Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5797
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Intrebarea va fi cine il va sta pe cel rosu. Era un joc la gradinita in care te invarteai in jurul scaunelor si la un semnal toti dau fuguta catre scaune :D

PS doar o gluma, propunerea cu scaune diferite e misto

#5798
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006
Imi place moda asta cu scaunele diferite. Dana e cu simetria, nu stiu daca ar putea...

#5799
laviniarece78

laviniarece78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.06.2009
Hop si eu... :)
va urmaresc si eu de ceva vreme si la partea de culori zau ca ii greu sa ma abtin :)
Dana, pentru scaune eu ti-as sugera sa alegi o culoare din cele prezente in faianta, mie mi-ar placea sa vad un scaun galben- ocru, sau ar merge bine si unul gri, s-ar potrivi si cu nuanta canapelei si cu faianta... iar pe celelalte le-as alege albe sau daca vrei mai multa culoare poate pui si unul albastru deschis printre ele. Oricum punctul de principal in incapere as sugera sa fie faianta si apoi canapeaua (avand o culoare mai inchisa)...restul elementelor pot sa fie albe, gri sau bej cu usoare urme de culoare.

#5800
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdana84, on 20 noiembrie 2018 - 21:04, said:

Dilema de design Posted Image

Se da zona asta de dining, care își caută masă și scaune
Attachment IMG_20181115_131057.jpg

Inclin spre o combinație de scaune, 2 patchwork ce să meargă cu faianța din bucătărie și restul gri sau bej.
Faianța e aceasta
Attachment IMG_20181010_154528.jpgAttachment IMG_20181010_154509.jpg
Iar patchwork-urile care îmi plac sunt
Attachment IMG_20181120_125200.jpgAttachment IMG_20181115_104238.jpg
Culorile nu sunt chiar așa stridente ca in poze.
Și gri-ul sau bej-ul.
Attachment IMG_20181120_125104.jpg
Acuma mie ambele patchwork-uri îmi plac, parcă inclin spre roșu. Păreri Posted Image ? Roșu/albastru în combinație cu bej/gri ?

View PostClodi_, on 21 noiembrie 2018 - 09:02, said:

Pentru scaunele de la bucatarie eu as merge cu ideea de scaune diferite pana la capat si as face unul cu rosu, unul cu albastru si celelalte in culori uni dar diferite: menta, gri alb etc
Attachment A5D93805-DD6B-4125-B96B-EE52AD28444B.jpeg

Imi place foarte mult cum ai facut bucataria dar si eu consider ca ceva in genul  pozei lui @Clodi , cu scaune diferite este mai potrivit pentru dining.

Ideea e ca patchwork-urile alese de tine sunt foarte similare dar in acelasi timp usor diferite de ce ai folosit in bucatarie si nu mi se pare ca astfel de asocieri sunt de bun augur.

Daca se doreste sa se ramana la ideea initiala atunci si eu consider ca rosu e varianta cea mai ok

#5801
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdana84, on 20 noiembrie 2018 - 21:04, said:

Dilema de design Posted Image

Se da zona asta de dining, care își caută masă și scaune
Attachment IMG_20181115_131057.jpg

Inclin spre o combinație de scaune, 2 patchwork ce să meargă cu faianța din bucătărie și restul gri sau bej.
Faianța e aceasta
Attachment IMG_20181010_154528.jpgAttachment IMG_20181010_154509.jpg
Iar patchwork-urile care îmi plac sunt
Attachment IMG_20181120_125200.jpgAttachment IMG_20181115_104238.jpg
Culorile nu sunt chiar așa stridente ca in poze.
Și gri-ul sau bej-ul.
Attachment IMG_20181120_125104.jpg
Acuma mie ambele patchwork-uri îmi plac, parcă inclin spre roșu. Păreri Posted Image ? Roșu/albastru în combinație cu bej/gri ?

Eu as pune tapiteria scaunelor intr-una din culorile faiantei patch-work, dar simpla, culoarea, fara patch-work, ca sa nu fie foarte matchy-matchy.

#5802
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View PostClodi_, on 21 noiembrie 2018 - 09:02, said:

Pentru scaunele de la bucatarie eu as merge cu ideea de scaune diferite pana la capat si as face unul cu rosu, unul cu albastru si celelalte in culori uni dar diferite: menta, gri alb etc
Attachment A5D93805-DD6B-4125-B96B-EE52AD28444B.jpeg

Asta-i o idee ok numai ca decorul cu genul asta de scaune e cam country; sau country-eclectic. Nu merge cu liniile casei Danei; my 2c ...

Mie-mi place, in continuare, ideea de a folosi materialul acela care "trage" din faianta bucatariei.

Edited by DIY, 21 November 2018 - 15:59.


#5803
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
legat de dilema perdele-soba si gri-bej cred ca e mai ok sa asortezi tesaturile intre ele

#5804
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am trecut prin mai multe idei în căutarea de scaune.
In bucătărie la insula am mers in final pe ceva mai simplu, alb, modelul Ingolf de la Ikea pe o latură, respectiv tabureti albi pe cealaltă. Inca nu le am.pe toate așa că nu pot pune poze. Dar va urma :)

In living, zona de dining, nu cred că mi se potrivește ideea de scaune de lemn cu forme combinate. E frumoasa, dar ceva nu face click in mintea mea.
Așa că am rămas la patchwork-ul roșu și am mai căutat ceva intre gri și bej. Asta am găsit (sus in colț) și asta a rămas. Sper sa vina pana la Crăciun și să vedem ce iese.
Attached File  IMG_20181121_120625.jpg   992.38K   81 downloads
Modelul de scaun e acesta, cu picioare pătrate din lemn natur
Attached File  IMG_20181115_100816.jpg   415.89K   87 downloadsAttached File  IMG_20181115_100822.jpg   380.44K   80 downloads

#5805
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Chiar doream sa-ti spun si eu ca griul si bejul merg foare bine impreuna; depinzand de nuante, desigur. Asa ca eu, una, astept finalul si muuuuulte poze!

#5806
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 08 noiembrie 2018 - 13:35, said:

Dana, incearca sa vorbesti cu Dippanels pentru problema ta. Chiar daca nu ai luat de la ei, cred ca te vor ajuta
Multumesc!
Am vorbit, nu și-au dat seama ce s-a putut întâmpla cu uleiul meu, stiau de Rubio că au uleiuri f bune. Well, in final am luat uleiul lor pentru blaturi - îmi pare mai simplu și mai natural decât actualul, așa că mâine testez. Desi ziceau că asta schimba o leacă nuanța lemnului.

Zilele astea am decis sa remasor priza de pamant. Am măsurat inițial când am făcut-o, in urma cu 3 ani și atunci ieșise 0.08 ohm. Iar de la masuratoarea aceea am mai sudat 2 platbande de armatura casei, deci clar mă așteptam la o îmbunătățire.

Vine domnul cu măsurătoarea, pune doi mini-tarusi ( nu știu cum le zice dpdv tehnic) astfel încât împreună cu piesa de separație de la paratrasnet sa formeze un triunghi echilateral (cu latura de vreo 1.5m). Măsoară și îi dă 1.4 ohm. Ia unul dintre mini-tarusi și îl muta astfel încât intre cei doi mini-tarusi erau acum vreo 3.5 m. Masoara, iese 0.8 ohm la piesele de separație de la paratrasnet și 0.7 la împământare. Se ia valoarea cea mai mică, se înmulțește cu un factor de corecție de 1.3 și e ok, iese sub 1 ohm.

Îl întreb dacă e ok sa mute așa țărușii până da valoarea și îmi zice că e ok in limita a 5m. Însă eu sunt un pic sceptica. Chiar așa să fie? A mai măsurat cineva prize de pământ? Cum s-a procedat?

Edited by dana84, 22 November 2018 - 06:43.


#5807
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009
.......paratrasnet
Nu am pus paratrasnet încă, deci, daca se poate, de care?, cât?, cine?. Mulțumesc.

Edited by luc09, 22 November 2018 - 07:53.


#5808
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,289
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdana84, on 22 noiembrie 2018 - 06:40, said:

Îl întreb dacă e ok sa mute așa țărușii până da valoarea și îmi zice că e ok in limita a 5m. Însă eu sunt un pic sceptica. Chiar așa să fie? A mai măsurat cineva prize de pământ? Cum s-a procedat?
Este cum zice el,poate fi limita chiar pana in 10 m.

#5809
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postluc09, on 22 noiembrie 2018 - 07:52, said:

Nu am pus paratrasnet încă, deci, daca se poate, de care?, cât?, cine?. Mulțumesc.
Eu am pus un PDA SIGMA R25 de aici https://www.paratrasnet-cpt.ro/

#5810
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006
Dana, te rog spune-mi cum ai procedat cu montarea plintei de mdf pe peretii nu foarte plani la baza.
Am gasit doua metode si nu stiu pe care sa o aplic.

"Se poate proceda in doua moduri.
Unul mai simplu, dar destul de eficient, consta in montarea plintelor drept, in sensul ca nu vom monta diblurile de prindere in cavitati. asigurand liniaritatea plintei.
Se incarca apoi cu glet spatiille dintre perete si plinta, se slefuiesc usor si apoi se aplica vopseaua lavabila pe aceste portiuni, culoarea din camera. Va asigur ca numai un ochi atent va observa.
A doua metoda este sa aplicam un strat de glet inainte de montare a plintei, la baza peretelui, de egalizare pe o inaltime de 20 de cm.
Va fi slefuit, amorsat si aplicata vopseaua lavabila, dupa care se monteaza plinta ."

Iar altul zice "se foloseste silicon de tencuiala care se zugraveste si nu isi schimba culoare in timp," Nu stiu ce e ala.

Edited by cumparator, 29 November 2018 - 13:59.


#5811
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pus baghete de polistiren in camere..sus..la imbinarea peretilor cu tavanul..Pot aparea probleme si acolo..dar nu asta e ideea. Alea au fost lipite si facute corectii cu siliconul ala cu care se si lipesc. Doar un ochi de soacra poate vedea corectiile alea.

Poate acelasi lucru s-ar aplica si la plintele puse pe jos. Singura diferenta e ca la mine..si tavanul..si peretii si plintele is albe Posted Image ..deci greu sesizabil locul unde ar fi o corectie de planeitate.

Edited by manghels, 29 November 2018 - 14:08.


#5812
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcumparator, on 29 noiembrie 2018 - 13:47, said:

...
"Se poate proceda in doua moduri.
Unul mai simplu, dar destul de eficient, consta in montarea plintelor drept, in sensul ca nu vom monta diblurile de prindere in cavitati. asigurand liniaritatea plintei.
Se incarca apoi cu glet spatiille dintre perete si plinta, se slefuiesc usor si apoi se aplica vopseaua lavabila pe aceste portiuni, culoarea din camera. Va asigur ca numai un ochi atent va observa.

A doua metoda este sa aplicam un strat de glet inainte de montare a plintei, la baza peretelui, de egalizare pe o inaltime de 20 de cm.
Va fi slefuit, amorsat si aplicata vopseaua lavabila, dupa care se monteaza plinta ."

Iar altul zice "se foloseste silicon de tencuiala care se zugraveste si nu isi schimba culoare in timp," Nu stiu ce e ala.
Daca mi se da voie sa ma bag in seama, as merge pe a doua varianta. Asta deoarece la prima metoda, slefuirea trebuie sa fie fooarte atenta si nu prea cred ca ai "un chinez batran" pe-acolo.

#5813
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcumparator, on 29 noiembrie 2018 - 13:47, said:

Dana, te rog spune-mi cum ai procedat cu montarea plintei de mdf pe peretii nu foarte plani la baza.
Am gasit doua metode si nu stiu pe care sa o aplic.

"Se poate proceda in doua moduri.
Unul mai simplu, dar destul de eficient, consta in montarea plintelor drept, in sensul ca nu vom monta diblurile de prindere in cavitati. asigurand liniaritatea plintei.
Se incarca apoi cu glet spatiille dintre perete si plinta, se slefuiesc usor si apoi se aplica vopseaua lavabila pe aceste portiuni, culoarea din camera. Va asigur ca numai un ochi atent va observa.
A doua metoda este sa aplicam un strat de glet inainte de montare a plintei, la baza peretelui, de egalizare pe o inaltime de 20 de cm.
Va fi slefuit, amorsat si aplicata vopseaua lavabila, dupa care se monteaza plinta ."

Iar altul zice "se foloseste silicon de tencuiala care se zugraveste si nu isi schimba culoare in timp," Nu stiu ce e ala.
Mie prima varianta mi se pare ce mai ok de aplicat, dar eu de exemplu am plinte rotunjite sus, si cel mai probabil nu vor fi de culoarea peretelui, deci acolo este necesara extra atentie sa nu ajunga glet/lavabil pe partea de sus a plintei. Nu ma refer la "a ajunge" in timpul procesului, ci dupa ce totul este gata partea de sus a plintei sa fie perfect aliniata cu gletul care a fost dat/vopsit, sa ramana o delimitare clara.

#5814
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 29 noiembrie 2018 - 13:47, said:

Dana, te rog spune-mi cum ai procedat cu montarea plintei de mdf pe peretii nu foarte plani la baza.
Am gasit doua metode si nu stiu pe care sa o aplic.[...]

Metoda pe care am aplicat-o eu este, cumva, derivata din prima pe care ai prezentat-o. E o metoda pe care eu as incadra-o, fara ezitare, la DIY Posted Image

Eu am folosit chit de lemn, diluat cu un pic de .... diluant; cat sa devina maleabil. Consistenta ar trebui sa fie undeva intre cea a pastei de dinti si cea a chitului prefabricat de reparat peretii. Am umplut spatiul folosind cea mai performanta scula din arsenalul pe care-l am la dispozitie: degetul aratator de la mana dreapta Posted Image (Este evident ca am avut numai cateva zone in care m-am distrat in felul asta. Daca era sa trec prin toata casa, cu siguranta ca as fi folosit ceva la tech) Imediat dupa aceea, am inmuiat un prosop de hartie in diluant si am sters surplusul, aduncad totul la drept, astfel incat nu am avut nevoie sa mai smirgheluiesc. Deloc.

Dupa aceea am vopsit plinta, inclusiv zona unde am umplut cu chit, ba chiar si un pic in sus, pe perete, ca sa acopar orice punct in care am trecut cu prosopul cu diluant.

Dupa ce plinta s-a uscat bine, bine (minim o saptamana, as spune eu), am pus banda de vopsit pe plinta, delimitand zona ce urma sa fie vopsita in culoarea peretelui, am mai vopsit o data fasia aceea in culoarea plintei si abia dupa aceea am dat straturile (cate au fost necesare) in culoarea peretilor.

Edited by DIY, 29 November 2018 - 19:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate