Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Marci consacrate vs chinezarii

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Si cand ma refer la marci consacrate: Samsung, HTC, Motorola, Nokia, IPhone
Chinezarii: Doogee, Xiaomi si alte nume din astea ca nu ma pricep la ele.

In ce conditii (in afara de bani si ca "asa vor muschii mei") merita sa-ti iei un Samsung Galaxy sau un IPhone? Avand in vedere ca exista telefoane chinezesti cu procesor cu opt nuclee si sunt si mai ieftine mai merita sa dai dublu / triplu pe un HTC?

Nefiind in domeniu, luati-ma usor :P

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
In conditiile in care vrei sa aiba materiale de calitate, design placut si suport din partea comunitatii.

#3
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Pe (foarte) scurt: acele 8 nuclee de la o chinezărie nu echivalează cu un dual-core / quad-core consacrat.

Ansamblul în sine este inferior.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Poti sa dezvolti ideea?

#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Gresiti, materialele sunt de exceptie, sunt si cu carcase full metal sau gorilla glass 3.

Au SAR prea mare sau deloc testate.

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostBursul, on 31 mai 2014 - 17:01, said:

Poti sa dezvolti ideea?

Nu ai vazut casetofoane alimentate la 4 baterii R20 si care aveau 120W?

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La chinezarii exista mitul ca dupa o saptamana s-ar putea sa nu mai functioneze.

#8
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Orice telefon poate sa nu mai functioneze brusc. La chinezarii ai garantie.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Am avut discutii pe tema asta. Cica asa s-a intamplat.


Stie careva ce telefon e cel din stanga?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uDt7gpuRNFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBursul, on 31 mai 2014 - 16:46, said:

Si cand ma refer la marci consacrate: Samsung, HTC, Motorola, Nokia, IPhone
Chinezarii: Doogee, Xiaomi si alte nume din astea ca nu ma pricep la ele.
...............

se vede ca nu te pricepi. Xiaomi e marca cu traditie.

#11
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
chinezarii = provine din china, nu e vorba de traditie

#12
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postnamespace, on 31 mai 2014 - 16:56, said:

Pe (foarte) scurt: acele 8 nuclee de la o chinezărie nu echivalează cu un dual-core / quad-core consacrat.

Ansamblul în sine este inferior.

eu stiu ca-s fix aceleasi chipuri.
toate is produse in china.

marcile consacrate fac control de calitate mai bun, carcasa, sticla etc sunt superioare

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postnamespace, on 31 mai 2014 - 16:56, said:

Pe (foarte) scurt: acele 8 nuclee de la o chinezărie nu echivalează cu un dual-core / quad-core consacrat.

Ansamblul în sine este inferior.

Ideea e ca as dori si niste dovezi. Ca asa se zice prin targ, nu prea merge. Daca ai ceva ce sa-mi recomanzi sa citesc sau chiar sa-mi dai mura in gura (deh, n-am de timp) ti-as fi recunoscator.


View Post_Smiley_, on 31 mai 2014 - 17:14, said:

se vede ca nu te pricepi. Xiaomi e marca cu traditie.

Xiaomi was co-founded by seven partners on June 6, 2010. In the first round of funding, institutional investors included Temasek, a Singaporean government-owned investment vehicle, the Chinese venture capital funds IDG Capital and Qiming Venture Partners,[17] and mobile processor developer Qualcomm.[18]

Ce inseamna la tine traditie? Posted Image

Edited by Bursul, 31 May 2014 - 17:21.


#14
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View PostBursul, on 31 mai 2014 - 17:13, said:

E evident ca Galaxy e mult peste ele. Cat de varza e al 2-lea din stanga!

Edited by CristianLC, 31 May 2014 - 17:21.


#15
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostNemesis-, on 31 mai 2014 - 17:19, said:

eu stiu ca-s fix aceleasi chipuri.
toate is produse in china.

marcile consacrate fac control de calitate mai bun, carcasa, sticla etc sunt superioare

nu sunt fix aceleasi chipuri, chinezariile folosesc in general mtk, restul de regula altceva (gen qualcomm)

#16
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
When speaking about Chinese smartphones, we ought to mention MediaTek. Most Chinese smartphones (even top-tier ones) are powered by a cheap piece of MediaTek silicon, which is offered at competitive prices. However, whether for lack of optimization or something else, it’s often simply too slow. The problem is painfully apparent on top-notch Chinese devices with a 1080 x 1920-pixel screens using a chip like the MT6589T (a popular chip). Such devices are supposed to deliver the best of Android, but what often happens instead is that the chip is simply not capable to keep up with the high resolution. The result? Painful lag. Are you willing to tolerate that constant slowdown every time you use your phone? We know we aren’t.

Și de asta zic că un octa-core chinezesc e apă de ploaie:

Moreover, while Western chip makers like Qualcomm, Apple and Nvidia are doing their best to improve per core performance, MediaTek is looking for quick fame with largely unjustified decisions like going octa-core. Most apps are even barely optimized for two cores, so an octa-core chip looks rushed at best.

- http://www.phonearen...-clones_id49599

Edited by namespace, 31 May 2014 - 17:33.


#17
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
1. Interfete de prost gust aplicate peste Android (bine aici se incadreaza si TouchWiz)
2. Nu ai garantia macar a unui update oficial catre o vesiune superioara de Android.
3. Controlul de calitate si componente alese mai cu grija la producatorii cu traditie.
4. Designul si finisajele se vad ca sunt de chinezarii: design-uri neinspirate sau tip clona (imitaii de iPhone, Galaxy etc.), plastic glossy folosit in abundenta, suprafete vopsite care ulterior se cojesc (gen L-uri de la LG) etc.
Oricat de bine ar fi finisate, nu au alura acela de premium, de original, iti dai seama ca e lucru chinezesc dintr-o privire. Valabil si la masini si la orice lucru.
5. Brand. Una e sa ai in buzunar un Nokia, un Moto, un HTC si alta e sa ai Xiaomi, ZTE, Huawei...nu stiu e ca si cum ai compara un Mercedes sau un Audi cu o Lancia. E vorba de istorie, de traditie, de greutatea brandului.  

Pentru mine astea sunt principalele motive. Multi le pot trece cu vederea usor, eu nu. Niciodata nu imi voi cumpara o chinezarie. Prefer sa am un aparat de brand cu specificatii mai normale si mai scump decat un chinezism cu specificatii top end la acelasi pret. Si prin chinezarie se intelege lucru conceput si executat total in China, nu doar asamblat sau ambalat in China, pentru si dupa cerintele unui brand cu traditie.

Edited by antinVidia, 31 May 2014 - 17:33.


#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postnamespace, on 31 mai 2014 - 17:24, said:

When speaking about Chinese smartphones, we ought to mention MediaTek. Most Chinese smartphones (even top-tier ones) are powered by a cheap piece of MediaTek silicon, which is offered at competitive prices. However, whether for lack of optimization or something else, it’s often simply too slow. The problem is painfully apparent on top-notch Chinese devices with a 1080 x 1920-pixel screens using a chip like the MT6589T (a popular chip). Such devices are supposed to deliver the best of Android, but what often happens instead is that the chip is simply not capable to keep up with the high resolution. The result? Painful lag. Are you willing to tolerate that constant slowdown every time you use your phone? We know we aren’t.

Și de asta zic că un octa-core chinezesc e apă de ploaie:

Moreover, while Western chip makers like Qualcomm, Apple and Nvidia are doing their best to improve per core performance, MediaTek is looking for quick fame with largely unjustified decisions like going octa-core. Most apps are even barely optimized for two cores, so an octa-core chip looks rushed at best.

- http://www.phonearen...-clones_id49599
Chiar si daca ar folosi Exynos sau alte SoCuri mai "rasarite", tot ramane problema optimizarii softwareului (care la anumiti chinezi lipseste cu desavarsire), cat si optimizarea "hardware" - degeaba pui Exynos daca modul de asezare a componentelor pe placa produce zgomot, delay sau alte erori(mai putin vizibile direct, dar care forteaza procesorului sa se opreasca din ceea ce face si sa corecteze erorile de transmisie, de exemplu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate