Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

An suplimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
giano

giano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.12.2008
Am cateva nelamuri despre anul suplimentar iar regulamentul de pe site-ul facultatii nu m-a lamurit 100%.
Sunt in anul 2 la informatica si din motive personale nu pot invata sa iau toate restantele pentru a promova in anul 3.Am inteles ca in cazul in care nu promovez pot sa fac cerere pentru un an suplimentar.Cum functioneaza asta mai exact ?
- Anul suplimentar va fi la finalul ultimului an de licenta sau va fi anul urmator ?
- Creditele acumulate anul acesta sunt anulate complet si trebuie sa dau toate examenele din nou chiar daca unele sunt promovate ?
- In anul suplimentar voi reface doar cursurile si examenele restante ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Ce an suplimentar?
Nu treci (nu aduni destule credite sau care-s conditiile la tine), repeti anul (la cu taxa mai mult ca sigur) pana-l treci.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu dai licenta si apoi in perioada restantelor te prezinti la examenele nepromovate. Mai stai pana iei toate restantele (5-10-100-200 de ani) si apoi dai licenta. Adica tu crezi ca mai intai dai licenta si iei diploma si apoi termini facultatea?!?

Edited by Friskey, 03 May 2014 - 17:54.


#4
giano

giano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.12.2008

 Friskey, on 03 mai 2014 - 17:48, said:

Mai stai pana iei toate restantele (5-10-100 de ani) si apoi dai licenta. Adica tu crezi ca mai intai dai licenta si apoi termini facultatea?!?

Am primii 3 ani "de licenta" si 2 ani de master.Ma refeream la finalul anului 3,nu dupa ce dau licenta.Sunt constient ca nu nu pot sa dau examenul de licenta pana nu am toate creditele.
Deci repet anul 2 complet,inclusiv cursurile/examenele promovate ?

Edited by giano, 03 May 2014 - 17:55.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 giano, on 03 mai 2014 - 17:54, said:

Am primii 3 ani "de licenta" si 2 ani de master.
Ce ai ma?

#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Sa-ti zic cum e la mine la facultate.
Daca un student nu strange nr necesar de credite nu promoveaza anul.

In cazul acesta, el trebuie sa ia legatura cu profesorii de la examenele nepromovate pentru a se intelege cu ei daca mai trebuie sa participe la cursuri/laboratoare sau poate merge doar la examen.

In acelasi timp poate sa isi ia 30 de credite (din 60 cate sunt in total intr-un an) in avans.
Ce inseamna asta mai exact ?
Inseamna ca poate sa isi aleaga materii din anul urmator (in care trebuia sa treaca daca nu pica), dar creditele lor adunate sa nu fie mai mult de 30 (doar mai putin se poate). Va participa la cursuri/laboratoare si va da examen ca si cum ar fi in anul respectiv, iar daca isi promoveaza anul pana la urma (dupa ce trece examenele restante), in anul urmator mai trebuie sa mearga/sustina examen doar la materiile pe care nu si le-a luat in avans sau pe care nu le-a promovat.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
materiile promovate NU se mai repetă, se echivalează. Refaci doar ce ai picat.
Pe vremuri, cînd nu existau "credite", repetai tot anul, chiar şi pt. o singură disciplină picată, dar s-a schimbat treaba între timp...

#8
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Primii zece ai sunt grei, pana treci de anul 3.
Banuiesc ca statul roman nu este obligat sa-ti plateasca toti acesti 10 ani necesari promovarii in anul 3.

Edited by maramicuip, 03 May 2014 - 21:10.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

 giano, on 03 mai 2014 - 17:54, said:

Am primii 3 ani "de licenta"

Ai primii cel putin 3 ani "de licenta"

#10
giano

giano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.12.2008
Multumesc mult celor care au incercat sa dea un raspuns util.Iar restul...wow...ce oameni scarbosi cu nasul pe sus sunteti...
Frecventez multe forumuri straine unde dau numai de oameni de treaba care sunt dispusi sa te ajute.Dupa multi ani de zile intru pe un forum romanesc si sa vezi ce surpriza...Dau de mucosi frustrati care se cred mai destepti decat sunt in realitate.Trebuia sa ma astept la asa ceva,dar m-am invatat minte.

 maramicuip, on 03 mai 2014 - 21:08, said:

Primii zece ai sunt grei, pana treci de anul 3.
Banuiesc ca statul roman nu este obligat sa-ti plateasca toti acesti 10 ani necesari promovarii in anul 3.

Ce ar trebui sa insemne asta? Platesc din banii munciti de mine si pot sa stau si 50 de ani daca vreau.Iarta-ma ca o diploma inutila nu e in topul prioritatilor mele.Am lucruri mai importante de facut.

#11
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Nu stiu ce forum-uri straine frecventezi, dar te asigur ca pe alea mai rasarite primeai un RTFM drept raspuns, in cel mai bun caz.

Edited by adrian93, 04 May 2014 - 00:17.


#12
giano

giano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.12.2008

 adrian93, on 04 mai 2014 - 00:01, said:

Nu stiu ce forum-uri straine frecventezi, dar te asigur ca pe alea mai rasarite primeai un RTFM drept raspuns, in cel mai bun caz.

Nu stiu ce forum-uri straine frecventezi, dar te asigur ca pe alea mai rasarite din strainatate primeai un RTFM drept raspuns, in cel mai bun caz.

Iar aroganta aia romaneasca... Pe forumuri straine oamenii nu au preconceptii despre tine fara sa te cunoasca.Spre exemplu, cum au presupus unii ca nu stiu nici macar ca trebuie sa am toate creditele ca sa dau examenul de licenta.Sau cum ai zis tu "RTFM" cand eu am scris clar in primul post ca am citit tot regulamentul de pe site-ul facultatii.

N-ai cu cine...

Edited by giano, 04 May 2014 - 00:17.


#13
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Eu nu ti-am zis RTFM, eu am spus ca pe unele forum-uri straine ti s-ar raspunde astfel.

Exprimarea "anul suplimentar" a fost un pic ciudata si din cauza asta lumea a inceput sa "asume" lucruri.
Nu e deloc surprinzator ca un forum romanesc ti-a oferit un raspuns rezonabil, deci "ai cu cine" si pe Softpedia.

Edited by adrian93, 04 May 2014 - 00:28.


#14
giano

giano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.12.2008

 adrian93, on 04 mai 2014 - 00:27, said:

Eu nu ti-am zis RTFM, eu am spus ca pe unele forum-uri straine ti s-ar raspunde astfel.

Exprimarea "anul suplimentar" a fost un pic ciudata si din cauza asta lumea a inceput sa "asume" lucruri.
Nu e deloc surprinzator ca un forum romanesc ti-a oferit un raspuns rezonabil, deci "ai cu cine" si pe Softpedia.

Nu a fost deloc ciudata pentru ca nu eu am inventat denumirea asta.Chiar asa scrie in regulamentul mai multor facultati,nu doar a mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate