Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31443 replies to this topic

#13051
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postdjl, on 22 martie 2017 - 19:56, said:

Prien nu va mai putea răspunde   Posted Image https://forum.softpe.../#entry20886687

Ce rahat de explicatie. Jigniri si puncte pentru ce subiect/topic/postare?

Cred ca ar trebui umblat nitel la soft, sa afiseze si postarea cu pricina.

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 18:41, said:

Nu, alea se gaseau la librarii!

Ce n-ai inteles - desi rezulta clar - era ca accentul/subiectul  era pe/ "se gasea" si nu pe "in cofetarii".

View Postpoadol, on 23 martie 2017 - 15:54, said:

[...]
21 de lucruri despre avort pe care TREBUIE să le știm

Sincer, din ce induce acel articol, cu dreptul la viata al copiilor...parca "ailalti" au avut mai multa contributie la cresterea natalitatii...

Edited by diaconuliviu, 24 March 2017 - 11:02.


#13052
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 18:41, said:

Nu, alea se gaseau la librarii!

Interesant. Era o idee foarte bună! Te duceai să iei o delectare pentru mine şi pentru suflet şi găseai şi una pentru gust   :)

#13053
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdjl, on 24 martie 2017 - 11:02, said:


Interesant. Era o idee foarte bună! Te duceai să iei o delectare pentru mine şi pentru suflet şi găseai şi una pentru gust   Posted Image
shelly, mai ai de lucrat la sarcasm, n-am avut timp sa postez si eu, pentru ca vroiam sa scriu "la predoleanu"

#13054
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am pus întrebarea cu dacă se găseau pentru că putea să existe posibilitatea ca virgulă cofetăriile din România să nu fi adoptat această prăjitură.

#13055
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut şansa să o invit pe prietena mea (actuala soţie) la cofetăria Bucureşti, la un profiterol, undeva spre sfârşitul anilor 90. Cofetăria încă nu dădea semne de desfiinţare, ba chiar arăta ca în anii 80, fără niciun upgrade, ca să zic aşa.
Inclusiv vânzătoarele cred că erau din acea perioadă: cu aceleaşi uniforme, cu aceleaşi coafuri, cu aceleaşi mutre de frişcă expirată.

LE. Ei i-am luat un profiterol, iar eu mi-am luat o amandină, prăjitura mea preferată. Rămăsese obiceiul cănii cu apă adusă gratis, dacă nu comandai şi ceva de băut.

#13056
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdjl, on 23 martie 2017 - 17:29, said:

Că tot aţi pomenit de Profiterol: de la "Mega Image" am luat aşa ceva. Nu ştiu cum o fi comparativ cu ăla de pe vremea lui Ceauşescu, da' faţă de majoritatea mizerilor de ciocolăţie care se găsesc în comerţ e mult mai bun.
Parfait (sau cum s-o scrie) se găsea pe vremea aia în cofetării?   Posted Image
Se pare ca da:

""Casata e tot un bloc vechi care a fost construit în 1938. Arhitectul era Jean Văleanu, un arhitect mare al Bucureştilor. Casata a devenit celebră tot datorită cofetăriei, tot după război. Era locul unde cel puţin eu ma duceam foarte des fiindcă făceau nişte prăjituri profiterol extraordinare. Aveau casate. Casata era o îngheţată lunguiaţă şi triunghiulară, împărţită în trei: fistic, vanilie şi ciocolată şi între cele trei era pusă dulceaţă de obicei de vişine, de cireşe. Era o îngheţată foarte bună, era învelită în staniol. Avea parfait-uri, care aveau formă paralelipipedică şi erau în general din ciocolată, sau din vanilie, sau din vanilie şi ciocolată, sau cu fistic, tot aşa învelite într-o hârtie albă sau în staniol. Casata era 3 lei, profiterolul era 11,25 lei, cafe frappe era în jur de 6 lei, foarte bune şi acestea, aşa cu multă frişcă în nişte pahare înalte. Se găseau şi fursecuri şi bomboane, era o cofetărie bună", a declarat, pentru ROMÂNIATV.NET, istoricul."

"Cofetăriile Scala, Casata şi Nestor au fost distruse în cutremurul din 4 martie 1977." Amintiri dulci de-odinioară. Cofetăriile din Bucureştiul vechi GALERIE FOTO

#13057
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
@ PSC : Dar aia cu adusul unei căni de apă se practica şi la alte cofetării?   Posted Image

Edited by djl, 24 March 2017 - 12:18.


#13058
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015
Se practica inca in America si Canada

Apa si gheata

View Postpoadol, on 23 martie 2017 - 15:54, said:

Că în perioada comunistă un doctor ginecolog nu avea dreptul să refuze să facă avort, pe motiv de libertate de conștiință.

Uiti sa spui, sau omiti intentionat ca AVORTURILE TREBUIAU APROBATE
Dca faceau avort la cerere, se numea puscarie

#13059
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

View Postdjl, on 24 martie 2017 - 12:17, said:

@ PSC : Dar aia cu adusul unei căni de apă se practica şi la alte cofetării?   Posted Image

La noi la cofetărie erau pahare cu apă rece puse pe nişte tăvi de pe tejghea. Servirea se făcea la masă dar apă nu-ţi aducea, ţi-o luai tu de acolo dacă nu doreai Frucola, Frucade sau oranjadă. De zeci de ori am băut apă de acolo când ieşeam de la Cinema, fără să comand ceva.

#13060
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpoadol, on 23 martie 2017 - 15:54, said:

Că după restricționarea avortului în 1966, în perioada 1967–1989 s-au făcut 7.298.402 avorturi LEGALE, înregistrate în spitalele de stat.

21 de lucruri despre avort pe care TREBUIE să le știm
Presupun ca multe din cele 7.298.402 avorturi erau pe baza de spaga data cui trebuia.

Numai cei care au trait asa ceva pot confirma sau infirma.

View PostTsunnnami, on 24 martie 2017 - 12:34, said:

Uiti sa spui, sau omiti intentionat ca AVORTURILE TREBUIAU APROBATE
Daca faceau avort la cerere, se numea puscarie
Aprobarile le dadeau tot doctorii, obisnuiti cu spaga, obiceiul de azi al spagii de acolo provine = din comunism.Posted Image Posted Image

#13061
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007

View Postpoadol, on 24 martie 2017 - 15:10, said:

Numai cei care au trait asa ceva pot confirma sau infirma.

asa este, pentru indeplinirea planului cincinal, faceau avorturi pe banda rulanta chiar si la femeile negravide, uneori chiar si la virgine le faceau cite 2-3 avorturi, "de palmares" ..

#13062
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 24 martie 2017 - 15:10, said:

Presupun ca multe din cele 7.298.402 avorturi erau pe baza de spaga data cui trebuia.

Numai cei care au trait asa ceva pot confirma sau infirma.

Aprobarile le dadeau tot doctorii, obisnuiti cu spaga, obiceiul de azi al spagii de acolo provine = din comunism.Posted Image Posted Image

Nope, iti spun din sursa sigura

#13063
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Atunci stii foarte bine cine si in ce caz erau aprobate, nu-i asa?

#13064
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpoadol, on 24 martie 2017 - 16:26, said:

Atunci stii foarte bine cine si in ce caz erau aprobate, nu-i asa?

Nu.
Stiu doar ca am avut un caz in familie, tot in familie am avut un ginecolog si raspunsul a fost NU SE POATE

Asta nu inseamna ca nu se faceau jmekerii, insa nu oricine se ducea la doctor ala ii cerea mita si ala facea avortul. Asa ceva nu exista.

#13065
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Erau toti spagari?
Nu. Si acuma doar o parte sunt spagari.

Hai sa te invete baietii daca cunosc, cum era in Comunism, 'Tsunnami' vrea sa stie:

Cum se dadea spaga in comunism? (poate s-a mai scris si ne indicati pe unde anume)

#13066
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpoadol, on 24 martie 2017 - 16:59, said:

Cum se dadea spaga in comunism? (poate s-a mai scris si ne indicati pe unde anume)
Ce pot sa zic cu mana pe inima e ca nu am dat niciodata spaga in bani in comuism .
Doar in Kent , cafea si alte asemenea .
E adevarat , nici nu am avut mari probleme de rezolvat pe vremea aia ...

#13067
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Postul asta e de pus pe aria de fun! Nu ai dat spaga in bani, dar ai dat in produse! Mda...........
Ca si cum ar zice un corupator azi ca nu a dat spaga, ca el a dat un teren/casa/orice alt bun sau serviciu.
Si daca sapai un sant in curtea casei vreun stab pt obtinerea unui serviciu, tot spaga se cheama.

#13068
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpetit_christian, on 24 martie 2017 - 17:22, said:

Postul asta e de pus pe aria de fun! Nu ai dat spaga in bani, dar ai dat in produse! Mda...........
Ca si cum ar zice un corupator azi ca nu a dat spaga, ca el a dat un teren/casa/orice alt bun sau serviciu.
Si daca sapai un sant in curtea casei vreun stab pt obtinerea unui serviciu, tot spaga se cheama.
Ce nu intelegi ?
Am zis ca am dat spaga si am precizat sub ce forma .
Acum du-te la vreun doctor cu cartusul de Kent , sa ii vezi reactia .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

christened

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate