Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31619 replies to this topic

#31447
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,029
  • Înscris: 09.12.2015

Vizualizare mesajtytysor, pe 16 aprilie 2024 - 16:14, a scris:

Baubauri! nu a existat in RO o inteprindere cu sute/mii de angajati unde sa fi fost un om care sa ''aiba in primire toate magaziile''!
'' ... habar n-ai tu ... '' , ce însemna să ajungi în poziția de șef de depozit/e (aici fiind incluse și orice cateorie de magazii diverse)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t3heo7auME0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31448
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Și acum îl văd pe Ciolacu cum se duce la arabi și (aproape) îi imploră să construiască în România... un combinat pentru producerea de îngrășăminte chimice! Chiar atât de proști îi crede pe ăia care ani și ani au importat din România și care în perioada embargoului acceptau să primească (în înțelegere cu statul lui Tito), sutele de tone care se îmbarcau zilic la  Constanța și pe care noi imprimam: "MADE IN YOUGOSLAVIE".
Și unde vor mai găsi oameni care să se și priceapă la  așa ceva?
Acum ceva ani la PR... TV era mustrată "Abramburica" : "Știți doamnă că mai există în România "Facultatea de Chimie Industrială"?

Păi distrugeți naibii tot, așa cum ați distrus zece combinate (unele chiar OK) și să nu vă mai plângeți ca acum NH4 NO3 e de zece ori mai scump.



Mihaela Mihai a fost (si este feblețea muzicală a vieții mele. Mulțumesc mult!)

#31449
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,883
  • Înscris: 21.03.2020
Codoiu e cel mai valoros, cum zicea coana Leana...putem exporta destul ;)

Edited by GlCA_Contras, 20 April 2024 - 13:10.


#31450
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
În țările civilizate "codoiul"  e transformat în uree. Bine, pentru unul ca mine a trebuit să vină "ora 25" ca să realizez că acest lucru nu-i valabil la "români".
Am ajuns să importăm îngrășaminte din... Algeria, Maroc sau Egipt, unii care veneau la noi să-i învățăm câte ceva. Sper ca măcar ungurii de la TG. Mureș să continue producția și să apară "România" ca un producător(!!!)...

#31451
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,883
  • Înscris: 21.03.2020
Vrei sa zici ca eram tara civilizata pe vremea balbaitului analfabet?

#31452
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Nu eram și probabil nu o să fim niciodată (părerea mea).
Cred că eram totuși mai buni la suflet, la adunările pionierești eram întrebați: "Ce fapte bune ați făcut?". Eu și cu verișoara mea (fie iertată!) ne opream venind de la școală la o femeie vârtstnică, singură. Îi măturam curtea, tăiam lemne, etc. Ne aștepta cu dulceață de vișine: "Sunteți ca și copiii mei!".

Acum puțini te mai ajută (am observat că mult mai mult femeile). "Să vă ajut?", "Sunteți bine?", etc., etc.,etc.

#31453
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,886
  • Înscris: 15.08.2014

View PostSidorin, on 19 aprilie 2024 - 15:54, said:

Și acum îl văd pe Ciolacu cum se duce la arabi și (aproape) îi imploră să construiască în România... un combinat pentru producerea de îngrășăminte chimice! Chiar atât de proști îi crede pe ăia care ani și ani au importat din România și care în perioada embargoului acceptau să primească (în înțelegere cu statul lui Tito), sutele de tone care se îmbarcau zilic la  Constanța și pe care noi imprimam: "MADE IN YOUGOSLAVIE".
Și unde vor mai găsi oameni care să se și priceapă la  așa ceva?
Acum ceva ani la PR... TV era mustrată "Abramburica" : "Știți doamnă că mai există în România "Facultatea de Chimie Industrială"?

Păi distrugeți naibii tot, așa cum ați distrus zece combinate (unele chiar OK) și să nu vă mai plângeți ca acum NH4 NO3 e de zece ori mai scump.



Mihaela Mihai a fost (si este feblețea muzicală a vieții mele. Mulțumesc mult!)
Pai pe vremea ta unde au găsit oamenii sa facă îngrășăminte? V ați născut învățati?

#31454
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Toate tarile din lumea asta au un comunism adaptat lor. Asa era si in Romania.
Din ce mi-am dat seama, documentare, filme, citit, urmarit youtube, ascultat povestile celor care au trait vremurile alea.

Cei care au trait la capitala au o alta viziune, nu cred ca este ok cuvantul "viziune", realitatea era alta.
Cei din provicine, orasele de provincie care erau mai noi, iara... nu ca erau mai noi, erau blocurile facute mai nou si "tineri" erau crescuti la tara aveau de unde lua mancare.
Aveau scopul sa se casatoreasca, sa faca repede familia sa primeasca repartitie.

Nu era internet, televiziune era manipulare, nu stiau prea bine cei de la Craiova cum traiesc cei de la Bucuresti. De mimat? Mimau ca in vizitele "conducatorului" dar la urma se intorceau la ale lor, la obisnuinta lor.
Rutina are un rol in orice societate, in comunism nu prea se schimba ceva. De si vorba... te angajai intr-o fabrica si de acolo ieseai la pensie.

Din cauza asta tot timpul cand citesc subiecte despre comunism, fiecare vede/intelege si scrie/descrie realitatea din orasul respectiv.

Averile nu erau la vedere, poporul dormea mai linistit.

#31455
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004

Vizualizare mesajSidorin, pe 20 aprilie 2024 - 16:50, a scris:

Nu eram și probabil nu o să fim niciodată (părerea mea).
Cred că eram totuși mai buni la suflet, la adunările pionierești eram întrebați: "Ce fapte bune ați făcut?". Eu și cu verișoara mea (fie iertată!) ne opream venind de la școală la o femeie vârtstnică, singură. Îi măturam curtea, tăiam lemne, etc. Ne aștepta cu dulceață de vișine: "Sunteți ca și copiii mei!".

Acum puțini te mai ajută (am observat că mult mai mult femeile). "Să vă ajut?", "Sunteți bine?", etc., etc.,etc.

Mass-media şi social-media au devenit o plagă a societăţii moderne. Au învăţat lumea cu nesimţirea, prostul gust, indolenţa.
Propagandă mai ceva decât în comunism. Congresul al XIV-lea a fost glumă pe lângă propaganda modernă.

Edited by djl, 20 April 2024 - 18:38.


#31456
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Am învățat, am studiat în școli românești (așa cum erau ele!).  Normal că făceam cei 4-5 km/zi pe jos, mama îmi spunea: "îți dau un leu pe zi nu mai mult, ori mergi cu autobuzul - o călătorie costa 50 bani - ori îti cumperi un corn sau o brânzoaică" . Nu vreau să mă victimizez sau să cerșesc mila cuiva, dar dacă mă intrebi (chiar la vârsta asta: "elementul nr. 64. din tabelul lui Mendeleev o să-ți răspund - Gadoliniu".

Am fost un tocilar, dar am căutat și să fiu util în viața asta amărâtă, chiar nu știu dacă o se mai producă în România de ex, AMOPOR, care respecta cerințele europene de atunci. Dă-o naibii de chimie, o "prostie", dar cei care ne vor urma trebuie să pună ceva în loc!

#31457
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,280
  • Înscris: 30.11.2021
Si eu mergeam cativa KM pana la scoala, imi dadeau bani de bilet dar preferam sa ma duc pe jos sau fara bilet si sa cumpar altceva de bani aia.

Am copilarit prin 90, erau manuale cu Ceausescu pe coperta, erau profesori care ziceau sa le rupem si profesori care mergeau mai departe.
Nu de alta dar anul scolar incepea o singura data.

A fost bine ca imi dadeau bani de bilet, sincer m-am invatat sa fiu mai econom, stiam ce pot cumpara cu bani pe o saptamana.
Alocatia era mai mult simbolica si nici nu era a elevului tot timpul.

#31458
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 20 aprilie 2024 - 18:25, a scris:

Toate tarile din lumea asta au un comunism adaptat lor. Asa era si in Romania.

Averile nu erau la vedere, poporul dormea mai linistit.

Citește pdf ăsta cu o stradă din București, sunt apartamente, case și vile proprietate pe vremea aia și erau magistrați, avocați, profesori, ingineri cei care le aveau.

În afară de casele alea aveau mobila din ele, o mașină Dacia de maxim 70.000 lei și bani strânși maxim 150.000 lei doar unii.

Așa erau atunci cei mai bogați oameni din România, mai mult nu aveau cum să aibă. Cine scrie pe internet că atunci aveau unii pungi cu bani habar nu au.

https://www.google.r...543&udm=&uact=5

Ăsta e pdf și scrie în el cine stăteau pe o stradă și ce case aveau, eu m-am născut lângă strada aia tot într-o casă ca alea și tot la fel erau și părinții mei de bogați.

http://bmim.muzeulbu...VI-2002_222.pdf

Apare și un ministru că stătea pe acolo, era foarte sărac, stătea cu chirie la stat el.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 19:41.


#31459
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,403
  • Înscris: 16.01.2007

Vizualizare mesajanonimuI, pe 20 aprilie 2024 - 19:29, a scris:

[...] Ăsta e pdf și scrie în el cine stăteau pe o stradă și ce case aveau, eu m-am născut lângă strada aia tot într-o casă ca alea și tot la fel erau și părinții mei de bogați. [...]
Acum înțeleg de ce ai fost încorporat la trupele de securitate. Aveai origini foarte "sănătoase", părinții fiind burgheji, nu proletari! Posted image

#31460
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajmanic_user, pe 20 aprilie 2024 - 19:46, a scris:

Acum înțeleg de ce ai fost încorporat la trupele de securitate. Aveai origini foarte "sănătoase", părinții fiind burgheji, nu proletari! Posted image

Nu am spus niciodată că părinții mei erau muncitori și lucrau în fabrici și încă 3 de acolo au făcut aceiași armată ca mine. Toți 4 am plecat în același loc.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 20:27.


#31461
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 21.04.2007

Vizualizare mesajanonimuI, pe 20 aprilie 2024 - 19:29, a scris:



Citește pdf ăsta cu o stradă din București, sunt apartamente, case și vile proprietate pe vremea aia și erau magistrați, avocați, profesori, ingineri cei care le aveau.

În afară de casele alea aveau mobila din ele, o mașină Dacia de maxim 70.000 lei și bani strânși maxim 150.000 lei doar unii.

Așa erau atunci cei mai bogați oameni din România, mai mult nu aveau cum să aibă. Cine scrie pe internet că atunci aveau unii pungi cu bani habar nu au.

https://www.google.r...udm=&uact=5

Ăsta e pdf și scrie în el cine stăteau pe o stradă și ce case aveau, eu m-am născut lângă strada aia tot într-o casă ca alea și tot la fel erau și părinții mei de bogați.

http://bmim.muzeulbu...VI-2002_222.pdf

Apare și un ministru că stătea pe acolo, era foarte sărac, stătea cu chirie la stat el.
Ai blugii tăiați în genunchi?

#31462
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajCONSTANT1708, pe 20 aprilie 2024 - 20:40, a scris:

Ai blugii tăiați în genunchi?

Nu, port doar blugi din ăștia.

https://i5.walmartim...68&odnBg=FFFFFF

#31463
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 20 aprilie 2024 - 19:29, said:

Așa erau atunci cei mai bogați oameni din România, mai mult nu aveau cum să aibă. Cine scrie pe internet că atunci aveau unii pungi cu bani habar nu au.

Tu habar nu ai

Ai cu bani, nu se afisau.
Ii stiu, am trait cu ei. Aveau mai multe case inca de atunci...
Habar n-aveti ce distractii erau..

Am avut ghinionul sa ma indragostesc d-o fata din "lumea buna".
Stam si ma uitam, incercam sa demonstrez ca pot si eu sa ma ridic la nivelul lor.
Cand, in fapt eu le asiguram distractia. Cand se termina distractia, fiecare mergea in patura lui de trai, un fel de animal de companie.
Singura data cand mi-a trecut prin cap gandul sinuciderii...

Intrebati de comunism? ceausism?
Asta a adus democratia, LIBERTATE, DREPTURI EGALE.

Ala bogatu', al cu sangele albastru, care mi-a tras-o pe vremea aia, a ajuns sa-mi spuna ca a gresit si ca sunt cel mai mare regret. Ca parca-mi mai pasa...

No siree, erau bogati, doar ca nu-i vedea nimeni.

#31464
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajTsunamii, pe 20 aprilie 2024 - 21:03, a scris:

Tu habar nu ai

Ai cu bani, nu se afisau.
Ii stiu, am trait cu ei. Aveau mai multe case inca de atunci...


Hai că îți spun eu cum avea o familie 2 case, nu apartamente atunci, una lângă parcul Carol și cealaltă casă lângă strada din pdf ăla pus de mine.

- casa de la parcul Carol era luată înainte de război

- casa cealaltă a fost cumpărată de fata lor în anul 1971.

Fata lor s-a măritat cu un om care nu avea nimic.

Nu au fost naționalizate în 1950 nici casa de lângă parcul Carol nici casa cealaltă pe care a cumpărat-o fata lor în 1971.

Vizualizare mesajTsunamii, pe 20 aprilie 2024 - 21:03, a scris:

Habar n-aveti ce distractii erau..

Am avut ghinionul sa ma indragostesc d-o fata din "lumea buna".
Stam si ma uitam, incercam sa demonstrez ca pot si eu sa ma ridic la nivelul lor.
Cand, in fapt eu le asiguram distractia. Cand se termina distractia, fiecare mergea in patura lui de trai, un fel de animal de companie.


Aici tu spui de bairamele care se dădeau atunci în case mari. Am fost și eu la multe bairame din alea.

Numai că eu nu trebuia să demonstrez nimic la nimeni și nici ăia sau alea care veneau la bairame nu trebuiau să demonstreze nimic, eram toți din același cartier.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 21:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate