Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Credeti ca Putin e un dictator nenorocit?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

Poll: Credeti ca Putin e un dictator nenorocit? (104 member(s) have cast votes)

Credeti ca Putin e un dictator nenorocit?

  1. Da (74 votes [71.15%] - View)

    Percentage of vote: 71.15%

  2. Nu (30 votes [28.85%] - View)

    Percentage of vote: 28.85%

Vote Guests cannot vote

#55
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

View PostBucifon, on 24 iulie 2014 - 13:35, said:

voi astia care votati "Da", vedeti, poate va bate cineva la usa diseara Posted Image
Mai e valabil?? Eu abia acum am votat... :)

#56
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

Quote

Credeti ca Putin e un dictator nenorocit?
Nu se compara cu astia din Romania, deci prin comparatie voi vota "Nu".

#57
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View Postzedicus, on 24 iulie 2014 - 13:18, said:

E timpul sa aflam cati de aici sunt rusofili si adoratori de-ai lui Putin si cati nu

Aha , dupa aia ii punem pe rug sau ce le facem ?
Uite eu , de exemplu , mi se rupe de Rusia , nu ii urasc pe rusii ACTUALI , am avut motociclete rusesti , sint calm , nu imi da singele pe nas cind aud de Putin. E grav , sint un nenorocit care nu se inscrie in moda actuala ??? Da , rusii ma lasa rece (doamne fereste) , pt. mine Ukraina e un punct pe harta , Putin e un presedinte la el in tara si in general nu pun botu' la manipulari.
Vezi ca in timp ce apar N topicuri despre rusi (Rusia , Putin , Ukraina , razboi , vitejie) in HarCov lucrurile iau o intorsatura nasoala , Ungaria (aliata noastra NATO) se implica activ in niste chestii si nimeni nu mai vrea sa puna mina pe arme , sa se inroleze voluntar , sa dea foc Budapestei. Poate ar trebui sa scriem despre UDMR si Ungaria sau o lalaim in contiunuare pe tema asta impusa cu Putin ? Impusa am zis.

#58
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,295
  • Înscris: 29.12.2006

View PostXORIAN_L, on 24 iulie 2014 - 13:49, said:

Este dictator in folosul poporului sau.

Fără Putin, şi doar cu un conducător de tip Elţîn, Rusia ar fi ajuns ca şi România, în care fiecare face ce vrea. Fără Putin, petrolul şi gazele din Siberia nu mai erau ale lor, şi nici diamantele din Ciukotka. Toate astea ar fi fost cam ca şi cum suntem noi cu Chevron sau Roşia Montană Gold Corporation.

Într-adevăr, Vladimir Putin e un om bun pentru ruşi, dar rău pentru vecinii occidentali (inclusiv România), din cauză că....nu stă liniştit, şi vrea mai mult decât are acum.

#59
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

View Postsfantu.dracu, on 24 iulie 2014 - 17:03, said:

"Credeti ca Putin e un dictator nenorocit?"

Nu.
E un lider care ştie să câştige/impună respect.
Şi teamă.

Suna ca si cum ai vorbi de seful tau de la servici.

#60
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostCris007, on 29 iulie 2014 - 11:03, said:

Suna ca si cum ai vorbi de seful tau de la servici.
NU , suna ca si cum ar vorbi de o Romanie pe care ne-o dorim toti , dar nu avem curaj s-o recunoastem.
Cine nu vrea un Presedinte cu adevarat jucator si o Romania beton armat sa ridice 2 dejte' in sus.

Edited by LILDEBUL, 29 July 2014 - 11:10.


#61
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostLILDEBUL, on 29 iulie 2014 - 11:09, said:

NU , suna ca si cum ar vorbi de o Romanie pe care ne-o dorim toti , dar nu avem curaj s-o recunoastem.
Cine nu vrea un Presedinte cu adevarat jucator si o Romania beton armat sa ridice 2 dejte' in sus.

ridic eu doua deşţele timide. Posted Image
o romanie beton armat sigur ca imi doresc, dar un presedinte jucator in niciun caz, indiferent care este numele lui si partidul de provenienta. Posted Image

Edited by Pollux, 29 July 2014 - 11:11.


#62
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008
Nu cred ca e un dictator nenorocit.
Stalin era un dictator. Hitler la fel.
Putin e un autoritarian oportunist pragmatic si amoral. Toate aceste caracteristici (mai putin partea cu autoritarianul) se aplica si la alti conducatori. Bush a facut la fel in Irak, Obama la fel in Irak (faimoasa "The war in Iraq is over", si-au luat jucaria si au plecat, chiar daca erau rapoarte clare cu privire la rahatul care ramane in urma). Merkel face la fel acum (ce condamnari teribile si ce pedepse dure), francezii au facut acelasi lucru in Libia etc etc etc.
Da, Putin e mai rau decat ei si da, nu as prefera sa traiesc in Rusia lui Putin. Dar mai e ceva cale pana la "dictator nenorocit". SI vreau sa mai adaug ca nici un "dictator nenorocit" nu a aparut fara o situatie politica prin care alti lideri din jur au favorizat ridicarea lui.

#63
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
decat un tradator nenorocit ca al nostru, care tine cu strainii...

#64
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Dictator nu l-as numi. Dictator e de ex. Assad care trage in propria populatie. Putin e un KGB-ist care viseaza la refacerea unei forme de URSS. Crimeea, Osetia, Abhazia le-a recucerit, insa sincer nu stiu cat ajuta asta pe rusul de rand. Tara exporta aproape doar materii prime, industria  e  praf si nivelul de trai e cu mult sub media europeana.

#65
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Oligarhii vor mai mult.
Nu au curaj sa lupte direct cu el asa ca au nascut problema Ucraina.

Occidentul nu vrea mana de fier la Moscova. Occidentul crede ca se descurca mai bine daca conduc iar oligarhii ca astia pentru traiul lor pe picior mare vand si pe mama si pe tata lor nu numai patria.
....................
Daca Putin e rau nici Mihai Viteazul nu a fost bun...amandoi isi doreau unificarea popoarelor lor.
Si Nasser a vrut-o la el...si altii la fel insa numai victoriosii sunt aclamati. Posted Image

#66
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008
Nu este un dictator , este insa un lider autoritar. Democratia este de fatada si din cand in cand jurnalisti care il critica simt nevoia sa se arunce de la balcon, sa se spanzure si sa se impuste.
Este un lider inteligent, viclean atat pe plan extern, cat si pe plan intern, stiind sa-si manipuleze poporul cu o retorica nationalist-militarista. Rusii de rand saliveza gandindu-se la perioadele glorioase ale tarismului sau ale sovieticilor, iar Putin exploateaza asta la maxim.

Pentru americani este un adversar geopolitic. Pentru vest europeni este un partener economic important (dar nu mai mult). Pentru est-europeni este un ticalos.

#67
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
Am vazut in acest topic ceva care simuleaza (sau vor sa simuleze, chiar si in gluma) o frica. De genul "prefer sa nu ma pronunt..." "am si eu familie si copii", sau.... "nu stii cine-ti va bate la usa diseara.... ".
Chiar daca si in gluma, consider ca astfel de mesaje ne arata cat suntem inca de inapoiati, cat mai avem inca pana ne iese comunismul si securismul din cap... !
Mai avem muuuult!
Consider o astfel de atitudine, chiar si in gluma facuta, drept lasitate, sau daca nu lasitate macar un infantilism care crede ca realitatea e ca in jocurile video sau precum a fost odinioara cand te fereai si de fratele tau ca nu stiai daca e in secu sau nu... .
Nu intentionez sa jignesc pe nimeni, dar daca asa sunteti... asta aveti si in asta ramaneti, o tara si un regim slavagist, in care n-ai dreptul sa spui nimic.
Atunci ce sa ne mai miram, ce sa mai scriem aici. Nu exista opinie, ci doar porunca tiranului! Posted Image Mai bine tacem ...si atat. Posted Image

Edited by Marx, 29 July 2014 - 15:15.


#68
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Acu nu mai exagera si tu. In 89 spuneai cate bancuri cu ceauseacu aveai chef,nu te baga nimeni in seama.
As putea spune ca Putin e dictator nenorocit daca as crede asta. Dar nu cred iar faptul ca opozitia e jalnica in rusia,motiv pt care oamenii il tot vor pe putin nu e treaba mea.

#69
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View Postadcamo, on 29 iulie 2014 - 15:22, said:

opozitia e jalnica in rusia,motiv pt care oamenii il tot vor pe putin nu e treaba mea.
Nu stiu daca e jalnica sau a fost pusa sub papuc, volens-nolens. Aproape ca si in Romania, si mai ales similar cu ce-a fost in Basarabia.
Ce, daca printr-un context de factori favorabili mie ma duc in casa ta cu familia mea si ma impun, te trimit la munca pe tine si pe parintii tai, iar femeia si copilul tau mi le tin pentru mine, si le mai si spal creieri ca dee... "cine va da de mancare... eu!", inseamna ca opozitia in casa ta e jalnica?
Sa-ti raspunda un basarabean daca e asa sau nu.

Edited by Marx, 29 July 2014 - 15:32.


#70
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Da,inseamna ca sunt eu jalnic pentru ca nu ti dau un sut in cur sa te dau afara si ma complac asa ca imi merit soarta.
Extraordinar,rusii nu misca un deget sa scape de putin si ne agitam noi ca sunt ei sub dictatura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate