Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

DigiPlay - serviciul V.O.D. al R.C.S.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
977 replies to this topic

#901
cercetasii

cercetasii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.12.2011
Ma uit pe tv la DigiPlay prin aplicatia de telefon android DigiOnline, printr-un android tvbox chinezesc ieftin (1GB). Singura problema ar fi ca imaginea filmului nu se lateste la 16:9 (chiar daca browserul DigiPlay unde apare descrierea filmului e pe tot ecranul). Imaginea filmului parca e totusi mai lata decat formatul 4:3, dar cercul ala de la limita de varsta e un oval pe verticala. Aveti vreo solutie pentru a forta imaginea sa fie 16:9? Multumesc. PS: si da, fontul subtitrarii e extrem de mic, cred ca subtitrarea e incusa in imagine hard si nu se poate mari. E de aprecitat totusi banda gri care ajuta la a fi mai lizibil fiindca nu are contur negru.

Edited by cercetasii, 27 March 2016 - 17:04.


#902
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View PostDIGI_Helper, on 15 martie 2016 - 10:57, said:

@dragos1us - De indata ce vor fi informatii in aceasta directie voi reveni cu o postare.

De un an de zile primim acelasi raspuns... Posted Image   deocamdada un lucru e clar: nu va pasa, acum doar "racolati" cat mai multi clienti cu momeala ca e "gratis" pana la finele anului si apoi care uita sa dezaciveze va fi taxat cu "noul" tarif care sigur va fi mai mare Posted Image
Acelasi lucru s-a intamplat cu "vestitele" stickuri usb (modemuri 3G) pentru internet cand toti abonatii erau invitati sa le ia ca sunt "gratis" insa din ianuarie cei cu ele platesc 10 lei in plus la abonamentul de internet pentru ca nu au observat pe factura ca sunt facturati mai mult decat pretul abonamentului de pe site!

View Postrelu14, on 01 martie 2016 - 07:22, said:

Mi se pare destul de exagerat sa platesti pentru un serviciu incomplet.Eu am activat digi play cu speranta ca voi putea urmari filmele direct pe televizor,ca si pe netflix,si,sincer,in cateva luni de zile nu am vazut nici macar unul.Consider ca filmele nu sunt facute pentru a fi urmarite pe calculator,tableta sau telefon...Imi pare rau ca trebuie sa o spun,dar digiplay este,deocamdata sper,inutil!

PERFECT ADEVARAT!

PS. Daca serviciul ar fi compatibil direct pe TV (pe tv-urile android se poate / Sony, Philips, etc) atunci nu cred ca ar mai functiona ata de bine si sigur nu ar mai fi "gratis" Posted Image

Edited by KapitaK, 05 April 2016 - 13:40.


#903
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,136
  • Înscris: 26.07.2009
Platesc pentru stickuri cei care au prelungit contractul in 2016. Eu am abonament si platesc pentru internetul de 1gb 43,55 lei si am si stick. Unde e taxat stickul?

P.S.: aceste stickuri au fost gratis mai mult de 5 ani (daca nu gresesc), tu vrei moca inca 10?

Edited by cristinel07, 05 April 2016 - 14:03.


#904
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Cine avea unul din abonamentele fiberlink (internet fix) altul decat cel mai mic (cu pretul mimim) puteau obtine stickul de internet (modem 3g 7,2Mbps) "gratis", cine nu il solicita era terorizat mereu la caserie cand platea factura sa il ia, astfel tot romanul la acceptat pe considerentul ca daca e de pomana e bun, inclusic cei care nu aveau ce face cu el (cunosc eu multi).
Din ianuarie cine nu la predat plateste 10 lei in plus la abonamentul lui de internet fix !

Ce vreau eu?! CORECTITUDINE SI TRANSPARENTA! ...adica ce am scris eu aici trebuia sa anunte din ianuarie RCS&RDS, adica atunci cand au redus pretul abonamentelor fiberlink sa vina cu precizarea ca cei care au stickuri platesc in continuare abonamentul la pretul vechi cu 10 lei in plus!

#905
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Si eu am net de 1 giga (pana la lansare giga - acum ceva ani, am avut de 100) si stick - de cand a fost lansat serviciul de net mobil. Nu am platit inainte, nu platesc nici acum nimic pentru el. Oi fi fost eu mai norocos sau ei mai corecti cu mine ? Posted Image
45 ron, pana in 12.2015... 43,55 ron din 01.2016.

Edited by cristi0304, 06 April 2016 - 07:56.


#906
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
KapitaK nu mai dezinforma. Stickul 3G ramane gratuit daca nu se prelungeste contractul, adica ramai pe oferta veche.
Cei care prelungesc contractul si trec pe oferta noua sau fac abonament nou vor plati pentru stick, dar pretul la FL300 de exemplu a scazut de la 39 lei (37.74lei cu TVA redus) la 28 lei, daca adaugi 10 lei stick-ul ajungi la pretul vechi, tot acolo esti.

RDS practic a scazut pretul abonamentelor prin faptul ca nu mai e inclus stickul. Mai bine asa, cine vrea stick plateste, restul se pot bucura de un pret redus.

Edited by deathnite, 06 April 2016 - 08:22.


#907
cristiboss70

cristiboss70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 29.02.2008
Si eu am internet de 1000 si stick gratuit (43,55 lei )...asta e avantajul pt. cei care au abonamentul de 1000 inainte de modificari...care face abonament acuma de 1000 plateste 45 lei si e fara stick gratuit

#908
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdeathnite, on 06 aprilie 2016 - 08:07, said:

KapitaK nu mai dezinforma. Stickul 3G ramane gratuit daca nu se prelungeste contractul, adica ramai pe oferta veche.
Cei care prelungesc contractul si trec pe oferta noua sau fac abonament nou vor plati pentru stick, dar pretul la FL300 de exemplu a scazut de la 39 lei (37.74lei cu TVA redus) la 28 lei, daca adaugi 10 lei stick-ul ajungi la pretul vechi, tot acolo esti.

RDS practic a scazut pretul abonamentelor prin faptul ca nu mai e inclus stickul. Mai bine asa, cine vrea stick plateste, restul se pot bucura de un pret redus.

Tu citesti ce scri?! Spui ca dezinformez apoi prin comentariul tau demonstrezi contrariul!
Nu ramane gratuit stickul pentru ca trebuie sa platesti aprox 10 lei in plus asa cum si tu spui daca ai fiberlink 300 platesti 37.74lei (cu TVA redus) in loc de 28 lei cat costa in mod normal abonamentul pentru cine a facut greseala sa accepte stick-ul doar pentru ce era "gratis" !

Deci clar stick-ul gratis NU MAI E GRATIS!
Multi nu stiu, daca ar fi atenti clientii care au acceptat stick-ul "gratis" si ar verifica factura dupa ce vad pe site sau pliante pretul abonamentului atunci majoritatea fug repede sa predea stick-ul ca sa nu mai plateasca pentru un serviciu pe care nu il utilizeaza si pe care daca incearca sa il utilizeze ramane dezamagit de calitate si semnal.

In plus ce spui tu "cine vrea stick plateste" era valabil numai daca exista transparenta asa cum spuneam eu si RCS&RDS anunta clientii o data cu factura sau prin sms sau pe site ca pot preda stick-ul ca sa nu mai plateasca in plus pentru el si sa achite valoarea reala a abonamentului!

PS. Predarea Stick-ului e destul de complicata, acest lucru se considera reziliere si RCS&RDS accepta "rezilierea" la numai cateva puncte prezenta (aprox 10% din cele prezente intr-o localitate) lucru tinut secret de ei pana te lovesti de acest lucru pentru ca informatia nu este trecuta in contract sau anexa contract si nici publicata pe site-ul lor, cine nu se informeaza inainte umbla prin tot orasul sa scape de "mizeria" de stick!

Scuze pt oftopic

Edited by KapitaK, 06 April 2016 - 10:05.


#909
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Omule, inainte era ~38 lei cu stick gratis, iar acum platesti tot 38 (28 + 10 stickul), doar au separat cele 2. Ce platesti in plus cand pretul e acelasi? Sa platesti in plus ar insemna mai mult decat inainte, mai mult de 38 lei, ori te exprimi prost, ori nu intelegi.

View PostKapitaK, on 06 aprilie 2016 - 07:46, said:

Din ianuarie cine nu la predat plateste 10 lei in plus la abonamentul lui de internet fix !
Pana in ianuarie plateai 39 lei, cine nu preda va plati ~38 lei in continuare cu stick gratis, nimic in plus. Iar cei noi sau cine prelungeste va plati 28 (+ 10 daca se vrea si stick), nu se trece automat la noua oferta.
Te exprimi aiurea cu platitul in plus, raportandu-te la pretul dupa reducere, dai de inteles ca lumea va plati 38 lei + inca 10 lei in plus.

View Postcristiboss70, on 06 aprilie 2016 - 08:59, said:

Si eu am internet de 1000 si stick gratuit (43,55 lei )...asta e avantajul pt. cei care au abonamentul de 1000 inainte de modificari...care face abonament acuma de 1000 plateste 45 lei si e fara stick gratuit
FL1000 la 45 (43,55 tva 20%) doar pentru cei care aveau CATV si telefonie fixa sau mobila, altfel era 55 (53,23 tva 20%).
Acum e 45 pentru toti, independent de alte servicii.

Edited by deathnite, 06 April 2016 - 10:49.


#910
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdeathnite, on 06 aprilie 2016 - 10:24, said:

Omule, inainte era ~38 lei cu stick gratis, iar acum platesti tot 38 (28 + 10 stickul), doar au separat cele 2. Ce platesti in plus cand pretul e acelasi? Sa platesti in plus ar insemna mai mult decat inainte, mai mult de 38 lei, ori te exprimi prost, ori nu intelegi.
...
Pana in ianuarie plateai 39 lei, cine nu preda va plati ~38 lei in continuare cu stick gratis, nimic in plus. Iar cei noi sau cine prelungeste va plati 28 (+ 10 daca se vrea si stick), nu se trece automat la noua oferta.
Te exprimi aiurea cu platitul in plus, raportandu-te la pretul dupa reducere, dai de inteles ca lumea va plati 38 lei + inca 10 lei in plus.
...

Nu inteleg de ce continui inutil subiectul si te joci cu cuvintele, eu am precizat doar ca din ianuarie 2016 stickul (modemul 3G) nu mai e gratis si asa este, inclusiv tu ai confirmat asta de mai multe ori, valabil si pentru clientii vechi (nu numai cine prelungeste abonamentul cum spui tu ci toti) dar si pentru clientii noi care trebuie sa achite in plus 10 lei
Nu ma exprim aiurea ci tu intelegi numai ce vrei... defapt nu intelegi nimic si nu e problema mea!
Raportarea afirmatiilor mele (acelasi lucru trebuie sa il faci si tu) e facuta la pretul actual, nu ne intereseaza ce a fost inainte ci ce se intampla acum, la facturile curente care trebuiesc achitate pentru un abonament din aceast timp nu din trecut, eu am spus de mai multe ori ca abonamentul FIBERLINK 300 are pretul de 28 lei insa cei care au stick-ul "gratis" platesc 38 lei fie ei clienti vechi sau noi!
Sa nu fiu inteles gresit, e corecta "miscarea" RCS&RDS prin care a redus tarifele si a taxat stickul 3G insa trebuia ca o data cu anuntul ca de ieftinire a abonamentelor fiberlink sa anunte si ca se taxeaza suplimentar stickul 3G ca asa era corect Posted Image

PS.  situatia devine o problema doar pentru clienti care au acceptat stickul dupa insistentele RCS&RDS care te indemnau sa il iei ca e gratis si nu il foloseau des sau nu il folosea deloc (sunt foarte multi)

Edited by KapitaK, 06 April 2016 - 11:09.


#911
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cand toti te contrazic ar trebui sa iti dea de gandit.

Pe scurt, se plateste la fel ca inainte (38 lei), fie mai putin cu 10 lei daca se prelungeste si se preda stickul. Nu in plus cum te exprimi tu.
Cei vechi nu platesc in plus pentru ca raman pe oferta veche cu 38 lei si stick gratuit, nimic nu se modifica.

Cat timp pretul ramane la fel ca inainte, care e problema? Tu vrei si stick gratuit si reducere, asa nu merge.
Nu te-a obligat nimeni sa iei stickul chiar daca s-ar fi insistat. Eu am avut si FL1000 si nu l-am luat din moment ce nu aveam nevoie, nici nu mi-au propus macar 1 data sa il iau.

Ca si bonus, digiplay ramane gratuit in continuare la FL300 cu 28 lei.

View PostKapitaK, on 06 aprilie 2016 - 07:46, said:

cine nu il solicita era terorizat mereu la caserie cand platea factura sa il ia
Apropo, se scrie casierie. Doar unul din cuvintele gresite.

Edited by deathnite, 06 April 2016 - 11:36.


#912
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Care toti? Tu esti toti?!
Ce tot o ti "cu inainte" ?! Esti nostalgic?!

Cu teoria ta dai faliment in orice, eu am inceput discutia comentand despre o situatie reala si prezenta si semnalizam doar faptul ca RCS&RDS nu a anuntat odata cu ieftinirea si "scumpirea" (de la gratis la 10lei) a stick-ului, nu m-am plans niciodata ca s-a introdus taxa de 10 lei pentru stick, eu si foarte multi nu vrem stick-ul deloc pentru ca nu ne foloseste la nimic, acasa avem fiberlink iar daca parasim localitatea stick-ul 3G nu e functional ca nu exista semnal sau e foarte prost, ori unde functioneaza are o viteza jalnica (sub 1Mbps din 7,2Mbps posibil ca ata poate stick-ul)

Lasa-ne cu vrajeala ca la fraierii care nu au aflat smecheria asta si nu au predat stick-ul e gratis cand platesc pe un abonament de 28 lei aproape 38 de lei :)

#913
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Pe langa mine mai sunt 3 persoane care ti-au raspuns si au zis ca e gratuit in continuare stick-ul, nu se plateste in plus cum te exprimi tu anapoda.
Plus celelalte persoane care au confirmat cele spuse de noi. Asa repede ai uitat? Eu zic sa citesti cap - coada aceasta pagina, poate pana la urma iti dai seama. Posted Image

Hai ca te las, esti caz pierdut. Nici nu meriti sa fii client lor.

RDS a anuntat schimbarile, daca nu citesti stirile sau comunicatele e alta treaba.
http://www.digi24.ro...igi Net Fiberli
http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=476
Mai da o vizita din cand in cand si pe aria RDS, s-a discutat deja, te-ai trezit cam tarziu. http://forum.softped...um/333-rcs-rds/

Edited by deathnite, 06 April 2016 - 12:26.


#914
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

View Postdeathnite, on 06 aprilie 2016 - 12:04, said:

...
Hai ca te las, esti caz pierdut. Nici nu meriti sa fii client lor.
...

Hai ca esti simpatic... asa e, nu merit Posted Image

#915
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
TV Box Zidoo X5, chipset Amlogic S905, la accesarea de continut in DigiPlay "Can't play this video". Digi Online merge.

Idei sau solutii?

#916
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Partial off topic: bine ca "Masters of sex" a aparut in lista Netflix. Caci de cateva luni, tab-ul sezonului 3 din DigiPlay nu contine niciun episod. Sezonul 2 este complet iar sezonul 1 a disparut de tot (mai mult ca sigur i-a expirat perioada de difuzare).
Aici revine un of mai vechi: sa fie marcata cumva perioada pana cand este disponibil la vizionare un film/serial.

Edited by danv6, 04 August 2016 - 17:17.


#917
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Au trecut 2 ani de cand s-au lansat tv-urile android tv si de cand am sesizat reprezentantii RCS&RDS car ar fi important sa optimizeze aplicatia android (touch) pentru android tv.
Promisiuni ca "baietii lor destepti" lucreaza la asta si atat... ori nu sunt prea "destepti" ori motivul e altul: serverul lor nu e in stare sa suporte multi clienti si pastreaza aceasta aplicatie (Digi Online care contine DIGI PLAY) in portofoliu doar sa se laude ca pot si asta pentru ca telefon sau laptop/pc nu se inghesuie multa lume insa direct pe tv oricine vrea sa aibe acces la filme/seriale/documentare!

Asa cum am mai spus, aplicatia android (touch) portata din telefon functioneaza bine pe TV (android) doar ca nefiind optimizata pentru android tv nu o recunoaste sistemul si nu o afiseaza in HOME (LAUNCHER)... deci nu ar fi fost mult de lucru la ea ;)

Reclama e haioasa, filme cu DIGI PLAY oriunde pe orice dispozitiv numai pe TV nu Posted Image

Edited by KapitaK, 05 September 2016 - 12:04.


#918
bardeleanu

bardeleanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbladhaund, on 29 iunie 2016 - 23:52, said:

TV Box Zidoo X5, chipset Amlogic S905, la accesarea de continut in DigiPlay "Can't play this video". Digi Online merge.

Idei sau solutii?
si eu am unul la fel... acelasi mesaj .... nu am gasit inca solutii, digi da vina pe dispozitiv, cei ce au furnizat dispozitivul dau vina pe digi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate