Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 

amenda circulatie pentru far ars

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#73
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014
As intreba initiatorul topicului de cind are carnet de conducere. Nu de alta, dar esential era sa nu semneze p-v, daca stia ca nu a gresit....si nu numai.

Edited by barska, 05 May 2014 - 11:38.


#74
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 ioppo, on 05 mai 2014 - 11:36, said:

Pe mine m-a oprit politia noaptea pe DN buc-ploiesti. Aveam faza scurta arsa pe partea stanga, cred ca de cateva minute deoarece nu mi-am dat seama (eram si intr-o zona iluminata stradal).
A zis ca m-a oprit doar sa m-a atentioneze si m-a sfatuit sa merg foarte atent pana acasa si sa schimb becul.

Deci se poate ca politia sa judece si in spiritul legii nu numai in litera ei...

Si eu eram cu un priteen si nu ii functiona farul stanga, si eram la Brasov, iar agentul ne-a oprit, si a zis faceti functional becul de pe stanga sau nu va las sa plecati de aici, daca nu aveti bec merg cu voi la benzinaria din fata si acolo ramaneti.

 barska, on 05 mai 2014 - 11:38, said:

As intreba initiatorul topicului de cind are carnet de conducere. Nu de alta, dar esential era sa nu semneze p-v, daca stia ca nu a gresit....si nu numai.
A fost o gresala dar nu daia de neiertat.

#75
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:30, said:

Ba da e nedreptatita, nu are defectiuni la sistemul de iluminarea care sa necesite service, se pot remedia pe loc.

uite-te sub postul tau

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
[...]
18. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu defectiuni tehnice [...]

#76
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014
O nelamurire. Ziua, se vede ca un far nu e aprins? Mai ales ca d-na/d-nu circula cu viteza mare, altfel nu si-ar fi pus problema de radar.

Sau radararul Vede Tot?, inclusiv melcii de pe sosea?

#77
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:36, said:


Ia sa-mi retina mie unul certificatul de inmatriculare pentru un bec ars.
Am instalatia electrica functionala, pentru un bec nu se retine talonul.
Nu stiu exact dat imi pare ca pe timpul lui Ceasca, era o reglementare care spunea ca se poate retine permisul conducatoruli auto si talonul masinii daca se incalca regulile privind folosirea farurilor ( trebuiau sa fie reglate, sa nu "orbesti" pe cei din sens opus, etc.)
Probabil ca militienii cred ca daca atunci puteau sa faca acest lucru mai pot si in zilele noastre (fara sa fie acuzati de abuz in serviciu).

#78
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:36, said:


Ia sa-mi retina mie unul certificatul de inmatriculare pentru un bec ars.
Am instalatia electrica functionala, pentru un bec nu se retine talonul.

e la latitudinea politistului
daca el are impresia ca defectul nu este remediat, legea ii da voie s-o faca.

#79
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 tsunnami, on 05 mai 2014 - 11:41, said:

uite-te sub postul tau

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
[...]
18. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu defectiuni tehnice [...]

Si la defectiuni tehnice ce se incadreaza? Un bec ars? Esti la mana lu Garcea, dar daca becul se arde exact inainte sa te opreasca el?

#80
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 25.01.2007

 barska, on 05 mai 2014 - 11:38, said:

As intreba initiatorul topicului de cind are carnet de conducere. Nu de alta, dar esential era sa nu semneze p-v, daca stia ca nu a gresit....si nu numai.
semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea faptei, inseamna ca ai luat la cunostinta de acel proces verbal.
procesul verbal e recomandabil sa il semnezi, asa primesti un exemplar si ai ce contesta.
in cazul in care preferi sa il primesti prin posta, risti sa nu mai ajunga la tine, si sa nu poti face contestatie/plati in 48 de ore...

#81
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 maramicuip, on 05 mai 2014 - 11:42, said:

Nu stiu exact dat imi pare ca pe timpul lui Ceasca, era o reglementare care spunea ca se poate retine permisul conducatoruli auto si talonul masinii daca se incalca regulile privind folosirea farurilor ( trebuiau sa fie reglate, sa nu "orbesti" pe cei din sens opus, etc.)
Probabil ca militienii cred ca daca atunci puteau sa faca acest lucru mai pot si in zilele noastre (fara sa fie acuzati de abuz in serviciu).
Permisul nu se retine clar, iar talonul depinde de agent, in schimb daca am becul ars si nu este alta defectiune mergem si la sectie dar talonul nu-l vede de la mine.
Acuma faptul ca farurile nu lumineaza corect, doar cei de la RAR pot constata asta.

Edited by Tiby84, 05 May 2014 - 11:45.


#82
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 _overboost, on 05 mai 2014 - 11:37, said:

Legislatia spune ca lumina de intalnire (faza scurta) este obligatoriu sa functioneze pe partea dreapta, iar pe partea stanga este obligatoriu sa ai functionala lumina de pozitie. Eu asa imi amintesc.

Amenda poate fi evitata daca defectul constatat poate fi remediat pe loc.

:lol:

#83
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 slai, on 05 mai 2014 - 11:37, said:

se poate retine. si te mai costa 100 lei la rar, taxa ca sa constate ca ai schimbat becul.
Pai daca-mi retine talonul, las masina acolo?
O incui, o scuip si plec pe jos acasa?
Sau elibereaza dovada ca pot circula cu defectiunile constatate?
Nici itp-ul nu elibereaza dovada ca poti circula provizoriu cu defectiuni.
Care este logica?
De ce sa-mi opreasca talonul?
Ca asa "scrie"?

#84
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 slai, on 05 mai 2014 - 11:43, said:

semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea faptei, inseamna ca ai luat la cunostinta de acel proces verbal.
procesul verbal e recomandabil sa il semnezi, asa primesti un exemplar si ai ce contesta.
in cazul in care preferi sa il primesti prin posta, risti sa nu mai ajunga la tine, si sa nu poti face contestatie/plati in 48 de ore...

trebuia sa scrie am luat la cunostinta si nu recunosc fapta

#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 25.01.2007
ca asa e legea, primesti dovada de circulatie, pe 15 zile. ca sa recuperezi talonul, trebuie adeverinta ca ai remediat motivul pentru care s-a oprit talonul. in cazul nostru, un amarat de bec...

#86
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 barska, on 05 mai 2014 - 11:38, said:

As intreba initiatorul topicului de cind are carnet de conducere. Nu de alta, dar esential era sa nu semneze p-v, daca stia ca nu a gresit....si nu numai.

nesemnarea PV-ului duce la greutati mai mari, amenda mai mare
semnarea PV-ului => ai luat la cunostinta. Poti trece si tu ceva la observatii daca ai.
Dar va spun, incalca atatia legea, incat politistii nu sunt nevoiti sa faca abuzuri.
Asta e un caz clar in care legea a fost incalcata.
Nu inteleg ce e  de comentat?
A.. ca putea s-o ia de urechi, puatea sa-i dea doar avertisment, a ales amenda.
Ii putea retine si talonul si totusi n-a facut-o

#87
barska

barska

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2014

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:43, said:

Permisul nu se retine clar, iar talonul depinde de agent, in schimb daca am becul ars si nu este alta defectiune mergem si la sectie dar talonul nu-l vede de la mine.
Acuma faptul ca farurile nu lumineaza corect, doar cei de la RAR pot constata asta.


Dar stii ca au existat multe cazuri in care becul nu era ars?Posted Image

#88
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Mai trebuie sa specifici linga semnatura ca agentul care a intocmit pv-ul nu are martori care sa sustina cele relatate in pv.

#89
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 25.01.2007

 barska, on 05 mai 2014 - 11:45, said:


trebuia sa scrie am luat la cunostinta si nu recunosc fapta
nu stiu de cand si cum ai luat permisul, dar citeste si tu un proces verbal, si vezi ce scrie in dreptul semnaturii tale, poate te dumiresti.
SEMNATURA PE PROCESUL VERBAL NU INSEAMNA CA RECUNOSTI FAPTA!

#90
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Tiby84, on 05 mai 2014 - 11:43, said:

Permisul nu se retine clar, iar talonul depinde de agent, in schimb daca am becul ars si nu este alta defectiune mergem si la sectie dar talonul nu-l vede de la mine.
Acuma faptul ca farurile nu lumineaza corect, doar cei de la RAR pot constata asta.

nu m-as juca cu asta.
citeste legea

 maramicuip, on 05 mai 2014 - 11:44, said:

Pai daca-mi retine talonul, las masina acolo?
O incui, o scuip si plec pe jos acasa?
Sau elibereaza dovada ca pot circula cu defectiunile constatate?
Nici itp-ul nu elibereaza dovada ca poti circula provizoriu cu defectiuni.
Care este logica?
De ce sa-mi opreasca talonul?
Ca asa "scrie"?

ti se elibereaza dovada

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate