Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#181
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am dat cu presupusul bazandu-ma pe ce au avut prin pravalie. Trag concluzia ca acolo e o mare varza chiar daca preturile sunt duble fata de preturile altora.

Le-am scris pe contul de FB. vedem ce raspund...

Edited by cotzi, 09 October 2017 - 15:59.


#182
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Stimati colegi va rog sa discutam putin despre un aspect legat de merii pe M9 si as aprecia cateva sfaturi in acest sens.

As vrea sa mai plantez 2-3 randuri de meri pe M9 care sa-mi asigure mere pentru consum in stare proaspata in aceasta perioada (pana in decembrie) si nu stiu exact spre ce sa ma indrept. Spre exemplu un coleg de pe forum spunea de Pinova ca fiind un soi excelent pentru consum in stare proaspata si vad ca se poate consuma dupa 5 octombrie (perioada cand ajunge si la maturitate). Daca il are cineva pe M9 il rog sa ofere un feedback.
Alt soi care se poate consuma acum si este excelent cules din copac (chiar lasat pentru supracoacere) este Ionathan-ul (Jonathan-ul) chiar daca pentru multi poate parea banal acest fapt. Drept este ca se gasesc multe clone pe piata si nu as putea spune exact daca chiar toate sunt ok, dar eu personal am 2 pomi (vechi, batrani) pe care-i tin special pentru acest aspect (consum in stare proaspata). Nu stiu daca ar merge pe M9 dat faptul ca este de vigoare mare si are tendinta sa indeseasca excesiv coroana, dar poate pe un M26 se poate intretine??
Un alt soi care cred ca ar merge bine pe M9 este Florina care iarasi se poate consuma in stare proaspata si care mai poate fi lasat in copac pentru supracoacere in acest sens. Daca cineva il are pe M9 iarasi rog un feedback.
Ideea este ca as dori 2-3 soiuri care pot fi consumate in stare proaspata incepand cu "imediat" si pana pe la sarbatorile de iarna, fara conditii de pastrare optime (doar decente). De ce M9? Pentru ca se poate intretine usor, poate sa mearga si nevasta, soacra, copilul, etc sa-si ia marul direct din copac sa-l manance si pentru ca mai am loc de cateva randuri pe langa cele deja detinute.

Cu stima.

#183
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Din  copac iei frunze, din pom iei fructe;)
Merge orice pe m9, la soiurile viguroase se pun mai distantati putin, asta e tot.
Ce nu imi place mie pe m9 asa mult sunt tocmai pomii cu vigoare prea mica..dar nu ca nu pot fi pusi sau nu merg, pur si simlplu pot ramane "prea" mici..
Genul starkrimson care e spur si e defel mai compact...in genere astia sunt si foarte precoce si rodesc din anul plantarii...
Ei se pun pe m9, asa se si cultiva, insa poti sa ai dificultati in a-i salta ..uneori.
Sa zicem altfel, merge orice dar unii merg bine si pe port putin mai viguros gen m26 sau necesita putin mai multa grija sa-i faci pomi cand sunt pe m9.

As alege soiurile in cazul de fata dupa preferintele la fruct si rezistenta...florina, pinova daca gasesti, jonathan si o clona buna de golden nj trebuie sa lipseasca....poti manca din pom orice mar, cu pastratul e mai greu...macar sa dai tu peste ceva ce necesita pastrare..le vei manca mai tarziu.
Am dat zilele trecute peste Ariane, cica...seamana a golden desi ar trebui sa fie mai rosii...oricum, tari ca piatra insa chjar si asa imi plac.
Mananc acum mutsu de exemplu si arianele le mai tin ...care e problema?
Decat sa ai ceva ce se face balegar im 2 saptamani fara frigider mai bine invers..

#184
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Tocmai ca nu prea am ce manca in stare proaspata acum, asta e problema mea :)
Ca mere pastrate in conditiile de pastrare pe care pot sa le ofer eu la momentul acesta stau binisor si le mananc incepand cu luna decembrie pana in martie Golden, Starkrimson si Idared-ul (care sta chiar si pana in aprilie). Sigur ca Idared-ul este o prastie de mar in comparatie cu oricare altul, dar daca vrei mere in martie este alta discutie atunci.
Mai am o clona de Gala reusita ca textura si gust dar care difera mult de alte mere Gala pe care le-am gustat si despre care pot sa spun ca nu sunt grozave. De fapt Gala am pus pentru polenizare, dar surpriza a fost placuta si in conditiile in care sunt foarte bune in stare proaspata in luna semtembrie.

Cred ca si Mutsu sta destul de bine 3-4 luni daca-mi amintesc corect.

Mai este si alt aspect: am gustat si cumparat chiar cateva ladite de Golden din zona Focsani (am cativa prieteni cu livezi) culese la sfarsit de septembrie si este cu totul alt gust. Sigur ca poate fi si diferente de soi fata de ce am eu (desi am Golden din mai multe surse) dar cred ca principala diferenta este de climat. Si poate si de faptul ca au avut si mai multe resurse de apa. Nu pot spune ca nu le pot manca si eu din copac Golden la inceput de octombrie, dar gustul asteptat este totusi undeva cel de dupa 2-3 luni de la cules.

Cu stima.

#185
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Uite vezi? Starkrimsonul mie nu imi place neam pastrat..il iei prea verde ca sa tina si devine o chestie fara nicio noima care pute a sampon.
Mie imi place din pom catva zile dupa( ma rog...sa zicem saptamani)  sa fie crocant si zemos , potrivit de aromat...aduna si ceva mai mult zahar.

Fiecare cu preferintele lui, de aia iti ziceam ca te iei dupa propriile ptrferinte.

#186
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
ionathanul pe m9 se pastreaza prost, este foarte sensibil la bitter-pit din caua fertilizarii, m-26 ionathanul n-are compatibilitate, in schimb reuseste de minune pe m106 la intelenit, mere supramijlocii cu o culoare si un gust deosebite, ionathanul nu este un soi care se preteaza la intensivizare
goldenul exceptional pe toti portaltoi,
starkrimson nu merge pe m-9,
idared depinde e gusturi ,
wagner foarte bun pt consum din decembrie incolo,
topaz un soi deosbit, pastrare buna spre martie-aprilie, merge bine pe m-9,
gala soi deosebit,
ionagold in special clona navajo de apreciat pastrare buna, dar atentie la fertilizare fara exces de azot,
patul, poinic functie de gusturi,
granny smith reuseste pe m-9 dar atentie la taieri, se pastreaza bine, este acidulat, proaspat chiar si la finalul iernii daca pastrarea s-a realizat in locuri racoroase

cu cat un portaltoi are o inradacinare mai profunda cu atat gustul merelor este mai bun, experienta m-a pus in fata faptului sa gust mere atat din clasic, cat si din superintensiv, din intensiv, cele mai gustooase erau merele din clasic, iar ionathanul din clasic de pe expozitie nordica era cel mai deosebit, livada intelenita unde se facea fan pentru caii din ferma

Edited by ionathan, 18 October 2017 - 18:40.


#187
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Eu va recomand o clona de Jonagold si anume Jonagored  (unii zic Supra Moren) .Daca a avut soare si e rosu este fff gustos. Mie imi place foarte mult.
Seby il gasesti pe M9 la Moara daca vrei sa il incerci. Pot sa spun ca imi place foarte mult si Generos. Mar mare , gustos, pastrare buna, foarte productiv destul de tolerant la boli  (il mai ataca rapanul).


Si pentru mine gustul marului conteaza si cred ca in 2-3 ani voi testa mai multi portaltoi pe acelasi soi. Cred ca voi merge pe M9 , G41 , M26, M116 , M106 si M111 . Vreau sa vad care va produce cel mai gustos mar in fix aceleasi conditii  (unul linga altul) .


Edited by hersorin, 18 October 2017 - 18:57.


#188
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sebi, incearca o Reneta de Canada...

#189
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View Postsubway_guru, on 18 octombrie 2017 - 20:29, said:

Sebi, incearca o Reneta de Canada...
As incerca Gurule dar n-am de unde!! :)
Ai mei sunt in anul 3 abia pe M106 si alti colegi nu au soiul asta pe rod. Dar mai am rabdare 2 ani...

Multumesc domnilor pentru pareri, toata stima domnul Ionathan pentru experienta impartasita vis-a-vis de soiurile enumerate.

Padre nici eu nu ma dau in vant dupa Starkrimson sau Idared, dar ele raman la mine mai mult timp si, in conditiile pe care le am eu pentru pastrare, arata bine in fructiera (la Craciun si la Boboteaza mai ales daca le lasi sa se coloreze suficient) :)

Sorin sa stii ca ma batea un gand sa bag un rand de Jonagored pe M9 dar inca nu am gustat acest soi sa pot spune ceva despre el (inca mai caut sa fac o degustare) si nici nu ma dau in vant dupa pepiniera respectiva (parere strict subiectiva). Dar daca ai pus tu inseamna ca peste 2 ani deja gustam :)

Cu stima.

#190
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Festivalul Marului la Falticeni 😎
Se poate merge si maine😀

Attached Files



#191
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
De ce cad merele?

In iarna am facut cele doua stropiri cu piatra vanata (stropirea albastra) si cea cu Confidor
In faza de mugure am stropit cu Dithane+Topsin

Fenomenul se petrece de vreo 2-3 ani. Primavara am pomii indoiti de fructe iar toamna cara strang 10-20 de mere din pom.
Pe jos calci pe ele ca pe dude

#192
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Doresc sa iau pt consum personal 2-3 meri.
M-am oprit asupra acestora:

Generos - M106
Jonagold - M26
Auriu de bistrita - M106.

NU stiu nimic despre altoi etc. Dar imi plac soiurile.

Este OK alegerea mea?
Din ce am citit auriul rodeste greu, din al 3-lea an. Sa il inlocuiesc cu altceva?

Thx all,
Dan.

#193
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
Poate cineva sa confirme daca merele astea is Florina, sau nu? E un mar altoit de mine(primul si songurul) anul trecut, si a facut 7 mere. 2 din ele au cazut recent inainte sa se coaca complet. Inca nu sunt rosii, asa cum ar trebui sa arate Florina.

Attached Files



#194
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
si eu ma confrunt cu problema asta...la 1 mar  e posibil sai fie prima?

#195
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Mertberg,in adoua poza pare a fi Florina.

#196
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Un măr văratec recomandă cineva ?

#197
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Romus 3

Edited by newfmc, 22 September 2018 - 19:37.


#198
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
Are cineva in ograda soiul Red Melba, vad ca este la comercializare in multe locuri, sau macar un link mai detaliat cu caractrristicile soiului rezistenta la boli etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate