Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4069
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
tu crezi ca liliacul se obtine asa usor?...

#4070
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Vecinii nu mai pot scapa de el..se inmulteste la greu in fiecare an..si-si ascunde radacinile adanc tare.

Am luat si niste iasomie..le-am depozitat in galeti..udat bine..Sper sa le plantez zilele astea prin curte ..

Chiparosii albastri luati asta toamna..pe care nu am mai avut timp sa-i plantez afara (a venit iarna prea repede)..mi s-au uscat in ghivece in casa..Nu le-a convenit ceva..

PS: galeriile si perdelele..schimba aspectul casei radical..Daca stiam..le puneam de cand m-am mutat..

Edited by manghels, 11 March 2019 - 13:17.


#4071
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmanghels, on 11 martie 2019 - 11:58, said:

Ce ti-e si cu pauza asta competionala..Posted Image

Posted Image  Am greblat curtea de iarba moarta acu cateva zile..si am facut o febra musculara de nu puteam misca mainile..
Posted Image Acu 2 zile am fost la un vecin sa-mi dea niste liliac (diferite culori)..am scos cativa pui din pamant..apoi l-am ajutat sa scoata un copac din radacini (am bautut la harlet si topor vreo juma de ora)..Am plantat 3 lilieci undeva in afara curtii (pe terenul unui vecin..pt ca al de la care l-am luat voia sa-i taie..avea prea multi)..Pe seara am montat 3 draperii prin casa (6 gauri cu roto) si 2 perdele..

Azi ..febra musculara de nu pot strange pumnii..Posted Image

Asa patesc si eu in primele zile de lucru, in fiecare primavara. Ma doare si parul. In plus, am tuns trandafirii, i-am mutat, am plantat altii si am 100 de zgarieturi si intepaturi, nici nu pot sa indoi degetele. Vestea buna e ca te obisnuiesti si e din ce in ce mai usor.

Imi pare rau de chiparosi, trebuia sa ii tii afara cu ghiveciul invelit in ceva si rezistau fara nici o problema. Plantele de exterior nu pot fi tinute in casa peste iarna, mai ales coniferele.

Edited by cumparator, 11 March 2019 - 13:43.


#4072
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Oare ii prea devreme sa ma apuc de udat/tuns iarba (gazonul)?

Arata prea bine ca sa-l scap din mana. Pamantul inca ii semi-ud..insa uneori seara..nu ma pot abtine sa nu ud cate o bucatica. Temp exterioare..is pe plus..insa vad ca se mai duc spre zero in unele nopti.
Ma gandesc sa-l mai las cateva zile..si sa-i dau o tunsoare scurta apoi sa-l ud bine..Dupa alte cateva zile..o sa-l stropesc un pic contra daunatorilor (fungic)..apoi ingrasamant peste cateva zile si udat bine.

Posted Image Mai astept un pic sa creasca ziua, sa se schimbe ora apoi ma apuc de grinzile de lemn pt gard, cele de 15/5..ars..uleiuri..montat pe panourile metalice.. cu ceva suruburi old style daca gasesc (de alea cu capu mare Posted Image).
Posted Image Urmatorul lucru e sa fac parcarea.. compactat cat se poate cu o placa vibranta..suplimentat cu nisip..apoi montat ceva pavele pline sau grila (cu iarba). Dalele or sa fie incadrate de boltari ingropati in pamant..pe care-i umplu cu pamant negru..si plantate floricele..

Urmatoarele chestii ramase is..
Posted Image plantat gazon pe ultimii 15*3m din spatele casei..montat ceva rigole pe acolo sa-mi adune apa pluviala supraterana si s-o bag in pluvialele ingropate..(acelasi lucru tre sa-l fac si in zona de parcare)
Posted Image ars lambriul pt terasa de la bucatarie, uleiat..si pus pe pozitie (inca nu m-am decis daca sa pun lambriul direct pe capriori (manopera mai simpla)..sau sa-l 'scufund' intre capriori..sub astereala..ramanand capriorii la vedere / e mai mult de munca..insa ar arata mai 'fain').
Posted Image Confectionat balustrada de la terasa..si cea de la balcon (tot fier cu ceva lemn..pe stilul panourilor de gard)
Posted Image montarea treptelor de lemn in casa..si o balustrada pe una din rampe..
Posted Image sa termin montarea dalelor pe trotuare

Pana la toamna:
Posted Image sper sa nu uit sa cumpar/montez parazapezii ca iar ma prinde iarna cu chilotii in vene
Posted Image sa termin de taluzat un mal spre vecina din deal si sa-l stabilizez cu ceva radacinoase..
Posted Image sa plantez ceva garduri vii la drum, pe exterior..sa-mi mai filtreze din praful ridicat de jeep-ane..
Posted Image sa tencuiesc zidurile de sustinere (nu-i graba) si sa le dau o forma de caramida aparenta..
Posted Image sa mai tencuiesc o data cosul de fum ..pe casa..cu ceva hidroizolant..si sa-l plachez cu klinker.

Edited by manghels, 15 March 2019 - 10:51.


#4073
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmanghels, on 15 martie 2019 - 10:27, said:

Oare ii prea devreme sa ma apuc de udat/tuns iarba (gazonul)?

Arata prea bine ca sa-l scap din mana. Pamantul inca ii semi-ud..insa uneori seara..nu ma pot abtine sa nu ud cate o bucatica. Temp exterioare..is pe plus..insa vad ca se mai duc spre zero in unele nopti.
Ma gandesc sa-l mai las cateva zile..si sa-i dau o tunsoare scurta apoi sa-l ud bine..Dupa alte cateva zile..o sa-l stropesc un pic contra daunatorilor (fungic)..apoi ingrasamant peste cateva zile si udat bine.

La noi a plouat bine marti, eu nu l-am udat pana acum deloc. Acum 2 saptamani am tuns pomii si restul de prin curte, a fost si prima stropire la pomi si dezinfectat ce aveam de anul trecut.
In we incep sa scarific usor gazonul, greblat, sapat si aranjat solarul. Peste 2 saptamani incep sa dau drumul la irigatie + fertilizat gazon, mi se pare prea devreme acum, noaptea e frig inca.

#4074
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Depinde și de zonă. La noi a început să dea colțul ierbii. Plăntuțele au mugurii gata să pleznească. Nu se mai anunță temperaturi negative noaptea. Ieri am scarificat. Pe tarla am dat, deja, o tură cu motosapa și am împrăștiat îngrășământ. Azi era zi de motosapa 2 și însămânțat. Dar plouă și pauză. 7 grade. Mâine cică 20. Nu putea fi invers?

#4075
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018
semintei de iarba nu-i trebuie in jur de 8 grade?
adica solul sa aibe in jur de 8 grade.
nu prea pleaca sa incolteasca daca e frig.
poti sa-i dai apa, dar nu vrea.
poate vine caldura.
oricum, si in conditii ideale, tot ii trebuie 8-9 zile sa incolteasca, din cate am vazut eu.
spor la treaba. Posted Image

#4076
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am scãpat de udat.. a plouat binișor azi..Firul de iarba sa tot aiba vreo 8-10 cm..Eu i-as da o tunsoare pt ca am impresia ca "îmbãtranește" iarba daca creste prea mult..si parca arata inestetic..

In alta ordine de idei..dupa cereri nenumãrate la primarie..au venit azi cu cateva mașini de piatrã spartã..un buldo  si un compactor..si au nivelat vreo cateva zeci de metri de drum..parte din el fiind deja cu piatra compactata.. Atat au putut..pt ca a inceput o ploaie puternica..Zic ca vin luni sa termine cei 2-300m de drum..îndreptat/pietruit si compactat.

Mare minune ar fi..

Cei 13-15 trandafiri plantati in toamna par ca s-au prins..parca au muguri..Am inceput sa-i ud de 2-3 ori pe sãpt. Sapt viitoare o sa le schimb pamantul..sa le pun ceva mai bun..mai negru..plus ceva îngrãșãminte..

Edited by manghels, 16 March 2019 - 22:55.


#4077
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 11 martie 2019 - 13:16, said:

[...]galeriile si perdelele..schimba aspectul casei radical..Daca stiam..le puneam de cand m-am mutat..

View Postmanghels, on 15 martie 2019 - 10:27, said:

[...]Arata prea bine ca sa-l scap din mana. [...]

View Postmanghels, on 16 martie 2019 - 22:48, said:

[...]Cei 13-15 trandafiri plantati in toamna par ca s-au prins..parca au muguri..[...]

Pana ce nu vad, nu cred nimic Posted Image

#4078
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Perdelele  trebuie scurtate..tranfafirii is acoperiți de sticle...iarba o trag in poze dimineațã.

Pe aici șuierã un vânt ca-n Siberia...brrrrrr

#4079
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pozici..de pe afara..si o simulare de mobila de bucatarie..

Attached File  20190319_080356.jpg   579.94K   86 downloadsAttached File  20190319_074746.jpg   689.99K   82 downloadsAttached File  20190319_074754.jpg   981.38K   75 downloadsAttached File  IMG-20190317-WA0001.jpg   33.35K   64 downloads

#4080
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ooo... arata fain iarba. Sper ca la anul pe vremea asta sa arata asa si la mine.

Stiu ca ai pus pamant, in mai multe randuri de mai multe feluri, de unde ai prins, asa am facut si eu. Asta desi e bine ca te inalti cu terenul pentru ca atunci cand ploua, apa nu sta si se dreneaza conform principiului vaselor comunicante, se duce ma jos unde este nivelul la toti in zona. Asta e bine dar apar trei probleme si sunt curios cum le-ai rezolvat pentru ca mi-ar prinde bine un sfat situatia mea fiind asemanatoare cu a ta si in acest an vreau sa amenajez si eu curtea.

Problema Nr. 1, gardul: M-am inaltat aproximativ 20-30 cm (poate chiar 40 cm in unele zone) fata de vecini. Cand va fi sa fac gardul trebuie neparat ca fundatia sa o fac dubla decat intial, pentru ca desi daca o fac de 20-30 cm ea va sta putin ingropata la mine la cota terenului amenajat (CTA) iar la veciunul va fi aproape la cota terenului natural(CTN), sa zic 2-3 cm ingropata. Deci trebuie sa fac cel putin 60 cm adancime ca sa fie 30 cm ingropata in CTN si automat 60 cm CTA.

Si aici vorbesc doar de gardul de imprejmuire cu plasa de pe 3 laterale, la cel de la strada principala unde vreau sa fac soclu si stalpi de sustinere porti auto, pietonale, etc. banuiesc ca trebuie sa sap si mai mult la fundatie echivalent a 90 cm la fata interioara a curtii la CTA la exterior la CTN va avea 50-60 cm adancime. Tu cum ai procedat cu sapatura pentru fundatia gardului, banuiesc ca a fost sesizabila diferenta ca bani in beton extra, fier, cofraj, etc?

Nr. 2 Gazonul. Avand pamant de toate felurile, in cazul meu pe trei laturi ale casei am pamantul scos de la sapatura de la canalizare, fosa, drenuri si este un amestec de pamant cu nisip si pietricele iar pe alta latura am pamant negru agricol ma gandesc cum se va comporta eventualul gazon. Prind semintele in pamantul nisipos? Tu ai mai pus strat de pamant negru de suprafata inainte sa inseminezi pentru gazon? Ai pus ruloruri de iarba sau seminte?

Nr. 3.1 Compactarea. Va trebui sa fac alei, trotuar perimetral. Problema e ca se va face in acest pamant cu care m-am inaltat. Sa zicem ca pun beton sau pavele cam aceasi e operatiunea. Decoperat 15-20 cm, compactat, pus geotextil, pietris, si dupa beton sau dupa caz nisip si pavele. Dar toate aceste straturi vor fi in acest pamant de umplutura. Cat de bine s-a compactat la tine? Ai folosit placa sau mai. Dupa ai observat sa se lase sa schimbe panta in timp, s-a mai tasat pamantul de sub alei si trotuar?

Nr. 3.2 Platforma auto. Aici e problema si mai delicata ca la 3.1. E aceeasi problema dar mult mai pretentioasa pentru ca actioneaza si greutatea masini parcate pe platforma care sta la randul ei pe pamant de umplutura, fie el si compactat.  Probleme, sfaturi, cum ai procedat?

#4081
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Mirel, treaba cu nisipul sub gazon e chiar recomandata nu neaparat pentru prindere cat pentru drenare ulterioara, nu ii place sa balteasca apa. Deci as spune ca se amelioreaza solul cu nisip mai ales cand ai destula argila in zona (semi-impermeabila). Noi am pus deja 5 cm strat pe jumatate de teren si vom face asta si pe cealalta jumatate (la toamna).

Cat despre compactare ..daca pamantul a fost sapat iti trebuie un compactor din ala de peste 2 tone ca sa fie cat de cat. Si oricum in adancime (la peste 1-1.5m se aranjeaza mult mai greu). Problema e ca nu prea poti intra cu compactor dupa ce ai instalat jde' tevi prin curte (pluviale, drenaje, canalizari, etc). Prin urmare se recomanda sa lasi solul sa se aranjeze minim 1 an de zile inainte sa montezi trotuare si carportul. Apoi cu ceva talpa compactoare poti sa zici ca faci cat de cat. Si in plus poate ar fi ok sa aplici solutia cu pietris compactat (si apoi nisip/pavele sau ce mai doresti) ca in caz de ceva denivelari peste cativa ani sa nu fie necesar sa spargi placa armata de beton ca sa refaci.  Cel putin asta va fi abordarea noastra.. :)

#4082
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 09:42, said:

Problema Nr. 1, gardul
A fost de munca in decursul a vreo 2 ani cu terasamentul in curte (de fapt prima etapa a fost cand am decopertat integral cei 840mp..si am indreptat grosier terenul..lasandu-l in 2 terase..asta prin 2015-2016)..de asta pot zice ca a avut timp sa se aseze. Straturile consistente de pamant au fost tasate cu cupa si rotile buldo. I-am cerut expres celui care mi-a intins pamantul (partea grosiera) sa se plimbe pe acolo si sa taseze peste tot cu cupa (se tot oprea la fiecare 50cm si apasa cu cupa). Sunt zone, cel putin in partea din vale, unde cred ca am pus si peste 1m de pamant..ca sa ma ridic ..cat de cat..sa am curtea aproape dreapta (in spatele casei) si in 2 terase in fata casei (zona delimitata de busteni). Tin sa precizez ca eu am avut aproape 3m diferenta de nivel intre punctul de sus fata de punctul de jos al terenului..asa ca am sapat in deal si am dus pamantul la vale..ca sa echilibrez cat de cat terenul..

Long story short: fundatia gardului s-a sapat inainte sa termin nivelarea curtii..zidul de sustinere de la deal are T-ul intors ..in care capul T-ului era la -60cm fata de CTN, peste care mai vin cu vreo 15-20cm de pamant galben nisipos amestecat cu negru..unde urmeaza sa pun gazon acu..in primavara..deci fundatia acolo o sa fie pe la -75 -80cm. pe celelalte laterale am sapat mai bine de 60cm..ca apoi sa urc nivelul curtii cu alti multi cm..in anumite locuri peste 20cm..

La gardul principal..de la drum..care e in panta si in trepte..am sapat 60cm adancime, latime de 30cm..ca apoi sa ma inalt in curte cu vreo 30-40 cm..(la accesul auto cred ca am mai mult de 50cm umplutura) iar pe exterior vreo 40cm pamant terasat..deci talpa fundatiei cred ca e pe la -80cm cel putin..Au fost locuri unde am inaltat temelia gardului cu un rand de boltari..

Nu am calculat varianta ieftina vs. varianta scumpa la gard..Am bagat 2 randuri de plasa de buzau..cu stalpi si etrieri din 2 in 2m (distributie de PC si grinda sus)..Unii cred ca baga asa la fundatia casei pe loc drept (de fapt, cei cu casele insiruite ridicate mai sus de mine..au bagat mai putin fier in fundatie..dar e clar de ce..is pt vanzare).

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 09:42, said:

Nr. 2 Gazonul.
Aici povestea e scurta. Tot pamantul galben nisipos pe care l-am adus..a fost de la peste 2m adancime..de la sapaturi de fundatii la blocuri..Ala a fost curat lacrima (fara seminte / radacini)..pietrele le-am extras manual sau la grebla. Pamantul negru..fiind de la un vecin..a fost destul de curat. Am pus geotextil sub pamantul negru si in felul asta am foarte putine buruieni..(doar ce-mi aduce vantul..dar le rezolv manual cand inca-s mici) Compactarea pamantului negru s-a facut la talpa..si prin udari succesive..N-am bagat tavalug sau alte metode de compactare. In toamna cand mai ploua..gazonul devenea ca un burete..fiind des..si pamantul pufos. Acu in primavara pare mai tare..S-a mai lasat in unele locuri..dar nimic deranjant deocamdata. Oricum n-a fost perfect drept (de golf) niciodata..si nici nu am intentionat asta.

Samanta pusa a fost din dede la 10 lei kg..Am semanat abundent si am irigat manual si mai abundent..zilnic.

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 09:42, said:

Nr. 3.1 Compactarea & Nr. 3.2 Platforma auto
Cum am zis compactarea pamantului galben s-a facut cu buldo..si progresiv in ani..Zona de parcare auto a fost super compactata de masinile de 'marfa' ce au livrat diferite in decursul anilor (aici am tot intins in anii astia straturi subtiri de pamant..apoi piatra..iar pamant..apoi ceva moloz..pamant si acu am piatra amestecata cu nisip)..In ultimii 2 ani..am tot intrat si eu acolo..mutand masina zilnic ba in stanga..ba mai la dreapta (in toamna..cand era moale..am intins pietre mari pe care le-am batut cu barosul pana au intrat de tot in pamant..pe toata zona de intrare/iesire din curte..apoi am pus pietris amestecat cu nisip)..Pana in vara sper sa pavez si eu zona de parcare..plus aleea de access spre casa (daram ce-am facut temporar in toamna trecuta) compactand straturi mici de piatra..si nisip cu placa vibranta..apoi un strat de nisip si la final dale sau pavele. Acelasi lucru o sa fac si sub dalele pe care le-am pus 'temporar' pe post de trotuare..desi alea stau bine merci..doar unele din ele mai misca un pic..desi le-am "compactat" si nivelat cu o grinda de lemn..pe care am tot batut cu un baros..

Si eu o sa pun geotextil sub partea auto si aleea de access in casa..pt ca am nivelat acolo niste moloz..care era plin de tot felul de seminte. Geotextilul intentionez sa-l pun peste piatra compactata, inainte de a intinde stratul de nisip pe care vin dalele/pavelele.

Am pus niste poze..sa vezi povestea 'terenului'..(ma apuca depresiile ..cand vad ce era la inceputuri)..

Attached Files


Edited by manghels, 19 March 2019 - 11:44.


#4083
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Wow...before, meanwhile and  after. Super exemplicative pozele. Diferenta ca de la cer la pamant.
Attached File  1.jpg   309.27K   37 downloadsAttached File  2.jpg   352.51K   36 downloadsAttached File  3.jpg   579.94K   32 downloads

Ai bagat ceva pamant, zeci de cm chiar juma de metru sau un metru grosime in unele zone. La mine e drept natural doar am vrut sa ma inalt putin.
Eu am pus In Octombrie un pamant si acum o saptamana alt pamant. Deci extrem de foarte putin timp de asezare si nu as vrea sa astept un an cu casa gata sa ma mut si in curte sa fie neamenajat doar ca sa il las sa se compacteze natural.

Problema e ca nu as vrea sa bag compactor dinala de 3 tone cu roti cilindrice, ca am dren, tevile de canalizare, etc si nu vreau sa stric ceva dar totusi ma gandesc la o solutie ca nu vreau sa stau cel putin un an sa astept ploi, zapada si gravitatia sa faca asta. Ma gandesc la un mai compactor si/sau o placa vibratoare.

O idee ar fi sa fac, dupa sapatura pentru trotuar si alei, o compactare cu mai-ul inainte de pietris dar strict sub alei si trotuar ca ma gandesc ca se face mai bine cu un mai si ulterior sa fac pe spatiul ce ramane, unde va fi gazon o compactare cu placa vibratoare.

#4084
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cel mai bine se compacteaza daca uzi pamantul bine..inainte cu cateva zile..in mai multe reprize..Maiul se foloseste cand ai stratul de pamant de compactat destul de gros (>30cm) si semi-umed..Plus ca maiul e greu..si intra destul de adanc (daca-l 'scapi' pe loc..iti face o gaura si te chinui sa-l scoti sa mergi mai departe)..cred ca e mai dificil (depinde si de greutatea maiului..sunt si de ~50kg..dar si mai grele >70-80kg). Daca nu ai mai mult de 30-40cm grosime la pamantul de umplutura..nu cred ca merita efortul cu maiul (prin efort inteleg ca te zgaltzaie de-ti sare basca din cap). 20-30 cm de pamant..ii calca bine si placa..mai ales ca placa are dimensiunile 'talpii' mai mari..deci nu se scufunda asa tare.

Pana la urma..e vreo 100-120 ron pe zi inchirierea unui tool de ala..nu e capat de lume..poti incerca cu maiul pe zona auto..si cu placa pe zona de gazon. Ca sa insamantezi iti trebuie pamantul afanat (mai adaugi alt pamant dupa ce-l compactezi pe asta..sau mai sapi o data?!)..la sfarsit ..dupa insamantare si inainte de prima irigare e indicat sa-l tasezi (tavalug sau alte metode)..si sa-l uzi pana incepe apa sa balteaca..Eu cel putin asa am facut si a iesit..ce se vede.

Bine..mai trebuie ingrasamant (unii dau si lunar) plus tratamente contra ciupercilor si altor daunatori. Eu am dat de 2 ori in vara/toamna..stropind pana se uda bine firul de iarba si pamantul..cu vermorelul..

Edited by manghels, 19 March 2019 - 12:19.


#4085
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
#Si tu! Toata munca bagata in curte trebuie sa fie echivalentul a vreo 5 km de autostrada.Posted Image
Bine ca se termina cu happy and.

#4086
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmanghels, on 19 martie 2019 - 12:17, said:

Ca sa insamantezi iti trebuie pamantul afanat (mai adaugi alt pamant dupa ce-l compactezi pe asta..sau mai sapi o data?!)
Posted Image Posted Image

View Postmanghels, on 19 martie 2019 - 12:17, said:

..la sfarsit ..dupa insamantare si inainte de prima irigare e indicat sa-l tasezi (tavalug sau alte metode)
Posted Image

Adica tasat, afanat, plantat, iar tasat? pfff....Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate