Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#4681
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postcirus6, on 20 aprilie 2018 - 23:46, said:


io n-am spus ca nu-i valabila legea atractiei universale, dar io personal n-am verificat-o, io am luat-o de buna ca multe altele si banuiesc ca functioneaza. la fel si la matematica.....dar la istorie ce zici?

Unii ar zice că Sir Isaac ar fi luat.o pe arătură.

In one manuscript from the early 1700s, Newton used the cryptic Book of Daniel to calculate the date for the Apocalypse, reaching the conclusion that the world would end no earlier than 2060.

https://amp.livescie...gious-side.html

A avut o un foarte mare aport în știință si a crezut în Dumnezeu.

Din pct de vedere al ateilor e imposibil. Din pct meu de vedere este super-posibil și a doua parte a frazei mele de mai sus este o condiție pentru a rezolva prima parte, adică... nu poți fi ateu pentru a ajunge la excelenta pt că nu se poate. Nu ai mentalitatea necesară și suficientă pentru a prelucra datele prin creier. Cu alte cuvinte, ignoranța ateista nu poate duce la dezvoltare. Este simplu. Ateismul te duce la ura, la propaganda, la atenție spre acțiune "împotriva".

Practic când ești ateu te ocupi cu altceva, aștepți momentul sa sari la scandal. Te certi cu marea majoritate, care este credincioasa (indiferent  de credinta), cu tine insăți/insuti și îți consumi energia intr.un mod distructiv, daca nu chiar auto-distructiv.

#4682
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
s-ar putea ca newton sa fi stiut ceva ce noi nu stim, a fost extrem de fascinat de biblie, pare ciudat pentru un om ca el. din cite am citit, din totalul lucrarilor lui newton partea stiintifica e doar virful aisbergului, ceea ce este prezentat publicului, partea "oculta" fiind mult mai voluminoasa, dedicindu-si mult mai mult timp ei.

#4683
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Să îți dedici 20 de ani pentru a studia Biblia eu cred că spune multe despre Sir Isaac. Și să descoperi și lucruri care stau și azi la baza științei.
Cred că e nasol rău pt unii să se autointituleze atei și să trebuiască să demonstreze irealul. Sunt chiar comici.

#4684
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,997
  • Înscris: 16.03.2004
Isaac Newton a fost și ocultist, totodată, pe lângă faptul că a practicat alchimia, știință pe care unii o consideră, de asemenea, ocultă. E posibil.

#4685
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 21 aprilie 2018 - 12:26, said:

Isaac Newton a fost și ocultist, totodată, pe lângă faptul că a practicat alchimia, știință pe care unii o consideră, de asemenea, ocultă. E posibil.

Tu nu cumva ești userul care a scris că ar distruge toate religiile de pe Pământ?

#4686
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 12:21, said:

Cred că e nasol rău pt unii să se autointituleze atei și să trebuiască să demonstreze irealul. Sunt chiar comici.

Din câte știu eu, comicii ăia nu sunt atei.

#4687
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 14:43, said:



Din câte știu eu, comicii ăia nu sunt atei.

Când te crezi ca venind de nicăieri, iar stra-stra-bunicul tau a fost o maimuță din copaci, iar stra-stra-bunicul maimuței o broasca, iar stra-stra-bunicul broaștei o molusca, atunci chiar devii comic.
Dacă tu așa te vezi, e treaba ta.

Edited by Travertin2_0, 21 April 2018 - 14:48.


#4688
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,997
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 13:21, said:

Tu nu cumva ești userul care a scris că ar distruge toate religiile de pe Pământ?
Cum să le distrug? Eventual aș epura ideile greșite din religii.

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 12:21, said:

Să îți dedici 20 de ani pentru a studia Biblia eu cred că spune multe despre Sir Isaac.
O să te șocheze, dar studiul ăsta de 20 de ani l-a făcut pe Isaac să renunțe la dogma trinității.

#4689
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 21 aprilie 2018 - 14:53, said:


1. Cum să le distrug? Eventual aș epura ideile greșite din religii.


2. O să te șocheze, dar studiul ăsta de 20 de ani l-a făcut pe Isaac să renunțe la dogma trinității.

1. Ai idei proprii. Nu mă bag că ești gigi-contra continuu.

2. Ar bine sa demonstrezi năzbâtia asta.

#4690
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,997
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 14:56, said:

2. Ar bine sa demonstrezi năzbâtia asta.

E un fapt arhicunoscut. Ți-am distrus visul frumos?

http://www-groups.dc...wton_Arian.html

#4691
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 14:48, said:

Când te crezi ca venind de nicăieri, iar stra-stra-bunicul tau a fost o maimuță din copaci, iar stra-stra-bunicul maimuței o broasca, iar stra-stra-bunicul broaștei o molusca, atunci chiar devii comic.
Dacă tu așa te vezi, e treaba ta.

Nu mă cred „ca venind de nicăieri”, nici că stră-stră-bunicul a fost o maimuță, etc. Ce spui se cheamă strawman. Pe urmă, s-ar putea să avem simțul umorului diferit.

Edited by Shade_Wo, 21 April 2018 - 15:06.


#4692
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 21 aprilie 2018 - 15:01, said:



E un fapt arhicunoscut. Ți-am distrus visul frumos?

http://www-groups.dc...wton_Arian.html

Este blogul sectei tale?

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:03, said:



Nu mă cred „ca venind de nicăieri”, nici că stră-str-bunicul a fosr o maimuță, etc. Ce spui se cheamă strawman. Pe urmă, s-ar putea să avem simțul umorului diferit.

Dar ce crezi? Cum ai ajuns tu sa fii om?

#4693
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:05, said:

Dar ce crezi? Cum ai ajuns tu sa fii om?

Ca și tine, m-am născut dintr-o mamă. Presupun că vrei să întrebi de unde se trage genul Homo. Nu mă pricep, dar am încredere în cei care au studiat problema în mod științific. Probabil din Australopitecus. detalii

#4694
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:14, said:



Ca și tine, m-am născut dintr-o mamă. Presupun că vrei să Ă®ntrebi de unde se trage genul Homo. Nu mă pricep, dar am Ă®ncredere Ă®n cei care au studiat problema Ă®n mod științific. Probabil din Australopitecus. detalii

Da, tot în derizoriu.
Sa te întreb simplu, pe înțelesul tau.
Oamenii au fost creați de Dumnezeu sau au evoluat din moluște, broaște, maimuțe? Acu' e mai limpede întrebarea?

#4695
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:15, said:

Da, tot în derizoriu.
Sa te întreb simplu, pe înțelesul tau.
Oamenii au fost creați de Dumnezeu sau au evoluat din moluște, broaște, maimuțe? Acu' e mai limpede întrebarea?

Oamenii au apărut la 1/2 miliarde de ani după moluște. Oamenii nu se trag din maimuțe, oamenii sunt maimuțe, primate mai precis. Asta se învață la zoologie. Înțeleg că nu ești de acord cu ideea, n-ai decât să scrii o zoologie mai bună, deocamdată nu există decât una.

#4696
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:23, said:



Oamenii au apărut la 1/2 miliarde de ani după moluște. Oamenii nu se trag din maimuțe, oamenii sunt maimuțe, primate mai precis. Asta se Ă®nvață la zoologie. ĂŽnțeleg că nu ești de acord cu ideea, n-ai decât să scrii o zoologie mai bună, deocamdată nu există decât una.

Și maimuțele la inceputuri au fost moluște? Btw se numește biologie, nu zoologie.


#4697
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostTravertin2_0, on 21 aprilie 2018 - 15:25, said:

Și maimuțele la inceputuri au fost moluște? Btw se numește biologie, nu zoologie.

Fă niște teste și te lămurești.

Attached File  s2.jpg   122.88K   4 downloads

#4698
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostShade_Wo, on 21 aprilie 2018 - 15:36, said:



Fă niște teste și te lămurești.

Attachment s2.jpg

E chiar așa greu sa spui cu cuvintele tale ce crezi? Dacă omul, la baza, a fost amoeba. Așa crezi? Da sau nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate