Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 

amenda circulatie pentru far ars

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 underrated, on 05 mai 2014 - 10:57, said:

Tiby84,ai perfecta dreptate.Hai sa va spun eu cum sta treaba la Buzau si de ce initiatoarea a luat acea amenda(data de organ in disperare de cauza).Politia locala Buzau le ia tot caimacu' celor de la Rutiera,dand amenzi intr-o veselie pt oprire interzisa,traversare neregulamentara (pt a-si justifica leafa si pt a aduce bani la bugetul local). Rutieristii n-au incotro si ca sa-si faca si ei norma (nu e gluma,chiar au o norma-neoficial,desigur, Posted Image ),dau amenzi stupide precum asta,altfel replica sefului e "te-am trimis in strada si tu vii cu mana goala?". Teancurile de amenzi folosesc sefilor,care,la sedintele de bilant,sunt dati exemplu pozitiv ( "departamentul x cu seful y si-a facut treaba, oamenii acolo chiar muncesc").Amenzile sunt singurul argument cuantificabil,verificabil si palpabil pe care il pot invoca rutieristii pentru a-si demonstra eficienta...,asta-i tara in care traim...

Stai calm ca stiu mai multe din interior, in majoritatea judetelor este un barem de amenzi neoficial.
Pentru calificative bune la avansare aduci 10 amenzi in 8 ore, asta era in Pitesti acum un an.
Indicatia era urmatoarea, 10 amenzi de rutiera, compuse din 6 amenzi pentru orice masina, 2 amenzi pentru pietoni, si doua taxiuri care merg neregulamentar.
Doi agenti pe masina 20 de procese verbale in 8 ore.
8 masini de rutiera in oras inmultit cu 20 de procese verbale, inseamna 160 de amenzi in 8 ore.

Edited by Tiby84, 05 May 2014 - 11:02.


#38
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Daca vrea cineva sa stie, se pare ca era operatie simpla inlocuirea becului - pun link catre un tutorial - sper ca am voie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5sO2W10iiW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa-mi fac ambitia sa cumpar un bec sa vad daca il pot schimba si eu. Va tin la curent cu aventura. ;)

Edited by castoras, 05 May 2014 - 11:03.


#39
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 castoras, on 05 mai 2014 - 10:02, said:

Buna,

Ieri am circulat de la Iasi la Bucuresti cu farul dreapta ars - faza scurta. Stiam ca este ars, dar nu aveam unde sa-l schimb si stiam din legislatie ca pot circula asa - cat timp cel de la axul drumului este functional.
Am fost oprita in Buzau si amendata pentru defect la sistemul de iluminare al masinii - 85 ron.
Am semnat procesul verbal.
Insa... era normal sa fiu amendata? eu as zice ca nu, dar am incercat sa explic politistului insa degeaba. Chiar mi s-a zis: Doar nu sunteti motocicleta sa mergeti cu un singur far!

Inca ceva: erau foarte multe radare pe traseu. Sper ca nu m-au prins, dar daca cumva o fi fost cazul, in cat timp mi-ar veni acasa PV?

Multumesc


Circulind pe vreme de zi, cum te-au depistat cu farul ars?

#40
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 barska, on 05 mai 2014 - 11:04, said:

Circulind pe vreme de zi, cum te-au depistat cu farul ars?

Pai nu cumva trebuie sa mergi cu luminile de intalnire aprinse si pe timpul zile pe drumuri nationale, europene, express is autostrazi?

Edited by Tiby84, 05 May 2014 - 11:05.


#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 castoras, on 05 mai 2014 - 10:02, said:

Buna,

Ieri am circulat de la Iasi la Bucuresti cu farul dreapta ars - faza scurta. Stiam ca este ars, dar nu aveam unde sa-l schimb si stiam din legislatie ca pot circula asa - cat timp cel de la axul drumului este functional.
Am fost oprita in Buzau si amendata pentru defect la sistemul de iluminare al masinii - 85 ron.
Am semnat procesul verbal.
Insa... era normal sa fiu amendata? eu as zice ca nu, dar am incercat sa explic politistului insa degeaba. Chiar mi s-a zis: Doar nu sunteti motocicleta sa mergeti cu un singur far!

Inca ceva: erau foarte multe radare pe traseu. Sper ca nu m-au prins, dar daca cumva o fi fost cazul, in cat timp mi-ar veni acasa PV?

Multumesc

in cel mai rau caz te lasa sa repari situatia pe loc, daca nu ai bec sau nu poti (daca nu ai Megane 2), yup, amenda
85 de lei, nu merita contestatie si n-ai cum sa castigi

daca nu te-au oprit, ai scapat.
nu acelasi lucru pot spune eu unde m-au ars la buzau cu 89km/h cu motorul

#42
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Da, fiind din Bucuresti aveam farurile aprinse, asa m-au vazut.

#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 maramicuip, on 05 mai 2014 - 10:11, said:

Militianul asta nu a aflat ca becurile se mai si ard pe neasteptate?
Cum naiba poti sti momentul exact cand se arde un bec?
Militieni tampiti.

nu militienii sunt tampiti, ei apara doar legea,
tampiti sunt cei care investesc pe cei care fac legile, in speta, romanii

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 10:13, said:


Farul din stanga trebuie sa fie functional, ala din dreapta il remediezi la prima benzinarie, sau pe loc daca il ai la tine.

ai si un articol de lege?

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
e pus chiar in topicul asta articolul de lege...

#45
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 tsunnami, on 05 mai 2014 - 11:08, said:

ai si un articol de lege?

Asta inveti la cursurile de legislatie prima data.
Daca nu functioneaza farul pe stanga, opresti si inversezi becurile, cel de pe dreapta cu cel de pe stanga, ca pe timp de noapte daca ai farul din dreapta functional si nu pe cel din stanga, poti fi confundat cu o motocicleta, iar cel care intra in depasire te poate lovi.
Cand s-a introdus noul cod rutier acolo se specifica, faptul ca remedierea farului se poate face pe loc, iar obligatoriu cel din stanga trebuie facut functional.

#46
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010

 slai, on 05 mai 2014 - 10:59, said:

locala nu poate da amenda pentru traversare neregulamentara.
Slai,nu te contrazic,dar eu locuiesc intr-o zona unde vad zilnic Locala dand amenzi pt traversare neregulamentara (sosea cu cele 2 sensuri despartite de un gard, trwceri de pietoni la 300 de metri,si multi sar gardul ala si traverseaza soseaua). Ai vreun art din legea lor de fct, sau chiar legea, ma intereseaza aspectul asta f mult. Merci.

#47
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 slai, on 05 mai 2014 - 10:52, said:

io pe asta cu gropile o bag cand ma intreaba de ce nu am rovinieta.
Cine te intreaba de ce nu ai rovinieta ?

 maramicuip, on 05 mai 2014 - 10:11, said:

Cum naiba poti sti momentul exact cand se arde un bec?

 xtremdriving, on 05 mai 2014 - 10:43, said:

In alta ordine de idei nu am cum sa stiu ca mi s-a ars un bec ziua. punct.

asa:

 castoras, on 05 mai 2014 - 10:19, said:

Aaa, la masina mea am indicator de bec ars in bord


#48
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:05, said:

Pai nu cumva trebuie sa mergi cu luminile de intalnire aprinse si pe timpul zile pe drumuri nationale, europene, express is autostrazi?


Unde scrie?

#49
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Slai,am gasit, legea 155/2010,art 7,litera j, locala are dreptul sa-ti dea amenda pt traversare nerwgulamentara

#50
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 barska, on 05 mai 2014 - 11:18, said:



Unde scrie?

:))))))))
Nicaieri, poti sa mergi si fara faruri, mai ales daca ai luat carnet la Arges si Gorj.
P.S. vezi ca aia care au luat permisele (alea platite), de acolo in majoritate sunt din alte judete.

#51
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:22, said:


Posted Image)))))))
Nicaieri, poti sa mergi si fara faruri, mai ales daca ai luat carnet la Arges si Gorj.
P.S. vezi ca aia care au luat permisele (alea platite), de acolo in majoritate sunt din alte judete.


Poate. Nu am permis. Stiu Regulile.

Intreb de nationale!

#52
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

 barska, on 05 mai 2014 - 11:18, said:

Unde scrie?
In codul rutier:

Art.44.
2) În circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si în timpul zilei luminile de întâlnire.

#53
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 adrian_r5, on 05 mai 2014 - 11:23, said:

In codul rutier:

Art.44.
2) În circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si în timpul zilei luminile de întâlnire.


e acest drum national european? E?

#54
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 barska, on 05 mai 2014 - 11:23, said:



Poate. Nu am permis. Stiu Regulile.

Intreb de nationale!

Pai daca n-ai permis nu te baga in discutie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate