Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

ce sa fie oare?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,662
  • Înscris: 08.03.2011
Păi da, da' după ce "explorezi" se materializează ceva? Că aşa sună ca un fel de voyeurism.


Şi dacă are ea un fel de iniţiativă, cât de mică, ce strică? Se sperie ăla? Îi strică plăcerea de a se holba şi a-şi amâna acţiunile?

#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,473
  • Înscris: 29.12.2006

View PostJayanti, on 25 iunie 2014 - 15:05, said:

Şi dacă are ea un fel de iniţiativă, cât de mică, ce strică? Se sperie ăla? Îi strică plăcerea de a se holba şi a-şi amâna acţiunile?

E mai plăcut misterul. Explorarea e un mister. Când aceasta se încheie, se termină şi misterul, şi implicit plăcerea.

E o vorbă care îmi place mie mult. Zice aşa: "când iubirea e făcută publică, aceasta încetează să mai fie iubire". Ador cugetarea asta ! Cea mai frumoasă dragoste e cea care nu e exprimată prin cuvinte, ci e un tabu despre care nu se vorbeşte, deşi amândoi ştiu că există. E fascinantă dragostea menţinută ca mister.

#39
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,662
  • Înscris: 08.03.2011
Deci nu-ţi place materializarea conexiunii dintre cei doi. Explorarea continuă şi după ce se stabileşte relaţia aia dintre ei.

Spui totuşi de o dragoste între doi care ştiu că aceasta există. Asta e altceva. Dar tot la distanţă există. Pentru tine.

Misterul... nu vreau să fiu cinică şi să zic că sunt iluzii, dar e mai frumoasă cunoaşterea parcă decât misterul.

#40
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postlupini, on 25 iunie 2014 - 15:12, said:

E o vorbă care îmi place mie mult. Zice aşa: "când iubirea e făcută publică, aceasta încetează să mai fie iubire". Ador cugetarea asta ! Cea mai frumoasă dragoste e cea care nu e exprimată prin cuvinte, ci e un tabu despre care nu se vorbeşte, deşi amândoi ştiu că există. E fascinantă dragostea menţinută ca mister.


Din moment ce amandoi stiu(intuiesc)ca acea dragoste exista nu se mai poate numi mister.Mentinuta ca mister fata de colegii de munca/prieteni/familie?
Mister insemana cind esti in dubii/nu esti sigur pe ceva etc.

Quote

E mai plăcut misterul. Explorarea e un mister. Când aceasta se încheie, se termină şi misterul, şi implicit plăcerea.
Dupa ce explorarea se incheie urmeaza iubirea si placerea adevarata.Adica,a te mula pe lungimea de unda a persoanei iubite.Sa-i satisfaci nevoile psiho-emotionale.Cind ai ajuns la acest nivel se spune ca ai atins iluminarea iubirii/transformarea sacra.

Edited by Ulpiatraiana, 25 June 2014 - 16:24.


#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,473
  • Înscris: 29.12.2006

View PostUlpiatraiana, on 25 iunie 2014 - 16:11, said:

Din moment ce amandoi stiu(intuiesc)ca acea dragoste exista nu se mai poate numi mister.

Exact asta e cea mai frumoasă parte a iubirii: când amândoi ştiu, dar niciunul nu vorbeşte despre ea. E ca un tabu.

Eu am trăit o astfel de iubire: amândoi ştiam de ea, chiar şi colegii (că mi-au spus Posted Image ), însă nici unul nu vorbeam. Câteodată când în jurul nostru vorbea cineva despre iubire, ne uitam fulgerător unul în ochii celuilalt. Era o dragoste misterioasă: eu ştiam că ea ştie că o iubesc, iar ea ştia că eu ştiu că ea mă iubeşte.....dar niciun nu vorbeam despre asta. Era ceva fascinant !

A fost cea mai frumoasă iubire de până acum. A fost demult. Aş mai vrea s-o trăiesc.




View PostUlpiatraiana, on 25 iunie 2014 - 16:11, said:

Dupa ce explorarea se incheie urmeaza iubirea si placerea adevarata.Adica,a te mula pe lungimea de unda a persoanei iubite.Sa-i satisfaci nevoile psiho-emotionale.Cind ai ajuns la acest nivel se spune ca ai atins iluminarea iubirii/transformarea sacra.

Mularea pe lungimea de undă, înseamnă o permanentă explorare, la fel cum astronomii explorează în permanenţă lungimile de undă cosmice.





View PostJayanti, on 25 iunie 2014 - 15:22, said:

e mai frumoasă cunoaşterea parcă decât misterul.

Când ai cunoscut deja, vei dori să cunoşti altceva.....sau pe altcineva...care să-ţi aducă din nou dorinţa de a explora, adică de a satisface o nouă plăcere a misterului. De asta mulţi şi multe au amanţi, pentru că omul are acea dorinţă de mister, de secret.

De asta, atunci când iubirea este făcută public, ea încetează să mai fie mister, devine o banalitate, şi se sfârşeşte, uneori printr-o nenorocire numită...căsnicie, care omoară iubirea. Cei mai mulţi fac asta, şi, dacă facem cum fac cei mai mulţi, primim ce primesc cei mai mulţi.

Edited by lupini, 25 June 2014 - 16:50.


#42
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,679
  • Înscris: 17.04.2014

View PostUlpiatraiana, on 25 iunie 2014 - 16:11, said:



Dupa ce explorarea se incheie urmeaza iubirea si placerea adevarata.Adica,a te mula pe lungimea de unda a persoanei iubite.Sa-i satisfaci nevoile psiho-emotionale.
Intr-o dragoste adevarata cred ca nu este o cerinta sa te mulezi pe lungimea de unda a persoanei iubite, adica nu trebuie sa faci nimic fortat, deoarece ori sunteti, ori nu sunteti pe aceeasi unda. Trebuie sa existe perceptia ca celalalt/ cealalta este o persoana/ un individ / un "eu" liber care tocmai ca nu se muleaza tot timpul pe imaginea aceea ideala pe care o avem in minte. Ar trebui sa fim tot timpul constienti ca avem de a face cu o persoana, nu cu o marioneta, menita sa ne satisfaca noua nevoile psiho-emotionale sau cele fizice printre care se numara si nevoile sexuale.
Faptul ca cineva iti permte sa intri in zona sa intima nu ar trebui sa fie bagatelizat asa cum se intampla in zilele noastre...

#43
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Am mai evoluat lucrurile.. :)
Am devenit mai deschisa cu el si din vorba in vorba,a ajuns sa ma intrebe daca vreau sa ma scoata la un suc.. :))A sunat ca si cand nu el ar fi facut invitatia.

#44
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

View PostMihaLzn, on 11 iulie 2014 - 09:11, said:

Am mai evoluat lucrurile.. Posted Image
Am devenit mai deschisa cu el si din vorba in vorba,a ajuns sa ma intrebe daca vreau sa ma scoata la un suc.. Posted Image)A sunat ca si cand nu el ar fi facut invitatia.

Si ce i-ai raspuns? Maine e weekend :) Accepta!

#45
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

View Postsweet_smile, on 11 iulie 2014 - 09:32, said:


Si ce i-ai raspuns? Maine e weekend Posted Image Accepta!

Trebuie sa merg cu el in interes de serviciu,undeva si conversatia a sunat cam asa:

eu:cand mergem in orasul x?
el:la un suc sau cu treaba de serviciu?

Banuiesc ca daca nu ar fi vrut sa ma scoata la un suc, nu ar fi zis asta..Nu? De accea ziceam ca a sunat c asi cand nu ar fi zis el.. :)

#46
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Again Posted Image) b...Si tu ce i-ai raspuns? A inceput sa flirteze. Cred ca e de bine, testeaza terenul si are nevoie sa vada ca nu l-ai respinge.
Poate daca eram intr-o stare buna, in locul tau ii raspundeam - "Ambele variante. Imbinam utilul cu placutul"
Cand mai face aluzii de genul ai putea sa ii spui zambind " Este o propunere?". Oare ce reactie ar avea?

Edited by sweet_smile, 11 July 2014 - 10:11.


#47
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

View Postsweet_smile, on 11 iulie 2014 - 10:03, said:

Again Posted Image) b...Si tu ce i-ai raspuns? A inceput sa flirteze. Cred ca e de bine, testeaza terenul si are nevoie sa vada ca nu l-ai respinge.
Poate daca eram intr-o stare buna, in locul tau ii raspundeam - "Ambele variante. Imbinam utilul cu placutul"

Am zambit si apoi nu am mai avut timp sa ii spun ceva ca eram chemata altundeva..Dar,am de gand sa il intreb cum ramane cu sucul ala.. :) Ce zici?

#48
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

View PostMihaLzn, on 11 iulie 2014 - 10:12, said:


Am zambit si apoi nu am mai avut timp sa ii spun ceva ca eram chemata altundeva..Dar,am de gand sa il intreb cum ramane cu sucul ala.. Posted Image Ce zici?

Nu e bine. Pe urma o sa creada ca o iei prea in serios cu glumele. Asteapta alta gluma sau cand ajungeti in orasul X ii spui sa beti sucul ala. Cand plecati acolo? Dormiti acolo?

#49
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Pai nu a sunat a gluma ce a zis.. :) A zambit asa cu subinteles ca si cand ar fi asteptat sa ma invite de mult timp  si se uita la mine..
Saptamana viitoare mergem si nu ,nu dormim acolo.

#50
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Daca ai asteptat atat sa faca primul pas, acum ca il face lasa-l pana la capat. Cand mergeti acolo (sper ca doar voi 2) dupa ce terminati treaba ramaneti la un suc sau ii poti aminti zambindu-i cu subinteles. :)

#51
alina-toma

alina-toma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.02.2014

View Postsweet_smile, on 11 iulie 2014 - 10:31, said:

Daca ai asteptat atat sa faca primul pas, acum ca il face lasa-l pana la capat. Cand mergeti acolo (sper ca doar voi 2) dupa ce terminati treaba ramaneti la un suc sau ii poti aminti zambindu-i cu subinteles. Posted Image

Sunt de aceeasi parere.

#52
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
:)

#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,473
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMihaLzn, on 11 iulie 2014 - 09:11, said:

a ajuns sa ma intrebe daca vreau sa ma scoata la un suc.

E mult prea banală situaţia asta: "invitaţia la un suc !"


Dacă te invita la o bere, era mult mai şic !

Aşa am făcut eu în trecut cu o amică: mă comportam cu ea, ca şi când ar fi fost cel mai bun prieten bărbat al meu. Vorbeam cu ea cam ce aş fi vorbit şi cu cel mai bun prieten bărbat, iar ea vorbea cu mine ca şi când eu aş fi fost cea mai bună prietenă femeie a ei.

Acestea sunt relaţiile cu şarm: cele care ies din tiparele banale.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,891
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru barbati poate. Femeile vor povesti cu Feti Frumosi si cai albi, dupa cum se poate vedea din conversatia de deasupra noastra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate