Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am o dilema(Doua facultati?)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011
Salut.Curand trec clasa a XII-a si ca orice elev ma gandesc unde sa merg la facultate.Sunt la un liceu teologic ortodox,iar pentru facultate am o optiune care pentru mine este destul de clara,si anume sa merg in continuare pe Teologie Ortodoxa.Insa eu am o pasiune si anume Istoria,pe care pur si simplu o ador,invat foarte repede,si mi-a trecut in cap sa fac o a doua facultate(As putea sa le fac pe amandoua la buget,fiindca invat destul de bine,dar din pacate in Romania nu se poate),in acelasi timp.Intrebarea mea este..Pot (din punct de vedere omeneste)sa fac doua facultati,?Sunt constient ca timp liber nu este,dar eu zic ca merita.In domeniul in care sunt,pe langa teologie,pentru a fi"bine vazut"trebuie cred eu sa urmezi si alta specializare,si istoria a fost primul lucru pe care l-am avut in cap.Chiar as fi dispus sa fac un sacrificiu.Insa tot imi vine in gand ,faptul ca Istoria nu prea m-ar ajuta,eu doresc sa ma fac Preot.Dumneavastra ce imi recomandati?Sa urmez Teologia si Istoria..Sau ce facultate as mai putea sa fac pe langa Teologie(La mine este si o relatie personala,vreau sa-mi urmez si tatal care este asemenea Preot.Orice sfat mi-ar fi de folos,si sunt constient ca este destul timp sa ma gandesc!Multumesc!

#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
De ce nu faci a doua facultate ceva util cum ar fi psihologia? Cred ca te-ar ajuta mai mult la manipularea credulilor ca preot.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Poti face 2 facultati, doar una la buget.
Intradevar, teologia si istoria merg mana in mana.
Dupa teologie poti deveni preot+profesor, dupa istorie poti deveni istoriograf+profesor.
Cu amandoua poti deveni un teolog sau un istoriograf mai bun ( amandoua n-o sa ai cum sa le profesezi ) pentru ca vei sti sa dai argumente istorice la intrebarile teologice.

#4
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011

 ccdsah, on 03 august 2014 - 23:52, said:

De ce nu faci a doua facultate ceva util cum ar fi psihologia? Cred ca te-ar ajuta mai mult la manipularea credulilor ca preot.
Tipic Romanului....Off ce sa zic,nu inteleg chestia asta cu manipularea?Fiecare are drepul de a crede sau nu in Dumnezeu,noi ,oamenii bisericii,descoperim celui ce doreste pe Dumnezeu(Cu voia lui)..Te-as sfatuii sa te duci 1 saptamana la o manastire,si o sa-ti garantez ca o sa-ti schimbi parerea despre preoti,Biserica.Romanu intodeauna ia partea negativa in toate lucrurile..Pacat

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu iti recomand sa intri in discutii contradictorii pe teme religioase pe forum.

Edited by danutz96, 04 August 2014 - 00:02.


#6
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011

 danutz96, on 04 august 2014 - 00:02, said:

Nu iti recomand sa intri in discutii contradictorii pe teme religioase pe forum.
Nici nu doresc asta,eu doar am vrut sa solicit un sfat...dar consider ca am dreput la o opinie,pe care am redat-o in fragmentul de mai sus..Imi pare rau daca am suparat pe cineva..

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai tu ce-ai vrea sa fii la finalul facultatii ?

#8
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011

 DjMx, on 04 august 2014 - 00:13, said:

Pai tu ce-ai vrea sa fii la finalul facultatii ?
Am mentionat..Doresc sa urmez aceasta chemeare de a fi preot,insa doresc sa mai fac o a doua facultate care sa ma ajute..

#9
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 MihaiRO1, on 03 august 2014 - 23:58, said:

Tipic Romanului....Off ce sa zic,nu inteleg chestia asta cu manipularea?Fiecare are drepul de a crede sau nu in Dumnezeu,noi ,oamenii bisericii,descoperim celui ce doreste pe Dumnezeu(Cu voia lui)..Te-as sfatuii sa te duci 1 saptamana la o manastire,si o sa-ti garantez ca o sa-ti schimbi parerea despre preoti,Biserica.Romanu intodeauna ia partea negativa in toate lucrurile..Pacat
Ai sa faci filosofie intr-a 12-a. Daca o sa-ti placa..de prefarat ar fi aceasta cale decat istoria.
P.S. Omul a fost creat DUPA chipul si asemanarea lui dumnezeu. Ideea ca dumnezeu este o persoana este prea naiva pentru cineva care a studiat teologie.........

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Du-te doar la teologie si atat, in timpul salvat incerci sa te implici cat mai mult in tot felul de activitati organizate de facultate si sa cunosti cat mai multi oameni care deja fac parte din sistem.

N-ai idee cat conteaza sa-ti recunoasca cineva numele cand incerci sa obtii o semnatura sau o stampila de care ai neaparat nevoie.

#11
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
Viitor: Să zicem că ai terminat teologia apoi facultatea de istorie. Profesezi ca preot dar nu și în domeniul istoriei.
Înapoi în prezent: De ce ai vrea să te îndrepți spre a doua facultate dacă nu profesezi? Spre exemplu, în afară de preoție, ai vrea să profesezi ca profesor de istorie?
În facultate ești limitat, ai o anumită programă iar apoi ești testat. Poți și mâine dimineață să pui mâna pe o carte de istorie și să citești după pofta inimii. Dacă nu te ajută diploma în istorie prin ceea ce faci, atunci de ce aspiri la ea? Doar pentru o imagine bună?

Edited by DiaboliKa, 04 August 2014 - 00:25.


#12
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011

 martoruu, on 04 august 2014 - 00:15, said:

Ai sa faci filosofie intr-a 12-a. Daca o sa-ti placa..de prefarat ar fi aceasta cale decat istoria.
P.S. Omul a fost creat DUPA chipul si asemanarea lui dumnezeu. Ideea ca dumnezeu este o persoana este prea naiva pentru cineva care a studiat teologie.........
Scuza-ma..chiar nu vreau sa intru in polemica cu tine...Cum ai spus si tu omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, cuprinsul dogmei Sfintei Treimi constă în afirmarea de bază a credinţei, anume că Dumnezeu este unul în Fiinţă şi întreit în Persoane: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt.

 DiaboliKa, on 04 august 2014 - 00:22, said:

Viitor: Să zicem că ai terminat teologia apoi facultatea de istorie. Profesezi ca preot dar nu și în domeniul istoriei.
Înapoi în prezent: De ce ai vrea să te îndrepți spre a doua facultate dacă nu profesezi? Spre exemplu, în afară de preoție, ai vrea să profesezi ca profesor de istorie?
În facultate ești limitat, ai o anumită programă iar apoi ești testat. Poți și mâine dimineață să pui mâna pe o carte de istorie și să citești după pofta inimii. Dacă nu te ajută diploma în istorie prin ceea ce faci, atunci de ce aspiri la ea? Doar pentru o imagine bună?
Cred ca Lex a spus perfect ,Istoria este mana in mana cu teologia..

#13
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 MihaiRO1, on 04 august 2014 - 00:30, said:

Cred ca Lex a spus perfect ,Istoria este mana in mana cu teologia..
Fiindcă au aceeași bază: trecutul și recunosc anumite evenimente d.p.d.v. istoric. Pe restul istoria le neagă.
Da, dar la teologie n-ai să înveți istoria corespunzătoare domeniului? La facultatea de istorie domeniul de lectură e mult mai vast. Bine, până la urmă contează să-ți placă.

#14
MihaiRO1

MihaiRO1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.09.2011

 DiaboliKa, on 04 august 2014 - 01:01, said:

Fiindcă au aceeași bază: trecutul și recunosc anumite evenimente d.p.d.v. istoric. Pe restul istoria le neagă.
Da, dar la teologie n-ai să înveți istoria corespunzătoare domeniului? La facultatea de istorie domeniul de lectură e mult mai vast. Bine, până la urmă contează să-ți placă.
Corect..Ai punctat foarte bine!Mai am timp sa ma gandesc....Dar la istorie cati ani de studiu se fac?

#15
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 MihaiRO1, on 04 august 2014 - 01:52, said:

Dar la istorie cati ani de studiu se fac?
3 ani (licență) + 2 ani (master).

Am luat la alegere Facultatea de Istorie de la Universitatea București: http://istorie.unibu...anul-i-licenta/. La secțiunea "Programe" găsești materiile pentru cei trei ani de licență cât și programele pentru master.

Edited by DiaboliKa, 04 August 2014 - 02:21.


#16
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 MihaiRO1, on 03 august 2014 - 23:42, said:

Salut.Curand trec clasa a XII-a si ca orice elev ma gandesc unde sa merg la facultate.Sunt la un liceu teologic ortodox,iar pentru facultate am o optiune care pentru mine este destul de clara,si anume sa merg in continuare pe Teologie Ortodoxa.Insa eu am o pasiune si anume Istoria,pe care pur si simplu o ador,invat foarte repede,si mi-a trecut in cap sa fac o a doua facultate(As putea sa le fac pe amandoua la buget,fiindca invat destul de bine,dar din pacate in Romania nu se poate),in acelasi timp.Intrebarea mea este..Pot (din punct de vedere omeneste)sa fac doua facultati,?Sunt constient ca timp liber nu este,dar eu zic ca merita.In domeniul in care sunt,pe langa teologie,pentru a fi"bine vazut"trebuie cred eu sa urmezi si alta specializare,si istoria a fost primul lucru pe care l-am avut in cap.Chiar as fi dispus sa fac un sacrificiu.Insa tot imi vine in gand ,faptul ca Istoria nu prea m-ar ajuta,eu doresc sa ma fac Preot.Dumneavastra ce imi recomandati?Sa urmez Teologia si Istoria..Sau ce facultate as mai putea sa fac pe langa Teologie(La mine este si o relatie personala,vreau sa-mi urmez si tatal care este asemenea Preot.Orice sfat mi-ar fi de folos,si sunt constient ca este destul timp sa ma gandesc!Multumesc!

Problema la tine nu e ce o altă specializare să alegi ci faptul că nu știu dacă vei rezista la 2 specializări. Ți-aș sugera să faci întâi teologia și poți apoi să faci și istorie sau ce vrei dar nu ambele concomitent.


P.S.: Când faci slujbe, etc să nu le ceri la oameni bani ca să nu mai vorbească de rău preoții. :P

#17
ferihan_raluca

ferihan_raluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.08.2014
Off Topic:
Posted Image
Inca un popă.

On Topic:
Urmeaza istoria!

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 MihaiRO1, on 03 august 2014 - 23:42, said:

Dumneavastra ce imi recomandati?
Cu Voia Lui, ori devii escroc urmand asa-zisa facultate de teologie ca pe urma are balta peste si porti acest Pacat ori ramai om "fara har" asa cum te-a lasat Cel de Sus, inveti ce-ti place, faci o meserie lumeasca, descoperi si cretinatatile bisericii, le pui pe tapet sa mai scada numarul de creduli s.a.m.d.

Fiecare om e diferit, avem alta parere/perceptie asa ca orice as spune eu cu siguranta nu ti se va potrivi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate