Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Card contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E_f5oRwaQew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se poate observa din videoclip, ca pot fi "citite". Probabil in aglomeratii este cel mai usor.
Eventual se va ajunge la ceva de genul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4kDKZ5pZico?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine nu ma incanta deloc facilitatea asta. Iar raspunsul la intrebarea "cat de sigur este?" -  "foarte sigur", nu ma ajuta deloc (vezi site-ul ING). M-ar ajuta daca ar fi expliciti cu privire la ce tehnologii sunt implicate in protectie, modul lor de functionare.

Alt mod de dezactivare, fara gaurirea cardului:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F9D_QMCrhpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mhanor, 18 July 2014 - 21:48.


#20
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Tocmai ce am primit email de la ING: bineinteles ca nici vorba sal schimbe, exista in schimb o parte buna: se pot face pina la 10 tranzactii zilnice fara PIN Posted Image
Totul in cea mai deplina securitate, desigur. Doar cu un card care poate fi citit de la 10 cm distanta.

#21
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Spanac...

"Noul card va fi disponibil in Ing Office ..., incepand din data de 15 iulie 2014 si va putea fi ridicat pana la data de 1 octombrie 2014. Dupa aceasta data, cardul actual va fi blocat si nu va mai putea fi utilizat"

Actualul fiind un VISA Electron. Deci practic nu dau nici o alternativa, iti blocheaza cardul si gata. Caz in care o sa ma scap de Mastercardul useless pe care tot nu-l pot folosi in Olanda...halal banca olandeza . Posted Image Nu ca pe ala VISA l-as putea folosi...sunt unele regiuni la ei unde s-a auzit doar de Maestro sau de cash, si ala doar sub forma de monezi. Posted Image

Edited by Alka10, 21 July 2014 - 16:58.


#22
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Eu l-am schimbat astazi. Am primit si mail de confirmare. "Ca urmare a solicitarii dumneavoastra inregistrata la ING Bank N.V. Amsterdam - Sucursala Bucuresti, va informam ca in data de 21.07.2014 cardul de tip Visa Chip Electron International RON cu numarul XXXX XXXX XXXX XXXX a fost anulat." Carevasazica, eu am solicitat inlocuirea...

Cip in cardul de debit/credit, cip in cartea de identitate. In curand, cip si in mana.

Edited by mhanor, 21 July 2014 - 18:05.


#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmhanor, on 21 iulie 2014 - 18:00, said:

...
Cip in cardul de debit/credit, cip in cartea de identitate. In curand, cip si in mana.

Paranoid much...?

#24
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Mai degraba, pesimist.

Edited by mhanor, 23 July 2014 - 09:53.


#25
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Sa revenim la subiect: ING mi-au dat un raspuns un plin de limba de lemn si i-am intrebat daca are sens sa imi iau card foto in conditiile in care ei oricum schimba fortat toate cardurile, chiar si cele eliberate anul trecut. Pina acum ma bucur de o tacere pe care pot doar sa o interpretez ca "nu". Deci ei o tin pe a lor si pace. Probabil isi vor schimba atitudinea doar in momentul in care vor incepe sa piarda clienti.

#26
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu cred ca vei avea alternativa, indiferent de banca. Probabil depinde de companiile emitente, care nu vor mai emite carduri fara aceasta "facilitate".
Vazusem pe net, un articol despre carduri contactless cu senzor. Daca nu pui degetul pe senzor (un contact metalic pe  card), chipul RFID nu poate fi activat de catre card reader. Macar o asemenea protectie sa fi avut.

Edited by mhanor, 23 July 2014 - 13:16.


#27
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postmhanor, on 23 iulie 2014 - 13:13, said:

Nu cred ca vei avea alternativa, indiferent de banca. Probabil depinde de companiile emitente, care nu vor mai emite carduri fara aceasta "facilitate".
Vazusem pe net, un articol despre carduri contactless cu senzor. Daca nu pui degetul pe senzor (un contact metalic pe  card), chipul RFID nu poate fi activat de catre card reader. Macar o asemenea protectie sa fi avut.

Si o sa-ti taie infractorii degetul?

#28
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Probabil n-ai inteles care-i pericolul cu tehnologia contactless.

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pericolele teoretice, ca practic n-am auzit sa se intample sau ca banca sa nu despagubeasca.

Edited by don_dannielo, 23 July 2014 - 18:56.


#30
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Pentru stiinta ta, inclusiv Mircea Badea a fost victima unui card clonat care tot facea cumparaturi prin state in timp ce el era prin US. Intial banca a fost foarte reticenta, dar s-a indurat sa-si micosreze profitul din doua motive:
- era foarte greu de explicat cum facea MB emisiuni la televizor in direct si in acelasi timp facea shopping peste balta
- in propozitie era vorba de o persoana publica si probabil ca s-au gindit ca publicitatea negativa ii costa mai mult decit gaura respectiva, deci au preferat sa despagubeasca

Insa nu toti dintre noi se intimpla sa avem emisiuni in direct ca sa demonstram ca sintem in tara in timp ce card-ul isi face de cap pe alte meleaguri si nu toti sintem persoane publice.

On-topic: am intrat in posesia unui card fara contact-less de la ING. Deci se poate Posted Image

#31
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postundesignus, on 21 august 2014 - 10:36, said:

Pentru stiinta ta, inclusiv Mircea Badea a fost victima unui card clonat care tot facea cumparaturi prin state in timp ce el era prin US
Aha! deci a contat ca nu a avut card contactless!

#32
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006
Si eu am card la ING si mi s-a emis unul cu contactless, cu toate ca vechiul card mai avea vreo 2 ani pana sa expire. Ca sa nu ai probleme, poti sa-ti atasezi la acel card si un cont de economii, cont ce nu va fi vizibil celor care ti-au clonat cardul - cont absolut gratuit.

Contul de economii il poti accesa numai din contul tau de internet banking si iti poti tine toata avutia ta in acest cont fara nicio problema, Iti transferi in contul curent doar suma dorita pentru plati sau pentru achitari de note la restaurant cand iesi cu gajica!

Mult succes!

#33
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Mizand pe miscarea asta a ING si pe spaima si necunostinta utilizatorilor cu privire la siguranta banilor de pe card, am comandat din china 2500 de portcarduri rfid secure.

#34
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postundesignus, on 21 august 2014 - 10:36, said:

Pentru stiinta ta, inclusiv Mircea Badea a fost victima unui card clonat care tot facea cumparaturi prin state in timp ce el era prin US.

...int timp ce el era prin tara, am tastat gresit.

#35
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004

View Post-same-, on 21 august 2014 - 11:12, said:

Mizand pe miscarea asta a ING si pe spaima si necunostinta utilizatorilor cu privire la siguranta banilor de pe card, am comandat din china 2500 de portcarduri rfid secure.

Detaliaza. Chiar vreau sa fiu informat cu privire la siguranta banilor de pe card. Datele personale, continute de card, nu ne intereseaza. Le pun direct pe Facebook, ca sa nu se mai chinuie.

Edited by mhanor, 21 August 2014 - 17:37.


#36
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
În mare materialul portofelului/portcardului are în interior o plasă care ecranează frecvențele radio. Astfel cu orice sculă trece hoțul pe lângă tine în autobuz nu poate fura banii pentru că al tău card este complet protejat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate