Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Reziliere contract la Telekom România.

- - - - -
  • Please log in to reply
2297 replies to this topic

#1315
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Salut,

Am un abonament Telekom de net + televiziune + telefonie reactualizat in Ianuarie anul acesta.
Cum RDS ul bate la usa cu fibra ma gandesc sa renunt la net si telefonie insa in contract nu scrie valoarea fiecarui serviciu in parte , ci per total, astfel ca nu stiu cat voi avea de platit in cazul une posibile rezilieri.

Attached Files



#1316
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Prin ANPC reducerea lunara de 2,38 eur din ianuarie.

#1317
Danaliana19

Danaliana19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2017
Va rog sa-mi dati niste sfaturi practice.
Cu un an in urma au sunat-o pe mama (80 ani avea atunci) de la Telekom mobile si au ametit-o la telefon. Ea le-a spus ca nu intelege si ca nu poate decide. I-au prelungit abonamentul cu 1 an doar in urma acelei convorbiri. Am facut plangere telefonic. Nu ai unde sa mergi sa intalnesti un OM si sa-i vorbesti doar cu robotii si cu operatori programati pe raspunsuri specializate poti vorbi. Mi-au raspuns dupa o luna ca cererea mea nu este justificata si contractul e valid.
Am asteptat cu rabdare sa treaca anul insa in 2017 au sunat-o mai repede. Mama a fost mai atenta si a spus doar ca ea nu poate decide. De aceasta data au facut un abonament pe 2 ani.
Am facut din nou sesizare si au trecut 30 de zle si n-am primit raspuns insa intre timp contractul a ajuns acasa.
Am cerut rezilierea si imi cer 500 de lei. E strigator la cer !

Are sens  sa depun o plangere la ANPC daca nu am nici un act? (doar povesti la telefon)
Ce ma sfatuiti sa fac?
Doresc sa reziliez contractul si sa-i fac toate abonamentele pe numele meu la alta firma.

#1318
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Depune cerere de reziliere si cu factura (fiscala/nu proforma) emisa de telekom, faci o reclamatie la ANPC.

#1319
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Exact aceiasi situatie am avut si eu cu o matusa. Au aburit-o si au determinat-o sa isi faca abonament prelungit pe telefonie fixa si internet plus telefonie mobila . I-au oferit o petarda de telefol oliviu vechi si slab. Cica gratis. Noroc ca m-a sunat, am mers in magazin romtelecom, le-am returnat cacatul si am anulat contractul.

#1320
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Ieri m-au sunat si pe mine pt prelungire abonament tv+net+fix. In locatia respectiva am stat eu si am avut televiziunea cea mai buna si netul cel mai bun disponibil, fix 0, acum stau parintii mei. De obicei cand ma sunau pt prelungire, ofereau si ei o reducere, oferte ceva. M-au sunat sa imi spuna ca am moca Voyo, nu stiu cate programe online si abonamentul de la 105 la 93 de lei. 12 lei diferenta. Saracii.

#1321
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Cate receivere ai? Ai avut și pachetul hbo?

#1322
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postaris86, on 18 mai 2017 - 16:49, said:

Cate receivere ai? Ai avut și pachetul hbo?
Cand aveam hbo maxpack si 3 recivere plateam vreo 150 de lei. Cand s.au mutat ai mei am inchis tot ce.am putut si au ramas doar cu un reciver hd, a si cel gratis care nu au vrut sa.l ia inapoi si sta in portbagaj de vreo 5 luni.

#1323
andreiandrei94

andreiandrei94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2016
Buna seara. Datorit fiind faptul ca UPC-ul s-a decis sa traga fibra si la mine in comuna, m-am decis sa ma mut de la Telekom (20MBps).  Tin sa precizez ca anul trecut (iunie 2016), am fost sunat de catre cei de la Telekom pentru a reinnoi contractul. La acel moment nu aveam alta optiune pentru internet si am fost obligat sa raman la ei. Trebuie sa platesc vreo taxa?

#1324
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
1. UPC nu are fibră.
2. Tu la 20 MBps renunți?  :o

#1325
andreiandrei94

andreiandrei94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2016

View PostKyKyKyKy, on 19 mai 2017 - 21:02, said:

1. UPC nu are fibră.
2. Tu la 20 MBps renunți?  :o
20 MBps care defapt sunt 10 in teste, prea putin bandwidth, plus ping. UPC mi se pare o varianta mult mai buna

#1326
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
MBps sau Mbps?!
20 MBps înseamnă 160 Mbps.

Bagă RDS. Ăia posibil să aibă fibră adevărată.

#1327
andreiandrei94

andreiandrei94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.05.2016
20Mbps*. RDS nu au acoperire la mine.

#1328
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Salutare!

Am si eu o problema cu serviciile de voce de la Telekom. Parintii au incheiat un nou abonament, pe la finalul anului trecut luand si un telefon la pret "redus". Problema consta in faptul ca, acasa, nu prea au semnal la telefon. Sunt obligati sa ramana intr-o anumita zona din casa ori sa il caute afara, prin curte, ceea ce mi se pare inacceptabil, avand in vedere ca locuiesc  intr-o zona de camp, la 15 km de municipiul Focsani, un sat in care exist apa curenta si asfalt ( exclus zona de munte, fara civilizatie, acces dificil ).

Le-am tot zis sa faca sesizare privind semnalul, insa nicio ameliorare a problemei.  Daca e vreme inchisa, le dispare semnalul dupa 5 minute de vorbit, si trebuie sa reapeleze.
Din cate am inteles, Telekom este obligat din 2016 sa renunte la clauza abuziva din contract, si ma gandesc sa le zic problema si daca nu au o rezolvare, sa cer reziliere contractului pentru a se porta in alta retea.
A mai avut cineva astfel de probleme cu ei? Ati ajuns la un consens?Cum ma sfatuiti sa procedez?

Mersi!

#1329
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
  • Niciun operator nu îți garantează semnalul în casă;
  • Poți să ai și centrală nucleară în sat și să nu ai semnal;
  • Telefonul la preț „redus” îl vei plăti;
  • Ai greșit aria!


#1330
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Acum am vazut ca e fostul topic cu Romtelecom. Se poate muta pe celalalt topic.

#1331
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Am fost sunat de cineva din partea Telekom în vederea recuperării HG655B-ului.
M-a sunat după un număr de Digi.Mobil, iar pe portabilitate apare ca fiind neportat. Posted Image

#1332
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Acțiune de spionaj de la Digi: sunt curioși ce dispozitive ultramoderne folosesc oamenii de la magenta. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate