Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

The Hunger Games: Mockingjay - Part I (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
A apărut primul trailer pentru Mockingjay. Îmi place foarte mult cum arată și sunt curios cum va fi filmul. Ceea ce îmi pare a fi unic în seria The Hunger Games este faptul că în film privim acțiunea dintr-un alt unghi față de cum e în carte astfel că prin filme este extins universul The Hunger Games. Filme ca Divergent, Twilight, etc. își pierd farmecul odată ce ai citit cărțile deoarece ele nu prezintă nimic nou ci dimpotrivă: filmul neputând niciodată să egaleze cartea, prezintă o umbră a cărții respective. În fine, trailer-ul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7dCB2U9lX48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014
Sunt singurul de aici care considera ca "The Hunger Games" e o serie reusita doar din perspectiva fetelor de 14 ani? Nu zic, si mie imi place genul fantasy...dar seria de mai sus e dezastru. Are niste clisee...

LE: Se pare ca am avut dreptate, ai pomenit de Twilight.

Edited by psycho22, 25 June 2014 - 21:21.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Ce ar trebui sa inteleg din trailerul asta daca n-am vazut filmul/seria?

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
YA
adica young adult ,asa sunt categorisite toate aceste produse ,nu chiar pt. 14 ani ,sa nu exageram. Fanii HG au in medie 16-25 de ani in cea mai mare parte. N-am vazut Divergent sa ma pot pronunta ,Twilight am vazut(cu greu) doar primul. HG mi se par mult mai bine realizate decat seria Twilight ,chiar daca la baza sunt usor idioate ca idee. Nu ma declar nici pe departe fan al seriei.
Cat priveste originalitatea (mai ales la primul film) ca fiind o copie dupa Battle Royale ,e un cliseu repetat obsesiv de fel de fel de necunoscatori care nu stiu ce la randul sau BR e inspirat din alte filme/carti cu subiecte similare. Era undeva o lista de vreo 10 filme cu subiect asemanator aparute inante de BR si HG.

#5
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postdani.user, on 25 iunie 2014 - 21:20, said:

Ce ar trebui sa inteleg din trailerul asta daca n-am vazut filmul/seria?
Nu prea ai ce să înțelegi deoarece filmul este o continuare a celor de dinainte. Trailer-ul este pentru cei care au urmărit celelalte filme/au citit cărțile

View Postpsycho22, on 25 iunie 2014 - 21:09, said:

Sunt singurul de aici care considera ca "The Hunger Games" e o serie reusita doar din perspectiva fetelor de 14 ani? Nu zic, si mie imi place genul fantasy...dar seria de mai sus e dezastru. Are niste clisee...

LE: Se pare ca am avut dreptate, ai pomenit de Twilight.
      Vezi lucrurile destul de superficial din moment ce compari Twilight cu The Hunger Games. Nu e vorba despre partea pentru adolescenți ci și de toată ideea Capitoliului: un stat a celor bogați în care cei săraci luptă ca și gladiatori; acele reality-show-uri care își au originea în reality-show-urile de azi sau manipularea ce o vedem că se face în mass-media când prezintă Capitoliu ca un gardian al păcii. Nici nu e de mirare că sunt tratate aceste subiecte în carte din moment ce autoarea a lucrat în show-biz.

     Dar eu m-am referit la altceva și anume că aceste filme reprezintă un nou mod de a transpune cartea la cinematograf. Orice film care își are originea în carte tinde să fie plictisitor pentru toți în afară de cei care sunt mare fani ai respective cărți deoarece tu știi ce se întâmplă dinainte iar filmul nu poate să îți dea la fel de multe trăiri cum face o carte. În aceste filme, în schimb, vedem că prezintă povestea din alt unghi, tratează anumite întâmplări ce nu apar în carte dar la care se face referire indirect. Mie mi se pare genial acest mod de a transpune o carte. După ce am văzut Divergent (nu recomand nimănui să se uite că e o prostie de film dar m-am dus mai mult că i-am promis unei prietene) mi-am zis că niciodată nu mă voi mai duce la un film la care am citit cartea.

Edited by dan-s, 25 June 2014 - 21:42.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Un film e bun sau nu. Punct.
La fiecare topic cu filme din genul fanatsy apar persoane din aste foarte "mature" . "E pentru copii de 14 ,16 ,15 ani..." N-a scapat nici The Hobbit sau chiar Game Of Thrones de postari din astea. E cea mai stupida abordare ,de fapt nici macar nu se refera la valoarea sau nonvaloarea unui film ci are legatura doar cu sublinierea faptului ca vezi Domne ce "matura" e persoana care-si exprima aceasta opinie . In afara de faptul ca sunt multi de 14-16 ani care ar putea pune cu botul pe labe usor pe autodeclaratii supermaturi e o abordare de cea mai infantila speta. Twilight sau HG sau Divergent  sunt sau nu filme proaste din cu totul alte motive ,nu ca se adreseaza celor de o anumita varsa care sunt cam saracuti cu duhul ,nu?
Oare o animatie ca Finding Nemo e de mare porc pentru ca e pentru copii?

Edited by edigee, 26 June 2014 - 10:43.


#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Sigur, exista si copii de 6 ani care au 1.90 m, dar asta nu inseamna ca gresesc daca spun ca Peter Dinklage are inaltimea unui copil de 6 ani, nu? La fel, sunt convins ca exista copii de 14-16 ani care pot 'pune cu botul pe labe' multi adulti, dar ei reprezinta exceptiile. Majoritatea celor de 14 ani sunt niste pustani imaturi care, cand se uita la un film, pun pe primul plan scenele de actiune si efectele speciale, coerenta si verosimilitatea povestii gasindu-se pe planul al 6-lea. Faptul ca tu esti, probabil, unul/una din pustanii de 14-16 ani care pot 'pune cu botul pe labe' unii adulti, te-a facut sa te simti jignit/a de postarea mea si sa nu intelegi ca scopul meu nu era sa ironizez copiii de 14 ani, ci pe adultii cu mintea unora de 14 ani, adica tocmai cei pe care-i poti tu 'pune cu botul pe labe'.

Hai, bafta la bac, iar pe viitor incearca sa fii mai atent/a cand citesti ceva si sa incerci sa intelegi textul, nu doar cuvintele. Iti va fi de folos in viitor Posted Image

#8
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostBob493, on 26 iunie 2014 - 15:18, said:

Sigur, exista si copii de 6 ani care au 1.90 m, dar asta nu inseamna ca gresesc daca spun ca Peter Dinklage are inaltimea unui copil de 6 ani, nu? La fel, sunt convins ca exista copii de 14-16 ani care pot 'pune cu botul pe labe' multi adulti, dar ei reprezinta exceptiile. Majoritatea celor de 14 ani sunt niste pustani imaturi care, cand se uita la un film, pun pe primul plan scenele de actiune si efectele speciale, coerenta si verosimilitatea povestii gasindu-se pe planul al 6-lea. Faptul ca tu esti, probabil, unul/una din pustanii de 14-16 ani care pot 'pune cu botul pe labe' unii adulti, te-a facut sa te simti jignit/a de postarea mea si sa nu intelegi ca scopul meu nu era sa ironizez copiii de 14 ani, ci pe adultii cu mintea unora de 14 ani, adica tocmai cei pe care-i poti tu 'pune cu botul pe labe'.

Hai, bafta la bac, iar pe viitor incearca sa fii mai atent/a cand citesti ceva si sa incerci sa intelegi textul, nu doar cuvintele. Iti va fi de folos in viitor Posted Image
Apropo de puștanii de 14 ani.... Comentariul tău spune multe....

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBob493, on 26 iunie 2014 - 15:18, said:

Hai, bafta la bac, iar pe viitor incearca sa fii mai atent/a cand citesti ceva si sa incerci sa intelegi textul, nu doar cuvintele. Iti va fi de folos in viitor Posted Image
Posted Image Posted Image
Bacul l-am dat in vremea cand nici nu erai in plan de concepere , mi-ai facut o seara vesela! Mersi. Indiferent de varsta pe care o am mersi de compliment...

iar faptul cu verosimilitatea unei povestiri da dovada de o rigiditate tip beton ce "da bine" in raport cu pretinsa supermaturitate. De ce o poveste trebuie sa fie credibila ,ca doar suntem la fantasy nu la reportaj TV.

Edited by edigee, 26 June 2014 - 18:32.


#10
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

Quote

Apropo de puștanii de 14 ani.... Comentariul tău spune multe....

Te-ai simtit?

Edited by Bob493, 26 June 2014 - 18:32.


#11
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postedigee, on 26 iunie 2014 - 18:31, said:

Posted Image Posted Image
Bacul l-am dat in vremea cand nici nu erai in plan de concepere , mi-ai facut o seara vesela! Mersi. Indiferent de varsta pe care o am mersi de compliment...

iar faptul cu verosimilitatea unei povestiri da dovada de o rigiditate tip beton ce "da bine" in raport cu pretinsa supermaturitate. De ce o poveste trebuie sa fie credibila ,ca doar suntem la fantasy nu la reportaj TV.

Cu placere, doar ca n-a fost un compliment. Fantasy nu inseamna ilogic si stupid. Din partea mea, puteau sa calareasca dragoni si unicorni in lupta, nu as fi comentat nimic. As putea chiar si sa accept ca intr-un viitor utopic, bogatii gasesc placere in a se uita la un grup de copii de varste diferite (foarte diferite) care se macelaresc intre ei. Neverosimil e cand marele juriu urmareste antrenamentul (sau ce-o fi fost aia) al copiilor, fara protectie, fara paza, permitand eroinei sa traga o sageata in marul unuia dintre dobitoci. Neverosimil e cand un copil de 10 ani, care urmeaza sa se lupte pe viata si pe moarte cu alti 10, sau cati or fi fost, adolescenti mult mai mari decat el, stiind, deci, 100% clar ca va muri in mod violent in ziua urmatoare, povesteste zambitor cu moderatorul emisiunii cu cateva ore inainte de 'concurs'. Neverosimil e sa se formeze echipe intr-o competitie cu un singur castigator. Stupizenii de genul asta ma zgarie pe mine pe retina. Daca pe tine nu te deranjeaza, inseamna ca urmaresti cu precadere alte chestii. Si atunci ajungem la ce am scris eu in postarea anterioara. Intelegi? Daca nu intelegi, ai dat bacul degeaba.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Normal ca e o stupizenie ,dar dovedesti in continuare ca n-ai inteles nimic din ce am zis , Probabil niste desene ajutatoare n-ar strica. Am zis ca nu poate fi judecat unu film prin prisma "maturitatii" sau "infantilitatii" ideii , scenariului ,etc. In momentul cand faci asta nu faci decat sa te bati singur cu pumnul in piept "ia uite ce grozav sunt eu ca nu pun botu' la chestii pt. copii". Ba chiar se ajunge la concluzii de genul "ce nu inteleg urasc".
M-am saturat de persoane din astea autodeclarat mature si responsabile cu inalte "standarde" intr-ale perceptiei realitatii sau fanteziei. Cand o sa mai cresti putin iti vei da seama ca nu strica putina visare copilareasca. Mai bine decat aura de "om serios" si matur care de cele mai multe ori e doar declarativa.
Iar pentru retina zgariata recomand ochelari sau picaturi Visine.

Pentru  c-am intins prea mult pelteaua cu disputa asta constructiva, in legatura cu Mockingjay-ul asta am niste nedumeriri:
1.De ce sunt 2 parti? Din considerente de marketing sau chiar n-au avut cum sa cuprinda cartea intr-un singur film? Nu am citit-o si nu o voi citi, de asta intreb.
2. Ce se intampla cu partile lui P.S.Hoffman? A apucat saracu' sa le termine sau folosesc CGI si alte subterfugii cinematografice?

Edited by edigee, 26 June 2014 - 22:30.


#13
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postedigee, on 26 iunie 2014 - 10:40, said:

Un film e bun sau nu. Punct.
La fiecare topic cu filme din genul fanatsy apar persoane din aste foarte "mature" . "E pentru copii de 14 ,16 ,15 ani..." N-a scapat nici The Hobbit sau chiar Game Of Thrones de postari din astea. E cea mai stupida abordare ,de fapt nici macar nu se refera la valoarea sau nonvaloarea unui film ci are legatura doar cu sublinierea faptului ca vezi Domne ce "matura" e persoana care-si exprima aceasta opinie . In afara de faptul ca sunt multi de 14-16 ani care ar putea pune cu botul pe labe usor pe autodeclaratii supermaturi e o abordare de cea mai infantila speta. Twilight sau HG sau Divergent  sunt sau nu filme proaste din cu totul alte motive ,nu ca se adreseaza celor de o anumita varsa care sunt cam saracuti cu duhul ,nu?
Oare o animatie ca Finding Nemo e de mare porc pentru ca e pentru copii?
Odata ce avansezi in varsta ar trebui sa cauti filme mai echilibrate. Cretinii si minorii sunt refractari la valori care oamenilor normali li se par firești.

Edited by psycho22, 26 June 2014 - 23:23.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Mie imi pare rau de voi astia care va tot plangeti de filmele de copii. In loc sa va lasati dusi de povestea din film, cautati sa fiti cei mai mari critici de film, desi poate nu ati pus niciodata mana pe o camera de filmat profesionala, sau chiar sa cititi un scenariu si sa incercati sa va imaginati scenele din viitorul film.

Inca odata imi pare rau de timpul vostru pierdut, mai ales celor care au vazut amandoua filme.

#15
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postedigee, on 26 iunie 2014 - 22:23, said:

Normal ca e o stupizenie ,dar dovedesti in continuare ca n-ai inteles nimic din ce am zis , Probabil niste desene ajutatoare n-ar strica. Am zis ca nu poate fi judecat unu film prin prisma "maturitatii" sau "infantilitatii" ideii , scenariului ,etc. In momentul cand faci asta nu faci decat sa te bati singur cu pumnul in piept "ia uite ce grozav sunt eu ca nu pun botu' la chestii pt. copii". Ba chiar se ajunge la concluzii de genul "ce nu inteleg urasc".
M-am saturat de persoane din astea autodeclarat mature si responsabile cu inalte "standarde" intr-ale perceptiei realitatii sau fanteziei. Cand o sa mai cresti putin iti vei da seama ca nu strica putina visare copilareasca. Mai bine decat aura de "om serios" si matur care de cele mai multe ori e doar declarativa.
Iar pentru retina zgariata recomand ochelari sau picaturi Visine.

Pentru  c-am intins prea mult pelteaua cu disputa asta constructiva, in legatura cu Mockingjay-ul asta am niste nedumeriri:
1.De ce sunt 2 parti? Din considerente de marketing sau chiar n-au avut cum sa cuprinda cartea intr-un singur film? Nu am citit-o si nu o voi citi, de asta intreb.
2. Ce se intampla cu partile lui P.S.Hoffman? A apucat saracu' sa le termine sau folosesc CGI si alte subterfugii cinematografice?

Tu citesti si recunosti cuvintele, dar ai probleme in a intelege frazele. Sigur ai dat bacul? Ce-i drept, nu ne-ai zis si rezultatul obtinut...

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBob493, on 27 iunie 2014 - 09:00, said:

......dar ai probleme in a intelege frazele.

Care fraze? Frazele presupun idei.
Colegul Psycho 22 caruia de fapt i-am raspuns in primul post ,a reusit sa expuna o idee in 2 randuri. Alea da, sunt fraze.

Edited by edigee, 27 June 2014 - 10:53.


#17
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu e problema mea ca tu nu esti capabil sa intelegi o idee exprimata in mai mult de 2 randuri.. Roaga un prieten mai istet sa iti faca un rezumat.

#18
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postpsycho22, on 26 iunie 2014 - 23:21, said:

Odata ce avansezi in varsta ar trebui sa cauti filme mai echilibrate.
Cum ar fi Mr. Nobody si Memento, nu? Posted Image

Nu de alta, dar am observat ca in general, cei care o ard cu "ar trebui sa cauti filme mai echilibrate" sunt fix cei care s-au oprit la Mr. Nobody si Memento (nu ca n-ar fi reusite, dar cu cat vezi mai multe filme "echilibrate", cu atat iti dai seama ca-s mediocre) si care n-au prea vazut un Truffaut, un Bergman, un Kurosawa si asa mai departe - adica ridica pretentii tocmai cei a caror cultura cinematografica lasa un pic de dorit. Si din ce-am vazut, Edigee e departe de a se numara printre ei; am un feeling ca la filme e mult peste cei mai multi dintre noi Posted Image

Edited by HighHopes, 28 June 2014 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate