Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31619 replies to this topic

#13087
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 11.10.2006
Schimbam nitel registrul - si atunci existau asemenea categorii sociale.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pv3RYoEq_hA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: Daca va era dor de pionieri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7TKiM6Dfz6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13088
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu zic sa lasam registrul asa cum era, topicul nu este neaparat  despre ceea ce a fost rau, stim asta cu totii, hai sa pastram topicul asa cum era, te rog eu, traim intr-o lumea prea urata ca sa imi aduc aminte si de uratenia aia din trecut

#13089
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007
Tandalind prin decathlon am vazut echipamentul de portar din poza atasata. Si gandul m-a dus la cluburile de copii si juniori din anii 80 pe unde am jucat si eu si unde echipamentul de portar ca asta din poza era de domeniul fantasticului.

La vremea respective cele mai folosite manusi erau astea de lucru pentru sudura. Aveai priza din parti la minge mai ales cand se uda.
Protectia la picioare si coate, asta se forma natural. Aveam niste pernite formate din cauza cazaturilor, de s-a speriat mama si m-a dus la Grigore Alexandrescu dar au linistit-o doctorii de acolo.

Attached Files



#13090
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,168
  • Înscris: 30.04.2007
si... la ce folosesc astea noi? ca un hagi sau un silviu lung n-au mai iesit din echipamentele profesionale, din d'alea de sudura si coate julite s-a vazut ce ai iesit ;)

#13091
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007
Niste chestii pe care le am pe la vechiul apartament al mamei

Attached Files



#13092
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Poststormlord, on 24 martie 2017 - 23:43, said:

Toate acestea sunt afirmatii false (partial sau integral).
Pe scurt:
1. avortul nu este semn de capitalism, ci de subdezvoltare, in lipsa recurgerii la alte mijloace contraceptive.
2. legalizarea avortului s-a facut intr-un context politic tardiv, de aliniere la URSS
3. interzicerea avortului in 1966 (atentie, interzicere, nu restrictionare)a facut imposibila efectuarea de intreruperi de sarcina la cerere;
4 ca medicul ginecolog avea dreptul sa refuze sa faca avort, ei bine aceasta este o inventie. Avea obligatia, sub pedeapsa penala, sa refuze. Aceasta este cu totul altceva.
Mai sunt si altele, indeosebi cifrele scoase din burta. Nimeni nu cunoaste cate avorturi s-au facut dupa 1966 (99, 99 % au fost clandestine ori sub acoperire medicala, ultima din ce in ce mai greu de obtinut in anii 80).
Solutia este una singura: educatie sexuala in scoli.

1. "Că în România persistă mitul că avortul este un semn de capitalism, deși avortul a fost legalizat de regimul comunist prin Decretul 463/1957."
3. Da a fost interzis avortul in 1966, cu toate acestea este corect ceea ce scria in articol din moment ce, atentie, par a fi date oficiale: "Că după restricționarea avortului în 1966, în perioada 1967–1989 s-au făcut 7.298.402 avorturi LEGALE, înregistrate în spitalele de stat."
4. Scrie destul de clar acolo, dar intelegeti numai dumneavoastra  stiti ce anume. Posted Image
Un medic ginecolog se pare ca nu putea sa refuze sa faca un avort (sub motinul libertate de constiinta), asa cum nu puteai refuza sa faci armata (erai trimis la puscarie, poate gresesc). "Că în perioada comunistă un doctor ginecolog nu avea dreptul să refuze să facă avort, pe motiv de libertate de conștiință. Din acest motiv, au existat ginecologi care au plecat din țară."

View PostKokoshmare, on 27 martie 2017 - 09:45, said:

La vremea respective cele mai folosite manusi erau astea de lucru pentru sudura. Aveai priza din parti la minge mai ales cand se uda.
Protectia la picioare si coate, asta se forma natural. Aveam niste pernite formate din cauza cazaturilor, de s-a speriat mama si m-a dus la Grigore Alexandrescu dar au linistit-o doctorii de acolo.  
Manusi de lucru da jos dreapta, cele de sudura sunt ca cele de mai jos stanga:

Attached Files


Edited by poadol, 27 March 2017 - 11:04.


#13093
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postmotanul13, on 24 martie 2017 - 17:32, said:

[...]
Acum du-te la vreun doctor cu cartusul de Kent , sa ii vezi reactia .

Asa cum spun mai multi colegi si asa cum tot sustin si eu, Kentul de atunci, MAI ALES ala OEM-recte cu "castel din zid" nu "castel din prefabricate" (cunoscatorii stiu ce zic) era Kent, aromat, unic..bun..
Acum e o tigara oarecare...

#13094
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
M-a sunat fata cea mică din Londra, a făcut câteva angajări subiective: „Ştiu tata, după tine, numai româncele trebuie angajate!” Şi nu-i aşa? Ştie cât o iubesc şi ştie cât de „comunist” sunt.

#13095
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostKokoshmare, on 27 martie 2017 - 09:45, said:

Tandalind prin decathlon am vazut echipamentul de portar din poza atasata. Si gandul m-a dus la cluburile de copii si juniori din anii 80 pe unde am jucat si eu si unde echipamentul de portar ca asta din poza era de domeniul fantasticului.

La vremea respective cele mai folosite manusi erau astea de lucru pentru sudura. Aveai priza din parti la minge mai ales cand se uda.
Protectia la picioare si coate, asta se forma natural. Aveam niste pernite formate din cauza cazaturilor, de s-a speriat mama si m-a dus la Grigore Alexandrescu dar au linistit-o doctorii de acolo.
Lipeam bucati din fetzele paletelor de ping-pong pe manusi...

#13096
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007

View Poste_bulu, on 27 martie 2017 - 11:52, said:

Lipeam bucati din fetzele paletelor de ping-pong pe manusi...
Sau dadeai cu sacaz pentru corzile de vioara.

#13097
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSidorin, on 27 martie 2017 - 11:36, said:

M-a sunat fata cea mică din Londra, a făcut câteva angajări subiective: „Ştiu tata, după tine, numai româncele trebuie angajate!” Şi nu-i aşa? Ştie cât o iubesc şi ştie cât de „comunist” sunt.

Sa-i spui data viitoare ca nu e singura.
SI eu am optat o data pentru un indian in locul unui roman. Asta e viata.

#13098
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
O oarecare lumină aducea, în viaţa noastră de copii născuţi&crescuţi la bloc, printre betoane şi maşini parcate, jocul acela cu bidoanele de ulei umplute cu nisip şi având ca miză feţele cutiilor de chibrituri.
Nu mai ştiu cum se numea jocul, parcă "foc şi ţaca"...
Luam bidoane de ulei auto (ca trabantist, tata era o sursă inepuizabilă de bidoane de ulei de amestec), le umpleam cu nisip, decupam feţele cutiilor de chibrituri (ilustraţia, partea tehnică - unde scria numărul de beţe şi fabricantul), dar şi fundul cutiei interioare, partea albă.
Se trasa o linie pe asfalt şi se puneau acolo cartonaşele. Ideea era ca cel care deplasează cartonaşele, aruncând cu bidonul, dincolo de linie, sunt ale lui.
Ne ofticam atât de tare când rămâneam fără niciun cartonaş, de parcă erau bani adevăraţi...
Dacă bidonul rămânea pe linie, era "foc", dacă se lovea de alt bidon era "ţaca" şi ambii jucători repetau loviturile.

Dar ăsta tot era un joc...
Pe noi, copiii de 8 ani care eram atunci, ne bucurase la un moment dat o.... groapă. O simplă groapă în pământ. Făcută de muncitorii de la canalizare (sau de la apă?) în grădina blocului, era destul de mare, intra lejer o Dacia 1300 în ea, ba rămânea loc şi de un Fiat 850. Habar n-am ce anume găsisem (eu şi copiii din bloc) atât de interesant la groapa aia, dar numai în ea ne jucam. Era atât de searbădă copilăria oferită de sistemul de învăţământ, încât de-abia aşteptam să terminăm şcoala ca să ajungem la groapă, să ne jucăm.
Astuparea gropii a avut efectul pierderii cuiva drag. Vestea a căzut ca trăznetul în tot blocul.

Vă daţi seama ce nivel de trai era atunci, în 1981, dacă pe noi, copiii blocului, ne-a bucurat existenţa unei simple gropi?
Poate credeţi că exagerez, dar cu noi în bloc era şi băiatul unui tovarăş care lucra la Masinexportimport şi care avea jucării din Neckermann. Inclusiv pe el l-a bucurat existenţa gropii, inclusiv pe el l-a întristrat astuparea ei.
La câteva luni după dispariţia gropii, acel băiat aducea câteva jucării din acelea pe afară şi ne bucuram şi noi, pentru câteva zeci de minute, cu el şi cu ele.

#13099
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostKokoshmare, on 27 martie 2017 - 12:00, said:

Sau dadeai cu sacaz pentru corzile de vioara.
Stii, daca ploua sau era mingea uda de la iarba, aluneca precum un peste.

#13100
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007

View Poste_bulu, on 27 martie 2017 - 13:03, said:

Stii, daca ploua sau era mingea uda de la iarba, aluneca precum un peste.
Pe vreme uda oricum nu foloseam manusile. Pe vreme uscata insa facea priza foarte buna.
Cand portarul de la echipa mare a venit odata si s-a antrenat cu noi avea gentuta Adidas cu manusile, crema de intretinere si alte chestii. Era adusa de afara, era super lux.
Cand mergeam la antrenament sau meciuri la Metalul "din groapa" acolo erau baietii de la dirt-track sport. De la ei mai ciupeam aparatoare de picior.

#13101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Ia să vedem, cine îndrăzneşte să pună poze cu el/ea la şcoală în perioada aia. Eu pun unele din clasa 1, nu de alta, dar doar trimitestrul 1 din clasa 1 l-am prins în perioada Ceauşescu... după aia a venit Loviluţia.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#13102
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
@djl, chiar vrei să lăcrimez la „anii mei”? M-a marcat pe viaţă moartea brutală a Rozicăi (în 16. 08.72).

#13103
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Cine a fost Rozica?   :huh:

#13104
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPSC, on 27 martie 2017 - 12:34, said:

O oarecare lumină aducea, în viaţa noastră de copii născuţi&crescuţi la bloc, printre betoane şi maşini parcate, jocul acela cu bidoanele de ulei umplute cu nisip şi având ca miză feţele cutiilor de chibrituri.


Dracu daca stiu despre ce vorbesti...

Eu cand am fost mic am fost asa de sarac, ca daca nu eram baiat nu aveam cu ce sa ma joc, :lol:

View Postdjl, on 27 martie 2017 - 16:35, said:

Ia să vedem, cine îndrăzneşte să pună poze cu el/ea la şcoală în perioada aia. Eu pun unele din clasa 1, nu de alta, dar doar trimitestrul 1 din clasa 1 l-am prins în perioada Ceauşescu... după aia a venit Loviluţia.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Dar stiu ca mana ta era pregatita de orice. Ba mai foloseai si stanga pentru acoperire, :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate