Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Marci consacrate vs chinezarii

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 19:58, said:

Ete caca, la 4-5-600€, am pretenția să meargă "out of the box". Mă piș pe standardele lor de prostire a clienților.
Poti sa te pee-wee cat vrei tu si nimeni nu te opreste sa ai pretentii. Dar tot cat dai atata face, indiferent ca vrei sau nu sa intelegi...

#38
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Marcile consacrate sunt fabricare in china.....

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostBodCasa, on 31 mai 2014 - 20:52, said:

Marcile consacrate sunt fabricare in china.....
Nu ca-s făcute în China contează. Ideea este ca, exact cum spunea un coleg mai sus, cât dai, atâta face. Si prin "atâta face", ma refer la orice de la calitatea construcției, a componentelor, pana la suportul tehnic.

#40
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 19:58, said:

Posted Image
Și Taiwan e China toată ziua.
Posted Image ....si bunica avea o vorba "razi ca proasta-n  targ"...ea zicea nu eu.....Taiwan NU e China...asta iti zic eu..

#41
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Tehnic vorbind, este fix China.:
Taiwan, officially the Republic of China, is a state in East Asia. Originally based in mainland China, the Republic of China now governs the island of Taiwan, which makes up over 99% of its territory,[f] as well as Penghu, Kinmen, Matsu, and other minor islands.
Sursa: wikipedia.org
Cred ca la asta se referea colegul.

#42
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View PostYOUR_GOD, on 31 mai 2014 - 21:25, said:

Nu ca-s făcute în China contează. Ideea este ca, exact cum spunea un coleg mai sus, cât dai, atâta face. Si prin "atâta face", ma refer la orice de la calitatea construcției, a componentelor, pana la suportul tehnic.
Nu neaparat ... eu am vrut sa-mi iau initial S4 ... care, pana la urma, e plin de plastic si, din cate am citit pe forum in sectiunea dedicata, e plin de probleme de soft si nu numai. Foarte multi se plang de calitatea proasta, per ansamblu, a lui S4. Am ales Ascend P6 si nu-mi pare rau deloc. Nici n-are atata plastic, nici nu sunt atatea probleme cu el ... pana la urma, ce vrei sa faci cu unul faci si cu celalalt. Ba chiar, eu unul consider ca P6 arata mai bine decat S4 ca aspect, si asta nu pentru ca am eu P6 ... la ecran nu poti sa spui ca este o diferenta asa de mare (ca si calitate a imaginii oferite  ...), asa ca m-am gandit: de ce sa dau 2500 lei pe S4, cand P6 e 1300 ??? L-am luat la abonament, cu asigurare cadou (daca il sparg, pot lua unul identic sau unul din aceeasi gama, adica HTC One, S4...). Asa ca te intrebi, oare merita sa dai dublu pe un telefon "de firma" care are mai multe probleme si mai mult plastic in el decat doua telefoane chinezesti ??? Nu prea cred ...

#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu cat un produs este mai vandut, cu atat vor aparea mai multe probleme/plangeri/nemultumiri.
Tehnic nu as compara P6 cu S4: nu are LTE, nu este cu AMOLED, rezolutia ecranului este mai mica (implicit si DPI), storage intern mai mic, standarde WiFi suportate mai putine(chipset mai vechi), fara NFC etc
Deci, daca ar fi sa le comparam strict tehnic, apare o diferenta majora care se reflecta, totusi, in pret.

Oricum, dupa cum ai punctat, conteaza ceea ce vrei sa faci cu el...

Edited by dexterash, 31 May 2014 - 22:29.


#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
S4 are, într-adevăr, unele probleme, iar aspectul este unul de duzina, totuși, nu putem generaliza. S2 de exemplu, a fost un telefon bun, la fel și S3, dar cu același design jalnic. Acum, ai ales un producător de marca. Samsung își permite sa stabilească anumite preturi, pentru ca se afla în partea superioara a lanțului. As putea compara Alcatel cu Huawei si am deduce ca Alcatel sunt de preferat, deși nu este asa.
Revenind la Samsung, nu au numai telefoane scumpe. Practic, piața este inundata de produse mid sau low end. Ai de unde alege, nu? Si în spatele unui telefon de-al lor, vei avea un producător cu greutate care iți oferă suport și aplicații.

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdexterash, on 31 mai 2014 - 22:29, said:

Cu cat un produs este mai vandut, cu atat vor aparea mai multe probleme/plangeri/nemultumiri.

Ar trebui să fie exact invers. Eu cel puțin pănă acum am achiziționat Samsung pentru răspindirea terminalelor și implicit al suportului oferit de comunitate. Dacă însă ne referim la suportul Samsung, el e zero. Așa că prefer ca pe viitor să mă orientez spre OPPO (care are deja 4G și cam toate funcțiile lui Note) dar care, pare-se are un soft mai bine optimizat, cum au și xiaomi sau cum le zice.

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 23:16, said:

Ar trebui să fie exact invers.
Nu are cum sa fie invers. Una este sa foloseasca 5 oameni un produs si sa aiba anumite intrebari/nemultumiri, alta este sa foloseasca 5.000.000 de oameni acelasi produs.

Este imposibil ca un producator sa testeze toate modurile in care este folosit un produs si ce implicatii are sau ce probleme apar.

#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ba, tocmai, ai un feedback imens de pe piață, întrebarea este dacă asculți de el sau nu îți pasă.

#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 23:31, said:

Ba, tocmai, ai un feedback imens de pe piață, întrebarea este dacă asculți de el sau nu îți pasă.
Pai asculta - urmatorul produs il vor face mai bun. Iar daca ceva "arde" scot un update/patch.
In plus, e periculos si cu updateurile: pot repara ceva, dar pot "strica" altceva.

De 500 euro vrei si updateuri pe viata?

Edited by dexterash, 31 May 2014 - 23:44.


#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Windows oferă suport mai bine de 10 ani la un OS.
Mă gândesc că un suport de 4-5 ani la un telefon nu ar fi un lucru care să facă gaură în cer, numai în c_r, ălora care sunt obsedați de profit.

#50
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din cate stiu eu telefoanele Xiaomi cu procesor Qualcomm se fac la Foxconn - o mica fabrica din Shenzen .    Am inteles ca in pauzele dintre comenzile Xiaomi  aia ( Fox...)  asambleaza si pentru alte brenduri - unele sunt amintite in topicul de fata .  Dar evident produse superioare calitativ si dpdv al asamblarii marcii chineze.

#51
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
In acea fabrica mica a lui Foxconn mai face si Apple cate ceva.

#52
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Dupa parearea mea telefoanele ar trebui puse pe categorii asa:

Marci consacrate:

HTC, LG, Motorola, Sony

Marci chinezesti/neconsacrate dar care fac fata cu brio celor de mai sus.

ZTE, Huawei, Lenovo, Oppo,Allview

Marci consacrate care umbla dupa bani si isi baga p*7a in utilizatori.(categorie speciala pentru prietenul nostru Sammy.)

Samsung(intra aici fara discutii pentru ca pret si pentru ca mari probleme)

Chinezarii cu hardware chinezesc, facute de chinezi si cu soft chinezesc care chinezaruiesc brand-urile consacrate(pe scurt le copiaza pe alea consacrate). hehe

THL, Star, Gionee, CoolPad, RealPerfect 1:1, Acer

Edited by Cozzmy13, 28 July 2014 - 13:22.


#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Puteai sa te documentezi si tu 5 min inainte sa ti insiri aberatiile pe aici.

Stiu ca o sa ramai masca dar Allview = Gionee Posted Image  = chinezarie rebranduita.
Sa ti explic cum se procedeaza, cumperi dintr un garaj de la un chinez 5 kile de telefoane si iti pune pe ele orice firma vrei, tu le iei le aduci aici si gata telefonu.

Si sa ti mai dau un pont, toate firmele umbla dupa bani nu doar Samsung, flaghsipurile Samsung LG HTC Sony au cam aceleasi preturi, Apple are niste preturi ceva mai mari.

#54
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Mda unele telefoane din China merg fara probleme
exemplu: OnePlus One, Huawei Ascend P7....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate