Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Card contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,584
  • Înscris: 10.04.2009
nu stie nimeni ?

#74
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Cardul trebuie sa fie foarte aproape de POS. Practic se lipeste de cititorul POS-ului.

#75
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
M-am gandit si eu la asta si am testat destul de mult. Cardul trebuie in principiu lipit de POS. Merge din portofel, dar numai daca lipesti portofelul de POS si ai cardul exact la marginea portofelului, 2-3 hartii daca mai ai intre portofel si card si nu mai merge. Din acest motiv eu tin cardul astfel incat sa nu fie nevoie sa-l scot din portofel, este adevarat ca teoretic daca isi lipeste cineva un POS de portofelul meu imi poate lua bani, dar portofelul sta intr-un buzunar inaccesibil din exterior, altfel e riscul mai mare sa fie furat cu totul.

Vorbind de asta, da, ai riscul ca dupa ce ti se fura portofelul sa se traga bani pe card prin folosire contactless fara PIN.

#76
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ceva de genul...ati incercat?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c9vTvbHgi2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,584
  • Înscris: 10.04.2009
nu cred ca e sigura treaba (smart video, not)... cel mai bine il lipesti de corp... in felul asta stii sigur ca il ai numai pe/la tine si nu se va intampla nimic...

#78
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Salut!

Am de aproape o saptamana un card Visa Electron contactless de la Banca Transilvania, insa nu pot sa platest nicaieri cu el. Este afisat simbolul de contactless pe POS insa cand apropii cardul apare un mesaj conform caruia cardul nu e acceptat si trebuie sa platesc cu el folosind chip-ul si pinul. Nu e acceptat nici la Penny market, nici la XXL, nici la Billa si nici la ATM-ul contactless de la BCR. La alti comercianti nu am incercat inca.

A mai avut cineva problema asta?

#79
rossonero_pirlo21

rossonero_pirlo21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.02.2007
S-ar putea sa fie setata limita pentru plati contactless la 0. Eu am la ING contactless si am setat limita la 0 pentru platile contactless si nu mai pot plati nicaieri cu el. Il pot folosi doar ca si card normal cu pin.

#80
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012

 rossonero_pirlo21, on 10 mai 2016 - 10:26, said:

S-ar putea sa fie setata limita pentru plati contactless la 0. Eu am la ING contactless si am setat limita la 0 pentru platile contactless si nu mai pot plati nicaieri cu el. Il pot folosi doar ca si card normal cu pin.
Multumesc pentru raspuns!

Am sunat (pentru a treia oara) la banca si mi-au spus ca trebuie mai intai sa fac o tranzactie mai mare de 100 de lei folosind cipul si pinul pentru ca a se "activa" functia de contactless. Aceasta informatie nu este mentionata nici pe site-ul BT si nici cand am cerut emiterea cardului nu a fost mentionata. Pe acest card nu vor fi niciodata mai mult de 100 lei, deci nu voi putea folosi niciodata platile contactless :)

#81
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 str999, on 12 mai 2016 - 11:10, said:

Multumesc pentru raspuns!

Am sunat (pentru a treia oara) la banca si mi-au spus ca trebuie mai intai sa fac o tranzactie mai mare de 100 de lei folosind cipul si pinul pentru ca a se "activa" functia de contactless. Aceasta informatie nu este mentionata nici pe site-ul BT si nici cand am cerut emiterea cardului nu a fost mentionata. Pe acest card nu vor fi niciodata mai mult de 100 lei, deci nu voi putea folosi niciodata platile contactless Posted Image
Pai daca nu o sa ai mai mult de 100 lei pe el de ce l-ai mai facut?

#82
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Sa fie! E la moda.Posted Image

#83
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
A inceput din ce in ce mai mult sa imi placa sa achit contactless. :D

Prima plata am facut-o acum circa 1 luna jumate la Cinema City in Sun Plaza. Aveam bilete la Batman vs Superman si cum biletele si sucul costau 94.50 lei am achitat cu cardul Visa Electron de la ING in mod contactless.

Aseara, aveam de achitat 4 pizza de la New York Pizza. Comanda a fost 89.64 lei asa ca am achitat din nou contacless.

E destul de misto sa nu mai bagi codul PIN in POS si sa iti retraga banii in mod automat.

#84
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 catalinman, on 29 mai 2016 - 12:17, said:

A inceput din ce in ce mai mult sa imi placa sa achit contactless. Posted Image

Prima plata am facut-o acum circa 1 luna jumate la Cinema City in Sun Plaza. Aveam bilete la Batman vs Superman si cum biletele si sucul costau 94.50 lei am achitat cu cardul Visa Electron de la ING in mod contactless.

Aseara, aveam de achitat 4 pizza de la New York Pizza. Comanda a fost 89.64 lei asa ca am achitat din nou contacless.

E destul de misto sa nu mai bagi codul PIN in POS si sa iti retraga banii in mod automat.
Aaaa...nu ne-ai zis ce suc ti-ai luat la Sun Plaza...si ce cutie de floricele....medie sau mare....nu inteleg cum de ai omis aceste detalii, te rog sa revii asupra postului tau.

Iar pizza...a fost bine sau mediu facuta...nici cu pizza nu imi place ce ai facut, trebuia sa pecizezi....aaa...sa nu uit, pizza a fost cu sau fara peperoni? te rog, detalii

Edited by cuculea, 29 May 2016 - 14:44.


#85
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
Bănuiesc ca dacă pierzi cardul și plătește altcineva cu el,  ești bun de plată. Ca nici naiba nu te întreabă de vreun act de identitate când plătești, ca verifice dacă cardul este chiar al tău. Asta ar fi singura mea "problemă" cu cardurile astea contactless.

#86
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 lg, on 30 mai 2016 - 23:00, said:

Bănuiesc ca dacă pierzi cardul și plătește altcineva cu el,  ești bun de plată. Ca nici naiba nu te întreabă de vreun act de identitate când plătești, ca verifice dacă cardul este chiar al tău. Asta ar fi singura mea "problemă" cu cardurile astea contactless.
Da, asa e, dar poti incerca sa nu-l pierzi sau poti reclama furtul / pierderea si se blocheaza cardul. /

#87
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
Cardul pot să-l blochez direct din Homebankingul de pe telefon. Problema este doar pana îți dai seama ca l-ai pierdut.

#88
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Eu am fost in oras si voiam sa platesc cu cardul pentru ceva sub 100 lei, a incercat tipa de la casa, si nu i-a mers. Aveam destui bani pe card, si m-am mirat si eu, am mai incercat o data, si tot n-a mers.
Am incercat normal, tastand pin-ul, si a mers.
Ulterior, mi-am dat seama ca acum cca 6 luni am sunat la cei de la ING sa cer modificarea sumei minime pentru contactless, si am pus-o pe 0, in felul asta serviciul fiind activ, dar pentru sume mai mici de 0 lei. in felul asta am rezolvat problema.
In mare, contactless mi se pare prea usor de frauduit, si am evitat.

#89
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
E cineva care are probleme cu cardul de credit MasterCard contactless la hypermarket-uri?
Am platit de multe ori in ultimii ani contactless cu card de debit Visa la hypermarket si a mers, iar acum am schimbat si cardul de credit MasterCard cu unul contactless, dar care nu merge la hypermarket-uri.
Pur si simplu nu accepta nici o tranzactie contactless la hypermarket-uri, iar casiera spunea ca cele de credit nu merg contactless. E posibil ca hypermarket-urile sa aiba aceasta restrictie pe cardurile de credit si sa nu mearga contactless?
Cardul merge contactless, am platit contactless la alte magazine si merge si pentru sume peste 100 lei... doar la hypermarket-uri nu merge.

#90
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Bullshit, merge foarte bine. Nu cred ca ar trebui sa iei sfaturi legate de carduri de la casierele din hyboermarketuri.
Ce eroare primesti cand incerci sa platesti? La banca emitenta a cardului ai pus o intrebare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate