Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

The Hunger Games: Mockingjay - Part I (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Bon, e mai mult un film de dramă, scenele de acțiune fiind puține. De fapt acțiunea se anunță răsunătoare pt. ultimul film, acest MockingJay I doar pregătește terenul cu intrigi politice.
Scenariul se concentrează multișor pe sentimentele dintre Katniss și Peeta, mi s-a părut interesantă abordarea "relației" lor.
Ireproșabili ca întotdeauna, Julianne Moore, Seymour Hoffman (R.I.P.), Elizabeth Banks...
Liam Hemsworth mă plictisește, el sau personajul pe care-l joacă, în fine.

Momentele dese de depresie și boceală ale lui Katniss parcă fac din ea un alt personaj...apoi mi-am dat seama că asta era și intenția, inclusiv personajele lui Hoffman și Moore observă că nu mai e aceeași fată: "the games broke her". Adevărata Katniss e în elementul ei atunci când suferința poate fi exteriorizată prin luptă. O vom regăsi în pelicula finală, bănuiesc! :)

Per ansamblu, experiența cinematografică a fost bună, chiar dacă nu se ridică la nivelul lui Catching Fire.

7/10

#38
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
dezamagitor, ma asteptam la mai mult. aici nu mai e nici un joc, nu mai e nimic asemanator cu celelalte parti, e ca si cum te-ai uita la un alt film. in sala in care am fost eu, unii au plecat pe la jumatatea filmului.
nu cred ca o sa ma mai duc la urmatoarea parte. totusi am ramas cu replica lui Donald Sutherland: Lucrurile pe care le iubesti cel mai mult sunt cele care te distrug.

Edited by Dumitru_Pavel, 29 November 2014 - 23:32.


#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,242
  • Înscris: 24.02.2007
Nu m-am uitat la niciunul din serie, dar, daca deja o dau pe parti, imi amintesc de prima parte din ultimul Harry Potter, la care parca am si adormit.

#40
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View PostDumitru_Pavel, on 29 noiembrie 2014 - 23:28, said:

dezamagitor, ma asteptam la mai mult. aici nu mai e nici un joc, nu mai e nimic asemanator cu celelalte parti, e ca si cum te-ai uita la un alt film. in sala in care am fost eu, unii au plecat pe la jumatatea filmului.
nu cred ca o sa ma mai duc la urmatoarea parte. totusi am ramas cu replica lui Donald Sutherland: Lucrurile pe care le iubesti cel mai mult sunt cele care te distrug.

Sper ca nu se va considera ca dau spoiler-e, insa in ultimul volum al seriei (ecranizata in doua parti), nu va mai ii vreun joc. Intriga este reprezentata de revolta destrictelor impotriva Capitoliului.

#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mie mi-a placut coloana sonora a filmului :)

#42
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostDumitru_Pavel, on 29 noiembrie 2014 - 23:28, said:

dezamagitor, ma asteptam la mai mult. aici nu mai e nici un joc, nu mai e nimic asemanator cu celelalte parti, e ca si cum te-ai uita la un alt film. in sala in care am fost eu, unii au plecat pe la jumatatea filmului.
nu cred ca o sa ma mai duc la urmatoarea parte. totusi am ramas cu replica lui Donald Sutherland: Lucrurile pe care le iubesti cel mai mult sunt cele care te distrug.

Cam ai dreptate, dar, sincer - DE UNDE VROIAI SA MAI SCOATA INCA UN TURNEU SANGEROS? S-a depasit partea asta, trebuia altceva. Poate te simti trisat pentru ca ai vazut doar o jumatate de carte, exact jumatatea cu actiune putina; ca sa nu mai zic ca fata de carte s-au adaugat scene la greu ca sa iasa la metraj.

Acuma, sincer, la cat de mediocra ma asteptam sa fie, partea asta 1 din fimul 3 (sic) a fost surprinzator de interesanta. Bine jucat, bine filmat, etc, etc, plus ca m-a facut sa-mi dau seama de ceva - de fiecare data cand o carte (destul de subtire) e taiata in doua pentru o ecranizare, fiecare parte rezultata da o senzatie mai putin de film-film, cat mai ales una de episod dublu intr-un serial TV cu buget mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate