Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Card contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
ING mi-a reinoit vechiul card Visa expirat cu unul nou cu tehnologie contactless, pe care eu nu am cerut-o evident.
Particularitatea acestui card este ca se pot face 5 tranzactii pe zi, sub 100 de RON fiecare FARA a fi necesar vreun PIN sau alta metoda de autorizare a platii, simpla proximitate a cardului cu un aparat de citire e suficienta. Am sunat la call center si cu exceptia cardului foto (dar doar pina in octombrie) nu exista alternativa, toate cardurile noi emise sint contactless. Drept urmare am cerut anularea unui alt card Mastercard pe care il aveam, operatiune care intre timp s-a incheiat cu success. Daca are vreo relevanta, cardul foto e un Visa Electron.

Din punctul meu de vedere cardurile astea au niste dezavantaje majore:
- sint expus riscului de frauda. Mi s-a zis ca in caz de frauda, banca ma va despagubi, evident nu a zis si cind. Stiu insa ca acum citiva ani, ING nu a fost in stare sa-mi deblocheze niste bani blocati intr-o tranzactie ramasa in pending (aparent refuzata de banca primitoare), a trebuit sa astept 15 zile ca banii sa fie deblocati automat de sistem, asta desi facusem cerere scrisa in acest sens. Mai mult decit atit, banca nu poate (citeste nu vrea) sa modifice in vreun fel limitele tranzactiilor contactless. Deci x tranzactii pe zi in limita a y lei, take it or leave it.
In plus nu stiu citi dintre voi ati observat asta, dar in Romanistan, la plata cu cardul se inmineaza card-ul vinzatorului care il introduce in aparat. In strainatate, vinzatorul nu atinge cardul, ti-l bagi singur in POS.

- pe termen scurt, asta e un pas catre o societate cashless, iar ziua in care absolut toate tranzactiile unei persoane vor putea si urmarite, va fi una foarte trista. Toata intimitatea financiara va disparea. Nu ma intereseaza ca altii nu au nimic de ascuns, eu am. Nu-i treaba nimanui cum imi cheltui eu banii.
- in momentul in care bancile vor avea control absolut asupra banilor nostrii, atitudinea se va schimba radical, nu ca acum sint deosebit de amabili, dar acela va fi momentul in care nu va mai exista alternativa (cu exceptia schimbului in natura), deci bancile vor fi stapini absoluti.
- bancile vor vinde (acoperite dpv legal de contract) datele noastre companiilor de marketing, cu toate consecintele de rigoare.
- presupunind ca am trai intr-o lume in care nu exista fraude, pentru tranzactiile de valoare mica, folosesc bani cash, deci acest minunat feature contactless nu ma ajuta cu absolut nimic.

Evident ca banca o tine pe a ei, insa din punctul meu de vedere situatia nu e acceptabila, de aceea caut alternative:
- gaurirea/taierea cardului, pentru a intrerupe antena de la cipul RFID. Multi prin afara au facut-o deja cu succes, problema e ca nu stiu exact unde anume, aparent sint mai multe tipuri/fabricanti de astfel de card-uri.
- emiterea unui card obisnuit si anularea celui contactless existent deja
- inchiderea si celui de-al doilea card si o vizita la caseria lor in fiecare luna
- deschiderea unui alt card (fara contactless) la o alta banca, card care sa fie alimentat din ING.
- mutarea banilor (total sau partial) la o alta banca care (inca) nu ofera asa ceva sau ofera posibilitatea clientilor sa aleaga. Aici am o mare problema, pentru ca daca ING a decazut mult in ultima perioada dpv al experientei clientului, restul bancilor nu prea au fost vreodata la nivelul asta. Da, acum citiva ani, ING era banca perfecta, acum e din ce in ce mai nasol (comisioane uriase la retragere euro, dobinzi mici, etc.).

#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Ma indoiesc ca ING iti baga pe gat cardul asta. Unora li se pare "smecher" si de-asta se bulucesc sa-si faca un astfel de card.

Daca tie nu-ti convine si nu te simti in siguranta, fa o cerere sa ti-l inlocuiasca. Si incearca sa te asiguri ca nu iau vreun comision pentru acest lucru.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
http://bancherul.ro/...i-pierde--13110

Baga la citit.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007

 ZIGZAG20, on 18 iulie 2014 - 12:01, said:


crezi si in mos craciun?

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cardul contactless, dacă e ce cred eu (din ălea micuțe, breloc, cum a lansat BRD prin 2009), nu îl dai vînzătorului, îl apropii tu de aparatul cititor.
Neajunsul e că nu prea ai unde să îl folosești. Eu am de 4 sau 5 ani și l-am folosit de cel mult 10 ori. Încă unii vînzători nu știu cum se folosește și zic că nu merge POS-ul. În plus, rar cumpăr de mai puțin de 100 lei dintr-un loc unde se poate plăti cu cardul, așa că pînă la urmă tre să introduc și PIN-ul, pe care, dintr-un reflex cum că nu am nevoie de el, nu îl rețin. Prin urmare, în asemenea situații plătesc cu cardul normal.
Dar dacă aș avea numai cardul ăsta, aș fi nevoit să plătesc numai cu el și aș reține și PIN-ul, prin urmare, avînd în vedere că tranzacția merge ceva mai repede decît cel „clasic”, mi se pare de preferat.

#6
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Jericho77, on 18 iulie 2014 - 11:46, said:

Ma indoiesc ca ING iti baga pe gat cardul asta.

Tocmai am spus ca banca nu poate (citeste nu vrea) sa imi inlocuiasca acest card cu unul normal, cu exceptia cardului foto care e un Visa Electron (deci cel mai slab) care nu stiu ce facilitati are/pierd.
Deci, da, banca nu imi ofera alternative, deci pe romaneste imi baga pe git.

 ZIGZAG20, on 18 iulie 2014 - 12:01, said:


Asta am zis si eu. Esti despagbuit, insa nu se specifica nicaieri cind. Sau daca vrei o paralela cu justitia din Romanistan, poate ti se face dreptate, dar mai intii o sa crapi tu pina atunci. Iar in scenariul in care un card este furat sau pierdut, si apoi sumele despagubite integral si imediat, asta tot nu te scuteste de neplacerile pe care nu le-ai fi avut daca aveai un card normal cu PIN. Daca vrei e un soi de viol cu vaselina.

Cardul asta e o solutie la o problema care nu exista.

Edited by undesignus, 18 July 2014 - 12:26.


#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 abancor, on 18 iulie 2014 - 12:06, said:

Cardul contactless, dacă e ce cred eu (din ălea micuțe, breloc, cum a lansat BRD prin 2009), nu îl dai vînzătorului, îl apropii tu de aparatul cititor.
Neajunsul e că nu prea ai unde să îl folosești. Eu am de 4 sau 5 ani și l-am folosit de cel mult 10 ori. Încă unii vînzători nu știu cum se folosește și zic că nu merge POS-ul. În plus, rar cumpăr de mai puțin de 100 lei dintr-un loc unde se poate plăti cu cardul, așa că pînă la urmă tre să introduc și PIN-ul, pe care, dintr-un reflex cum că nu am nevoie de el, nu îl rețin. Prin urmare, în asemenea situații plătesc cu cardul normal.
Dar dacă aș avea numai cardul ăsta, aș fi nevoit să plătesc numai cu el și aș reține și PIN-ul, prin urmare, avînd în vedere că tranzacția merge ceva mai repede decît cel „clasic”, mi se pare de preferat.

Cardul contactless de la ING este exact ca si un card normal, nu este cu nimic diferit, ca aspect, de unul obisnuit.

#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006

 Jericho77, on 18 iulie 2014 - 11:46, said:

Ma indoiesc ca ING iti baga pe gat cardul asta. Unora li se pare "smecher" si de-asta se bulucesc sa-si faca un astfel de card.

Daca tie nu-ti convine si nu te simti in siguranta, fa o cerere sa ti-l inlocuiasca. Si incearca sa te asiguri ca nu iau vreun comision pentru acest lucru.

Am primit mesaj de la ING sa merg dupa data de 15 luna aceasta sa-mi schimb cardul cu unul contact less. IN caz ca nu voi ajunge pana la nu stiu ce data (sfarsitul lui august daca-mi aduc bine aminte) cardul actual va fi dezactivat.
Cardul actual mai este valabil vreo 2 ani.

#9
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Good to know. Oare de ce atita graba?

#10
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007

 abancor, on 18 iulie 2014 - 12:06, said:

Cardul contactless, dacă e ce cred eu (din ălea micuțe, breloc, cum a lansat BRD prin 2009), nu îl dai vînzătorului, îl apropii tu de aparatul cititor.
Neajunsul e că nu prea ai unde să îl folosești. Eu am de 4 sau 5 ani și l-am folosit de cel mult 10 ori. Încă unii vînzători nu știu cum se folosește și zic că nu merge POS-ul. În plus, rar cumpăr de mai puțin de 100 lei dintr-un loc unde se poate plăti cu cardul, așa că pînă la urmă tre să introduc și PIN-ul, pe care, dintr-un reflex cum că nu am nevoie de el, nu îl rețin. Prin urmare, în asemenea situații plătesc cu cardul normal.
Dar dacă aș avea numai cardul ăsta, aș fi nevoit să plătesc numai cu el și aș reține și PIN-ul, prin urmare, avînd în vedere că tranzacția merge ceva mai repede decît cel „clasic”, mi se pare de preferat.
Cum a spus si dcr, diferenta ar fi logo-ul de paywave pe el. Poate fi folosit la fel ca unul obisnuit dar si prin paywave.

Edited by nknwn666, 18 July 2014 - 12:42.


#11
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 dcr, on 18 iulie 2014 - 12:13, said:

Cardul contactless de la ING este exact ca si un card normal, nu este cu nimic diferit, ca aspect, de unul obisnuit.

Si unde s-a plins cineva de aspectul cardului?

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

 abancor, on 18 iulie 2014 - 12:06, said:

Cardul contactless, dacă e ce cred eu (din ălea micuțe, breloc, cum a lansat BRD prin 2009), nu îl dai vînzătorului, îl apropii tu de aparatul cititor.
Neajunsul e că nu prea ai unde să îl folosești.
De fapt neajunsul e ca iti poate fi clonat fara niciun contact fizic. Doar trece hotul pe langa tine si iti fura datele "fireless".
Multi aleg sa-l infasoare intr-o folie de aluminiu pentru a evita pe cat posibil asa ceva.

Edited by Hider141, 18 July 2014 - 12:48.


#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Folii de aluminiu nu mai aveam eu în portmoneu!

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 Hider141, on 18 iulie 2014 - 12:47, said:

De fapt neajunsul e ca iti poate fi clonat fara niciun contact fizic. Doar trece hotul pe langa tine si iti fura datele "fireless".
Multi aleg sa-l infasoare intr-o folie de aluminiu pentru a evita pe cat posibil asa ceva.

Habar n-aveam de treaba asta. Cît de aproape tre să fie hoțul?
Oricum, nu cred că are ce să facă cu datele, în cel mult cîteva zile observ dacă dispar bani din cont fără voia mea. Dar e bine de știut treaba cu folia de aluminiu.

Edited by abancor, 18 July 2014 - 14:10.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
cativa centimetri.
oricum, exista si "huse" pentru card, mai elegante decat folia alimentara, totusi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dE7Xqg_k9kY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
multi vorbiti total aiurea si fara sa aveti habar de ceea ce spuneti.
1. nimeni nu iti poate clona cardul wireless ( nu fireless :) )
2. poti face plati contactless si mai mari de 100 de lei doar ca iti cere pinul.
3. ideea de contactless e tocmai aceea de a nu da cardul vanzatorului.

daca erau asa usor de furat, clonat si tot ceea ce credeti voi ca se poate intampla rau, nu mai erau facute.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

 shelder, on 18 iulie 2014 - 20:03, said:

multi vorbiti total aiurea si fara sa aveti habar de ceea ce spuneti.
1. nimeni nu iti poate clona cardul wireless ( nu fireless Posted Image ) - "fireless" era o gluma, si evident l-am scris in loc de wireless
2. poti face plati contactless si mai mari de 100 de lei doar ca iti cere pinul.
3. ideea de contactless e tocmai aceea de a nu da cardul vanzatorului.
daca erau asa usor de furat, clonat si tot ceea ce credeti voi ca se poate intampla rau, nu mai erau facute. -si nici dinamita nu a fost inventata pentru a omora oameni. Daca tu personal nu ai patit-o nu inseamna ca odata ce vor lua avant in Romania atat cardurile contactless cat si magazinele in care poti plati prin metoda asta nu vor incepe sa apara si hotii ce vor profita de tehnologia contactless.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-am inteles de ce e anonimitatea mai buna la cardurile ne-contactless, asta zice initiatorul.

Edited by don_dannielo, 18 July 2014 - 21:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate