Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5743
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 17 noiembrie 2018 - 15:30, said:

[...] Am avut atâtea peripeții in ultimele săptămâni că as mai putea scrie nu știu câte pagini Posted Image , dar apoi iarăși zice @bender că eu doar mă plâng de tot ce nu fix iese cum as vrea Posted Image

Uneori, la cafea, ii mai povestesc jumatatii mele despre peripetiile celor care construiti si, dupa aceea, impartasiti peripetiile aici. Cum le avem si noi pe-ale noastre, cu santierul nostru, stresul iti spune cuvantul. Nu mai e loc, in creierele noastre, de id-uri de pe SP. Asa ca le-am inventat pe ale noastre. Tie iti spunem "perfectionista". Asa ca da! Ai tot dreptul sa te plangi de ceea ce nu iese fix cum vrei tu. La cat si cum te-ai implicat ... trebuia sa iasa totul perfect!
Spor!

#5744
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Să fie într-un ceas bun.

Te aștept pe finalizate :P

#5745
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
”Perfectionista ”...eu mai degraba o vad pe Dana o persoana care ii place sa se complice si sa se invarta in cerc.

Nu exista perfectiune in construirea unei case. Devii nebun daca incerci sa o practici.

Edited by Benderbut, 17 November 2018 - 18:10.


#5746
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ben,

View PostBenderbut, on 17 noiembrie 2018 - 18:08, said:

.. o persoana care ii place ..
Vezi mai bine de țevile tale.

#5747
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 17 noiembrie 2018 - 17:40, said:

Să fie Ă®ntr-un ceas bun.

Te aștept pe finalizate :P
Multumim!

Dada, acușica vin. Mai am pozele din ultimele săptămâni cu finalizarea, sper sa apuc sa le pun și pe acelea.
De fapt și de pe finalizate le pot pune, daca e să mă mute :D

#5748
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Vreau sa ii cer Moșului un aparat fain de cafea. Ceva recomandări?

Pff, am ajuns la aparate de cafea ... De la fier și betoane.

Edited by dana84, 17 November 2018 - 19:37.


#5749
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Coffee snob, sau asa, de om care accepta sa bea cea mai buna cafea tot in oras?

#5750
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBenderbut, on 17 noiembrie 2018 - 18:08, said:

”Perfectionista ”...eu mai degraba o vad pe Dana o persoana care ii place sa se complice si sa se invarta in cerc.
Nu ca ai merita să îți mai răspund, dar trec peste asta (pentru ultima data, mai ales că răspunsul e foarte off topic) și îți spun că în urma cu puțin mai bine de 10 ani trăiam cu 300 de lei pe lună, din care îmi plăteam și chiria in cămin. Apoi a murit mama mea și am plecat 3 luni in America să îmi fac bani ca sa fiu sigura că îmi termin facultatea. Acuma daca tu crezi că un om care pleacă de unde am plecat eu și ceva ani mai târziu reușește să ajungă unde am ajuns eu, se învârteste în cerc, cred că ai înțeles greșit noțiunea de cerc. Și nu, chiar nu mă plang deloc, viața asta mi-a dat de mii de ori mai mult decât am crezut că voi primi vreodată. Zău dacă am de ce să mă plâng.

Dar eu zic sa revenim la cafea :D

View Postsebulbus, on 17 noiembrie 2018 - 19:48, said:

Coffee snob, sau asa, de om care accepta sa bea cea mai buna cafea tot in oras?
A doua clar.

Edited by dana84, 17 November 2018 - 20:08.


#5751
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postdana84, on 17 noiembrie 2018 - 19:53, said:


Dar eu zic sa revenim la cafea :D

GAGGIA

#5752
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
dacă barista va fi soțul, atunci un espresor d'ăla mișto italian cu termometru, barometru, higrometru și alți metri. Plus râșniță hoață de ceramică.

Dacă barista vei fi tu, atunci un Nespresso

#5753
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 17 noiembrie 2018 - 20:27, said:

dacă barista va fi soțul, atunci un espresor d'ăla mișto italian cu termometru, barometru, higrometru și alți metri. Plus râșniță hoață de ceramică.

Dacă barista vei fi tu, atunci un Nespresso
Soțul e de multi ani, dar tot el e și Mosul :D

Edited by dana84, 17 November 2018 - 20:39.


#5754
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Dana@: M-am referit la faptul ca te invarti in cerc cu niste mici lucrari ale casei .Nu am insinuat ca ai fi ramas ”repententa” la facultate.

Edited by Benderbut, 17 November 2018 - 21:03.


#5755
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postdana84, on 17 noiembrie 2018 - 19:35, said:

Vreau sa ii cer Moșului un aparat fain de cafea. Ceva recomandări?

Pff, am ajuns la aparate de cafea ... De la fier și betoane.
Eu as recomanda unul semiautomat si m-as feri de cele automate cu nume italiene facute in china: krupps, saeco, etc, noi avem la birou din astea si nu fac mare lucru fata de unul manual dpvd al gustului.
Asta plecand de la vorba unui barista celebru: "Espressorul este doar un accesoriu al rasnitei”.

https://www.coffeeon...chines-reviews/
Eu tot Gaggia am si il gasesc excelent (expressor + rasnita).

Edited by dell99, 17 November 2018 - 21:45.


#5756
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postdell99, on 17 noiembrie 2018 - 21:42, said:

Eu as recomanda unul semiautomat si m-as feri de cele automate cu nume italiene facute in china: krupps, saeco, etc, noi avem la birou din astea si nu fac mare lucru fata de unul manual dpvd al gustului.
Imi plac cafelele de la aceste aparate dar din pacate se strica repede. Acum m-am pricopsit cu un aparat  Lavazza care merge la capsule ,nu l-as fi cumparat daca nu mi-l dadeau gratis impreuna cu tv-ul si capsulele din dotare. E comod cand ai musafiri si a rezistat pana acum, in rest folosesc un filtru de cafea manual, de inox pentru ca se face mai repede.

Edited by Benderbut, 17 November 2018 - 22:46.


#5757
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La cat de meticuloasa esti tu nu imi vine sa cred ca nu ti-ar placea sa folosesti un espressor semiautomat si o rasnita. Daca totusi vrei full-auto recomandarea mea e tot gaggia. Automatul e la parintii mei acasa si e foarte ok, noi ne jucam de-a barista acasa la noi si ne iese destul de bine. Aparatele sunt destul de simple si daca le intretii o sa reziste foarte bine in timp

Edited by Bylly00, 17 November 2018 - 23:49.


#5758
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Și eu caut și am avut recomandări și spre 2k eur. Nu prea imi vine să dau atâția bani. Dar dacă unul din asta e bun (4.5 stele din peste 2500 de reviews) cred că și dacă se strică tot la 3 ani și ies mai ieftin: https://www.amazon.d..._ttl_B00400OMUK

Indiferent ce zic unii sau alții, un număr mare de review-uri cam greu dau o medie proastă.

Nu zic să îl iei pe ăsta în detrimentul unuia de 1500-2000, zic doar să cauți pe amazon aparate cu review-uri multe, vezi de ce se plâng unii și după aia vezi tu de unde iei.

#5759
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Folosesc atat la birou cat si acasa  Saeco Royal Profesional modele mai vechi. Cu o cafea boabe de calitate iese o cafea buna.
Desigur nu e ceva premium dar este foarte facil.
La birou il am de cca 10 ani si merge in continuare la o capacitate de cca 20 cafele pe zi.Doar dedurizari frecvente atunci cand o cere aparatul.

Edited by danwd, 18 November 2018 - 00:21.


#5760
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Danutaaa! Felicitari!!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Sa va bucurati de casuta voastra minunata, s-aveti parte de liniste si bucurii si de hodina! Ma bucur ca si cum m-as fi mutat io! :) :) :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate