Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa pe structura metalica - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca nu oferi un link sa vad si eu unde ai gasit acea minune cu o astfel de minune .atunci..

LE: retrag ce am scris mai departe pentru ca observ ca mi.ai trimis pe pm un link. O sa ma uit sa ma minunez si eu , dupa care o sa revin cu o opinie

Edited by doarUNom, 01 August 2016 - 14:18.


#38
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
M.am uitat ..n.are nici o legatura cu ce discutam noi aici. Acolo sunt doar niste paneluri sandwich cu diverse materiale in compozitie si cu diverse intrebuintari.
Eviti sa postezi public ..adica aici pe forum ..un link care sa te disculpe cu alegerea facuta la partea de structura ..asa ca devine neinteresant ce vrei sa ne mai arati.
PS. Sper sa nu te supere parerea mea. Bafta !





#39
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Nu doresc sa ma disculp pt nimic.Este constructia mea.Facuta pt mine, cum am vrut eu .
Nu place pt ca este un exemplu de cum poti construi fara sa ingropi banii in betoane si fier beton, sau profile metalice exagerat de supradimensionate.
Google este liber sa fie consultat de cine doreste sa polemizeze .Eu am cautat suficient pt mine.
Sunt satul de "ingineri structuristi " care...

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Gogule...mai vorbim...
Ai vazut tu ceva pe google dar nu cred ca ai vazut ce trebuie...sunt tot felul de hale cu deschideri mari spre foarte mari din profile laminate la rece...doar ca vorbim de profile de tip C, U sau Z la care latimea profilului incepe de la 100 mm iar grosimea in carne incepe de la 1 mm...Profilele UW si CW de rigips nu sunt facute pentru asa ceva...Eu sunt unul din inginerii structuristi care....

#41
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Am si eu o casuta de gradina facuta cam asa, nu am mari asteptari de la ea. Cainii ii tin la distanta, mi-e teama sa nu roada peretii si sa evadeze, de izolat nu mai vorbesc, mi-e mila sa ii las acolo iarna.
Nu sunt inginer structurist, dar cred ca bunul simt tehnic si ceva cunostriinte de fizica si geografie sunt suficiente sa evaluezi cat va rezista aceasta constructie.

#42
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
"E pur si muove" si "totusi sta in picioare" dupa un an si o iarna cu zapada pe acoperis cat cuprinde iar
de vanturi sa nu mai vb pt ca este aproape in camp.Si ma refer la un modul foarte ingust si relativ inalt.
Iar solul nu s-a lasat nici un mm .
Iar casa este izolata cu polistiren ,aplicata plasa de fibra si masa de spaclu .Asta legat de caini si rezistenta in timp.
Aceeiasi tencuiala de exterior ca si la o casa construita clasic.

Intrebare :De  ce nu e bine sa faci asa ceva?
Raspuns : Pt ca este prea ieftin de construit, materiale si manopera ieftine ,fara autorizatii ,spagi, proiecte ,taxe, posibilitate sa o muti daca vrei sa stai in alta parte sau sa vinzi terenul, etc.

Edited by goguboeru, 19 August 2016 - 12:38.


#43
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
despre ce izolatie vorbim in cei 5 cm de profil? Auzi la gogu cica rezulta 7 cm cat are o caramida eficienta :))
Pun pariu ca pe exterior va pune 5cm de expandat ca doar e satul si de inginerii care ii spun cata izolatie trebuie....

Gogule nu e vorba ca nu se poate...se paote cum sa nu ...dar nu cu profile de rigips...

#44
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Daca se citea postul se vedea ca in afara de izolatia interioara de 5 cm vata exista si termosistem de 15(cinsprezece) cm
deja aplicat si la nivel d emasa de spaclu.
Nu mai am baterie suficienta pe tel .o sa intru din nou mai pe seara .
Va salut si va multumesc pt timpul acordat citirii.

Edited by goguboeru, 19 August 2016 - 12:49.


#45
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postbrawnie, on 19 august 2016 - 12:38, said:

despre ce izolatie vorbim in cei 5 cm de profil? Auzi la gogu cica rezulta 7 cm cat are o caramida eficienta :))
Pun pariu ca pe exterior va pune 5cm de expandat ca doar e satul si de inginerii care ii spun cata izolatie trebuie....

Gogule nu e vorba ca nu se poate...se paote cum sa nu ...dar nu cu profile de rigips...
Se poate.Dar nu sa locuiesti in ea.Poate sa depozitezi sculele de gratar sau altceva.

#46
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postadrian153, on 19 august 2016 - 14:00, said:


Se poate.Dar nu sa locuiesti in ea.Poate sa depozitezi sculele de gratar sau altceva.

Și totuși sunt case din structura sandwich ce au mai puțin de 15 cm de vata plus un osb și rigips și oamenii locuiesc în ele mai sus de paralela 50...
Nu spun ca asta este ce trebuie sau suficient, ci doar atrag atenția ca se poate și altfel. Cădem intr'o extrema a izolatiilor.

#47
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Aici nu izolatia este problema...ci modalitatea de constructie...din profile de rigips din tabla de 0.5mm!!!
Este impropriu spus "pe structura metalica" pentru ca structura in sine, acele profile, ar fi deformate si de o pala de vant. Casa sta in picioare ranforsandu-se cat de cat cu ajutorul placilor de OSB...dar in priectare trebuie sa ti seama ai de alte solicitari.
Ca si concluzie, aceasta constructie este o butaforie, nu o casa.

#48
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Concluzie ? A cui ? A... DAAA, dixit the_lion. Axioma ,clar.
Ok . Eu in curand am sa ma mut in aceasta casa de peste 90 mp pt care am scos din buzunar mai putin de 8000 euro.
90 mp  construiti altfel oare cat  costa ?

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgoguboeru, on 19 august 2016 - 19:04, said:

90 mp  construiti altfel oare cat  costa ?
Cat dai, atata face...

#50
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Ce "face" o casa construita clasic fata de una construita astfel ?
Are peretii mai frumos zugraviti cu "lavabila"? Tencuiala decorativa este alta?
Alte instalatii?  Alt termosistem ? Alta tigla metalica? Alte usi,"termopane" ?

Sau este doar psihologia ? Vine... tornada !

#51
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postgoguboeru, on 19 august 2016 - 19:04, said:


Ok . Eu in curand am sa ma mut in aceasta casa de peste 90 mp pt care am scos din buzunar mai putin de 8000 euro.
90 mp  construiti altfel oare cat  costa ?
Faci crescatorie de sobolani sub " casa " aia ? Daca faceai o fundatie chiar si din pietris compactat si o placa de beton armat de care sa ancorezi aratarea aia , nu comentam nimic , dar asa , poate te vedem la stirile de la ora 17 ...

#52
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Aaa, apropo de sobolani si soareci : am 5(cinci) motani in "dotare" .
Si iar ajungem la tornada care loveste Bucurestiul : betoane si ancorata ca ajungi pe sticla. Ce zisei io : psihologie ca alt motiv nu este contra.

Edited by goguboeru, 19 August 2016 - 20:08.


#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@lion: de acord, structura este cam subțire. Eu personal nu as face nici un garaj pe profile de rigips, dar goguboeru se risca. E pe barba lui. Eu ii mulțumesc ca face efortul și împarte cu noi experienta lui, aventura etc și în rest urmăresc cu mare interes cum evoluează treaba.

Aia prin America tot construiesc și rasconstruiesc aproape c precizie seasonal casele alea din așchii ca le ia pe sus ba tornada, ba apa.

Asa ca deșirepet, personal, nu m'as hazarda, totuși înțeleg demersul.
Raportul calitate/pret t discutat. Chiar dacă pare o casa de unica folosință, totuși gogu a enumerat f multe avantaje.

Eu as dezvolta asta, dar pb face subiectul altui topic, despre case mobile, construite pe structura de fier sau lemn.


#54
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgoguboeru, on 19 august 2016 - 19:48, said:

Ce "face" o casa construita clasic fata de una construita astfel ?
Are peretii mai frumos zugraviti cu "lavabila"? Tencuiala decorativa este alta?
Alte instalatii?  Alt termosistem ? Alta tigla metalica? Alte usi,"termopane" ?

Sau este doar psihologia ? Vine... tornada !

Salut!

Sunt inginer ( nu structurist ) si nu am nimic împotriva unei construcții metalice. Metalul este un material foarte bun in construcții dar are si puncte slabe. Înainte de a alege o soluție constructiva clasica, pe lemn sau metalică oricum ai face trebuiesc făcute ceva calcule . Atit la încercări statice ( gravitaționale) cit si dinamice (la seism).  Sistemul american pe lemn cind te uiți la secțiunile lemnelor te apuca risul însă cind vezi modul in care sunt distribuite si preluate eforturile si cum panourile rigidizeaza ansamblu realizezi ca este o structura calculata. Sunt aproape sigur ca poate fi realizată o structura  metalică cu profile cu pereți subțiri dar nu m-as încumeta sa o calculez. Nu este vorba de lene ci de complexitatea structurii. Dacă ai un proiect cu o dimensionare făcută de cineva care stie ce face , felicitări si da-i tare înainte. Dacă e la "ochi" gândește-te mai bine dacă ești sigur ca rezista la tot ce poate arunca mama natura. Ma îngrijorează si faptul ca structura nu este fixată de sol si mai este si ridicată la 60 de cm . Nu cred ca realizezi ce forța poate genera vintul la rafala. Nu vreau sa te influențez sau sa ma crezi pe mine, as fi foarte mulțumit doar dacă te vei gindi la cele scrise de mine. Ca o poveste îți spun ca poți ridica citeva tone cu o sirma de 3 mm dar se îndoaie cind se aseaza pe ea un porumbel  la 2 m distanta de prinderea in consola

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate