Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#6373
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003
Asta cu nu golesc unul pana se incarca rezerva nu-i neaparat un argument, in conditiile in care teoretic intr-o ora s-a incarcat. Hai , 2 sa fie sigur.

Mare lucru sa reziste vre-un acumulator la conditiile in care am tras eu: soare puternic si solicitari mari.
Iti zic, am tras de mitraliera prea tare. Am avut chiar un surub intepenit in nod, surub pe care n-am mai putut sa-l misc cu nimic: mox, cleste, nimic. Roteam cateva grade bune, el se arcuia dar nu se invartea in lemn. Pana la urma l-am batut sa-l indoi si s-a spart; am bagat alt surub alaturi.

Altfel, cu filetanta normala pe negrese de 45 lucrez juma de zi in bataia soarelui, fara sa schimb acumulatorul. Testat, cand am pus OSB-ul pe acoperis.

Am doua scule la doi acumulatori: filetanta cu doua viteze si mitraliera aia cu impact.
In primele zile lucram in paralel cu ele, iar cand se golea acumulatorul mitralierei il duceam frumos la umbra la incarcat si mutam acumulatorul filetantei in mitraliera.

Treaba asta a functionat bine vreo doua zile, pana cand ajutorul meu si-a bagat picioarele si a inceput sa apara spre pranz. Lucram in arsita soarelui, nu mai protejam acumulatori, scule, trageam de ele, ca sa nu irosesc ziua de concediu. In prima zi a dat semne ca cedeaza, din a doua a fost clar: trebuie tanc Panzer, ca urmau si lucrari mai grele. Mult mai multe suruburi lungi, noi tot lungind lucrarea lemnele s-au uscat si s-au facut tun samd.

Sunt destul de sigur ca ai fi incantat de parkside-urile astea cu acumulator de 20V.
O zic, cu toate ca nu mai sunt fan parkside de vreo doi ani, de cand m-am fript cu alte scule de la ei.

Si alternativa echivalenta ar fi chinezariile de 18V care costa enorm. Am pus poze aici pe topic.
Graphite: acumulator 2Ah 168 lei, incarcator 68 lei. Total spre 236 lei
Parkside: acumulator 2 Ah plus incarcator: total 100 lei
In plus, filetanta parkside a venit cu tot cu un acumulator si incarcator, la pret bun.

#6374
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 til, on 06 septembrie 2018 - 14:20, said:


Aproape am incheiat lucrarea - un garaj/hala de 70mp, max 5m inaltime, din patrati de lemn de 10x10cm, grinzile fiind de 6m lungime.

Incerc sa revin si cu o poza.
Mai multe poze cu structura te rog ( urmeaza sa fac ceva de genul si inca ma inspir ) mersi !

#6375
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

 calinus68, on 06 septembrie 2018 - 20:24, said:

Nu e din angrenaj e inversorul.
Merci ! azi desfac sa vad ce 's-a dus' . Poate reusesc sa o blochez sa mearga spre dreapta. Incerc sa caut si piesa cu probleme cu toate ca nu prea am mai vazut ateliere de reparatii .

#6376
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Zi de "doliu" în atelier..Posted Image   . Bormșina e varză.. axul melacat este "tuns" .
Acest  model are inversor electronic , adica schimba tensiunea pe rotor sau stator cu ajutorul condensatoarelor . Motorul  merge  bine , dar nu mai transmite miscarea spre mandrina . Avea vaselina ... dar  probabil  batranetea..  

Tre' să ma orientez către o bormașină  ..Posted Image  turatie  mica , forta  mare.
Ziceti ca  unele  au  reductor   in  componenta?

Attached Files


Edited by scub, 07 September 2018 - 10:00.


#6377
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010
Probabil calitatea otelului, prelucrarea, tratamentul termic al pinionului...
Mai era un coleg care sustinea ca la toate e otel si`s la fel, chinezesti, europene, etc...
La orice angrenaj cu pinioane duritatea trebuie se fie diferita, unu mai dur si celalalt mai moale.
Aici era de preferat sa se uzeze coroana, aia este ieftina si mai usor de gasit, asa...alta noua!

#6378
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006
Dar cat de veche e bormasina aia? Ai folosit-o intens?

#6379
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Este de prin 2005 , luata din Bucuresti .Bricostore . Am luat atunci mai multe scule , polidisk  mare  makita , pendular bosch , circular de mana  B&D. Nu e facuta la chinezi asta-i sigur . O caciula de bani o costat . A cam fost  folosita , dar pe langa casa , am dat  sute de gauri in grinda de 5 de curand , cu burghiu conic. Pe percutie , prea  putin . O sa incerc , prin Pitesti pe la ateliere de reparat , poate dau de un rotor sa se potriveasca . Ma  bate gandul sa sudez eu acolo un ax  melcat , sa fie "la pas"  , am de pe la niste polizoare de   mana de   C. de Arges ( stricate) . Dar nu cred ca  voi reusi .
Cert este ca tre' sa ma port  frumos în perioada urmatoare , pentru a înlesni , deblocarea de fonduri Posted Image .
Eu nu prea  am  nevoie de turatie , dar imi  place sa fie puternica . Am  cam  "agesat-o"  , folosind-o cu un cutit , improvizatie , nu prea  bine centrat  si mai tocam  carton in  apa . Cred ca de acolo i se  trage . Dar am  adaptat un polidisk si  i-am  pus  mandrina . Merge  brici si are si putere  mare .
- o poza cu disp. de taiere , cand mergea pe  bormasina si  una  cu  adaptorul   pentru  polidisk
- o sa caut o perioada , axul rotor , iar daca  nu  gasesc  in 6  luni , îi fac  parastasu'

Attached Files


Edited by scub, 07 September 2018 - 10:45.


#6380
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Cred ca la tarabele Obor din Bucuresti gasesti rotor, dar probabil costa cat nu face!
Nu te aventura sa sudezi alt melc...nu o sa reusesti sa faci ceva bun!

Din ce ai spus se pare ca ai supra solicitat bormasina, asa ca n-ar trebui sa te surprinda...a cedat unde a fost mai slaba.

#6381
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Da , am gresit , stiu . Acum imi dau seama ca a  functionat cu  "bataie" . Descentrat si la 2500-3000 ture .. Eu nu simteam pentru ca  amortiza  apa , dar  mandrina a preluat si transmis  mai  departe .. si  de aici  uzura .
O sa iau rotorul in geanta , poate gasesc pe la service-uri . Si daca o repar , o voi folosi  cu mai multa  intelepciune . :) . Imi pare  tare rau de  ia.

#6382
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Panzer PT82218de 1100W cu reductor mecanic în doua trepte. De când am luat-o a dat sute de găuri de 13mm în tabla de 8. Singurul dezavantaj e ca este destul de grea dar am rezolvat cu o chinezărie de 45 de lei pe care o folosesc la mărunțișuri.Attached File  1536312006559-1532802768.jpg   370.33K   34 downloadsAttached File  1536312061251-940105977.jpg   410.53K   29 downloads

Edited by PoeOvidiu, 07 September 2018 - 11:21.


#6383
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010
Asa cum arata posibil sa fi fost un pinion cementat, iasa mai ieftin la productia de masa, s`a dus stratul cementat...adio pinion.
De sudat se poate suda fara probleme, ce e greu este alinierea si decalirea materialului in urma sudurii deci pas.
Doar daca ar merge depresarea axului vechi si sa represezi unu nou, asta insa e tare putin probabil sa mearga la rotorul ala.

#6384
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Imi place , este robusta puternica , partea metalica din fata inspira forta / incredere . Cred ca o aveti mai de mult timp . Modelul acesta nu-l mai gasesc. Ca vad  acum  pe  la dd  si altii  sunt  unele cu plastic ..  si update-uri de model  >> PT82529
Daca  gasesc  una PT82218 o iau !  Merci de sugestie.
Daca nu , cred ca o sa  caut o  makita   mai de  buget ..  dar  as  vrea fara  percutie . Pentru percutie , adaptez ciocanu' pneumatic...  poate-l pun "pe  burta" si pe acela Posted Image

Da , rotorul pare de neatins , fara a distruge infasurarile . Incerc sa fac rost  de  altul , poate se  potriveste de  la  alt  model.

Attached Files


Edited by scub, 07 September 2018 - 12:17.


#6385
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Modelul existent acum la vanzare ar fi acesta . Dar am o nelamurire : rozeta aceea mica , este pentru reglarea turatiei liniar , electronic? Daca e cu reductor mecanic cu 2 trepte , ce  cauta acest  reglaj pe   ia?

Attached Files



#6386
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 31.01.2010
Sa nu poti apasa mai mult decit il reglezi.
E regulator electronic in buton, din surub setezi turatia maxima.

Edited by Ion_Bumbu, 07 September 2018 - 12:59.


#6387
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 scub, on 07 septembrie 2018 - 12:38, said:

Modelul existent acum la vanzare ar fi acesta . Dar am o nelamurire : rozeta aceea mica , este pentru reglarea turatiei liniar , electronic? Daca e cu reductor mecanic cu 2 trepte , ce  cauta acest  reglaj pe   ia?
  Pai acea rotita si acel buton functioneaza ca la orice masina cu variator de turatie. Turatia creste direct proportional cu apasarea butonului. Reductorul mecanic in doua trepte e un fel de cutie de viteze. Pe treapta 1 turatia la madrina variaza de la 0 la 1000 rot/min iar in treapta 2 variaza de la 0 la 3000. Tutatia motorului in treapta 1 la 1000rot/min este aceeasi cu turatia motorului in treapta2 la 3000rot/min. Exact ca la masina. La aceeasi turatie a motorului ai turatie diferita a a rotii (viteza diferita) in functie de ce treapta de viteza ai cuplata.
Treapta de viteza inferioara=turatie mare la motor=turatie mica la roata=cuplu mare la roata
Treapta superioara e fix invers.


Practic la aceeasi apasare a butonului intr-o treapta ai turatia de 3 ori mai mica decat in cealalta dar ai cuplul (forta) de 3 ori mai mare.

Edited by PoeOvidiu, 07 September 2018 - 13:09.


#6388
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
Acum am ințeles . Nu am avut , pana acum cu rozeta , reglaj turatie în buton. Credeam ca au renuntat la reductorul mecanic!! . Avea si masina mea , in partea de sus o rozeta  mare si ditamai modulul electronic sub carcasa (variatorul de turatie).
*********************************************888
Am mai gasit una  Panzer ce  are  maxim 800rpm ( de bine pentru mine )  dar doar 800w . . Tot PT82218 pare mai buna . Mai  caut ...

Edited by scub, 07 September 2018 - 13:57.


#6389
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca are reductor mecanic sunt arhisuficienti 800w.
Are socru o bormasina veche cu carcasa din aluminiu, doar 350W, dar iti rupe mana!
Are cutie cu cca 5 trepte de viteza.

#6390
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003
Scub, ia panzerul pe care ni l-ai aratat, cel cu reductor. E Tanc.
Mi se pare ca are 1100W, nu 1050 cum scrie pe site, dar asta-i mai putin important. Cu reductorul, muta muntii.
https://www.dedeman....050-w/p/1025071

Revin cu pozele cerute, cu garajul si sculele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate