Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reziliere contract la Telekom România.

- - - - -
  • Please log in to reply
2297 replies to this topic

#1279
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,005
  • Înscris: 27.02.2006
trimiti cerere de reziliere cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei contractuale prin care soliciti incetarea serviciilor la care esti abonat incepand cu data de 19-01-217. o poti trimite prin e-mail, prin posta  ori prin fax.

Edited by Iaro, 09 December 2016 - 21:21.


#1280
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012

 Iaro, on 09 decembrie 2016 - 21:20, said:

trimiti cerere de reziliere cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei contractuale prin care soliciti incetarea serviciilor la care esti abonat incepand cu data de 19-01-217. o poti trimite prin e-mail, prin posta  ori prin fax.
am fost sunat azi de un reprezentant telekom ca sa imi reaminteasca de o factura ce a depasit data scadenta si am facut on amanre de plata si lam intrebat cum procedez cel mai bine pentru reziliere si mia spus sa merg intrun magazin telekom ca dureaza 10 minute si daca fac prin fax sau email dureaza mai mult,o sa merg intrun magazin la 30 de km de mine numai ca sa scap odata de ei

#1281
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ai grija cu cererea. Nu depui cerere pentru ca nu le ceri nimic, ii notifici ca incepand cu data de 19.01.2017 doresti denuntarea contractului si incetarea furnizarii serviciilor. Cere si un numar de inregistrare, eventual sa iti faca o copie dupa acea notificare unde apare si numarul de inregistrare. Nu accepta tipizate de la ei pentru ca au clauze in defavoarea ta si te trezesti ca ai de plata penalizari. Sunt obligati sa iti inregistreze notificarea ta. Nu iesi din magazin fara numar de inregistrare. Pentru linistea ta, depune aceasta notificare inainte de data de 19 decembrie. Dupa ce platesti factura care acopera si ultima zi a contractului (nu ultima factura emisa de ei) esti liber ca pasarea cerului chiar daca ei iti trimit in continuare facturi si iti furnizeaza serviciul.

Mai mult ca sigur vei fi sunat sa ti se faca oferte peste oferte pentru a nu renunta. Nu spune niciodata DA in conversatie pentru ca pot interpreta in favoarea lor si te trezesti cu contract prelungit pe inca 2 ani. Fii ferm si nu accepta nimic daca esti hotarat sa renunti.

Edited by danutz1, 09 December 2016 - 22:17.


#1282
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ce se intampla cu echipamentele Telekom la rezilierea contractului dupa cei 2 ani de perioada contractuala? am telefonie GSM si TV satelit ... presupun ca trebuie sa returnez receiver-ele, dar cu antena de satelit+LNB-ul de pe casa ce se intampla? se returneaza sau se considera achitate?

#1283
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
În contract ce scrie?

#1284
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 marco71, on 31 decembrie 2016 - 15:42, said:

ce se intampla cu echipamentele Telekom la rezilierea contractului dupa cei 2 ani de perioada contractuala? am telefonie GSM si TV satelit ... presupun ca trebuie sa returnez receiver-ele, dar cu antena de satelit+LNB-ul de pe casa ce se intampla? se returneaza sau se considera achitate?
receiverele daca sunt in custodie se returneaza. la fel si toate cardurile de acces. antena eu nu am predat-o, nu mi-au cerut acest lucru. daca iti cer antena sa le spui sa vina sa-si demonteze echipamentele ca  nu tu le-ai montat si nu esti obligat sa faci alpinism utilitar pentru oala lor. ei au montat-o, ei sa o dea jos.

#1285
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
asa ma gandeam si eu cu antena :)
in contract se prevede doar retur la echipamentele in custodie (receiver), nu se specifica nimic explicit de antena

#1286
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Antena si lnb plus cablu raman. Decodoarele only se returneaza.

#1287
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
uitasem de cardurile de acces/decodare din receivere, care evident ca trebuie si alea returnate :)
multumesc de raspunsuri!
La Multi Ani!
Un 2017 cu servicii CATV/internet mai bune decat pana acum!

#1288
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Din aprilie 2016 - abia in prezent am terminat de reziliat contractul expirat cu Telekom.
Dupa ce m-au facturat abuziv ulterior rezilierii agatandu-se de 2 chestii diferite - chestii aiuristice care s-au rezolvat dupa ce m-a hartuit dept. de collection cu vreo 10 convorbiri iar eu am facut vreo 6 sesizari, am scapat.
Bravo Telekom, bravo nemtilor.
Se mai mira ca se duce lumea la Digi, mai slab dar ieftin si rapizi in servicii.

#1289
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 overseas, on 04 ianuarie 2017 - 17:26, said:

Dupa ce m-au facturat abuziv ulterior rezilierii agatandu-se de 2 chestii diferite - chestii aiuristice care s-au rezolvat dupa ce m-a hartuit dept. de collection cu vreo 10 convorbiri iar eu am facut vreo 6 sesizari, am scapat.
detalii? picanterii?

#1290
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

 overseas, on 04 ianuarie 2017 - 17:26, said:

Bravo Telekom, bravo nemtilor.

Ce, ai vorbit în germană cu ei?

#1291
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 gabriel_gavrila, on 04 ianuarie 2017 - 21:07, said:

detalii? picanterii?

Pai gasesti pe ultimele 2-3 pagini.

 KyKyKyKy, on 04 ianuarie 2017 - 21:20, said:


Ce, ai vorbit în germană cu ei?

Dap, i-am injurat in diverse feluri.
Ultimii 2 au fost brici, cand le-am cerut detalii ca sa fac plangere penala ca cineva mi-a falsificat acordul contractual au rezolvat instant.

#1292
k_terinca

k_terinca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2017
Baieti, cu riscul de a repeta solicitarea, vreau sa-mi spuneti daca se poate si care sunt pasii ptr rezilierea contractului cu Telekom - nefiind in zona in care locuiesc(sat, pe langa Iasi) alti furnizori, m-am aflat in situatia in care, dupa 3 ani in care le-am reprosat de viteza penibila la net (5mbps) , adica in vara 2016 sa resemnez  tot cu ei, cu viteza 10 mbps, contract in care am clauza cu PM 24 luni si despagubire 50%.
Cei de la Digi , harnicuti, au ajuns in aceasta saptamana in sat si in cel mai scurt timp numai buni sa ofere servicii( nu comparam netul lor cu 10mb de la Telekom).

Va rog, cei care sunteti trecuti, dati un sfat prietensc cum pot sa scap de Telekom, fara despagubire ce ar insemna 18 luni x 80 ron x 50% si sa ma pot bucura de un net de calitate.

P.s: Doresc sa precizez ca da, am beneficiat dupa fiecare negociere cate un avantaj, ca intr-un final sa am un reciever HD si alte 2 care nu le am ca si costuri in abonament.

#1293
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Am şi eu o nelămurire, dacă mă poate ajuta cineva: pentru un pachet de servicii (televiziune prin satelit + telefonie fixă + telefonie mobilă) ieşit din perioada minimă contractuală, la care pentru numerele de telefon fix + mobil s-a făcut cerere de portare la un alt operator, mai este nevoie de trimis cerere de reziliere şi pentru televiziune, sau cererea de portare ţine de loc de ea, şi se reziliază automat toate serviciile?

#1294
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009

 k_terinca, on 29 ianuarie 2017 - 23:21, said:

Baieti, cu riscul de a repeta solicitarea, vreau sa-mi spuneti daca se poate si care sunt pasii ptr rezilierea contractului cu Telekom - nefiind in zona in care locuiesc(sat, pe langa Iasi) alti furnizori, m-am aflat in situatia in care, dupa 3 ani in care le-am reprosat de viteza penibila la net (5mbps) , adica in vara 2016 sa resemnez  tot cu ei, cu viteza 10 mbps, contract in care am clauza cu PM 24 luni si despagubire 50%.
Cei de la Digi , harnicuti, au ajuns in aceasta saptamana in sat si in cel mai scurt timp numai buni sa ofere servicii( nu comparam netul lor cu 10mb de la Telekom).

Va rog, cei care sunteti trecuti, dati un sfat prietensc cum pot sa scap de Telekom, fara despagubire ce ar insemna 18 luni x 80 ron x 50% si sa ma pot bucura de un net de calitate.

P.s: Doresc sa precizez ca da, am beneficiat dupa fiecare negociere cate un avantaj, ca intr-un final sa am un reciever HD si alte 2 care nu le am ca si costuri in abonament.
Digi a venit cu EOC sau fibra ? Daca a venit cu EOC te bucuri degeaba .

#1295
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 tenie5022, on 31 ianuarie 2017 - 07:35, said:

Digi a venit cu EOC sau fibra ? Daca a venit cu EOC te bucuri degeaba .
nu te bucuri degeaba!
am renuntat la Telekom unde pe 3 servicii plateam undeva la 110 lei (pachet maxim) si unde net-ul nu sarea de 15 Mbps cu toate ca era pachetul maxim (L)
am trecut la rds pe EoC. factura s-a injumatatit (55 lei) iar net-ul este in contract la 20 Mbps dar in fapt este undeva la 35-40 Mbps download (5MBps) si uploadul la fel. constant.
factura injumatatita si viteza mai mult decat dubla la net sa insemne bucurie degeaba?

Edited by gabriel_gavrila, 31 January 2017 - 09:46.


#1296
k_terinca

k_terinca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2017

 gabriel_gavrila, on 31 ianuarie 2017 - 09:45, said:


nu te bucuri degeaba!
am renuntat la Telekom unde pe 3 servicii plateam undeva la 110 lei (pachet maxim) si unde net-ul nu sarea de 15 Mbps cu toate ca era pachetul maxim (L)
am trecut la rds pe EoC. factura s-a injumatatit (55 lei) iar net-ul este in contract la 20 Mbps dar in fapt este undeva la 35-40 Mbps download (5MBps) si uploadul la fel. constant.
factura injumatatita si viteza mai mult decat dubla la net sa insemne bucurie degeaba?

Multumesc de informatie. O sa ma informez si sa inteleg ca doar daca e fibra sa ma agit, atfel nu are rost sa reziliez contractul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate