Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Diferenta intre R si ™?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Am tot intilnit pe diferite produse si prin felurite texte cind unul cind altul dintre semne. Stie cineva daca este in fapt vreo diferenta intre ® si ™? Sint 2 marcaje care se refera la acealsi lucru sau fiecare are un anume specific de acoperire?
(Stiu ca unul inseamna Trade Mark iar celalalt Registered Mark. Nu asta e intrebarea  :) ).

Edited by gomez99, 21 December 2005 - 13:36.


#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postgomez99, on Dec 21 2005, 13:36, said:

Am tot intilnit pe diferite produse si prin felurite texte cind unul cind altul dintre semne. Stie cineva daca este in fapt vreo diferenta intre ® si ™? Sint 2 marcaje care se refera la acealsi lucru sau fiecare are un anume specific de acoperire?
(Stiu ca unul inseamna Trade Mark iar celalalt Registered Mark. Nu asta e intrebarea  :) ).

Din cate mai stiu si eu si mai spun si altii se refera la acelasi lucru!

#3
tahis

tahis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.01.2006
Trade mark se refera la inregistrarea unei firme ca producator si distribuitor international, sau ca retea de distributie, sau ca firma internationala de distributie de curent, energie, produse petroliere etc.
Registred mark reprezinta inregistrarea unui produs ( de orice fel ).
De ex. :   Mc Donald`s este TM , sigla Mc Donald`s este R, produsele sunt R
Nike este TM, produsele ei sunt R, Nike poate sa vanda produse de la alte firme prin reteaua ei de TM insa trebuie sa fie inregistrate de firma respectiva, numai produse cu R pot fi comercializate prin TM.
Exista si produse cu TM, insa asta inseamna ca produsul resectiv reprezinta atat un bun de consum cat si linie de baza al firmei.
De ex. motorul de la Honda e TM.

mai simplu, TM reprzinta taticul si R reprezinta puiul.

Mai exista si C, care se apropie de R insa ea se refera mai degraba la inregistrarea de prestari servicii.
De exemplu:
Daca faci o eticheta pt vin, ea se inregistreaza cu R pentru forma si designul etichetei, insa pe ea vei vedea si C - Xdesign srl. Asta inseamna ca designul este inregistrat separat de firma Xdesign, asa isi face reclama.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate