Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Card contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 pustiu_22, on 30 august 2014 - 14:01, said:

Aici nu este vorba de banii pe care îi cheltui tu! Dacă pentru noi, consumatorii, tranzactia nu este comisionata, pentru operatorul economic este! Deci de aici vin banii! Mai multe plăti,  mai mulți bani din comisioane!
Nu m-am gandit la asta, pare logic.
Doar ca, din cate stiu eu, banca de care apartine POS-ul (si in care intra banii) primeste comisionul, nu banca din care ies banii, si eu nu prea am vazut POS-uri ING

#56
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Cora lucreaza cu ING, Carrefour si Inmedio cu BRD, in rest nu stiu...

#57
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
lol, Mega Image...aia de isi vor deschide in curand macar un Shop&Go in sufrageria ta :lol:.

#58
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 opop, on 30 august 2014 - 15:22, said:

Doar ca, din cate stiu eu, banca de care apartine POS-ul (si in care intra banii) primeste comisionul, nu banca din care ies banii...
Bingo! Si cate banci care folosesc carduri contactless cunosti? Acum se fac bani frumosi, până nu intră si ceilalți în horă!

#59
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 pustiu_22, on 30 august 2014 - 22:10, said:

Bingo! Si cate banci care folosesc carduri contactless cunosti? Acum se fac bani frumosi, până nu intră si ceilalți în horă!
Ce legatura are ? pos-ul trebuie sa fie contactless in primul rand, si bt,bcr,brd,raiffaisen (cei mai mari jucatori) au
La auchan parca am vazut dispozitive contactless visa paywave.

In schimb, POS-uri ING nu-mi amintesc sa fi vazut pe la hypermarketuri (la cora nu am fost) si supermarketuri (acolo e traficul mare)

Edited by opop, 30 August 2014 - 22:22.


#60
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Până una alta, eu mi-am „comandat” de la raiffeisen card visa contactless. A fost o ocazie bună să scap și de electronul meu.

#61
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006

 opop, on 30 august 2014 - 22:19, said:

Ce legatura are ? pos-ul trebuie sa fie contactless in primul rand, si bt,bcr,brd,raiffaisen (cei mai mari jucatori) au
La auchan parca am vazut dispozitive contactless visa paywave.

In schimb, POS-uri ING nu-mi amintesc sa fi vazut pe la hypermarketuri (la cora nu am fost) si supermarketuri (acolo e traficul mare)

Auchan cred ca BRD si ca supermarket parca Mega Image e cu ING dar eu nu prea dau pe la ei si cel putin la cel de pe Mosilor nu am vazut terminal contactless.

#62
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Lidl e cu Raiffeisen.

#63
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 opop, on 30 august 2014 - 22:19, said:

Ce legatura are ? pos-ul trebuie sa fie contactless in primul rand, si bt,bcr,brd,raiffaisen (cei mai mari jucatori) au
La auchan parca am vazut dispozitive contactless visa paywave.

Ce legatura are postul tau cu topicul?
Dispozitive contactless vor fi din ce in ce mai multe, pentru ca sclavetii trebuie obisnuiti sa li se ia banii fara ca ei sa poata face ceva.

#64
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,087
  • Înscris: 07.07.2006
BRD l-a introdus și promovat din 2009 sau 2010 degeaba. În 2010 în Italia plăteai lejer cu contactless la tot soiul de magazine, în schimb la noi, pînă acu, n-au reușit să convingă prea mulți comercianți. Inmedio și Carrefour au fost de la început, KFC au avut și ei, dar habar n-aveau cum se folosește și mereu ziceau că nu merge, după care cred că au renunțat, deci prea mult nu a crescut rețeaua de magazine dotate cu astfel de POS-uri în ultimii 4 ani.
E drept că nici nu e prea util la magazinele unde cumperi peste 100 lei, e util fix la chioșcuri gen Inmedio sau la fastfood-uri, locuri unde te poți încadra în suma care nu cere PIN.

#65
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
De exemplu la metrou încep să se închidă casieriile și bagă automate de cartele. Automatele alea îs foarte deștepte, dar nu știu să dea rest. Aici intervine utilitatea contactless-ului, pe care aparatul îl citește.

#66
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cred ca angajatii de la metrorex i-au drogat pe aia de au facut aparatele, altfel nu-mi explic de ce-s asa inutile. Si daca ar fi un singur calator pe zi care n-are fix 4 lei la el sau card contactless va trebui angajat full time si un casier.

Edited by don_dannielo, 01 September 2014 - 13:36.


#67
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
La preciziei (cel putin la una din iesiri) de cand au pus aparatul au inchis casieria. Tot mai sta un boschete in cascarabeta aia, dar e de la paza.

Eu vorbesc de automatele de-ti elibereaza cartele, nu alea de conpostezi biletul si mai noi accepta card contactless sau sms.

Apropo, e misto ca daca platesti cu contactless la compostor e 1,4lei biletul, iar o cartela cu 10 calatorii e 15 lei.

#68
ma7ius

ma7ius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2009
Am refuzat si eu sa ridic acel card contactless care incearca sa-mi fie bagat pe gat de ING.
Vazand ca nu ma pot pacali sa ma faca sa-l accept de bunavoie, au incercat sa ma forteze, anuntandu-ma ca actualul card Visa Electron va deveni nefunctional la 1 octobrie, in conditiile in care4 acest card mai e valabil un an si jumatate.

Am ramas ferm pe pozitie si am refuzat cardul contactless si i-am anuntat ca daca imi opresc cardul Visa Electron ii reclam la BNR si la Protectia Consumatorului pentru comportament abuziv in relatia cu clientul.

 undesignus, on 29 august 2014 - 11:14, said:


Ba da.
Intr-un final mie mi-au dat un alt card fara contactless si fara comision de emitere.

Vezi ca la ING cel putin e vorba de 10 plati pe zi a 100 de RON.
Se chinuie sa bage pe git cardul asta pentru ca au facut ei un studiu si a reiesit ca aia cu contactless cheltuie banii (mult) mai usor.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ma7ius, on 18 septembrie 2014 - 12:38, said:

Am refuzat si eu sa ridic acel card contactless care incearca sa-mi fie bagat pe gat de ING.
Vazand ca nu ma pot pacali sa ma faca sa-l accept de bunavoie, au incercat sa ma forteze, anuntandu-ma ca actualul card Visa Electron va deveni nefunctional la 1 octobrie, in conditiile in care4 acest card mai e valabil un an si jumatate.
Am ramas ferm pe pozitie si am refuzat cardul contactless si i-am anuntat ca daca imi opresc cardul Visa Electron ii reclam la BNR si la Protectia Consumatorului pentru comportament abuziv in relatia cu clientul.

Foarte bine ai facut, dar sa nu uiti ca mai ai si varianta de a-i lasa in plata domnului si sa treci cu cardul la alta banca.

#70
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Pentru ca se pot face tranzactii wireless exista riscuri de frauda mai mari decat la cardurile anterioare! Daca sta cineva lang dvs cu un aparat tip pos poate face o tranzactie sub 100 fara sa stiti!
In acest moment bancile NU inlocuiesc cardurile contactless cu cele normale!

#71
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
La fel ca ING- si Libra face acum aceeasi magarie. Am primit sapt trecuta un mail prin care ma anuntau despre inlocuirea actualului card Visa cu unul contactless MasterCard. Actualul Visa va mai putea fi utilizat doar pana la 31.03.2016, desi data expirarii cardului este in 2018. Le-am cerut fie sa pot renunta la "onoarea" de a primi un card contactless, fie sa-mi permita utilizarea in paralel a celor doua carduri- raspuns negativ la ambele solicitari.

#72
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,589
  • Înscris: 10.04.2009

 iflorin, on 25 februarie 2016 - 12:19, said:

Daca sta cineva lang dvs cu un aparat tip pos poate face o tranzactie sub 100 fara sa stiti!

ti-l ia din portofel sau cum ?

citeste cardul si in buzunar ?

eu am card normal (BT Mastercard Mondo) , dar expira in 10/2016 si intreb sa stiu daca voi lua (in caz ca mi-l vor da) acest card

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate