Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Instalare Kali Linux in multi-boot cu Windows 7 si Ubuntu - fost "sisteme de operare"

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
bai baieti .. e o problema .. si la Ubuntu si la Kali Linux .. nu imi vede partitiile... doar imi arata 1 tb liber ce drac sa ii mai fac?

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Revin la ideea exprimata in pagina anterioara. Este posibil sa fi obtinut cumva o partitionare mai ciudata. Prima mea presupunere este aceea ca de vina ar putea fi partitia swap.
Partitia swap poate fi creata ca partitie primara sau intr-o partitie extinsa. Cel mai firesc este sa fie creata ca partitie primara aflata imediat inainte sau dupa partitia directorului root, dar preferabil dupa. Altfel pot aparea unele probleme (nu intotdeauna).
Tu chiar daca ai creat-o intr-o partitie extinsa este posibil ca ea sa apara ca si cum ar fi o partitie primara creata intr-o partitie extinsa, ceea ce poate da peste cap modul in care este vazuta intreaga structura de partitii, deoarece este interzis sa ai o partitie primara intr-o partitie extinsa (care este tot o partitie primara). De aceea iti sugerasem si varianta doar cu fisier swap (adica fara partitie swap) care pana la urma nu este chiar esentiala.
Totusi ipoteza mea pica, deoarece spui ca si daca pastrezi doar partitiile create de Windows, Gparted tot nu iti vede partitiile lui Windows, iar asta nu inteleg de ce. Practic nu am mai intalnit o asemenea situatie.
In acest caz nu pot face decat tot o presupunere si anume presupunerea ca atunci cand ai instalat Windows disk-ul era totusi partitionat si inca partitionat intr-un sistem nestandard.
Imi sustin in continuare punctul de vedere ca daca ai sterge absolut toate partitiile, asigurandu-te ca disk-ul este de tip MS-DOS (MBR) si ai instala mai intai Windows, apoi ai instala Ubuntu in maniera dspre care s-a discutat in paginile anterioare ar trebui sa nu ai probleme.
Daca mai departe ai avea probleme, atunci singura explicatie posibila ar mai fi aceea ca HDD-ul este defect.
Deoarece am devenit interesat de aceasta problema, voi reveni cu orice alta idee imi va mai trece prin cap, poate ca totusi mi-a scapat ceva (momentan sunt in criza de idei).

#39
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
1. hardu nu are cum sa fie defect deoarece laptopu e aproape nou
2. am instslat windowsu pe o singura partie de 550 gb.. restu pana la 1 tb i am lasat ñealocati. apoi a zis shogun sa iau Gparted si sa le partitionez in felul in care ai vazut.. apoi cand sa instalez Ubuntu nu imi vedea nicio partitie .. la fel si la Kali Linux.. parerea mea este ca nu e de vina hardu sau sistemele de operare .. nici nu stiu ce sa mai fac..

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu as lua-o cu rabdare de la capat: punand pe OFF (U)EFI din BIOS / trecand pe 'Yes' Legacy BIOS, stergand toate partitiile din Gparted si asigurandu-ma de doua ori ca disk-ul este MBR/ DOS, instaland din nou Windows si apoi instaland Ubuntu cu optiunea "Let me choose what to do / Do something else" si creand partitiile din GParted (o partitie pentru root si o partitie extinsa in care sa pun swap-ul si restul), grubul l-as pune in MBR-ul partitiei de root, nu in MBR-ul disk-ului, eventual as seta direct si flag-ul 'boot' pe partitia de root (desi installerul ar trebui sa o faca automat). Daca as avea probleme, atunci as sterge toate partitiile in afara celor ale lui Windows, as face activa partitia lui Windows (nu pe cea de 100MB) si as verifica daca booteza, dupa care as incerca din nou sa instalez Linux. La urmatoarea incercare de instalare nu as mai face partitie extinsa. Evident as instala mai departe numai daca mi-ar vedea si partitiile lui Windows, ceea ce obligatoriu ar trebui sa se intample.

#41
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Dupa cum am spus initial M$winblows a facut hardul ala de un tera GPT nu MBR, apoi tot ce ai facut pana acum a fost sa jonglezi cu niste partitii aflate pe un hard GPT care _NU_ este vazut de nici o distributie de linux default. Trebuie sa stergi toate partitiile si abia apoi sa creezi partitiile cu ce aplicatie vrei insa sa ai grija ca harddiskul sa fie facut MBR si nu GPT. Am zis asta acum cateva ore in urma, cred...

Solutia numarul 2 este sa cauti pe google cum instalezi un distro linux pe un harddisk care este formatat / facut GPT.

Edited by Takeyuuki, 05 October 2014 - 23:48.


#42
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
pai bun.. si daca instalez Ubuntu unicul sistem .. si las spatiu nealocat pt windows 7 e bine .. adica merge?

#43
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Tie-ti lipsesc cunostinte elementare!

Tipul tabelei de partitii (msdos sau gpt) se decide la formatarea initiala/ totala a hdd-ului, pe parcurs poti manipula partitiile existente (micsora, mari, sterge, crea altele noi) dar tipul tabelei de partitii ramane acelasi.

Vad ca tii neaparat la Ubuntu, poti instala dupa cum am mai spus intai Ubuntu si apoi windows, dar recomand re-crearea tabelei de partitii  (msdos) si re-partitionarea cu Gparted si abia apoi instalarea! Alternativ din BIOS dezactivezi UEFI (secure boot sau cum mai scrie pe acolo).

Te rog nu mai cita mesajul precedent, este evident cui si la ce ii raspunzi!

#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce iti afiseaza urmatoarea comanda?
sudo gdisk -l /dev/sda

(In loc de /dev/sda alegi disk-ul corespunzator la tine. Lista o poti obtine prin comanda "lsblk" sau "sudo fdisk -l".)

Daca apare ca in imaginea de mai jos, atunci disk-ul este MBR.

Attached File  Screenshot from 2014-10-06 06:50:21.png   625.77K   16 downloads

Altfel, nu este MBR si de aici problemele...
Eventual posteaza o imagine cu rezultatul comenzii ca sa ne lamurim!

#45
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
ok.. o sa instalez Ubuntu cand vin de la liceu..

#46
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
baietii ati avut dreptate hardul era gpt... mi a confirmat ubuntu

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acum ai identificat problema: spor la instalare! :)

#48
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
oricum .. nu imi mai instalez Ubuntu ca nu imi detecteaza placa video.. instalez prima data Kali Linux apoi.. windows daca stiu :)

#49
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
mi am instalat Kali Linux.. acum cand dau sudo .... zice comanda nu exista

#50
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Instaleaza pachetul sudo-ldap si ar trebui sa iti mearga.

p.s cand il instalezi intri pe contul root cu comanda su.

Edited by Zinus, 08 October 2014 - 19:22.


#51
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014

View PostZinus, on 08 octombrie 2014 - 19:21, said:

Instaleaza pachetul sudo-ldap si ar trebui sa iti mearga.

p.s cand il instalezi intri pe contul root cu comanda su.

deci cum il instalez?

#52
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014
http://postimg.org/image/9u39uqchf/
asta este screenshotu

Edited by andreiustnt, 08 October 2014 - 19:44.


#53
Takeyuuki

Takeyuuki

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.09.2014
Dude come on, swap de 12GB? Slash de 9 GB si restul home?

Era pe aici un topic cum sa partitionezi un hard ca sa pui pe el o distributie Linux nu mai stiu topicul si subforumul ca sa iti faci o idee cam de cat spatiu ai nevoie pentru Linux.

Edited by Takeyuuki, 08 October 2014 - 19:54.


#54
andreiustnt

andreiustnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.10.2014

View PostTakeyuuki, on 08 octombrie 2014 - 19:49, said:

Dude come on, swap de 12GB? Slash de 9 GB si restul home?

Era pe aici un topic cum sa partitionezi un hard ca sa pui pe el o distributie Linux nu mai stiu topicul si subforumul ca sa iti faci o idee cam de cat spatiu ai nevoie pentru Linux.

lasa-l si asa ;) ... ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate