Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

The Hunger Games: Mockingjay - Part I (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View PostHighHopes, on 28 iunie 2014 - 00:27, said:

Cum ar fi Mr. Nobody si Memento, nu? Posted Image

Nu de alta, dar am observat ca in general, cei care o ard cu "ar trebui sa cauti filme mai echilibrate" sunt fix cei care s-au oprit la Mr. Nobody si Memento (nu ca n-ar fi reusite, dar cu cat vezi mai multe filme "echilibrate", cu atat iti dai seama ca-s mediocre) si care n-au prea vazut un Truffaut, un Bergman, un Kurosawa si asa mai departe - adica ridica pretentii tocmai cei a caror cultura cinematografica lasa un pic de dorit. Si din ce-am vazut, Edigee e departe de a se numara printre ei; am un feeling ca la filme e mult peste cei mai multi dintre noi Posted Image

Nu trebuie sa ai cine stie ce cultura cinematografica ca sa-ti dai seama ca filmul asta e o tampenie, asa cum nu trebuie sa mananci icre de Manciuria ca sa-ti poti da seama ca excrementele sunt rele la gust. Dar departe de mine gandul de a ma pune cu 'feeling-urile' femeiesti, deci, pofta mare!

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Insa trebuie sa ai o cultura cinematografica sa-ti dai seama pentru ce categorie de oameni se adreseaza si daca nu te afli printre ei nu te uiti :P

#21
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View PostBursul, on 28 iunie 2014 - 10:38, said:

Insa trebuie sa ai o cultura cinematografica sa-ti dai seama pentru ce categorie de oameni se adreseaza si daca nu te afli printre ei nu te uiti Posted Image

*carei categorii

Si nu, nu vad legatura. Daca era cu Steven Seagal, da, puteai sa stii la ce sa te astepti. Asa, a trebuit sa vad prima parte ca sa-mi dau seama ca nu merita sa dau banii pt a doua. Si pt ca asa se culturalizeaza omul, de atunci am retineri in a urmari filme cu Jennifer Lawrence. Tot incerc sa-mi fac curaj sa vad Silver Linings Playbook, dar inca nu am reusit..

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Silver Linings Playbook e un film ok, departe oricum de Hunger Games.

Si eu am facut greseala de a urmari prima parte ca sa-mi dau seama de ce e vorba, dar puteam evita asta daca ne documentam putin despre cartile pe care e bazata seria.
Autoarea, Suzanne Collins, scrie carti cu target Young Adult, deci adolescenti. La fel e si Twilight, care din cauza asta e considera o serie proasta, desi pentru nivelul unui adolescent e destul de buna.
Teoretic Young Adult trece si de 18 ani dar asta cred ca se intampla mai mult la americani, care sunt cam paraleli cu literatura de calitate. Eu pana acum ce carti am citit de la autorii lor m-au lasat rece, exemplu The Great Gatsby care in 1998 a fost votat ca cel mai bun roman american, de catre americani. Eu sunt departe de a fi patriot, dar daca ar citi americanii un roman ca Patul lui Procust cred ca s-ar pisa pe ei.

The Host, de la autoarea Twilight, e cam de acelasi calibru. Asta chiar avea niste idei interesante si daca era scris cu un alt target ar fi iesit ceva frumos, dar adolescentele vor triunghiuri amoroase si barbati care arata bine fara tricou pe ei. Greseala majoritatii e ca are asteptari prea mari de la ceva scris intentionat la acest nivel scazut.
Din aceleasi motive voi evita sa imi pierd vremea cu Divergent, care are tot o autoare de YA,  Veronica Roth.

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu nu cert pe nimeni ,ba chiar colegul Sf. Petru are mare dreptate . Una e sa exprimi ceva cu argumente si alta e sa....

Quote

....asa cum nu trebuie sa mananci icre de Manciuria ca sa-ti poti da seama ca excrementele sunt rele la gust
...... sa vorbesti despre experiente gastronomice personale si sa-ti impui concluzia ca o axioma. "daca am zis eu atunci inseamna ca asa este"
Dar vad ca se pierde prea mult timp cu hranirea(chiar cu cu "excremente'') a troll-ilor semidocti si ingamfati.

Edited by edigee, 28 June 2014 - 13:07.


#24
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

View Postedigee, on 28 iunie 2014 - 13:06, said:

Eu nu cert pe nimeni ,ba chiar colegul Sf. Petru are mare dreptate . Una e sa exprimi ceva cu argumente si alta e sa....

...... sa vorbesti despre experiente gastronomice personale si sa-ti impui concluzia ca o axioma. "daca am zis eu atunci inseamna ca asa este"
Dar vad ca se pierde prea mult timp cu hranirea(chiar cu cu "excremente'') a troll-ilor semidocti si ingamfati.


Amice, eu am argumentat spusele mele. Ca tu nu esti in stare (dupa cum singur declarai) sa intelegi fraze mai lungi de 2 randuri, asta nu mai tine de mine, dar e deranjant ca, din cauza asta, imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut. Hai sa fiu putintel mai explicit, ca vad ca te chinui: faptul ca exista si oameni care halesc cu pofta excremente, nu inseamna ca acestea sunt gustoase. Dar ai dreptate: nu e o axioma, deci iti urez pofta mare in continuare!
Te crezi mult mai inteligent decat esti, de fapt. Ai nevoie de un reality check. Lasa filmele si mai scoate nasul din casa...

#25
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostBob493, on 28 iunie 2014 - 10:01, said:

Dar departe de mine gandul de a ma pune cu 'feeling-urile' femeiesti, deci, pofta mare!
Asta e o eroare logica ad hominem pe care te sfatuiesc sincer sa o eviti pe viitor. Se traduce prin: nu am argument, asa ca ma iau de sex/rasa/culoarea parului/varsta/studii/whatever. Si nu e deloc scuzabil, mai ales pentru cineva care pretine ca citeste si intelege un filosof precum Camil Petrescu.

Edit: Nu tu erai cu Patul lui Procust, scuze ;)


View PostBob493, on 28 iunie 2014 - 10:01, said:

Nu trebuie sa ai cine stie ce cultura cinematografica ca sa-ti dai seama ca filmul asta e o tampenie
Asta e o alta eroare logica de argumentare si anume gandirea deziderativa. Mai exact, singurul argument pe care il aduci sa-ti sustina teoria e ca tie nu-ti place, ori asta nu e un argument.

Vino cu argumente pertinente si promit ca la unele o sa-ti dau dreptate (vad si eu minusuri la filmul asta). Ce inseamna a argumenta ca un film e sau nu bun? Le iei pe rand: scenariu, regie, coloana sonora, actori, scenografie, imagine, costume etc. si ne spui, argumentat si documentat, de ce nu-s bune, ce le lipseste, cum ar fi putut sa arate mai bine filmul asta.



Si da, iti trebuie cultura cinematografica pentru a sti sa apreciezi un film in functie de categoria din care face parte.
Uite, unul dintre filmele mele preferate e Odiseea Spatiala a lui Kubrick; Lord of the Rings nu se va ridica in vecii vecilor la nivelul Odiseei, dar asta nu-l face, doamne fereste, un film prost. Din contra, pentru genul din care face parte, e un film cel putin extraordinar. Nu poti sa compari ceea ce nu e comparabil... si (ca sa inchei cum am inceput), daca totusi o faci, atunci asta e alta eroare logica, comparatia inconsistenta Posted Image

Edited by HighHopes, 28 June 2014 - 16:26.


#26
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostSfPetru, on 28 iunie 2014 - 11:19, said:

Teoretic Young Adult trece si de 18 ani dar asta cred ca se intampla mai mult la americani, care sunt cam paraleli cu literatura de calitate.
Se intampla si la noi fara probleme. Si prinde mai bine literatura lor decat a noastra, pentru ca e mult mai lejera. Uite, nu comparam Patul lui Procust cu Twilight, dar comparam Ciresarii cu Twilight si cred ca peste 80% dintre tinerii de 18-25 ani au citit si prefera Twilight.

#27
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostBob493, on 28 iunie 2014 - 18:14, said:

singurele mele pretentii sunt mai de la tara, gen 'o poveste care sa nu aiba fracturi logice mai mari decat Cenusareasa, si daca le are, sa fie puse acolo cu un scop, nu din cauza ca regizorul e prea prost ca sa isi dea seama ca le face sau pentru ca e atat de istet incat realizeaza ca publicul tinta e format din imbecili care oricum nu le observa'. Precepi?
Ca nu prea faci diferenta dintre regizor si scenarist? Posted Image Regizorul n-are treaba cu povestea, el o ia gata facuta si o "filmeaza", atata tot. Dar trecand peste, inteleg. Pentru tine conteaza strict scenariul. E foarte ok, dar sa spui ca un film e bun sau prost privind doar perspectiva asta, a povestii, e un pic exagerat. Cum ramane cu regia, actorii, coloana sonora etc?


In rest, sper ca se observa diferenta de stil intre argumentarile noastre - a mea, obiectiva, eleganta, bazata pe criterii si cunostinte reale; a ta, subiectiva, bazata pe "mie-mi place", "eu cred", pe ironii personale si ieftine... "mai de la tara", ca sa te citez  Posted Image

Edited by HighHopes, 28 June 2014 - 18:41.


#28
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Domnii mei (sau mai putin domni, ma rog), sa trecem peste ;)

V-am zis ca trailerul mi se pare incredibil de prost?
Adica scena e faina tare, dar nu pentru un trailer. Un simplu monolog abstract care, cel putin pentru mine, nu prea trezeste interesul. Nu la fel de cum ar fi facut-o, printre altele, aparitia socanta a personajului principal, un dialog sau ceva care sa-l mai anime un pic.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

View PostHighHopes, on 30 iunie 2014 - 21:15, said:

Domnii mei (sau mai putin domni, ma rog), sa trecem peste Posted Image

V-am zis ca trailerul mi se pare incredibil de prost?
Adica scena e faina tare, dar nu pentru un trailer. Un simplu monolog abstract care, cel putin pentru mine, nu prea trezeste interesul. Nu la fel de cum ar fi facut-o, printre altele, aparitia socanta a personajului principal, un dialog sau ceva care sa-l mai anime un pic.
Apai dumneata te uiti la trailere? Bune, proaste filmul conteaza!

#30
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010
Don'soara, cu cafeaua ramane cum am stabilit.

#31
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Sunt curios unde vor rupe cartea in doua de vreme ce aceasta ultima parte va fi realizata in doua parti.

Mi-au placut foarte mult costumele in aceasta serie de filme; au reusit sa le transpuna foarte bine fata de cum erau descrise in carte.

Consider aceste filme foarte reusite; printre putinele ecranizari care s-au ridicat la nivelul cartilor.
Cat despre carti, daca vrei sa te bucuri si sa-ti placa ceea ce citesti, te poti bucura si de aceastra trilogie, cu toate ca varsta tinta este cea adolescentina. Daca vrei carti puternic psihologice, de analiza a situatiilor umane, acestea reprezinta o relazare bine-venita de la ele.

#32
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostHighHopes, on 30 iunie 2014 - 21:15, said:

Domnii mei (sau mai putin domni, ma rog), sa trecem peste Posted Image

V-am zis ca trailerul mi se pare incredibil de prost?
Adica scena e faina tare, dar nu pentru un trailer. Un simplu monolog abstract care, cel putin pentru mine, nu prea trezeste interesul. Nu la fel de cum ar fi facut-o, printre altele, aparitia socanta a personajului principal, un dialog sau ceva care sa-l mai anime un pic.
Nu e chiar trailer (deși îmi recunosc vina că l-am numit trailer). E un fel de first look la Mockingjay part I.

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E un teaser sau sneak peak. Trailer-ul pe la inceputul toamnei sau prin august cel mai devreme.

#34
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Trailer nou!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_Tsj_wTJkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 15 September 2014 - 20:09.


#35
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
Pt. cei interesati...mai sunt patru zile pana la premiera 21.11.2014.(Avanpremiera 20.11.2014. in cateva cinematografe...)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJRPfCa_Lg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013
L-am vazut! Aici e si recenzia!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9qkqdyW1DfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate