by calinus68, 01 November 2018 - 21:21.


#201
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Buna ziua,
Doresc sa plantez 3 meri, dar nu am de unde lua pamant cu ingrasamant.
Cel mult pot lua pamant cu mranita.

Pot face cu altceva mocirla? Daca nu am mranita?

Thx all,
Dan.

#202
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Faci mocirla din pamant galben dar e bine sa pui si ceva ingrasamant natural daca ai.

#203
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Pai aia e, ca nu am.
NIci pamant galben nu am.

#204
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Pui mranita in groapa, plantezi pomul, tasezi bine pamantul, ii dai 2-3 galeti de apa si cam atat, acum e in repauz vegetativ, abia la primavara pleaca, nu e musai mocirlire, eu am pus peste 20 si nu am mocirlit niciunul, asa cum ti-am spus, s-au prins toti.

#205
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu am plantat fara nicio mocirlire si fara nicio tasare, dar este bine sa fie udat zdravan pamantul in jurul pomului pentru a se tasa natural cu ajutorul apei.
Tasarea pamantului prea umed distruge structura solului si il face beton armat dupa aceea. Acum solul fiind foarte uscat din cauza secetei poate fi si tasat, dar eu prefer mai degraba tasarea cu ajutorul apei.

Edited by Vincentiu_1981, 08 November 2018 - 22:34.


#206
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Am plantat i toamna 3 pomisori.
Acum a venit timpul de o stropeala.
Ce pot folosi?
Mi s-a recomandat

Ovipron - 1,5 %
Champ 77WG - 0,3 %

Pot folosi altceva?

#207
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
De ce? Nu le gasesti? Sunt foarte bune. Champ poate fi inlocuit cu Coppermax, Funguran, Alcupral iar Ovipron poate fi inlocuit cu Nuprid oil sau Confidor oil dar nu stiu daca le mai gasesti pe undeva, au fost retrase de pe piata.

#208
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Eu am folosit Funguran pentru stropirea cuprica.

#209
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Va salut ,
Am plantat acum doi ani niste meri pitici, vara valoare ...  i-am pus in locul unui gard  viu care mi-l terminasera  daunatorii. Acesti meri sunt  luati de la un vecin...din primul an au aparut  niste mici  malformatii , de dimensiuni mici si dese,  cum sunt  gamaliile de chibrituri ..ce sa fie ?..daca razui pe ele sunt verzi ,  nu ar parea sa fie vreun daunator  cu carapace gen paduchele testos ...sa fie oare  cancerul bacterian ...   cum  aveti mai multa experienta  va rog sa-mi spuneti ce am de facut ..

Multumesc anticipat.

Attached Files



#210
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
In primul rand pozele sunt slabe si e greu sa se vada ceva detalii.
In al doilea rand, in situatia in care ai verificat si nu sunt insecte, probabilitatea cea mai mare este sa fie niste formatiuni care in engleza se cheama "burr knots", in romana nu imi amintesc cum le zice.

In esenta este vorba de o reactie (mai complexa altfel ca si mecanisme) a pomului prin care initiaza aparitia... radacinilor. Practic umflaturile alea sunt primele stadii ale unor radacini.

De ce se intampla? E asa cum ziceam un fenomen destul de complex, factori de la genetici, hormonali si pana la microclimat sau microleziuni.
-Adica anumiti pomi(de. Exemplu portaltoii) au o tendinta mai pronuntata spre acest fenomen.

-anumite tratamente, in general repetate, pot favoriza prin mecanisme biochimice reactii de acest gen, cumulat evident si cu alti factori

-expunerea la conditii propice dezvoltarii radacinii, la fel( unezeala si lipsa luminii suficiente, adica pomi desi sau amplasati in zona foarte umbrita)...
-Leziuni peoduse de insecte care genereaza o reactie de vindecare, acel tesut care creste acolo, calus, reprezinta initial celule nediferentiate care coroborat cu alti factori in loc sa devina tesutul de tip initial (scoarta in acest caz) "vireaza" aiurea spre a forma radacini...

Nu e neaparat extrem de grav dar nici bine nu este, nu mai retin exact cum se trateaza (exista problema asta destul de intalnita in cultura intensiva a marului si stiu ca aia aplicau ceva tratamente insa nu am retinut ce si cum)
Daca vrei mai multe detalii si solutii cauta pe net "burr knots" si sigur vei gasi informatii mult mai complete decat ce zic eu aici.
Ideea este ca lasate netratate in multe situatii apar probleme severe. Acolo e o poarta de intrare pt boli si daunatori si pot aparea rupturi mai ales cand ramurile afectate sunt tinere, tesuturile nu se mai dezvolta normal acolo.

Edited by parintele, 08 March 2019 - 09:53.


#211
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postparintele, on 08 martie 2019 - 09:39, said:

In primul rand pozele sunt slabe si e greu sa se vada ceva detalii.


Nu e neaparat grav, nici bine nu este, nu mai retin exact cum se trateaza (exista problema asta destul de intalnita in cultura intensiva a marului si stiu ca aia aplicau ceva tratamente insa nu am retinut ce si cum)
Daca vrei mai multe detaliisi solutii cauta pe net "burr knots" si sigur vei gasi informatii mult mai complete decat ce zic eu aici.
Sarumana Parinte.... nu stiu de ce au iesit asa pozele, poate era prea multa lumina ...nu-mi explic ..
Multumesc pentru raspuns ..cele de anul trecut  care erau doar  la baza pomului sau atrofiat ...dar anul asta vad ca sau imultit foarte tare  si au urcat pe tot pomul ...ma gandeam sa le razui si sa acopar cu o pasta facuta  din praf de  cupru  metalic 50% umezit ...

View Postparintele, on 08 martie 2019 - 09:39, said:


Daca vrei mai multe detalii si solutii cauta pe net "burr knots"
Da...urata treaba ..

https://www.google.c...0&bih=625&dpr=1

#212
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postciobi_mar, on 08 martie 2019 - 09:51, said:


Sarumana Parinte.... nu stiu de ce au iesit asa pozele, poate era prea multa lumina ...nu-mi explic ..
Multumesc pentru raspuns ..cele de anul trecut  care erau doar  la baza pomului sau atrofiat ...dar anul asta vad ca sau imultit foarte tare  si au urcat pe tot pomul ...ma gandeam sa le razui si sa acopar cu o pasta facuta  din praf de  cupru  metalic 50% umezit ...

Poti face si asta ca solutie de avarie insa grija mare sa nu razui mai mult de jumatate din circumferinta.
Oricum avand in vedere evolutia e probabil ca s-au intrunit mai multi factori favorizanti, probabil pomii sunt ceva similar portaltoilor slabi ca vigoare (aia inradscineaza usor si cam astaa e mecanismul care ii face buni de port, inradacinarea usoara), probabil ca si zona in care se afla e la umbra samd...
Am vazut asa ceva pe ditai pomii, sus la 1.5m pe ramuri de 8-10 cm... Desi era vorba doar de pomi mai desi unde nu intra lumina desi expunerea era buna.. La tine daca pomii nu vad soarele  iti dai seama ca umbrirea e si mai severa...

Lune mana si citeste despre ce ti-am zis si gaseste o solutie dupa ce intelegi fenomenul, impresia mea e ca nu vei scapa asa cu o racaiala, fenomenul probabil va persista.


#213
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postparintele, on 08 martie 2019 - 10:00, said:

Poti face si asta ca solutie de avarie insa grija mare sa nu razui mai mult de jumatate din circumferinta.
Oricum avand in vedere evolutia e probabil ca s-au intrunit mai multi factori favorizanti, probabil pomii sunt ceva similar portaltoilor slabi ca vigoare (aia inradscineaza usor si cam astaa e mecanismul care ii face buni de port, inradacinarea usoara), probabil ca si zona in care se afla e la umbra samd...
Am vazut asa ceva pe ditai pomii, sus la 1.5m pe ramuri de 8-10 cm... Desi era vorba doar de pomi mai desi unde nu intra lumina desi expunerea era buna.. La tine daca pomii nu vad soarele  iti dai seama ca umbrirea e si mai severa...

Lune mana si citeste despre ce ti-am zis si gaseste o solutie dupa ce intelegi fenomenul, impresia mea e ca nu vei scapa asa cu o racaiala, fenomenul probabil va persista.
Umbra nu prea ar fi ...decat tot de la ei ..ca i-am plantat foarte desi, unul langa altul sa fac gard viu din ei ..
Dar daca  cumpar puieti columnari/pitici   de la D-D.man..si ii altoiesc in acestia   rezolv ceva ..adica sa las radacina  acestora ...care ii am   si  de la cei cumparati le tai radacina  si ii imbin in radacina  celor din curte ..sau e o prostie ce am zis ..

#214
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E mult de zis si nu am timp.
Columnar e soiul, afica e superpiticsi nu prra ramifica... Dar e pus pe port mediu gen 106...peport mai slab posibil sa ramana si mai mic si nu are sens.
Potialtoiin ei soiuri normale insa predispozitia portaltoiului e posibil sa se arate si mai tarziu, de asta ti-am zis sa citesti si sa intelegi care e treaba.


#215
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Baieti, unde as putea gasi pe vremea asta 2 pomi de Red Delicious, preferabil din campul 2 sau 3, eventual la ghiveci? *in zona Bucuresti, Ilfov ...

#216
alinteodor79

alinteodor79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.04.2018
Buna seara,
am observat astazi ca a aparut un puf pe mai multe crengi la un mar.
Ma puteti ajuta cu mai multe informatii si eventual un tratament?
Multumesc mult.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate