Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Instalare Kali Linux in multi-boot cu Windows 7 si Ubuntu - fost "sisteme de operare"

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
buna seara/ziua . Am si eu o problema.. Am windows 7 instalat pe laptop si vreau sa instalez inca un sistem de operare .. am incercat sa instalez Kali Linux pe hard dar nu mi-a mers .. am intrat in kali live , apoi am partitionat hardu astfel incat sa imi las 50 gb liber pentru instalare , am dat restart .. am inceput sa il instalez totul ok apoi mi-a rulat sistemul.. am dat restart sa schimb sistemu de operare si nimic... doar kali era unicul sistem... daca imi cumpar un hard disk extern usb si instalez kali linux acolo iar pe hard-ul principal (al pc-ului) instalez windwos 7 si Ubuntu linux merge?

#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
nu e nevoie sa cumperi un hdd extern pentru a avea 3 OS-uri instalate pe acelasi hdd.
trebuie doar sa sti ce si cum sa faci.
tu mai mult ca sigur ai formatat tot hardul inainte de instalare.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic redenumit si mutat. Atentie la titlurile subiectelor ("sisteme de operare" era prea general)!

Nu ar fi recomandabil sa te complici cu instalarea Linux-ului pe un HDD extern. Se poate, dar viteza s-ar putea sa nu te satisfaca decat daca eventual ai USB 3.0.
In cazul in care HDD-ul este partitionat MBR si instalezi Windows 7, acesta isi va crea doua partitii primare. Ca sa instalezi atat Ubuntu cat si Kali Linux pe acelasi HDD ar trebui sa le instalezi pe amandoua fara partitii de swap (poti in schimb folosi cate un fisier swap pentru fiecare dintre cele doua distributii). Daca doresti sa ai si partitie separata pentru swap, atunci nu poti avea pe HDD-ul intern decat Windows si o singura distributie Linux. (In acest caz ai putea folosi un HDD extern pentru Kali Linux.)
Daca HDD-ul este GPT, atunci vei putea instala toate cele trei sisteme de operare in Multi-Boot pe acelasi HDD.

#4
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
pai bun .. acum instalez windows 7 pe hdd.. dar am facut 1 partitie de 550 gb pe care se instaleaza os-u.. rest de 350 gb.. i am lasat unalocated space.. apoi ce fac ? bootez ubuntu?

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În primul rând descarcă Gparted Stable Release de aici: http://gparted.org/download.php
Îl pui pe un cd sau stick usb (recomand cd, va fi util și pe viitor, Clonezilla e un alt must have...), bootezi într-o sesiune live și-ți partiționezi spațiul liber înainte de instalare.
Sfatul meu este ca pentru windows să reduci dimensiunea C la vreo 50-100 GB, și din ceilalți să creezi o partiție de date, D. Această partiție de date va putea fi montată și accesată din Linux, astfel vei putea asculta muzică, viziona filme, șamd, adică fișierele depozitate pe D în Linux.
Pentru dual boot cu Ubuntu din cei 350 GB faci 2 sau 3 partiții: / (partiția root, echivalentul C:, acolo se instalează sistemul), /home (partiția cu date și setări personale, oarecum similară D: sau E:) și swap.
/ = 15- 20 GB
swap = 2-4 GB (doar dacă ai puțin RAM, < 2 GB sau dacă folosești hibernare sau hybrid sleep, altfel nu creezi swap)
/home = restul spațiului
Dacă ai tabela de partiții cu MBR poți avea doar 4 partiții primare sau 3 primare și una extinsă. Deci dacă creezi D și vrei și swap, C, D și / vor fi primare și creezi una extinsă cu 2 logice /home și swap! Partițiile de linux formatează-le ext4.

Dacă vrei triple-boot windows- ubuntu- kali, vei avea nevoie de 3 partiții primare (C, D și / ubuntu) și una extinsă cu /home, / Kali și cu sau fără swap. Repet swap este opțional în funcție de cît RAM ai și dacă folosești hibernare sau hybrid sleep.
Partiția /home poate fi comună celor 2 distribuții Ubuntu și Kali cu condiția să ai conturi diferite de utilizator pe fiecare din acestea, de exemplu user andrei în Ubuntu și user andi în Kali. Astfel fiecare distribușie va avea un dosar /home dedicat, /home/andrei în Ubuntu și /home/andi în Kali, nu se vor încurca setările!
Partiția swap este comună deasemenea.

INSTALARE
Pui Ubuntu și/ sau Kali pe cd/ dvd sau stick usb, bootezi de pe acesta, și alegi la instalare partiționare manuală. În continuare selectezi partiția care va fi / și cea care va fi montată /home, ai grijă să nu le încurci cu C sau D că-ți vei pierde datele!
În Linux partițiile sunt numite /dev/sda1 pentru prima partiție de pe primul hdd, /dev/sda2 pentru a doua partiție de pe primul hdd, /dev/sdb5 va fi cea de-a cincea partiție de pe al doilea hdd, șamd. În exemplul meu cu partiții în ordine:
C primară = /dev/sda1
D primară = /dev/sda2
/ Ubuntu primară = /dev/sda3
partiție extinsă = /dev/sda4  (nu poți alege la montare această partiție ci una din componentele logice)
/home logică în interiorul celei extinse = /dev/sda5
Opționale:
/ Kali logică în interiorul celei extinse = /dev/sda6
swap logică = /dev/sda7

Ai grijă să nu bifezi la instalare /home pentru formatare, doar montare ca /home!!!

Bootloaderul Grub2 instalează-l în /dev/sda (MBR), cred că-i oricum opțiunea implicită, va recunoaște toate sistemele de pe hdd și va adăuga automat intrări pentru ele în meniul de boot.

Baftă!

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se poate face aceasta doar daca alegi pentru partitia swap un alt tip de partitie decat tipul swap (cod 82h parca) ceea ce nu cred ar fi recomandabil. Altfel va fi interpretat de system ca o partitie primara.
De asemenea trebuie tinut cont de faptul ca Windows isi va crea doua partitii primare: una pentru system si alta de 100MB pentru recovery care contine si un bootloader ce se incarca automat in cazul existentei unor probleme. Nu se recomanda eliminarea acestei partitii, deoarece systemul poate deveni oricand nebootabil. Se poate evita instalarea doar daca sunt create provizoriu 4 partitii primare inainte de instalarea lui Windows intr-una dintre ele ca sa nu isi mai poate face si partitia respectiva, dar din nou, in cazul unor probleme nu se va mai putea rezolva decat prin reinstalare de system.

Poti partitiona disk-ul si in maniera sugerata de shogun1 cu 3 partitii primare si una extinsa, situatie in care va trebui sa instalezi mai intai Windows care isi va crea cele doua partitii primare, dupa care mai creezi o partitie primara pentru Ubuntu si una extinsa (care este considerata tot partitie primara) in care poti crea oricate "disk-uri logice" (pana la o anumita limita pe care cu siguranta nu o vei atinge).

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru eventualitatea unor probleme cu sistemele se poate face backup cu aplicatii precum Clonezilla: http://queen-soft.blogspot.ro/2009/02/clonezilla-alternativa-gratuita-la.html

#8
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
@shogun1 , in Gparted live creez partitile swap si root si /home pe loc?

#9
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
http://postimg.org/image/6j4nw8z09

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, dar va trebui sa lasi doar primele 3 partitii (cele 3ntfs), a patra o stergi si creezi una extinsa pe tot spatiul liber, apoi in acea partitie extinsa creezi partitiile logice, /, /home si eventual swap.

#11
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
am facut la windows 7 doar o partitie C de 550 gb .. dupa 1 partitie primara / de 20 gb si dupa una extinsa /home si swamp

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Contează mai puțin dacă sunt partiții primare sau extinse, important e să fie numărul limitat de MBR (4 primare sau 3 primare și una extinsă ce conține logice). Tabela de partiții GPT nu are această limitare, asta contează mai puțin acum. Înțeleg c-ai instalat și rezolvat? Confirmă te rog sau spune ce nu mai știi/ reușești.

#13
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
shogun .. cand am dat boot la Ubuntu si am ales manual sa instalez pe partitii imi apare decat spatiu liber 1 terra .. nu imi vede partitiile create prin gparted

si nu imi detecteaza niciun sistem de operare instalat

#14
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Ai instalat windows-ul initial si in genialitatea celor de la M$ OSul lor a ales ca schema de partitionare GPTul in loc de MBR iar gaybuntu ca si alte distro-uri Linux la boot nu se foloseste de EFI si automat nu vede partitiile GPT asa ca iti arata discul ca fiind gol / nepartitionat. Sa nu dai click sa iti instaleze bubuntu ca iar pierzi windowsul.

#15
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014

 Takeyuuki, on 05 octombrie 2014 - 15:11, said:

Ai instalat windows-ul initial si in genialitatea celor de la M$ OSul lor a ales ca schema de partitionare GPTul in loc de MBR iar gaybuntu ca si alte distro-uri Linux la boot nu se foloseste de EFI si automat nu vede partitiile GPT asa ca iti arata discul ca fiind gol / nepartitionat. Sa nu dai click sa iti instaleze bubuntu ca iar pierzi windowsul.

aia stiu ... pai si nu pot face nimic?...

#16
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Cand instalezi windows-ul trebuie sa ai grija ce schema de partitionare se alege sau bootezi in bubuntu, poartitionezi hardul dupa cum doresti apoi instalezi windowsul si apoi bubuntu. Metoda asta ar trebui sa dea rezultatele scontate.

#17
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014

 Takeyuuki, on 05 octombrie 2014 - 15:59, said:

Cand instalezi windows-ul trebuie sa ai grija ce schema de partitionare se alege sau bootezi in bubuntu, poartitionezi hardul dupa cum doresti apoi instalezi windowsul si apoi bubuntu. Metoda asta ar trebui sa dea rezultatele scontate.

pai am partitionat exact cum a zis shogun mai sus .. cu Gparted live... nu vad de ce nu merge.. .. cand vreau sa instalez Ubuntu , booteaza tot si cand sa alega partitiile unde vreau sa instalez imi arata doar spatiu liber 1 terra( atat am eu hardu)

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Tabela de partiții era creată dinainte de a redimensiona acele partiții și-a crea unele noi pentru Ubuntu de către installerul windows!
Posibile soluții:
http://askubuntu.com...n8-ubuntu-14-04
http://askubuntu.com...mputer-with-gpt

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate