Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4087
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 13:03, said:

Adica tasat, afanat, plantat, iar tasat? pfff....Posted Image
pai daca il compactezi ca sa nu se mai lase..urmeaza insamantarea..deci..ori mai adaugi un strat firav de 3-4cm in care sa insamantezi..ori il sapi pe cel compactat..

View Postcumparator, on 19 martie 2019 - 12:38, said:

#Si tu! Toata munca bagata in curte trebuie sa fie echivalentul a vreo 5 km de autostrada.Posted Image
Bine ca se termina cu happy and.
Am pierdut de mult numarul camioanelor..si metrii cubi de pamant adusi si nivelati...Din tot pamantul ala..cred ca am scos vreo remorca de piatra..pe care am folosit-o la terasament..sau am batut-o sub partea auto..

Edited by manghels, 19 March 2019 - 13:16.


#4088
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostMirel_85, on 19 martie 2019 - 13:03, said:


Posted Image

Adica tasat, afanat, plantat, iar tasat? pfff....Posted Image

Eu am doar imprastiat niste seminte de gazon pe pamantul rascolit si nu a iesit nimic, hrana pentru pasarelele care isi aveau cuiburile in acoperiul casei.

#4089
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBenderbut, on 19 martie 2019 - 13:14, said:

Eu am doar imprastiat niste seminte de gazon pe pamantul rascolit si nu a iesit nimic, hrana pentru pasarelele care isi aveau cuiburile in acoperiul casei.
Ca sa evit treaba asta cu pasarelele..dupa ce am insamantat..si greblat ...ca sa se amestece pamantul cu samanta..am mai aruncat cu lopata 'pierdut' (ca la tencuitul peretilor la cancioc..sau la strop)..niste pamant..cat sa nu mai vad nici o samanta la suprafata..Bineinteles ca pasarelele..tot mai scormoneau un pic..Oricum..am mai 're-insamantat' mici puncte unde nu a iesit uniform..sapand cu o unealta de gradinarit..aruncat samanta..acoperit cu pamant..udat din belsug..

Plus ca la insamantat..inainte sa arunc samanta..am dat ingrasament boabe..am greblat..apoi aruncat samanta....greblat..etc

Edited by manghels, 19 March 2019 - 13:40.


#4090
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Si udat la greu.

#4091
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Udatul e secretul..Daca mai arunci si ingrasamant / fertilizant..plus 'deparazitare' din cand in cand (macar 1-2 ori pe sezon..daca nu mai des)..atunci o sa fie de un verde inchis..si des..numa bun de-o tavaleala prin el..sub clar de luna Posted Image Posted Image

#4092
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am renuntat sa ii pun ingrasaminte si in toamna, ca nu se mai oprea din crescut si trebuia sa il tund saptamanal, pana prin noiembrie. Anul asta, daca ma mut acolo, o sa am grija de el. Se vede cand ii pui ingrasaminte.

#4093
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmanghels, on 19 martie 2019 - 14:24, said:

Udatul e secretul..Daca mai arunci si ingrasamant / fertilizant..plus 'deparazitare' din cand in cand (macar 1-2 ori pe sezon..daca nu mai des)..atunci o sa fie de un verde inchis..si des..numa bun de-o tavaleala prin el..sub clar de luna Posted Image Posted Image
Deparazitare meaning what? Noi anul trecut am dat cu ceva insecticid pt buruieni cu frunza lata. Am avut buruieni cat un stat de om :( Le-am smuls, am dat cu insecticid si a fost mai ok.

View Postcumparator, on 19 martie 2019 - 14:31, said:

Eu am renuntat sa ii pun ingrasaminte si in toamna, ca nu se mai oprea din crescut si trebuia sa il tund saptamanal, pana prin noiembrie. Anul asta, daca ma mut acolo, o sa am grija de el. Se vede cand ii pui ingrasaminte.
Ingrasaminte de orice fel? Gen Dedeman sau mai speciale?

#4094
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpuisor, on 19 martie 2019 - 14:31, said:

Deparazitare meaning what? Noi anul trecut am dat cu ceva insecticid pt buruieni cu frunza lata. Am avut buruieni cat un stat de om Posted Image Le-am smuls, am dat cu insecticid si a fost mai ok.
Pt buruieni e alta treaba..acolo trebuie vazut ce 'ierbicid' se potriveste (n-am dat cu asa ceva pe gazon..ci am smuls la mana pe unde mai apareau )..Eu zic de tot felu de 'pradatori' ce mananca radacinile..si usuca firul (de la ciuperci (nu te gandi la alea de padure) pana la tot felu de mini-vietati..paianjeni..etc). Pt astea am stropit cu fungicide cu vermorelul..toata curtea. Iti cam dai seama cand e nevoie de fungicide ..iarba e mai galbuie..apar pete uscate..(asta in conditiile in care uzi frecvent etc..ca iarba se mai usuca si daca n-o uzi cand/cat trebuie)...

Cum am zis..de buruienile mari am scapat pt ca le-am smuls pe toata perioada cat am construit (inainte de a se usca si a cadea semintele (trebuie sa fie suficient de mari..incat sa le poti smulge..sa nu ramana radacinile in pamant) + erbicidari cu Roundup la greu) si apoi m-a ajutat faptul ca am pus geotextil sub pamantul negru..Acu mai apar mini-buruieni de 2-3 cm din loc in loc..pe care le smulg usor..

Edited by manghels, 19 March 2019 - 14:42.


#4095
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpuisor, on 19 martie 2019 - 14:32, said:

Deparazitare meaning what? Noi anul trecut am dat cu ceva insecticid pt buruieni cu frunza lata. Am avut buruieni cat un stat de om Posted Image Le-am smuls, am dat cu insecticid si a fost mai ok.


Ingrasaminte de orice fel? Gen Dedeman sau mai speciale?

Eu iau din asta cu eliberare lenta https://www.dedeman....-8-kg/p/7027376 .

#4096
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Tot din Dede am luat si eu..sac de 20kg..nu mai stiu de care. Parca am unu neinceput acasa..de asta.

View Postcumparator, on 19 martie 2019 - 14:31, said:

Eu am renuntat sa ii pun ingrasaminte si in toamna, ca nu se mai oprea din crescut si trebuia sa il tund saptamanal, pana prin noiembrie. Anul asta, daca ma mut acolo, o sa am grija de el. Se vede cand ii pui ingrasaminte.
Inainte de 'somnul de iarna' nu se prea stimuleaza cresterea..pt ca s-ar sufoca sub zapada (cred ca se aplica si la florile de interior). Am cativa mp unde am depozitat zapada ce-am adunat-o peste iarna..care s-a topit greu..unde iarba nu e asa verde..insa vad ca-si revine. La anu..o sa arunc zapada de pe parcare in afara curtii..pe 'shantz'..

Edited by manghels, 19 March 2019 - 14:53.


#4097
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Operatiunea: drumul pietruit

Ziceam ca ne ameninta primaria ca pune piatra pe drum. Ei bine ..au venit..Nu au facut mare branza..pe stilul romanesc..insa au indreptat un pic drumul cu buldo (au luat din damburi)..apoi au imprastiat niste piatra sparta (pare spartura din demolari) pe care au compactat-o de a intrat toata in pamant.. E un pas inainte (poate asa mai stabilizeaza un pic drumul..sa n-o mai ia la vale la prima ploaie)..insa daca stiam din timp, as fi platit eu iar cateva sute de lei..sa lateasca un buldo drumul ala..si sa-l niveleze..ca apoi astia sa puna piatra si s-o compacteze..

Anu' trecut, l-am latit si nivelat..de arata ca-n filme..9ml latime..Dar daca nici un doberman (vecin) n-a vrut sa puna bani sa aducem piatra..a ramas doar asa..pamant..iar dupa cateva ploi..si o sapatura a aluia de a tras canalizarea si apa..a ajuns ca drumurile forestiere..

Am inteles ca or sa inceapa alte 2 santiere mai in deal..deci e clar ce soarta va avea drumul ala..

Pozele-s live..de pe site-ul primariei..Astept sa ajung acasa pe seara..sa vad ce-a iesit..cat l-au compactat si pe la mine..ca ieri erau mai in vale..

Attached File  ___54278347_2387279731331321_971122754512224256_n.jpg   149.85K   74 downloadsAttached File  __54463166_2387279791331315_2441046488042700800_n.jpg   143.45K   71 downloadsAttached File  __55539245_2387279784664649_3740967070876041216_n.jpg   122.99K   75 downloads

Edited by manghels, 21 March 2019 - 16:00.


#4098
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Hai Chirica , hai Moldova !
Posted Image

#4099
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Chirica are alte preocupari, inca mai are copaci de taiat.

Edited by lapcat, 22 March 2019 - 23:18.


#4100
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmanghels, on 21 martie 2019 - 15:58, said:

[...] au indreptat un pic drumul cu buldo (au luat din damburi)..apoi au imprastiat niste piatra sparta (pare spartura din demolari) pe care au compactat-o de a intrat toata in pamant.. [...]

Pacat, mare pacat ca n-au pus si geotextil dedesubt. Poate data viitoare. La cat costa si la ce beneficii aduce, mai bine-l cumperi tu si-l pui, inainte de piatra sparta.

#4101
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
care este rolul geotextilului? sa nu urce "nămolul" prin piatra spartă la suprafață?

#4102
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanfizesan, on 23 martie 2019 - 07:40, said:

care este rolul geotextilului? sa nu urce "nămolul" prin piatra spartă la suprafață?
Separa straturile de diferite agregate, noroiul de piatra in acest caz. In plus asigura si portanta pietrei ca sa nu intre prea tare in pamant atunci cand pamantul este umed si ceva masina mai grea trece pe acel drum. Iar in curte la trotuare sau carport aproape elimina riscul sa iti creasca iarba printre pavele (in cazul in care nu torni beton ci ai doar ceva piatra compactata). Si noi vom pune geotextil pe sub trotuare si carport, am luat un val de vreo 200mp (densitate vreo 200gr) sa imi ajunga si pentru drum cand o sa ii vina vremea. Daca are nevoie careva de recomandare..e a doua oara cand iau de la ei, atat livrarea cat si materialul sunt f ok.
mastermatcons.ro

Edited by catalijns, 23 March 2019 - 08:12.


#4103
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
buruieni printre pavele vor creste oricum, cu tot geotextilul pus. periodic dau cu ierbicid. eu mai am si muschi fiindca zona pavata e spre nord, dar muschiul o ok, nu ma deranjeaza.
e posibil sa influenteze si zona unde e casa. eu stau intr-o zona rurala cu foarte mult spatiu verde, deschis, cu locuintele invecinate la distanta mare. e foarte frumos dar asta inseamna si ca vantul aduce seminte de peste tot. daca stai intr-o zona rezidentiala, mai inghesuit asa un pic, poate semintele de buruieni nu circula asa usor, aduse de vant.

#4104
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intr-adevar, nu bazezi pe geotextil ca lupta impotriva buruienilor. Geotextilul, in cazul dalelor, este - in cel mai fericit caz - un prim pas, de facut intr-o situatie disperata. Atat. Buruienile isi vor face loc si intre dale. Asta daca ne referim la buruieni. Am, in acest week-end, program de pus dale. Incep cu stratul de geotextil. Nu din cauza buruienilor, ci pentru stabilitatea ansamblului. Deci: geotextil, nisip, dale, nisip & pietris intre si pe margini. Geotextilul acopera toata zona, nu numai pe cea, mai mica, unde sunt dalele.
Dar stiu precis ca, fara interventia mea, intre dale si prin pietre voi avea o "crescatorie" de muschi si buruienute. Le alint asa fiindca astea, de le am eu, acum, sunt chiar simpatice.

Asa cum recomand, de cate ori pot, geotextilul sub piatra sparta a drumului sau in cazul altor lucrari de infrastructura (noi am pus si sub talpile, respectiv drenurile zidurilor de taluzare), tot asa nu ma grabesc sa-l recomand in cazul gradinii sau, in general, impotriva buruienilor.

In primul rand, "tratamentul" de acoperire a radacinilor de buruieni se face periodic. In al doilea rand, da, buruienile apar imediat si prin seminte. In al treile rand (aici referindu-ma, exclusiv, la gradinarit) sa scoti geotextilul dintr-o gradinta "asezata" nu se poate face decat cu sacrificarea unor plante. Nici o gradina nu e "proiectata" pe vecie si - cu siguranta - nu vrei geotextil cand te apuci s-o reamenajezi sau re-desenezi Posted Image
Metoda pe care o prefer eu, este cea cu cartoane. Daca am ocazia sau nevoia, daca trebuie sa sap sau sa adaug pamant si doresc sa acopar buruienile (macar pana se prind plantele pe care le doresc), folosesc carton.

Edited by DIY, 23 March 2019 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate