Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

amenda radar la domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Daca nu comunic datele si primesac amenda pt asta castig sigur contestatia,nu au nici o dovada ca mi-au comunicat cererea,doar daca-l citeaza pe vecin la tribunal si nici el nu a semnat nimic de primire.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Primesti 9-20 puncte de amenda pt necomunicare. 80 lei parca e acum punctul de amenda. Deci? Merita?

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

 alin2o, on 16 mai 2014 - 21:35, said:

Eu stiam ca nu se mai trimit amenzi radar acasa,si apoi nu am fost instintat direct,ca au lasat fituica la un vecin sa mi-o dea e in regula?
Nasol, am trecut in Cluj cu vreo 75 de km/h pe langa masina politiei (si stateau la radar) ... doar ca erau vreo 4 benzi pe sens si eu eram pe cel mai indepartat de ei ... sunt curios daca vine acasa Posted Image Si eu am luat amenzi de astea "penibile", de 6x la ora, dar 61 deja e ghinion (adica la 59 scapi fara ca nu este pedeapsa pentru sub 10 km/h prevazuta ... nici nu stiu daca pentru 60 iei sau nu amenda ca parca e "peste 10 km/h") Posted Image

Edited by utopium, 16 May 2014 - 22:36.


#22
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Ai vazut ca incepi sa pricepi????
Cum dovedesc ei ca tu ai luat la cunostinta instiintarea lor,in cazul de fata sa comunici datele!
Inca o data,tot ce e oficial se instiinteaza doar pe baza de semnatura!Pana acum le trimiteau recomandate la posta si cand tu te duceai sa o ridici semnai pentru ea,asa dovedeau ca ai luat-o!Dar sa ti-o lase in posta sau la vecin nu exista!

 dorin_2k, on 16 mai 2014 - 22:27, said:

De afisare la domiciliu nu ai auzit?
Si ce face?Mi-o lipeste cu super-glue pe poarta???Tu te auzi ce prostii vorbesti???

Edited by george_eu25, 16 May 2014 - 22:38.


#23
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

 dorin_2k, on 16 mai 2014 - 22:33, said:

Primesti 9-20 puncte de amenda pt necomunicare. 80 lei parca e acum punctul de amenda. Deci? Merita?
Nu merita,da nici sa faca garcea misto de noi nu merita.Daca mi se solicita personal sa dau informatiile o sa le dau.

#24
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
@utopium aia 10km/h sunt de fapt 9km/h si reprezinta eroarea acceptata pentru aparatele radar.Ea e oficial de plus-minus 10km/h.Binenteles ca pe nimeni nu intereseaza aia 10km in minus.....
Deci daca e 50km/h limita si tu ai 59km/h nu patesti nimic,in schimb daca ai 60km/h ti-ai luat amenda!

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

 george_eu25, on 16 mai 2014 - 22:37, said:

Si ce face?Mi-o lipeste cu super-glue pe poarta???Tu te auzi ce prostii vorbesti???
ce esti asa revoltat? se afiseaza la usa ta, a scarii, cum doresc. se face un pv privind aceasta, semneaza un martor, ei sunt in legalitate, nu ii intereseaza ca din urma ia vantul hartoagele, sau un vecin curios...

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
@george_eu25
Toate sfaturile tale sunt gresite si fara acoperire.
Nu au nicio baza legala.

#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,471
  • Înscris: 13.02.2006
Concluzie: Cum le dovedesti ca ai luat la cunostinta de instiintare?
Orice chestie d-asta se trimite recomantat sau vine direct Garcea la usa.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001

 alin2o, on 16 mai 2014 - 21:35, said:

Vine vecinul cu o hartie spunand a m-a cautat politia ,in care scrie;
La mine au pus in usa un mic biletel ca am un plic si ca se considera comunicarea facuta.
Si daca voiam sa aflu ce e in plic sa il ridic personal de la Primarie.
Daca nu il ridic, se considera ca am luat cunostinta de continut. Am sa vad daca mai am biletelul.
Asa ca....

#29
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
In primul rand "oamenii legii"trebuie sa respecte legea,un act legal se inmaneaza personal,daca te cauta de mai multe ori si nu te gasesc si dovedesc asta pot gasi alte mijloace.Si apoi eu trebuie sa trimit datele prin fax sau posta la politie,sa-mi trimita si ei o recomandata,sau ce nu au bani?

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Sa ne tii la curent cu finalizarea cazului.
Bafta.

#31
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
Datele trebuie trimise in termen de 5 zile,de cand se pun cele 5 zile de cand nu m-au gasit acasa?Si daca vecinul nu-mi da hartia ce se intampla,il amendeaza pe el?

#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, vorbesti discutii. Amenda oricum o iei, cand va veni procesul verbal, de la radar. Fituica asta doar te anunta sa comunici numele soferuli, in caz ca n-ai fost tu. Ce-o tot dai cu vecinul, ca te faci ca n-ai primit-o, ca nu-i fituica legala? Amenda oricum o iei pt radar, nu pt fituica, ce-i asa complicat?

#33
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 rumegus, on 16 mai 2014 - 22:14, said:

Nu te-a oprit, ca nu mai sunt 2 masini, una cu radarul, alta cu opritul. Depinde si cum, unde, a fost amplasat radarul, posibil sa te fi prins dupa ce-ai trecut de ei, n-avea cum sa te opreasca. Ti-a trimis fituica, in ideea ca masina putea fi condusa de altcineva decat proprietarul din acte. Daca da, e interesul tau sa spui cine, sa incaseze el punctele. Daca te faci ca ploua, le iei tu, ca proprietar.
Trimite asa: In data de, masina mea era condusa de domnul:

Basescu Traian, domiciliat pe str. Ivan Sergheevici Turgheniev 22-24 sector 1 Bucuresti.

Edited by Hedonist, 17 May 2014 - 01:17.


#34
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Am plecat cu mandra cu motoru spre Norvegia.
Am avut o pana in Brasov, dar pana acolo, in sinaia 87km/h radar fix.
Am plecat cu masina
In Norvegia ma suna mama ca a venit o recomandata si a deschis-o si ca e clarificarea soferului.
1. I-am zis ca daca mai imi ridica scrisori recomandate o bag in puscarie pe postarita
2. I-am spus sa declare ca am condus eu.
Ajuns in Bucuresti
Am plecat cu trenul sa-mi iau motorul din Brasov.
La intoarcere am oprit in SInaia, am platit amenda, mi-au aratat poza (cu toate ca nu sunt obligati, dar au admirat dorsalul mandrei, Posted Image )
Am ajuns acasa
Am pus lazile pe motor, am re-plecat singur in Norvegia.
Inainte de Oradea, 77km/h in localitate.
M-au iertat si mi-au urat drum bun.

Ai calcat pe bec, platesti.
Esti barbat sau gaina? Ca plamanu' ma-sii
Daca te opreau si-ti dadea amenda pe loc cum era?

Cei care-l invatati sa se fofileze, ..pacat de tara asta.

Si daca ai puncte ce?
Mergi dracu legal pana iti expira, la noi e o lege de aur. In Franta iti expira in 2 ANI si asta daca nu mai cumulezi.

Tot admirati vestul si America. E greu sa fii civilizat...La noi e o virtute sa furi si sa inseli si sa te fofilezi...

Edited by tsunnami, 17 May 2014 - 01:34.


#35
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 tsunnami, on 17 mai 2014 - 01:32, said:

Am plecat cu mandra cu motoru spre Norvegia.
Am avut o pana in Brasov, dar pana acolo, in sinaia 87km/h radar fix.
Am plecat cu masina
In Norvegia ma suna mama ca a venit o recomandata si a deschis-o si ca e clarificarea soferului.
1. I-am zis ca daca mai imi ridica scrisori recomandate o bag in puscarie pe postarita
2. I-am spus sa declare ca am condus eu.
Ajuns in Bucuresti
Am plecat cu trenul sa-mi iau motorul din Brasov.
La intoarcere am oprit in SInaia, am platit amenda, mi-au aratat poza (cu toate ca nu sunt obligati, dar au admirat dorsalul mandrei, Posted Image )
Am ajuns acasa
Am pus lazile pe motor, am re-plecat singur in Norvegia.
Inainte de Oradea, 77km/h in localitate.
M-au iertat si mi-au urat drum bun.

Ai calcat pe bec, platesti.
Esti barbat sau gaina? Ca plamanu' ma-sii
Daca te opreau si-ti dadea amenda pe loc cum era?

Cei care-l invatati sa se fofileze, ..pacat de tara asta.

Si daca ai puncte ce?
Mergi dracu legal pana iti expira, la noi e o lege de aur. In Franta iti expira in 2 ANI si asta daca nu mai cumulezi.

Tot admirati vestul si America. E greu sa fii civilizat...La noi e o virtute sa furi si sa inseli si sa te fofilezi...

Asa e, e greu sa fii civilizat intr-o tara fara infrastructura, o tara fara autostrazi! Daca respecti viteza legala prin toate satele de la Bucuresti la Oradea (exemplul tau), faci 3 zile, trebuie sa innoptezi pe drum la hotel! E just ca legislatia sa fie aspra in vest, asa cum ai dat exemplul Frantei. Acolo ti se creaza si conditiile respectarii legii! Nu compara niciodata autostrazile din Franta sau de unde vrei tu din vest, cu cele din Romania. Sunt convins ca cele 2 locuri unde te-a oprit politia nu sunt singurele in care ai depasit viteza legala, nici nu ai cum altfel, doar traiesti in secolul XXI, nu in secolul XV!

Edited by SuPY, 17 May 2014 - 02:35.


#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
de ce sa respectam viteza legala ca nu avem autostrazi, aia in vest au si de aia respecta legea.
pe acelasi principiu: de ce sa nu furam? aia in vest au salarii mari si de aia nu fura, dar la noi ar trebui permis furtul.......

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate