Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Zapp Fixtel

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
648 răspunsuri în acest subiect

#361
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002

 markarian, on Sep 27 2006, 02:31, said:

Marketingul de la Zapp e muci!  :confuzzled:
Clientii din segmentul Bussines sunt atrasi de obicei de departamentul Vanzari (cu oferte special adaptate fiecaruia si prin negocieri).  :naughty:
Marea masa a populatiei e atrasa de Marketing, care la Zapp e la pamant. Asta ar fi unul din motivele pentru care Zapp are asa putini clienti, desi are oferte bune. -_-

In opinia mea, decit cartelari care incarca cu $4-5/luna mai bine clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna  :naughty:  Tu ce zici?

Editat de Masterboy, 27 septembrie 2006 - 05:10.


#362
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.721
  • Înscris: 06.02.2006

 Masterboy, on Sep 27 2006, 06:09, said:

In opinia mea, decit cartelari care incarca cu $4-5/luna mai bine clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna  :naughty:  Tu ce zici?

iti raspund eu (daca imi permiti): decit cartelari care incarca cu $4-5/luna sau clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna mai bine AMBII! tu ce zici? :naughty:

1 milion de abonati fixtel = 4.000.000$/luna >> Telemobil (si asta doar din ab. de 4$)

sau tu consideri ca telemobilul este o firma atat de mare incat isi poate permite sa neglijeze segmentul persoane fizice si sa se concentreze doar pe firme?

nu uita ca ofertele gen talk free, internet nelimitat la 9$ au fost introduse datorita presiunii exercitate de voda/orange asupra segmentului bussiness, segment pe care zapp-ul pierde teren!

personal consider ca nici un segment nu trebuie neglijat! este o mare greseala de marketing sa neglijezi 19 mil de romani!

#363
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.492
  • Înscris: 18.12.2005

 Masterboy, on Sep 27 2006, 06:09, said:

In opinia mea, decit cartelari care incarca cu $4-5/luna mai bine clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna  :naughty:  Tu ce zici?

Dupa parerea mea, decat un cartelar care incarca la 1 an 4$ sau mai putin (vezi cosmote), nu renteaza deoarece trebuie sa tina echipamente in functiune un an de zile ca sa incarce cu 4$, nu acopera nici mentenanta retelei cu banii de la cartelari, daca incarca fiecare 4 $ la un an! Asa mai bine faci abonamete, unde banii vin in fiecare luna timp de cel putin un an! Deci masterboy are dreptate!

#364
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 367
  • Înscris: 12.08.2006
In opinia mea, decit cartelari care incarca cu $4-5/luna mai bine clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna naughty.gif Tu ce zici?


 valdur, on Sep 27 2006, 10:52, said:

iti raspund eu (daca imi permiti): decit cartelari care incarca cu $4-5/luna sau clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna mai bine AMBII! tu ce zici? :naughty:

1 milion de abonati fixtel = 4.000.000$/luna >> Telemobil (si asta doar din ab. de 4$)

sau tu consideri ca telemobilul este o firma atat de mare incat isi poate permite sa neglijeze segmentul persoane fizice si sa se concentreze doar pe firme?

nu uita ca ofertele gen talk free, internet nelimitat la 9$ au fost introduse datorita presiunii exercitate de voda/orange asupra segmentului bussiness, segment pe care zapp-ul pierde teren!

personal consider ca nici un segment nu trebuie neglijat! este o mare greseala de marketing sa neglijezi 19 mil de romani!



Aveti amandoi dreptate. Pe de-o parte Vodafone, Cosmote sau Orange scot ceva bani de la cartelari din tarife mari sau din telefoane (de obicei cartelarii au si cele mai scumpe telefoane). Problema vine in momentul in care tocmai cartelarii iti incarca reteaua cu SMS-uri, beep-uri (am prietene care comunica prin beep-uri  :confuzzled:)   etc.

Pe de alta parte Zapp nu prea isi permite inca un milion de abonati. Nu suporta reteaua. Daca ne gandim un pic, un abonat de ZTF1000 care nu vorbeste decat in Zapp, nu aduce nici un ban in plus pe langa abonament, in schimb folosete destul de mult din resursele retelei (No offence!!!  :peacefingers:). O extindere a retelei presupune costuri, studii, calcule si previziuni care pe mine ma depasesc.

Fiecare varianta are si + si -. Probabil ca daca ar avea resursele, ar introduce si Cartele.

Parerea mea e ca Z500Anytime, ZTF, Internet Unlimited si Fix Tel au fost primele produse produse prin care Zapp a tintit acei 19 mil.
Probabil limitarile retelei impun un numar mic de clienti si au determinat si un Marketing mai putin agresiv.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni!  :coolspeak:

Editat de markarian, 27 septembrie 2006 - 17:42.


#365
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.492
  • Înscris: 18.12.2005

 markarian, on Sep 27 2006, 18:06, said:

In opinia mea, decit cartelari care incarca cu $4-5/luna mai bine clienti corporate cu abonamente de sute de $$/luna naughty.gif Tu ce zici?
Aveti amandoi dreptate. Pe de-o parte Vodafone, Cosmote sau Orange scot ceva bani de la cartelari din tarife mari sau din telefoane (de obicei cartelarii au si cele mai scumpe telefoane). Problema vine in momentul in care tocmai cartelarii iti incarca reteaua cu SMS-uri, beep-uri (am prietene care comunica prin beep-uri  :confuzzled:)   etc.

Pe de alta parte Zapp nu prea isi permite inca un milion de abonati. Nu suporta reteaua. Daca ne gandim un pic, un abonat de ZTF1000 care nu vorbeste decat in Zapp, nu aduce nici un ban in plus pe langa abonament, in schimb folosete destul de mult din resursele retelei (No offence!!!  :peacefingers:). O extindere a retelei presupune costuri, studii, calcule si previziuni care pe mine ma depasesc.

Fiecare varianta are si + si -. Probabil ca daca ar avea reursele ar introduce si Cartele.

Parerea mea e ca Z500Anytime, ZTF, Internet Unlimited si Fix Tel au fost primele produse produse prin care Zapp a tintit acei 19 mil.
Probabil limitarile retelei impun un numar mic de clienti si au determinat si un Marketing mai putin agresiv.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni!  :coolspeak:

Gura ta adevar graieste  :D ! Inainte de a fi oferta cu fixtel-u nici nu ma gandeam sa imi iau zapp, dar acuma am fixtel si pot spune ca sunt foarte multumit, ca sa nu zic mandru!  :lol:

#366
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002

 markarian, on Sep 27 2006, 18:06, said:

Probabil limitarile retelei impun un numar mic de clienti si au determinat si un Marketing mai putin agresiv.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni!  :coolspeak:

Ce limitari pe CDMA cind capacitatea unei retele CDMA e aproape tripla fata de una GSM?
Au avut prepaid pina si pe NMT, care e FDMA. Acolo poti spune ca existau limitari.

#367
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 367
  • Înscris: 12.08.2006

 Masterboy, on Sep 27 2006, 19:44, said:

Ce limitari pe CDMA cind capacitatea unei retele CDMA e aproape tripla fata de una GSM?
Au avut prepaid pina si pe NMT, care e FDMA. Acolo poti spune ca existau limitari.


Ce te face sa crezi ca reteaua Zapp e atat de densa pe cat ar trebui?
Din ce stiu io e aproape la limita, daca nu a atins-o. In momentul in care sunt prea multi utilizatori pe celula apar deconectarile frecvente de la internet (daca nu au alte cauze) sau apelurile intrerupte. Un BTS CDMA poate suporta mult mai multi utilizatori decat unul de GSM, insa cu cat creste numarul utilizatorilor, cei de la marginea ariei de acoperire a celulei sunt deconectati (asta e unul din dezavantajele CDMA). Or, de la Z500A incoace numarul clientilor a tot crescut, iar densificari semnificative nu am vazut (sau auzit).  
Repet, astea sunt cunostintele mele. Daca are cineva alte informatii il rog sa se exprime!

P.S.  Zapp are mai putine statii in toata tara decat are Orange (sau Vodafone) in Bucuresti.

Editat de markarian, 27 septembrie 2006 - 23:21.


#368
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002
De pe site-ul Zapp:
"La aproape patru ani de la lansarea comerciala a serviciului Zapp, prin extinderea si modernizarea retelei de voce si date CDMA450 in Romania, Zapp anunta 87% acoperire teritoriala. Extinderea si imbunatatirea retelei Zapp prin adaugarea de noi echipamente de retea au condus la cresterea ariei de acoperire, respectiv marirea capacitatii."

#369
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005

 markarian, on Sep 28 2006, 00:04, said:

Or, de la Z500A incoace numarul clientilor a tot crescut, iar densificari semnificative nu am vazut (sau auzit).
Dacă a crescut așa de mult, atuni de ce nu se regăsesc în anunțul oficial? Zapp a raportat un număr de utilizatori de 420,000, ceea ce înseamnă vreo 20,000 de utilizatori noi în 6 luni. Asta înseamnă o creștere de 5%, față de ceilalți operatori care au creșteri de două cifre.

#370
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 27.11.2004

 zaboss, on Sep 28 2006, 05:30, said:

Dacă a crescut așa de mult, atuni de ce nu se regăsesc în anunțul oficial? Zapp a raportat un număr de utilizatori de 420,000, ceea ce înseamnă vreo 20,000 de utilizatori noi în 6 luni. Asta înseamnă o creștere de 5%, față de ceilalți operatori care au creșteri de două cifre.


420.000 de utilizatori-abonati !  :nonobad:

Ceilalti operatori care au cresteri de doua cifre, cati abonati au? Are cineva niste cifre reale?

#371
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 367
  • Înscris: 12.08.2006

 Terrorwave, on Sep 28 2006, 20:54, said:

420.000 de utilizatori-abonati !  :nonobad:

Ceilalti operatori care au cresteri de doua cifre, cati abonati au? Are cineva niste cifre reale?


Nu cred ca are nimeni cifre reale.
Sau cine are nu le pune pe aici.

P.S.: cand spun cifre reale ma refer la numar de utilizatori si la acoperire

#372
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005

 markarian, on Sep 28 2006, 22:05, said:

Nu cred ca are nimeni cifre reale.
Sau cine are nu le pune pe aici.

P.S.: cand spun cifre reale ma refer la numar de utilizatori si la acoperire
Cifrele sunt publice. Orange are în jur de 2,500,000, Vodafone 2,300,000, Cosmote vreo 20,000. Calculele le poate face oricine pe baza numărului de utilizatori anunțat oficial și procentul de pre-pay. Din acest punct de vedere, cel mai bun procent utilizatori abonați/prepay îl are Zapp (aproape 95%), urmat de Vodafone 34% și Orange 33%, și Cosmote 15%.

#373
Terrorwave

Terrorwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 27.11.2004

 zaboss, on Sep 29 2006, 00:02, said:

Cifrele sunt publice. Orange are în jur de 2,500,000, Vodafone 2,300,000, Cosmote vreo 20,000. Calculele le poate face oricine pe baza numărului de utilizatori anunțat oficial și procentul de pre-pay. Din acest punct de vedere, cel mai bun procent utilizatori abonați/prepay îl are Zapp (aproape 95%), urmat de Vodafone 34% și Orange 33%, și Cosmote 15%.


ok, cred ca am mai clarificat-o cu Cosmote-ul care devanseaza Zapp. La ce? La plasticuri in forma de SIM poate..

peace

#374
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 markarian, on Sep 28 2006, 00:04, said:

Ce te face sa crezi ca reteaua Zapp e atat de densa pe cat ar trebui?
Din ce stiu io e aproape la limita, daca nu a atins-o. In momentul in care sunt prea multi utilizatori pe celula apar deconectarile frecvente de la internet (daca nu au alte cauze) sau apelurile intrerupte. Un BTS CDMA poate suporta mult mai multi utilizatori decat unul de GSM, insa cu cat creste numarul utilizatorilor, cei de la marginea ariei de acoperire a celulei sunt deconectati (asta e unul din dezavantajele CDMA). Or, de la Z500A incoace numarul clientilor a tot crescut, iar densificari semnificative nu am vazut (sau auzit).  
Repet, astea sunt cunostintele mele. Daca are cineva alte informatii il rog sa se exprime!
P.S.  Zapp are mai putine statii in toata tara decat are Orange (sau Vodafone) in Bucuresti.

Pot confirma cele spuse de tine. tata are o firma langa Craiova si pana acum 2-3 luni nu avea probleme cu telefoanele de pe Zapp.Acum doar o parte din apeluri le primeste din cauza semnalului foarte slab. Practic a scazut acoperirea....si asta din cauza valului de talkfree. Nu-i problema o sa ramana cu aia care platesc 8 dolari sa vorbeasca cu prietena...si vor pierde firmele care plateau destul. Au inceput multe firme sa renunte la ei in zona aia ....si noi ne gandim sa renuntam pentru ca nu putem vorbi. Oricum vodafone are oferte destul de bune in grup.....

#375
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.814
  • Înscris: 31.01.2005

 bogdancri, on Sep 30 2006, 19:59, said:

Pot confirma cele spuse de tine. tata are o firma langa Craiova si pana acum 2-3 luni nu avea probleme cu telefoanele de pe Zapp.Acum doar o parte din apeluri le primeste din cauza semnalului foarte slab. Practic a scazut acoperirea....si asta din cauza valului de talkfree
Faimosul cell breathing plus reteaua deja rarefiata din zona respectiva, astea sunt cauzele.

Editat de tiff, 30 septembrie 2006 - 20:03.


#376
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002

 tiff, on Sep 30 2006, 21:03, said:

Faimosul cell breathing plus reteaua deja rarefiata din zona respectiva, astea sunt cauzele.

Yep, in astfel de zone mai trebuie adaugat inca un site. Practic de cind cu Talk Free si Internet Unlimited,
eu cred ca traficul in retea a crescut simtitor  <_<

Editat de Masterboy, 30 septembrie 2006 - 20:11.


#377
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 Masterboy, on Sep 30 2006, 21:10, said:

Yep, in astfel de zone mai trebuie adaugat inca un site. Practic de cind cu Talk Free si Internet Unlimited traficul
in retea a crescut f mult  <_<

Consider bataie de joc faptul ca nu investesc. Totusi sunt multe firme care platesc sume foarte mari si nu pot beneficia de servicii. Trebuie sa ies afara cu telefonul sa pot vorbi. Situatia este din ce in ce mai aiurea.
Inteleg ca Romtelecom a trebuit sa-si bata joc pana sa ne instaleze fix acolo acum 3 ani dar totusi pe piata telefoniei mobile este concurenta.

#378
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002

 bogdancri, on Sep 30 2006, 21:13, said:

Consider bataie de joc faptul ca nu investesc. Totusi sunt multe firme care platesc sume foarte mari si nu pot beneficia de servicii. Trebuie sa ies afara cu telefonul sa pot vorbi. Situatia este din ce in ce mai aiurea.
Inteleg ca Romtelecom a trebuit sa-si bata joc pana sa ne instaleze fix acolo acum 3 ani dar totusi pe piata telefoniei mobile este concurenta.

Despre ce zona e vorba? Segarcea? Caracal?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate