Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5761
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postlenny13, on 17 noiembrie 2018 - 00:13, said:

... :) Păcat că nu știu scurtăturile la mai multe emofticoane!
Da, da' și când le prinzi...  Cred ca fug emoticoanele de tine.

#5762
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
M-am gândit că e un moment bun să recuperez! :) Unul chiar potrivit.

#5763
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Felicitari Dana, sper sa nu te mute Conu71 la finalizate, de ex. mai ai de facut blatul ala, mobila de dormitor...amenajari exterioare. Altfel vom protesta si intram in greva generala pe perioada nelimitata! :)

Dana, multumesc pentru info cu HRV-ul (si in general!), stiu ca proiectul cu tubulatura are evacuarile (si) din bai si totusi echipamentul nu regleaza si umiditatea, asteptam feedback dupa prima iarna de utilizare. Desi fiind casa noua umiditatea e mai mare acum si poate nu e cel mai relevant test in sensul ca e chiar avantajos ca scoate mai multa umiditate din casa. Pe termen mediu insa as fi foarte interesat sa stiu daca nu cumva creeaza deficit de umiditate in special iarna. Nu de alta dar entalpia mai costa 500-1000 eur si as vrea sa stiu daca merita sa dai banii aia..

Altfel cei care cred ca pamantul e plat confunda intotdeauna cercul cu spirala, sunt obisnuiti sa vada lucrurile doar in 2 dimensiuni si nu pot observa ca lucrurile se intampla de fiecare data in alt context, deci la un nivel diferit (mai jos sau mai sus..). Si baiul e ca nici nu prea ai cum sa le explici treaba asta...

#5764
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdana84, on 17 noiembrie 2018 - 19:53, said:

A doua clar.

In cazul asta (inteleg din mesajul tau ca nu esti extrem de pretentioasa) iti recomand o automata pentru ca ...sa fim seriosi... degeaba pot face o cafea de 10 ori mai buna la un semi automat sau la o manuala daca nu am timpul necesar sa mi-o fac si sa fac curatenie in urma si prin urmare beau cafea de 10 ori mai rar.

Oricum boabele sunt principalele "de vina" pentru gustul cafelei si atata timp cat nu te duci sa iti cumperi cafeaua de la prajitorii locali degeaba dai banii pe esspresoare manuale si rasnite.

Am Gaggia Brera de 2 ani si sunt foarte multumit de ea.

Curatenie usoara , decalcifiere usoara si mai ales foarte usor de facut mentenanta la ea.

Nu iti recomand delonghi la automate pt ca totul este "capsulat", inchis greu de accesat etc.

Daca te uiti pe wholelattelove dot com si celelalte site-uri de specialitate tot pe asta o recomanda din categoria automate.

E si mica si e si frumoasa (subiectiv) nu ca toate plasticaraiele imense de la philips/saeco etc....bine si la asta doar fata e de inox dar in categoria asta de pret nu gasesti nimic full metalic. Trebuie sa urci in categoria JURA
Attached File  71bfClqiaeL._SL1434_.jpg   141.04K   17 downloads

Aeratorul pt lapte pt incepatori (care face o spuma mult prea umflata) poate fi detasat de pe tija de abur si poti face lapte spumat de calitate profi direct cu tija daca exersezi un pic

Bonus gasesti video-uri cu instructiuni pentru absolut orice operatiune vrei sa faci la ea deoarece e un model foarte popular.

P.S. Daca cumperi cafeaua preambalata si nu de la prajitori locali iti recomand sa cumperi direct online deoarece este productie mult noua.
Eu cumpar Lavazza Super Crema de obicei si o cumpar numai online(kfea dot ro, cafemagia dot ro etc.) deoarece de fiecare data ii intreb in prealabil ce data de prajire are si 99% din cazuri au maxim o luna doua. Data de prajire si ambalare e trecuta pe pachet...cel putin la Lavazza

In supermarketuri gasesti cu data de prajire 2017 de obicei si la mai mult de 3-4 luni de la prajire cafeaua isi pierde orice urma de gust.

Edited by -Jinx-, 18 November 2018 - 11:17.


#5765
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Post-Jinx-, on 17 noiembrie 2018 - 11:42, said:

Exista uleiuri care expuse la aer se intaresc.... e un proces similar cu polimerizarea.

Tot mapamondul civilizat foloseste uleiuri pe blaturi de bucatarie si tu vii si intrebi cum.. Posted Image)



Daca lemnul e saturat si/sau daca uleiul respectiv s-a intarit deja nu mai intra alte grasimi
Da , uleiul este recomandat petru blaturi pentru ca lacul e doar superficial . In caz daca lovesti blatul cu o oala urma se vede dar macar nu sunt diferente de culoare.

Important este sa dai bine uleiul.

Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 11:08.


#5766
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Suna bine Brera ala, ma asteptam sa coste mai mult.

Pe scurt, pentru un noob, care-i diferenta intre automat si semiautomat? *hit, nevermind, am vazut acuma pe wholelattelove, semi-automat e laborator de chimie :). Nu tine in casa cu doi baieti, ajungem la Breaking Bad prea repede asa :).

Edited by xml, 18 November 2018 - 14:40.


#5767
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Faptul că ți se pare mai bună dacă o prepari tu în loc să apeși pe un buton și să o facă aparatul.

PS tocmai mi-am luat un Nespresso :P

Edited by iladi, 18 November 2018 - 14:44.


#5768
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Oh, the Ikea effect. Am inteles. Nespresso e buna, dar "umpic" de customizare nu strica. Sunt aproape sold pe Brera, dar nemtii nu o prea pretuiesc la fel de mult ca si DeLonghi ala.

#5769
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Buna, imi poti spune te rog daca la recuperator folosesti un preheater. Din cate am vazut acesta nu vine cu unul preinstalat.
De asemenea te-ai gandit sa-i conectezi senzori de CO2 sau umiditate?

#5770
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Jesus, mi-a luat ceva timp să-mi dau seama că vorbești despre recuperatorul de căldură și nu despre aparatul de cafea

#5771
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postxml, on 18 noiembrie 2018 - 14:56, said:

Oh, the Ikea effect. Am inteles. Nespresso e buna, dar "umpic" de customizare nu strica. Sunt aproape sold pe Brera, dar nemtii nu o prea pretuiesc la fel de mult ca si DeLonghi ala.

La ce nemti te referi?
Daca te referi la Amazon nu baga asta in seama.
Majoritatea review-urilor sunt superficiale ...
Fa niste research...cam orice site de specialitate o sa iti recomande brera la automate in clasa ei de pret.

Hai sa iti mai zic una... Delonghi (cel putin varianta care am avut-o eu la munca) la un esspresso dublu iti trece cantitate dubla de apa prin acelasi puc de cafea.

Brera does it the right way...2 rasniri separate la esspresso dublu (dublu lung sau dublu scurt)

Singurul dezavantaj la brera e ca fiind mica(e jumatate din magaoaia aia de delonghi) are tank de apa de 1 l asa ca trebuie sa faci refill la apa mai des, dar mie tocmai faptul ca e mica imi place.

Edited by -Jinx-, 18 November 2018 - 17:05.


#5772
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDon_Rafael, on 18 noiembrie 2018 - 16:24, said:

Buna, imi poti spune te rog daca la recuperator folosesti un preheater. Din cate am vazut acesta nu vine cu unul preinstalat.
De asemenea te-ai gandit sa-i conectezi senzori de CO2 sau umiditate?
Pana iti raspu de ea....are put canadian din ce stiu.....nu are nevoie de preheater

Edited by -Jinx-, 18 November 2018 - 17:18.


#5773
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,590
  • Înscris: 11.03.2006
Oh boy! Eu pun cafea in cana, vars apa fierbinte pe ea, o las sa se raceasca si o beau. Tchibo.

#5774
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@cumparator

Ia-ti o presa franceza sau un aeropress daca iti place genul asta de cafea.

E destul de ieftina, se foloseste foarte usor si diferenta e de la cer la pamant....arica nu ramai cu zat-ul printre dinti :D

Edited by -Jinx-, 18 November 2018 - 18:40.


#5775
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,590
  • Înscris: 11.03.2006
Am dar o folosesc pentru ceai. O sa incerc. Nu mananc zatul pentru ca... experienta.Posted Image

#5776
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Post-Jinx-, on 18 noiembrie 2018 - 17:02, said:

Singurul dezavantaj la brera e ca fiind mica(e jumatate din magaoaia aia de delonghi) are tank de apa de 1 l asa ca trebuie sa faci refill la apa mai des, dar mie tocmai faptul ca e mica imi place.

Da, la amazon.de. Nu ma deranjează că e mic tancul de apă, oricum apa dacă stă mult în el nu e ok și noi am face 2-4 cafele pe zi. Nu mai mult.

#5777
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Post-Jinx-, on 18 noiembrie 2018 - 17:18, said:

Pana iti raspu de ea....are put canadian din ce stiu.....nu are nevoie de preheater

Dana NU are put canadian, din cate stiu eu.

#5778
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu va mai contraziceți pe puțul Danei, că vine ea acuși și recunoaște dacă și de care are 😀

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate