Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

amenda circulatie pentru far ars

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#19
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
lasa sa conteste, e mai rentabil 100 euro la avocat + aia 85 lei.

#20
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
aeon@ suntem la mana d-lui politist. el nu stie ca tu ai plecat cu becul bun si s-a ars pe drum. el vede ca e ars si aplica legea. unii dintre ei sunt mai cu fata umana dar nu e caz general. cei de prin Buzau, care patruleaza pe E85 sunt recunoscuti pentru severitatea lor Posted Image

#21
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Xkos: nu e vorba de bani aici. Ma simt nedreptatita. Sigur ca ma costa mai mult avocatul, tevatura etc - dar eu simt ca mi-am luat amenda pe degeaba. si ca n-am cu cine vorbi. Si sunt inca furioasa sincer.
In orice caz, multumesc tuturor pt raspunsuri.

#22
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 aeon, on 05 mai 2014 - 10:31, said:


recomand sa incerci sa schimbi un bec faza scurta la un megan, in benzinarie Posted Image
apoi viii cu impresii aici
Nu stiu n-am masini frantuzesti, nu-mi plac, dar asta e alta discutie.

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

 xkos, on 05 mai 2014 - 10:32, said:

lasa sa conteste, e mai rentabil 100 euro la avocat + aia 85 lei.
relax, in 10 minute faci contestatia acasa. chiar si cand nu am dreptate contest si cer avertisment. ca fapt divers, am primit avertisment de fiecare data.

singura problema e ca s-a schimbat sistemul, nu mai primesti termen cand depui contestatia. am o contestatie depusa pe 1 octombrie anul trecut si inca nu am primit primul termen...

#24
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 castoras, on 05 mai 2014 - 10:34, said:

Xkos: nu e vorba de bani aici. Ma simt nedreptatita. Sigur ca ma costa mai mult avocatul, tevatura etc - dar eu simt ca mi-am luat amenda pe degeaba. si ca n-am cu cine vorbi. Si sunt inca furioasa sincer.
In orice caz, multumesc tuturor pt raspunsuri.

Alta data sa eviti Buzaul, acolo aia faca niste abuzuri ingrozitoare, in sensul ca dau amenzi mici, chiar daca sunt nefondate celor din alte judete.
Agentii sunt invatati, o amenda de 100ron pentru ceva minor, chiar daca nu este corecta, este mai ieftina decat drumul la Buzau + contestatia.
Daca faci 15 puncte cu ce ti-au dat ei, merita sa faci contestatie, altfel este mai scumpa per total decat amenda.
Si eu am avut in Buzau o discutie cu un agent, iar la telefon eram cu alt agent, care imi indica la fiecare vorba ca ala comite un abuz, dar amenda la vremea aia in 48 ore era 50 ron, iar contestatia si drumul la Buzau era de 3 ori mai mare.

Edited by Tiby84, 05 May 2014 - 10:41.


#25
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Chiar ai fost nedreptatita,daca il aveai ars pe cel din stanga,sau daca era noapte,inteleg..in cazul tau un avertisment era suficient,dar probabil nu-si facuse norma de amenzi..

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
puteai sa motivezi ca ai dat intr-o groapa si s-a ars, si puteai sa insisti sa-ti dea doar avertisment

asa, PVul odata luat, nu prea mai ai ce sa faci
ce sa contesti?!?
ai avut defectiuni la sistemul de lumini? pai ai avut!... restul e can-can
daca il aveai ars pe cel din stanga nu-ti mai puteai continua drumul! (iti lua si talonul pana remediai)

mai platesti si taxa de timbru de 20 lei iar in caz de castig de cauza, banii inapoi tot nu-i mai vezi!

http://www.clubopel....pic.php?t=97996
http://www.avocatnet...un-bec-ars.html
http://www.loganclub...ars-t13953.html


so on

Edited by Nero-d, 05 May 2014 - 10:53.


#27
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Poti face in felul urmator. Mergi la inca 2-3 politai si intreabai daca iti da amenda ptr un far ars. Atunci vei afla daca esti indreptatita sau nu. Adevarat ca te putea lasa sa mergi sa schimbi becul dar din nefericire ptr tine, mine sau restul aia e prima chichita de care se leaga. Acum daca luai amenda mare de 400 lei sa zicem si vroia sa te scape iti baga tot faza cu becu ars.

#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 aeon, on 05 mai 2014 - 10:31, said:


recomand sa incerci sa schimbi un bec faza scurta la un megan, in benzinarie Posted Image
apoi viii cu impresii aici
pai il schimba. in 2 ore.

In alta ordine de idei nu am cum sa stiu ca mi s-a ars un bec ziua. punct.

#29
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Scrie clar in lege ca daca ai probleme cu sistemul de iluminat faci si pe dracu in patru dar becul de pe stanga trebuie sa mearga. Cum la tine mergea, e si normal sa te superi ca ti-a dat amenda. Probabil omul a dat ca sa-si faca cota de amenzi cand se prezinta la sef.

#30
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 xtremdriving, on 05 mai 2014 - 10:43, said:

In alta ordine de idei nu am cum sa stiu ca mi s-a ars un bec ziua. punct.

Ba da, ai cum, opresti din 5 in 5 minute si verifici :)))))

#31
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Macar am invatat ceva: nu m-am gandit sa cer avertisment, dar probabil ca nu l-as fi primit. dar data viitoare o sa cer.

Acum e un pic off-topic: la radar daca ma prinde pot sa cer ceva acte? Nu stiu, ceva gen ordin de stationare al masinii, certificatul radarului etc - am auzit ca se pot cere niste acte dar nu mi-e clar ce si cum.

#32
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 aeon, on 05 mai 2014 - 10:31, said:

recomand sa incerci sa schimbi un bec faza scurta la un megan, in benzinarie Posted Image
apoi viii cu impresii aici
Un cosmar (eu n-am schimbat nici macar unul de..... 9 ani - stai asa, 9 ani???)

 maramicuip, on 05 mai 2014 - 10:11, said:

Militianul asta nu a aflat ca becurile se mai si ard pe neasteptate?
Cum naiba poti sti momentul exact cand se arde un bec?
Militieni tampiti.

 Nero-d, on 05 mai 2014 - 10:41, said:

puteai sa motivezi ca ai dat intr-o groapa si s-a ars, si puteai sa insisti sa-ti dea doar avertisment

asa, PVul odata luat, nu prea mai ai ce sa faci
ce sa contesti?!?
ai avut defectiuni la sistemul de lumini? pai ai avut!... restul e can-can
daca il aveai ars pe cel din stanga nu-ti mai puteai continua drumul!
Asta e si placa mea "am luat o groapa, nenea"

Edited by e_bulu, 05 May 2014 - 10:47.


#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
io pe asta cu gropile o bag cand ma intreaba de ce nu am rovinieta.
la radar nu ai ce sa ii ceri pe loc, orice doresti este obligat sa arate in instanta, nu tie.

#34
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 castoras, on 05 mai 2014 - 10:46, said:

Macar am invatat ceva: nu m-am gandit sa cer avertisment, dar probabil ca nu l-as fi primit. dar data viitoare o sa cer.

Acum e un pic off-topic: la radar daca ma prinde pot sa cer ceva acte? Nu stiu, ceva gen ordin de stationare al masinii, certificatul radarului etc - am auzit ca se pot cere niste acte dar nu mi-e clar ce si cum.

La Buzau nu merge faza cu avertismentul mai ales daca nu esti de acolo.
Eu mergeam pe un DN din fata vad ca vine o masina de politie, eram in localitate, reduc viteza, banuind ca e masina cu radar, agentul ma opreste, si imi spune ca am avut 72, dar ca am lasat la 65 si ca e minim si bla bla.
La telefon in casaca tocmai vorbeam cu un agent de la rutiera din alt judet.
Asta de m-a oprit avea radar de timpul vechi, si ii spun ca nu este atestat sa inregistreze viteza din mers, la telefon mi se confirma, ii spun ca trebuie sa fie doi agenti pe masina de radar, la telefon ala imi zicea ca agentul este obligat sa te sanctioneze cu viteza mai mare nu sa negocieze cu mine viteza de deplasare, etc.
Intr-un final ala de la telefon imi spune ala isi face norma a vazut masina de Bucuresti si stie ca nu stai sa contesti ca este mai scump, la vremea aia 65Kmh era 50ron in 48h.

 slai, on 05 mai 2014 - 10:52, said:

io pe asta cu gropile o bag cand ma intreaba de ce nu am rovinieta.
la radar nu ai ce sa ii ceri pe loc, orice doresti este obligat sa arate in instanta, nu tie.
Corect dar agentii care te sanctioneaza regulamentar de radar iti arata inregistrarea, eu in Arges cand am fost oprit, si sanctionat cu avertisment, agentul mi-a aratat ca aveam 86Kmh, si cum am redus la 58 cand i-am vazut.

Edited by Tiby84, 05 May 2014 - 10:55.


#35
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Tiby84,ai perfecta dreptate.Hai sa va spun eu cum sta treaba la Buzau si de ce initiatoarea a luat acea amenda(data de organ in disperare de cauza).Politia locala Buzau le ia tot caimacu' celor de la Rutiera,dand amenzi intr-o veselie pt oprire interzisa,traversare neregulamentara (pt a-si justifica leafa si pt a aduce bani la bugetul local). Rutieristii n-au incotro si ca sa-si faca si ei norma (nu e gluma,chiar au o norma-neoficial,desigur, :) ),dau amenzi stupide precum asta,altfel replica sefului e "te-am trimis in strada si tu vii cu mana goala?". Teancurile de amenzi folosesc sefilor,care,la sedintele de bilant,sunt dati exemplu pozitiv ( "departamentul x cu seful y si-a facut treaba, oamenii acolo chiar muncesc").Amenzile sunt singurul argument cuantificabil,verificabil si palpabil pe care il pot invoca rutieristii pentru a-si demonstra eficienta...,asta-i tara in care traim...

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
locala nu poate da amenda pentru traversare neregulamentara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate