Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Marci consacrate vs chinezarii

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
E diferenta intre chinezarii ordinare si producatori din china mai seriosi gen Xiaomi, ZTE, Huawei, Lenovo...nu trebuie bagati toti laolalta.
La producatori consacrati(HTC,Motorola,Samsung etc.) intradevar platesti si marca dar ai componente de calitate, materiale, finisaje,optimizare software, suport si cercetare, toate sunt incluse in pret.

Edited by Papillon_, 31 May 2014 - 17:43.


#20
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Comparam BMW cu Tata.
In teorie, cat dai, atata face.
In practica: scump si prost exista, ieftin si bun, nu.
Putem sa ne gandim si la proverbul, foarte vechi ce-i drept: sunt prea sarac sa-mi cumpar pantofi ieftini.

Este o realitate ca telefoanele bune si performante sunt scumpe sau foarte scumpe. E la fel de adevarat ca aproape toti ni le dorim.
Daca nu exista fondurile pentru achizitie, poate reprezenta o alternativa cumpararea unui chinezesc cu performante similare cu terminalele de top dar doar pe hartie.
Daca ar fi sa alegi rational, cumperi un telefon de firma de banii pe care-i ai. Cum ar fi un Samsung Galaxy Young, de exemplu.

Astept "fanii" mei credinciosi sa ma contrazica :D :P

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostNemesis-, on 31 mai 2014 - 17:19, said:



marcile consacrate fac control de calitate mai bun, carcasa, sticla etc sunt superioare
Controlul de calitate la Samsung din păcate este inexistent.

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Poti sa cumpari si ceva low-end bun de la producatori consacrati, Motorola E, Nokia 525, nu trebuie neaparat sa dai banii pe o panarama de telefon de la producatori de genul allview, M Pai, Iocean.

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 17:48, said:

Controlul de calitate la Samsung din păcate este inexistent.
Cand vinzi 400 de milioane de telefoane pe an e greu sa nu iti scape si loturi cu probleme, la Nokia sau restul nu s-a intamplat?

Edited by Papillon_, 31 May 2014 - 17:54.


#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am avut pănă acum 5 Samsunguri şi toate au probleme cunoscute. Ei nu recunosc asta dar problemele apar pe forumuri. Probleme de soft în general dar e o ruşine să scoţi telefoane bune cu un soft "găurit".

#24
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
All animals are created equal but some are more equal than others. Exista si chinezarii "high end" cu procesoare qualcomm si cu finisaje si materiale de calitate (xiaomi, oppo, oneplus, etc). Pretul mai mic vine probabil din bugetele mai mici alocate publicitatii si din vânzările masive in China. In plus chinezii in mare majoritar sunt foarte saraci deci preturile sunt gandite si pentru asta.

Edited by sorin83, 31 May 2014 - 17:53.


#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPapillon_, on 31 mai 2014 - 17:50, said:


Cand produci zeci de milioane de telefoane e greu sa nu iti scape si loturi cu probleme, la Nokia sau restul nu s-a intamplat?
Important e modul de abordare a problemei. Una e să faci o rechemare, alta e să bagi capul în nisip și să te faci că nu există o problemă.

Edited by benis, 31 May 2014 - 17:52.


#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 17:50, said:

Eu am avut pănă acum 5 Samsunguri şi toate au probleme cunoscute. Ei nu recunosc asta dar problemele apar pe forumuri. Probleme de soft în general dar e o ruşine să scoţi telefoane bune cu un soft "găurit".
Cate dintre problemele respective au impact asupra performantelor si cate tin de alt tip de buguri?

View Postsorin83, on 31 mai 2014 - 17:50, said:

Pretul mai mic vine probabil din bugetele mai mici alocate publicitatii si din vânzările masive in China.
Si din faptul ca ei copiaza, in mare, alti producatori, neinvestind aproape nimic in ce tine de cercetare/proiectare/testare. Din simplul fapt ca nu stapanesc conceptele bine apar problemele care nu reusesc sa le rezolve.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPapillon_, on 31 mai 2014 - 17:42, said:

E diferenta intre chinezarii ordinare si producatori din china mai seriosi gen Xiaomi, ZTE, Huawei, Lenovo...nu trebuie bagati toti laolalta.
La producatori consacrati(HTC,Motorola,Samsung etc.) intradevar platesti si marca dar ai componente de calitate, materiale, finisaje,optimizare software, suport si cercetare, toate sunt incluse in pret.
Ce optimizare se mai face?

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbenis, on 31 mai 2014 - 17:51, said:

Important e modul de abordare a problemei. Una e să faci o rechemare, alta e să bagi capul în nisip şi să te faci că nu există o problemă.
Cate produse Apple, Nokia, HP, Dell ai vazut tu rechemate? La urma urmei, nu ai cumparat produse la standarde militare sau produse vitale sanatatii.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
E greu sa iti dai cu parerea cand nu ai pus fizic mana pe acele chinezarii. Xiaomi are un android mai bine optimizat decat ce gasesti pe Samsung, iar daca le iei ambele in mana ai zice ca samsungul e cel chinez, nu invers.
Iar Xiaomi are telefoane si cu Snapdragon.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Lenovo este brand chinezesc, si nu se face de rusine fata de nimeni.
Au preluat IBM la PC-uri, si sunt folosite de toata lumea, inclusiv pe ISS de multi ani. La telefoane n-au preluat pe nimeni, sunt chinezesti 100%, si au modele de top de multi ani.
HTC este brand HK la origine, care sunt tot un fel de chinezi, si oricum se fabrica in China.
Huawey este brand chinezesc consacrat, cu produse fiabile de la low cost pana la premium.

Au mai fost in industrie branduri 100% chinezesti sau din HK facute in China, care erau topul topului, si toata lumea invata de la ei, iar daca au disparut intre timp, acum plange lumea dupa ele. ( Abit si DFI)

Edited by loock, 31 May 2014 - 18:24.


#31
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Apple, Dell, HP etc sunt facute tot in China. Toate au probleme de service mai mici sau mai mari. Chinezii au niste branduri care si-au demonstrat calitatea la preturi rezonabile sau chiar mici. Xiaomi, Lenovo, Huawei etc au produse de aceeasi calitate si aceleasi performante cu cele ale brandurilor consacrate dar la preturi mai mici. Huawei a ridicat foarte mult stacheta in ultimii ani, Xiaomi a aparut din prima pe piata cu produse de calitate foarte buna, cu software deja testat pe alte dispozitive gen HTC, Google, Samsung,etc( vezi la http://en.miui.com/download.html).

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSfPetru, on 31 mai 2014 - 18:17, said:

E greu sa iti dai cu parerea cand nu ai pus fizic mana pe acele chinezarii. Xiaomi are un android mai bine optimizat decat ce gasesti pe Samsung, iar daca le iei ambele in mana ai zice ca samsungul e cel chinez, nu invers.
Iar Xiaomi are telefoane si cu Snapdragon.
Nu as aplica afirmatia la un mod general, ci mai degraba as compara punctual anumite modele.

View Postloock, on 31 mai 2014 - 18:17, said:

Lenovo este brand chinezesc, si nu se face de rusine fata de nimeni.
Au preluat IBM la PC-uri, si sunt folosite de toata lumea, inclusiv pe ISS de multi ani. La telefoane n-au preluat pe nimeni, sunt chinezesti 100%, si au modele de top de multi ani.
HTC este brand HK la origine, care sunt tot un fel de chinezi, si oricum se fabrica in China.
Huawey este brand chinezesc consacrat, cu produse fiabile de la low cost pana la premium.

Au mai fost in industrie branduri 100% chinezesti sau din HK facute in China, care erau topul topului, si toata lumea invata de la ei, iar daca au disparut intre imp, acum plange lumea dupa ele. ( Abit si DFI)
HTC este in aceeasi gama de preturi ca si Samsung, deci mi se pare normal sa scoata produse la acelasi nivel. Si nici Lenovo nu are produse ieftine...

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Trebuie s afacem distinctia intre chinezarii, adica replici, clone etc si telefoane nu doar produse in china, ci sub marci chinezesti.
Despre prima categorie, nu discut aici. A doua insa, ofera aceleasi lucruei, cam la aceleasi preturi, daca nu cumva cauti numai dupa pret.
Execmplu concret: telefon cu marca dubioasa, nu are acces la Google Play. Garantiile sunt iarasi o problema, deoarece, in cazuri fericite, telefonul trebuie trimis in China si stim ca cele 15 zile in care service-ul este obligat sa repare un produs, se calculeaza de la data primirii produsului in service, nu de la cea a expedierii.
Se gasesc greu si accesorii la noi.
Repet: daca telefonul vine de la un producator serios, pe langa cele de mai sus, rar ar mai putea aprea probleme.

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postloock, on 31 mai 2014 - 18:17, said:

Huawey este brand chinezesc consacrat, cu produse fiabile de la low cost pana la premium.
Un rahat de tableta premium de la Huawei am aruncat eu la numai sase luni de folosire...cine are bani de aruncat pe chinezariie treaba lui...eu m-am lecuit...nu-mi permit produs bun nu cumpar
HTC e Taiwan nu China...

#35
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sa-mi dau si eu cu parerea;

Am avut un ZTE V987 telefon chinezesc, nu pot sa spun decat ca merita fiecare dolar
Acum am un Newman N2 cumparat cu 99 dolari, tot chinezarie construit pe platforma lui samsung S3 dar mult mai bun la capitolul camera / autonomie, nu pot sa spun decat ca e exceptional.
Mai am un Star W450 chinezarie de chinezarie, cumparat cu 90 dolari, functioneaza de rupe si e forjat nonstop de un copil in varsta de 12 ani.

Mai am alt telefon de firma pe care am dat 2750 lei si care face aceleasi lucruri pe care le face si chinezariile, dar cu banii dati pe el cumparam 9 telefoane chinezesti de nu-mi mai trebuia garantie timp de 10 ani !

De acum inainte o sa ma orientez numai catre telefoane chinezesti de top, nu vad de ce as mai plati pentru nume, ceva de genul asta.

Edited by kiario, 31 May 2014 - 19:00.


#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdexterash, on 31 mai 2014 - 17:56, said:

Cate produse Apple, Nokia, HP, Dell ai vazut tu rechemate? La urma urmei, nu ai cumparat produse la standarde militare sau produse vitale sanatatii.
Ete caca, la 4-5-600€, am pretenția să meargă "out of the box". Mă piș pe standardele lor de prostire a clienților.

View PostOctavian_SK, on 31 mai 2014 - 18:36, said:


HTC e Taiwan nu China...
:roflmao:
Și Taiwan e China toată ziua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate