Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Sa plec in UK sau in...

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrid, on 24 noiembrie 2014 - 02:57, said:

Am destule cunostinte acolo care lucreaza la muncile astea de jos, de care tie ti`e jena, si castiga f. bine. Eu zic sa te mai gandesti.
Definește: "cîștigă foarte bine", te rog.

#20
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am pe cineva la un abator care doar ce a luat un atestat si i`a crescut salariul la 2.8k lire. Prieten taximetrist care castiga peste 5k cu ciubucuri, dar si el a trebuit sa bage niste bani sa ia un atestat in Praga ca sa conduca in Londra!? La cules am pe mai multi care castiga intre 800-1500 lire.
In Dubai am cativa prieteni care lucreaza la mall la magazine de haine etc si aia acolo castiga cam 2.5k euro pe luna fara atestate fara pretentii, decat inaltut(a) si prezentabil sa fii.

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrid, on 24 noiembrie 2014 - 03:07, said:

Am pe cineva la un abator care doar ce a luat un atestat si i`a crescut salariul la 2.8k lire. Prieten taximetrist care castiga peste 5k cu ciubucuri, dar si el a trebuit sa bage niste bani sa ia un atestat in Praga ca sa conduca in Londra!? La cules am pe mai multi care castiga intre 800-1500 lire.
In Dubai am cativa prieteni care lucreaza la mall la magazine de haine etc si aia acolo castiga cam 2.5k euro pe luna fara atestate fara pretentii, decat inaltut(a) si prezentabil sa fii.

Vreau să văd și eu taximetrisul care face 60k/an. :)

#22
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Face mai mult, am zis asa ca sa nu fiu facut mincinos Posted Image
Il cheama Pitu si`i f. descurcaret, pitic, combinator, cu experienta de 20 ani in taximetrie. Vrajeste la Lady acolo de te sperii. Le face cumparaturile etc are client in masina nonstop.

Edited by rid, 24 November 2014 - 03:14.


#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrid, on 24 noiembrie 2014 - 03:13, said:

Face mai mult, am zis asa ca sa nu fiu facut mincinos Posted Image
Il cheama Pitu si`i f. descurcaret, pitic, combinator, cu experienta de 20 ani in taximetrie. Vrajeste la Lady acolo de te sperii. Le face cumparaturile etc are client in masina nonstop.

Așa o fi, nu mă apuc eu acum să te contrazic. :)

#24
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Pai pentru a invata engleza si a intra si la facultate ti-ar trebui niste atestate (de limba) plus recomandari de la profesori, scrisoare de intentie etc - asta nu garanteaza ca vei fi primit, plus obtinerea finantarii de la stat (pe care oricum trebuie sa o dai inapoi, treptat, dupa ce vei absolvi). Apoi, de ce nu faci ce crezi ca iti place in Romania si e similar cu facultatea de acolo, apoi aplici la Master in UK, urmand sa profesezi acolo (un domeniu tehnic e mai universal) ? Daca ajungi acolo nu stiu daca iti mai permiti sa renunti la facultate daca descoperi pe parcurs ca nu se mai muleaza, trebuie sa dai taxa inapoi plus sa gasesti un loc de munca ce iti va permite sa te si intretii si sa pui deoparte, eventual, pentru un alt curs.
Pana la urma in ce domeniu vrei sa profesezi (nu sa muncesti! ) ?

#25
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
@Rid, nu ca mi-e jena, da' prefer un ajutor de ospatar, vanzator la un petshop, coffee maker, atarnache pe la un DJ, ceva de genul. Mi-ar placea sa pot livra pizza. Am permis B de un an.

@Arianna: Imprumutul trebuie restituit doar daca-ti gasesti de munca dupa un nr. de ani (3 parca). In Southampton este o facultate de Scouting sportiv, un program foarte complex dpdv al schimbului de experienta cu echipe bune de fotbal. In Romania nu exista asa ceva nici macar p-aproape.... Adica in afara de UNEFS care-ti ofera doua mari programe (Kineto si EFS), celelalte facultati de sport din tara sunt 0 barat.

#26
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu zic sa te mai interesezi referitor la restituirea imprumutului, asta daca te bazezi pe finantare de genul. Iar legat de facultate...vezi sa nu fie vreun curs separat sau ceva asociatie.

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 01.05.2006

View Postrid, on 24 noiembrie 2014 - 03:13, said:

Face mai mult, am zis asa ca sa nu fiu facut mincinos Posted Image
Il cheama Pitu si`i f. descurcaret, pitic, combinator, cu experienta de 20 ani in taximetrie. Vrajeste la Lady acolo de te sperii. Le face cumparaturile etc are client in masina nonstop.


Bai, ma lasi?
Ma rog, poate sunt ciubucuri mai mari pentru pitici, asta e adevarat ca nu stiu. Da macar ajunge la pedale?

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ajunge, ca-s pe dreapta in uk.

#29
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Sa o luam usurel. Imprumutul la facultate se plateste un procent (9% daca nu ma insel) din ce ai peste 21000 lire pe an, timp de 25 sau 30 de ani. Dupa, dispare. Nu e o suma fabuloasa. Partea buna pe aci (spun pe aci pentru ca momentan sunt pe aci) e ca daca reusesti sa te angajezi, primesti un salariu cat sa-ti asigure un trai decent.

In alta ordine de idei, eu nu as avea curajul sa plec daca nu as sti unde plec. Ai spus ca ai liceul, nu ai spus ce stii sa faci si pe langa. Dar ideea e ca daca strabati ofertele de joburi in lung si in lat sigur gasesti ceva. Motivatie si dorinta de munca iti trebuie. Si cred ca, tinand cont de faptul ca spui ca nu-ti place facultatea pe care o faci (aici e o mare intrebare - nu-ti place domeniul sau strict ce faci la facultate?), eu zic sa gasesti o solutie cat mai repede. Altfel, iti pierzi vreo 3 ani din viata degeaba, pentru o diploma pe care nu o vei folosi niciodata si niste cunostinte de care nu ai nevoie.

Pe de alta parte, desi apreciez dorinta ta de a lucra in agricultura, sper ca nu te referi la cules de capsuni (ma rog, pe aici nu prea cresc capsuni da' se mai culege cate ceva). Nu e chiar imposibil sa te intretii in timpul facultatii cu un part-time job (nici nu ai voie full time).

#30
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Spirit de aventura ai! Descurcaret esti, doar traiesti singur de 4 ani. Daca te informezi bine si mai si gandesti inainte sa actionezi...
Succes!

#31
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Pt moment chiar se gaseste usor un job in UK cu conditia sa stii engleza sau macar sa rupi de o conversatie... in momentul in care aterizezi aici cu speranta ca limba romana e limba internationala e bine sa te gandesti cand sa cumperi biletul de intoarcere... exista si cazuri rare in care engleza nu a fost o problema (babysitter la familie de romani sau dupa cum cunosc cineva care lucreaza la un restaurant romanesc in Londra) dar nu vei realiza mare branza.

Deci in concluzie daca stii engleza vei gasi usor de lucru prin depozite, ca sofer (cu toate ca varsta ta in cazul asta ar fi o problema) etc. Dar nu e bine sa aterizezi aici fara sa fie cineva care sa te astepte, sa te indrume primii pasi si mai ales sa te ajute/indrume cu o cazare...

Edited by Engineer_xxl, 24 November 2014 - 08:59.


#32
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View PostbanGz0r, on 24 noiembrie 2014 - 02:36, said:

Sfatul tau e sa culeg capsuni, a? Pacat de voluntariatele alea pe la tot felul de evenimente si pacat de bacalaureat.... Capsuni poa' sa culeaga si unu' din Niger analfabet... adica sunt constient la ce nivel ma aflu dpdv al educatiei, dar am un potential bun, zic eu
Sfatul tuturor (si in special al celor care au mai multa sau mai putina experienta privind munca in afara) este sa nu te bazezi pe educatia si potentialul tau, care in diaspora nu valoreaza doi bani. Asta la inceput.
Pentru inceput, daca te hotarasti si faci pasul de a zbura acolo, accepta orice ti se ofera... bineinteles sa si fii apt. Intocmeste un poster prin care te lauzi tuturor ca ai educatie si potential, coase-l pe spate si apuca-te sa speli WC-uri daca asta ti se cere.
Lasa nasul jos, ciocu' mic si poate vei reusi sa te inscrii pe o orbita ascendenta a vietii...

Edited by bonygy, 24 November 2014 - 09:16.


#33
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010

View Postbonygy, on 24 noiembrie 2014 - 09:15, said:

Intocmeste un poster prin care te lauzi tuturor ca ai educatie si potential, coase-l pe spate si apuca-te sa speli WC-uri daca asta ti se cere.
Lasa nasul jos, ciocu' mic si poate vei reusi sa te inscrii pe o orbita ascendenta a vietii...

Este ingrozitor ce zici tu aici... nimic mai neadavarat! Trebuie sa stii sa "mirosi" oportunitatile, trebuie sa stii sa vorbesti si mai ales cum si cu cine, abia atunci poti fi remarcat si sa incepi sa "urci". In momentul in care iei atitudinea milogului mut nu te va remarca nimeni, ba chiar vei fi catalogat drept nesemnificativ si e foarte greu sa iesi din situatia asta. Asta nu inseamna ca trebuie sa o dai in celalta extrema dar e important sa gasesti echilibrul.

#34
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Vad ca esti deja hotarat si de fapt incerci sa vezi daca exista vreun motiv serios sa NU pleci.
Ca sa nu existe regrete de niciun fel, eu zic sa te duci, insa nu pleca pur si simplu. Nu pleca inainte de sesiunea de examene de la facultatea de aici, chiar daca nu iti place, exista posibilitatea reala sa trebuiasca sa te intorci si ar fi pacat sa fi abandonat aiurea scoala.
Cauta sa iti iei un atestat de limba engleza, recunoscut in UE, din ce am mai vazut pe net se cauta translatori romana-engleza-romana. Nu stiu cat de bine e platit un astfel de job, dar cu siguranta intrece capsunile.
Citeste si topicul ASTA, e chiar sub al tau si omul da niste informatii corecte, in plus se ofera sa ajute, deci ai putea sa il consulti.

Una peste alta iti doresc succes!

#35
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
fa-te mim stradal.

#36
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
ceri sfaturi unde nu trebuie. cauta sa intrii in contact cu cei plecati deja acolo si lucreaza unde vrei tu, ca sa aflii exact ce si cum. aici e doar fantezie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate