Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
unupestealta

unupestealta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2014
Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire ca nu mai inteleg nimic. La inceputul anului trecut mi s-a suspendat permisul pentru o luna (era prima abatere) pentru neacordare de prioritate la pietoni. Deoarece aveam neaparat nevoie de permis si oarecum m-am simtit neindreptatit am facu contestatie. Am pierdut, mi-a venit foaie acasa ca am pierdut, am facut recurs si de atunci nimic. Eu nestiind cu "anuntarile" in Romania am lasat-o asa. Am mers bine mersi. Tin sa precizez ca prin noiembrie mi-a venit instiintare de la fisc sa platesc amenda ceea ce am si facut. Anul acesta prin luna Aprilie si Mai am mai fost amendat pentru incalcari usoare ale limiteo de viteza si nu mi s-a spus nimic.  Acum 20 de zile mi-a fost retinut permisul de pentru viteza la care am facut contestatie doar pentru amenda deoarece viteza mi s-a parut putin trasa de par dar permisul nu l-am contestat deoarece ma simteam vinovat. Acum cateva zile am fost sa dau examenul de reducere a pedepsei la o luna pe care din pacat l-am picat si la final politistul ma intreaba, aveti o contestatie din 2013, ce s-a intamplat cu ea? Data viitoare cand dati examenul sa aducetinsolutia de la acel proces. Mai are rost sa dau examenul daca solutia de la primul proces este in defavoarea mea?

Edited by unupestealta, 29 July 2014 - 05:15.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu!

http://legeaz.net/re...-administrative

respectiv
conditie:
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

off topic

frecventa amenzilor si faptul ca n-ai reusit sa promovezi testul spune multe despre tine ca "sofer"
de greselile de ortografie n-am sa ma leg :)

Edited by Nero-d, 29 July 2014 - 06:03.


#3
unupestealta

unupestealta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2014

Quote

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

Din moment ce la prima suspendare nu s-a dat decizia sa zic asa nu pot "face" cumva sa benificiez de reducere?

Edited by unupestealta, 29 July 2014 - 06:28.


#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai cum a zis omul... vii cu hotararea definitiva si irevocabila
in prima instanta decizia s-a dat (ca n-ai fost tu de acord cu ea, asta e alta poveste)... la apel, judecatorii se uita mai mult dupa vicii de procedura in judecarea cauzei... altfel nu prea intorc solutia primei instante

tu ai intrebat daca mai are rost sa dai daca decizia e in defavoarea ta, eu ti-am raspuns, clar nu! pentru ca nu indeplinesti conditiile cerute de regulament

Edited by Nero-d, 29 July 2014 - 06:40.


#5
unupestealta

unupestealta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2014
Asta inseamna 3 luni + O luna de la primul proces?

#6
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
din CV-ul tau se vede bine ca nu ai ce cauta la volan. Sper ca odata sa ai permisul anulat. Apropo , ce spaga ai dat ca sa obtii oermisul ?
Esti un pericol public.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
evident, tu esti un geniu la volan...

daca duci sentinta permisul iti va fi suspendat cu
suspendarea 1+ suspendarea 2 +30 zile ca nu ai depus permisul in 15 zile de la terminarea procesului.

incearca sa nu duci sentinta.

#8
unupestealta

unupestealta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2014

 AntonL, on 29 iulie 2014 - 08:27, said:

din CV-ul tau se vede bine ca nu ai ce cauta la volan. Sper ca odata sa ai permisul anulat. Apropo , ce spaga ai dat ca sa obtii oermisul ?
Esti un pericol public.

Nu am dat nici o spaga. Eu zic sa te abtii  de la comentarii fara rost ca nu stii in ce imprejurari au fost acestea. Voi astia corecti si apoi rupeti 3 copaci cu priceperea voastra. Daca eu sunt pericol ca mi se ia permisul pe o strada dreapta unde sunt 3 case la o comuna atunci restul ce naiba sunt, criminali? Dispari.

Restul amenzilor au fost pentru centura asa ca nu mai judecati voi aiurea atata timp cat nu am avut niciodata accident si prima suspendare a fost cand a pus unu piciorul pe trecere cand eu treceam (fiind pe banda doi).

S-au trezit toti corectii aici.



 slai, on 29 iulie 2014 - 08:33, said:

evident, tu esti un geniu la volan...

daca duci sentinta permisul iti va fi suspendat cu
suspendarea 1+ suspendarea 2 +30 zile ca nu ai depus permisul in 15 zile de la terminarea procesului.

incearca sa nu duci sentinta.

La asta m-am gandit si eu dar nu stiu daca este posibil.

Edited by unupestealta, 29 July 2014 - 08:46.


#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
De ce nu verifici pe portal just.ro ce s-a intamplat cu recursul tau?
Asa aflii in ce situatie esti raportat la prima contestatie.

#10
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 24.01.2007
Urmatoarele atacuri la persoana/flame-uri sunt urmate de suspendari.

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Nero-d, on 29 iulie 2014 - 06:35, said:

pai cum a zis omul... vii cu hotararea definitiva si irevocabila
in prima instanta decizia s-a dat (ca n-ai fost tu de acord cu ea, asta e alta poveste)... la apel, judecatorii se uita mai mult dupa vicii de procedura in judecarea cauzei... altfel nu prea intorc solutia primei instante

tu ai intrebat daca mai are rost sa dai daca decizia e in defavoarea ta, eu ti-am raspuns, clar nu! pentru ca nu indeplinesti conditiile cerute de regulament


Dar nu s-a schimbat legea?
Parca stiam ca sentinta instantei care judeca contestatia pentru anularea procesului verbal  de sanctionare a contraventiei, este definitiva si nu mai este supusa altei cai de atac...

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
e definitiva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate