Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa pe structura metalica - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Problema cea mai mare este zgomotul. Daca lemnul izolează fonic, metalul amplifica, de aceea trebuie gândit modul de izolare fonică.
Un alt lucru care nu îmi place la acest mod de constructie(cel din imagini) este imposibilitatea recompartimentarii decât cu proiect.
In rest toate avantajele: constructie usoara, rapida, rezistenta, se poate monta oricând, indiferent de anotimp, instalatiile usor de tras, excelenta la seism, se poate demola usor sau i se pot atasa cu usurinta noi dependințe.

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Alxdava, on 08 ianuarie 2016 - 19:56, said:

Problema cea mai mare este zgomotul.
Am vazut case din astea de acum 15 ani. Am dormit o noapte intr-una. N-am avut probleme cu zgomotul sau altceva.

Cea mai mare problema cred ca e pretul. Daca ar fi mai ieftina semnificativ decat una pe structura clasica de beton/caramida, cred ca ar avea succes mare. Faptul ca se construiesc rapid, nu prea intereseaza clientii romani. Insa faptul ca iti da cea mai mare siguranta la un cutremur, te face sa privesti altfel lucrurile...

#21
NitoiCristi

NitoiCristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2014

 Alxdava, on 08 ianuarie 2016 - 19:56, said:

Problema cea mai mare este zgomotul. Daca lemnul izolează fonic, metalul amplifica, de aceea trebuie gândit modul de izolare fonică.
Un alt lucru care nu îmi place la acest mod de constructie(cel din imagini) este imposibilitatea recompartimentarii decât cu proiect.
In rest toate avantajele: constructie usoara, rapida, rezistenta, se poate monta oricând, indiferent de anotimp, instalatiile usor de tras, excelenta la seism, se poate demola usor sau i se pot atasa cu usurinta noi dependințe.

Am citit despre problema zgomotului, de asta sunt curios de parerea cuiva care a locuit/locuieste intr-o asemenea casa, casa prezentata de constructor era foarte bine izolata, nu cred ca zgomotul ar fi o problema.
Recompartimentarea nu ar fi o asa mare problema.

 Quantum, on 09 ianuarie 2016 - 06:43, said:

Am vazut case din astea de acum 15 ani. Am dormit o noapte intr-una. N-am avut probleme cu zgomotul sau altceva.

Cea mai mare problema cred ca e pretul. Daca ar fi mai ieftina semnificativ decat una pe structura clasica de beton/caramida, cred ca ar avea succes mare. Faptul ca se construiesc rapid, nu prea intereseaza clientii romani. Insa faptul ca iti da cea mai mare siguranta la un cutremur, te face sa privesti altfel lucrurile...

Intradevar pretul este apropiat unei clase pe structura clasica, ma asteptam sa coste mult mai putin, dar se pare ca nu este deloc asa.

Rapiditatea constuctiei d.p.m.d.v nu prea conteaza, nu vreau sa ma mut curand, nu ma grabesc.

In caz de cutremur sunt mai sigure dar nici o casa pe structura clasica facuta cum trebuie nu cred sa pice asa usor.


Despre contorsionarea structurii metalice a casei in cazul schimabrilor mari de temperatura iarna/vara ce credeti ?! Am citit ca metalul poate lucra in asemenea cazuri si pot aparea fisuri.

Edited by NitoiCristi, 09 January 2016 - 19:50.


#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 NitoiCristi, on 09 ianuarie 2016 - 19:49, said:

Despre contorsionarea structurii metalice a casei in cazul schimabrilor mari de temperatura iarna/vara ce credeti ?! Am citit ca metalul poate lucra in asemenea cazuri si pot aparea fisuri.
Contorsiuni nu cred ca apar. La structurile mari sunt prevazute rosturi de dilatare (poduri, turnuri, cai ferate).
Casa e o structura mica, izolata.
La diferente mari de temperatura orice material e afectat ('frig de crapa pietrele')

Tinand cont ca 2/3 din pretul unei case este reprezentat de finisaje... e normal ca pretul sa fie apropiat.
O casa pe structura metalica are nevoie doar de o fundatie simpla (o placa turnata).

Edited by Quantum, 11 January 2016 - 06:57.


#23
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@NitoiCristi

Ai un pret aprozimativ ceva de la producatorul respectiv (sau altul)? Detalii despre structura peretelui interior/exterior? Ca este pretul aproximativ egal e una, dar trebuie vazut si ce intra in pretul ala. Izolatia termica si fonica depinde foarte mult de asta...

#24
NitoiCristi

NitoiCristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2014

 Quantum, on 11 ianuarie 2016 - 06:51, said:

Contorsiuni nu cred ca apar. La structurile mari sunt prevazute rosturi de dilatare (poduri, turnuri, cai ferate).
Casa e o structura mica, izolata.
La diferente mari de temperatura orice material e afectat ('frig de crapa pietrele')

Tinand cont ca 2/3 din pretul unei case este reprezentat de finisaje... e normal ca pretul sa fie apropiat.
O casa pe structura metalica are nevoie doar de o fundatie simpla (o placa turnata).

M-am gandit ca sunt prevazute cu rosturi de dilatare, prinderile de rezistenta sunt oricum pe surub nu sunt nituite.

 oMariusRO, on 11 ianuarie 2016 - 08:50, said:

@NitoiCristi

Ai un pret aprozimativ ceva de la producatorul respectiv (sau altul)? Detalii despre structura peretelui interior/exterior? Ca este pretul aproximativ egal e una, dar trebuie vazut si ce intra in pretul ala. Izolatia termica si fonica depinde foarte mult de asta...

Nu am discutat inca in detaliu aspectele astea, imi amintesc doar din ce am vorbit cand am fost sa vad casa de prezentare.

Interior - rigips direct peste profile glet
Exterior  era ceva asemanator rigipsului dar mai gros  + polistiren + structurata (15 cm grosime in total).
Peretele are 15 cm grosime si este umplut cu vata minerala.

El m-a asigurat ca o sa fie foarte bine izolata termic cat si fonic dar sunt sceptic in privinta asta.
In pret intra si instalatia de incalzire in pardoseala/parchet + greise/faianta in baie in limita a 35lei/mp.

Casa din link-ul de mai jos costa 42.000 la gata, iti trebuie doar teren cu utilitati la poarta, de restul se ocupa firma respectiva, inclusiv autorizatiile necesare, proiect si utilitati.

( proiectul este pentru duplex dar pretul este pentru o singura casa )

Mie nu imi place modelul respectiv, am cerut o oferta pentru proiectul meu ( ultimele 5 poze, din spusele lor casa va fi mult mai ieftina).

Momentan sunt 80% hotarat sa fac pe sistem clasic caramida/bca + beton si cred ca la asta o sa raman avand in vedere ca nu vreau sa ma mut in urmatorii 4/5 ani,  pot sta zi de zi cu echipa pe santier, am timp destul sa ma ocup de autorizatii, materiale etc.

Attached Files


Edited by NitoiCristi, 11 January 2016 - 21:52.


#25
costi8

costi8

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2016
Salut!

Anul trecut in august am inceput constructia unei case pe structura metalica insa nici pina azi nu am reusit sa o termin.
Am ales acest tip de constructie pentru faptul ca am crezut ca e mai ieftina, se construieste mai repede, e mai rezistenta la cutremure, o izolatie termica mai buna, etc... dar pretul nu e chiar asa de mic, e putin peste 500 de euro metru construit la gata(cu tva). Am inceput constructia cu o firma specializata in constructii metalice si au zis ca in maxim 3 luni casa este gata(cum de fapt toate firmele dau aceasta garantie - cel mult 3 luni)...Am platit pina acum 92 la suta din pretul stabilit in contract, dar casa inca nu a gata si din august pina acum au trecut mai bine de ...3 luni.
Casa e simpla numai parter, 170 de m2, grinzile sunt profile i 20 cm si sunt sudate pe stilpi nu cu suruburi, iar fundatia nu e simpla deloc, e pe cuzineti, fiecare stilp vine fixat pe un cuzinet si ....Pereti sunt tip sandwich cu vata bazaltica de 10 cm grosime, la exterior placat cu polistiren de 5 cm si tencuiala decorativa iar la interior numai rigips. Ca izolatie termica si fonica pare OK...Nu pot sa ma mut in ea ptr ca inca nu au terminat de varuit la interior. Si din decembrie cind au terminat de pus la interior rigipsul si pina acum nu au mai miscat deloc... La constructia casei am fost zi de zi la fata locului de dimineata pina seara, de cind au inceput fundatia si pina au pus rigipsul la interior.
In general sunt multumit de cum au construit, structura, izolatie dar sunt nemultumit pentru ca firma contractanta nu respecta termenul de terminare a  lucrari. In decembrie am vrut sa le platesc si restul de bani dar am zis sa mai astept sa vad daca termina ...bine ca nu le-am dat toti bani ca nu cred ca-i mai prindeam prea curind.
Sfatul meu, daca vreti sa construiti o casa pe structura metalica nu alegeti firma numai dupa ce vedeti pe fotografii si proiecte ci mergeti si vedeti ce au construit si cum construiesc.
In tara sunt foarte multe firme de constructii metalice dar trebuie sa mergeti sa stati de vorba si cu proprietarul unei asfel de case. Pretul de constructie variaza foarte mult de la o firma la alta si ramin la concluzia ca pretul nu este deloc mic pentru o astfel de casa. Daca vreti ceva informatii referitoare la tipul acesta de constructie oricind va pot raspunde. In cazul meu eu am procurat toate autorizatiile de constructie, firma s-a ocupat numai de constructie si nimic mai mult.

#26
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Va salut .
Si eu am inceput  prin luna Mai 2015 constructia unei case pe structura metalica .
Este vorba de o casa formata din 2 module .

Un modul cu lungimea de 10 m si latimea de 3.5 m ce contine 2 dormitoare un hol si o baie, modul ce este  aproape gata  (am sa lamuresc pe parcurs ce inseamna “aproape”) ,
Al doilea modul ce va cuprinde un dresing ,living si bucataria . Lungimea (urmeaza sa se hotarasca in sfarsit soata )latimea aici e mai dificil pt ca se vor face pe latura lunga 2 “baywindou-ri”  
oricum modulul va fi lat de circa 4,5 m iar baywindo-urile vor  iesi in afara acestui gabarit cu o latime ce urmeaza a fi hotarata.

Inaltimea camerelor este de 2.65 m la ambele module .
Inaltimea modulului de la pamant pe latura cea mai mica este de 3m + 0.60m iar pe latura cea mai inalta care va deveni si zona de alipire a celor 2 module este de 4m +0.60m(explicatii pt acesti 0.60m mai jos in text) .
Inaltimi date de lungimea profilelor tip rigips.

Exista si un pod pe intreaga suprafata cu acces din holul modulului 1 cu ajutorul unei scari ce se pliaza in interorul podului.Si modulul 2 are pod cu acces din modulul 1.
Am terminat in toamna primul modul cel cu dormitoarele. La modulul 2 sotia inca mai face modificari dimensionale .
Am sa pun si poze facute in timpul constructiei (daca o sa fie interes),deocamdata descriu prin cuvinte realizarea acestui prim modul.

Ca sa incep cu ce consider ca este mai important :costul pe metru patrat.
Deci  35 de m patrati de casa au costat aproximativ 3000 euro materialele iar manopera 0 euro pt ca am construit modulul singur
Cam 85 de euro pe metru ,materiale cumparate in general de pe net pe persoana fizica.

Ce am facut cu acesti bani ;

Am construit 3 grinzi cu zabrele cu lungimea de 10 m din teava rectangulara iar pe ele am montat o platforma metalica cu dimensiunea de 10X 3,5 m formata din teava rectangulara .
Arata ca un gratar cu chenar. Aceasta platforma constituie baza modulului, pe ea sa asezat podeaua si sau construit peretii exteriori si interiori.
Grinzile si platforma s-au asezat pe, deocamdata doar 12 capre metalice reglabile ca inaltime (constructie proprie) urmeaza sa mai pun inca 3 ca sa ajung la un total de 15 pt acest modul.
Aceste capre asigura o inaltime fata de pamant a modulului de 0.60 cm.
Caprele stau pe 12 placi de beton cu dimensiunile de 0.5x0.5 x 0.1 m iar acestea sunt direct pe pamant.
Pe podeaua din lemn (din ce e facuta  si cum e fixata de platforma ea si peretii o sa va descriu mai tarziu) am construit peretii formati din profile tip rigips de 5 cm latura in sistem/structura normala de construit pereti
.Deci peretii au o grosime totala de 7 cm

.Pentru placarea structurii peretilor exteriori si interiori am folosit pe ambele fete ale peretelui OSB 3 de 10 mm.La interiorul tuturor peretilor am pus vata minerala de 5 cm grosime si folie antivapori.
Am cumparat un sul de 50 Kg de folie PVC pt tot ce inseamna izolatie antivapori.Peretii interiori intentionez sa ii gletuiesc direct peste OSB folosind banda de rosturi la imbinarile placilor pt a evita placarea cu un alt rand de placi rigips peste OSB.
Peretii exteriori au fost izolati cu polistiren cu grosimea de 15 cm. Bineinteles: profil de baza de Al ,plasa de sticla si masa de spaclu.
Peretele care urmeaza sa fie lipit de celalalt modul a primit o izolatie de doar 2 cm de polistiren bineinteles si el: plasa de sticla si masa de spaclu .
Deocamdata am dat doar cu un strat de amorsa mai concentrata peste masa de spaclu pt a astupa porii ,finisajul exterior urmeaza.
Podeaua urmeaza sa fie izolata cu folie antivapori si placi fibroase minerale (cred ca bazaltice) de 10 cm grosime ,caserate cu aluminiu orientat spre pamant pt a descuraja ganganiile.
Aceasta izolatie NU se incadreaza in cei 3000.

Structura tavanului a fost realizata din profile rigips de 10 cm uw si cw parca le zice cu grosimea de 0.5 mm imbinate cu suruburi sa formeze un profil (cheson) de teava rectangulara de 10 cm inaltime x5 cm latime si 3.5 metri lungime,
asezate la o distanta intre ele de 40 cm. la interiorul camerei am placat cu folie antivapori si rigips de 9.5 iar pe partea dinspre pod( provizoriu pt a putea baga izolatia)cu OSB de10 mm.
Se va izola termic cu vata minerala de 10 cm.Aceasta izolatie NU se incadreaza in cei 3000

Acoperisul are capriorii din grinzi din lemn de 12 cm pe 10 cm si sunt lungi de 4 m asigurand o mica streasina.
Mai tarziu am sa va spun daca o sa fie interes de cosoroaba ,sistem de fixare a grinzilor,distante intre ei etc.
Astereala am hotarat sa o fac din OSB de 8mm. Deoarece tigla metalica am sa o montez dupa ce este gata si al 2 lea modul pt a proteja de intemperii,
am lipit cu arzatorul intr-un singur strat membrana bituminoasa de 3 mm peste OSB .Va tine loc de membrana anticondens.
Nu a intrat deloc apa peste iarna in pod.Si nici nu a luat foc OSB cand am lipit cu arzatorul.Am consumat cam un sfert de butelie de gaz.

Am mai cumparat o usa metalica , o fereastra cu toc pvc si geam termopan de 112x112 si 2 ferestre mici de cred 0.50x0.50m tot  pvc “termopan” pt baie si pod.
Toate acestea au fost deja puse in opera.
Bineinteles  suruburi “negrese “si “purici” si alte tipuri de suruburi si saibe pt montaj, electrozi sudura si discuri de taiat /polizat, grund si vopsea.
Inca nu am cumparat material de izolatie termica pt tavan si pod .

In costul materialelor este inclus doar ce am pus in opera si este descris mai sus.
Nu am pus aici benzina consumata de generatoare .Voi poate aveti energie electrica,  eu nu am inca.
Spun inca odata manopera a fost zero deoarece am construit eu modulul.
Cine stie sa sudeze, are cunostinte de lacatuserie se descurca cu sistemul rigips si bineinteles are scule se poate incumeta sa faca asa ceva
.
Acest tip de casa este considerata mobila neavand fundatie deci nu autorizatie si avize.
A trecut o toamna si o iarna si cu toate ca este asezat intr-o zona in care vantul este foarte puternic nu a avut nici o problema cu asezarea pe cele 12 capre.
Nici pamantul nu s-a lasat din cauza ca este protejat de ploaie de casa. Modulul 1 cantareste aproximativ 2500 de Kg deci presiunea pe care o capra/placa de beton o exercita asupra pamantului este redusa.
Acum sunt 12 dar vor fi 15 capre si placi pt acest modul.

Un transcontainer mare are o lungime de 12 metri si o latime de 2.5 m .
Deci modulul e mai lat si mai inalt dar tot este transportabil. Am in plan ,asa si este gandita platforma metalica sa se poata atasa un carucior pe roti de masina (urmeaza sa il construiesc)
care sa permita urcarea pe trailer pt deplasarea la o alta locatie.

Deci asta poti sa faci cu 85 euro pe metru patrat construit.
Finisajele inclusiv invelitoarea poate avea costuri diferentiate de gustul fiecaruia dar ca o baza de calcul poti folosi ce am facut eu. Am chitante si bonuri pt toate materialele in curand am sa le digitalizez ca sa fie si astea undeva adunate.
Despre instalatii cu alta ocazie oricum o sa fie si panouri solare pt ACM.
Iertati va rog lungimea postului

Edited by goguboeru, 09 March 2016 - 16:37.


#27
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Cateva poze sa vedeti primul modul cel care are 2 dormitoare si o baie.
Modulul 2 va avea sufragerie ,dresing si bucatarie si intrarea principala.
Intra in constructie cand va permite vremea.
Modulele sunt lipite unul de altul pe latura inalta de 4 m si dezaxate cu 1.5 m
Dupa cum se poate vedea capriorii din profil de 100mm au fost mutati pe post
de grinzi /structura pt tavan iar capriorii au fost facuti din grinzi de lemn,pt. ca s-a dorit un pod.
La final casa o sa aiba un "sort" din OSB acoperit cu o tencuiala structurata sau altceva ,ce o sa inchida spatiul pana la pamant.

Attached Files


Edited by goguboeru, 10 March 2016 - 00:16.


#28
RebecaKlain

RebecaKlain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2016

 costi8, on 07 februarie 2016 - 20:31, said:

Salut!

Anul trecut in august am inceput constructia unei case pe structura metalica insa nici pina azi nu am reusit sa o termin.
Am ales acest tip de constructie pentru faptul ca am crezut ca e mai ieftina, se construieste mai repede, e mai rezistenta la cutremure, o izolatie termica mai buna, etc... dar pretul nu e chiar asa de mic, e putin peste 500 de euro metru construit la gata(cu tva). Am inceput constructia cu o firma specializata in constructii metalice si au zis ca in maxim 3 luni casa este gata(cum de fapt toate firmele dau aceasta garantie - cel mult 3 luni)...Am platit pina acum 92 la suta din pretul stabilit in contract, dar casa inca nu a gata si din august pina acum au trecut mai bine de ...3 luni.
Casa e simpla numai parter, 170 de m2, grinzile sunt profile i 20 cm si sunt sudate pe stilpi nu cu suruburi, iar fundatia nu e simpla deloc, e pe cuzineti, fiecare stilp vine fixat pe un cuzinet si ....Pereti sunt tip sandwich cu vata bazaltica de 10 cm grosime, la exterior placat cu polistiren de 5 cm si tencuiala decorativa iar la interior numai rigips. Ca izolatie termica si fonica pare OK...Nu pot sa ma mut in ea ptr ca inca nu au terminat de varuit la interior. Si din decembrie cind au terminat de pus la interior rigipsul si pina acum nu au mai miscat deloc... La constructia casei am fost zi de zi la fata locului de dimineata pina seara, de cind au inceput fundatia si pina au pus rigipsul la interior.
In general sunt multumit de cum au construit, structura, izolatie dar sunt nemultumit pentru ca firma contractanta nu respecta termenul de terminare a  lucrari. In decembrie am vrut sa le platesc si restul de bani dar am zis sa mai astept sa vad daca termina ...bine ca nu le-am dat toti bani ca nu cred ca-i mai prindeam prea curind.
Sfatul meu, daca vreti sa construiti o casa pe structura metalica nu alegeti firma numai dupa ce vedeti pe fotografii si proiecte ci mergeti si vedeti ce au construit si cum construiesc.
In tara sunt foarte multe firme de constructii metalice dar trebuie sa mergeti sa stati de vorba si cu proprietarul unei asfel de case. Pretul de constructie variaza foarte mult de la o firma la alta si ramin la concluzia ca pretul nu este deloc mic pentru o astfel de casa. Daca vreti ceva informatii referitoare la tipul acesta de constructie oricind va pot raspunde. In cazul meu eu am procurat toate autorizatiile de constructie, firma s-a ocupat numai de constructie si nimic mai mult.




Costi8

Salut,
Eu vreau sa construiesc o casa in Bucuresti, Pipera. Fiind o zona cu grad seismic ridicat, tind spre structura metalica , mi se pare o idee mult mai buna decat cea clasica
Acum discut cu o firma din Oradea, tot 3 luni mi-au spus ca dureaza constructia. (sper ca nu e vorba de aceasi firma!!) Am nevoie de 3 acte (certificat de urbanism, autorizatie de construire si studiul geotehnic).
Am obtinut creditul tot de la ei si in iunie incepe constructia. Problema mare este ca nu am timp sa stau cu ei toata ziua (de asta am ales sa lucrez cu o firma, ca altfel gaseam tot felul de muncitori) si ei ma asigura ca nu e nevoie. Mi se pare firma serioasa , spun asta pentru ca i-am stresat non stop de o luna si imi raspund tot timpul la telefon, ma suna ei sa-mi dea tot felul de detalii.
Totusi, pretul de peste 500 de euro pe m2 mi se pare mare, eu construiesc un pic mai ieftin

#29
RebecaKlain

RebecaKlain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2016

 manead, on 30 octombrie 2015 - 10:40, said:

Salut,

Inteleg ca ai ramas pana la urma pe strauctura clasica de caramida.
Daca a facut cineva pe struct metalica ar prinde bine sa ne impartaseasca experienta.

Thx all,
Dan.




Salut,
Eu am decis pe structura metalica pentru ca locuiesc in zona Bucuresti, zona seismica. In plus, am obtinut creditul tot de la ei si in iunie incepem constructia. Au toate variantele (caramida, bca, structura metalica...la rosu , semifinisat . la cheie) , dar structura metalica mie mi se pare cea mai buna idee, chiar daca romanii sunt reticenti la ideile noi  . Eu nici nu vreau sa vad casa pana nu e gata, de asta am ales sa construiesc cu firma, ei se ocupa chiar si de acte.
Au multe proiecte pe site, dar poti sa vii si tu cu proiectul tau.  Izolatia interioara se poate face cu vata bazaltica  sau cu spuma poliuretanica ( eu am ales vata bazaltica pentru ca a fost mult mai ieftina, cea de-a doua nu isi justifica pretul si asta mi-au zis-o chiar ei), pentru izolatia exterioara am ales  polistiren expandat de 100mm,  iar pardoseala se izoleaza cu polistiren extrudat si incalzirea in pardoseala . Pe interior se pune folie anticondens aluminizata si 2 straturi de gips carton. Pana acum nu am avut problema cu firma respectiva , si nici nu cred ca o sa am

 Alxdava, on 08 ianuarie 2016 - 19:56, said:

Problema cea mai mare este zgomotul. Daca lemnul izolează fonic, metalul amplifica, de aceea trebuie gândit modul de izolare fonică.
Un alt lucru care nu îmi place la acest mod de constructie(cel din imagini) este imposibilitatea recompartimentarii decât cu proiect.
In rest toate avantajele: constructie usoara, rapida, rezistenta, se poate monta oricând, indiferent de anotimp, instalatiile usor de tras, excelenta la seism, se poate demola usor sau i se pot atasa cu usurinta noi dependințe.




Daca izolatia este buna, nu ai probleme cu zgomotul. Firmele serioase iti recomanda care e cel mai bun tip de izolatie, dar daca o faci de capul tau, normal ca vei avea probleme

#30
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Buna seara.
Am inceput Modulul 2 . Contine ,bucataria ,sufrageria ,si inca o camera plus un hall de intrare.
Dimensiunile aproximative ,deoarece nu este un dreptunghi ca Mod.1 sunt 12metri /4,65 metri.
Are pe latura lunga (sa ii spunem "fatada") 3 bay-window-uri cu o adancime de 70cm.
Inaltimea modulului este tot de 4m la coama si 3 m pe latura plus inaltimea fata de pamant ,cota 0 =60cm.
Inaltimea camerelor este tot de 2,65m
Acum amanunte despre constructie:
Incepand de la pamant, "capre" reglabile facute din teava de 3/4 ,axul central si bara filetata  de 25 de cm metric 20 mm. Picioare de sprijin din cornier de 20 mm si 3mm grosime. 2 piulite si o saiba de M20mm. Platband pt fixarea caprei de platforma 40mm latime si 3mm grosime
Am sa pun si poze cu ele.
Acum platforma metalica: bara rectangulara de 20/40 grosime 2mm pt  chenar si barele paralele care sustin podeaua. In zona de unire a 2 capete de scindura bara de 40/40 si 2mm grosimea.Grinzile cu zabrele(fermele) in numar de 3 sunt din bara de 40/40/ 2mm iar diagonalele din 40/20 cu 2mm.
Podeaua este scandura de 2,5 mm, cherestea ordinara. Se fixeaza de platforma metalica cu suruburi cu cap inecat (PH2) autoforante de 3-4mm grosime (cred am sa verific) si lungi de 40 mm.
Capul surubului  introdus cam 1 cm in adancimea scandurii pt a permite mai tarziu cand va fi sa montezi parchetul ,o planare deoarece scandurile NU sunt foarte precis debitate DPDV al grosimii.
Eu am folosit scandura lunga de 4 m deoarece 12(Lungimea):4 era mai usor de montat. O varianta mai eleganta era din placi PAL de 20 mm. Asa am inceput eu primul modul ,dar cu toate ca l-am acoperit cu folie de plastic dupa ce l-am pus  a venit o perioada ,anul trecut de 2 saptamani ploioase si l-a distrus . L-am inlocuit cu scandura debitata la lungimea fostei placi de PAL ca sa cada capetele scandurii pe bara de 40/40 mm. Cu PAL arata si iese splendid dar daca il uda ploaia = dezastru. Era si o varianta din OSB de 20mm dar costul...

Structura metalica a peretilor : UW si CW de 5 cm si grosimea tablei de 0,5 mm. De ce 5 cm? Pt ca 5 +1 grosimea placii OSB +1 alta grosime a placii OSB = 7 cm grosimea unui perete obisnuit din caramida "eficienta". Am folosit lungimi de 3 si 4 m. UW de pe podea se fixeaza din 50 cm in 50 cm cu suruburi M6 cu saibe cat mai mari in diametrul exterior, ce trec prin scandura si teava rectangulara de 20/20 mm a chenarului.
Placi OSB 3 de 10 mm. Suruburi de fixare obisnuite pt "rigips" ,"purici"si "negrese" . "Negresele" puse mai des decat recomandarile pt rigips (cam 10 -15 cm pasul), la primul modul am folosit cam 5000 de "negrese"
La primul modul am facut cosoroaba din 2 profile UW si CW de 5 cm imbinate cu suruburi, la modulul 2 am sa o fac din cusaci din lemn de 50/70 mm. Iese mai convenabil la pret.
Grinzile la tavanul primului modul au fost facute din UW si CW de 100 mm imbinate cu suruburi  incat sa formeze o grinda ca la cosoroaba, lungi de 4m si groasa tabla de 0,5 mm.La al 2lea modul vor fi facute din dulapi din lemn de 15/5 cm .
Capriorii acoperisului la primul modul sunt din grinzi de 12/10 cm la al 2lea vor fi din dulapi la fel cu cei de la tavan, adica 15/5 cm. dar mai desi spatiati.
Astereala OSB 3 de 10 mm.

Acum si poze cum am mai avansat :

Attached Files


Edited by goguboeru, 31 July 2016 - 02:51.


#31
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Structura de 5 ?! E modul pentru sinistrati ?




#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
fa un sort din extrudat de jur imprejurulul casei, sau ma rog, modulelor, sa coboare pana la sol, nu din osb. tine osb-ul departe de pamant,

Edited by argentum, 31 July 2016 - 07:31.


#33
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Bineinteles ca o sa aibe un sort ,demontabil. Sortul, o sa se termine la nivelul solului cu o garnitura din cauciuc la fel ca usile de garaj (cele tip rulou).De jur imprejurul casei o sa fie un trotuar de beton pe care o sa stea asezata aceasta garnitura a sortului. Materialul,confectionarea sortului ramane pe mai tarziu de gandit si facut.

Pt doarUNom :
Pt Sinistrati ? Peste 90 m patrati ,4 camere ,ar fi bine sa ofere guvernul conditiile acestea: bucatarie 3.5/4.5 living4.5/5.5 camera 3.5/3 ,hol 1.5/2 ,dormitoare 2 bucati 3.5/4 baie 2/2.5 .
Si DA de 5cm si o.5 mm structura,si are si pod circulabil plin deja cu toate prostiile.

Se poate construi si cu profile de 5 nu ai nevoie de 10 sau mai stiu eu cit ori de I-uri de 15-20 -25 sudate.... Constructia e rigida a trecut o toamna si o iarna cu incarcatura de zapada pe acoperis(nu am dat zapada  de pe acoperis ,s-a topit cand a vrut) si vijelii cat cuprinde (e cam in camp deschis casa)

Afara se construieste cu sandvis OSB de 10 si spuma poliuretanica panouri exact de dimensiunile mele (vezi Google).

Edited by goguboeru, 31 July 2016 - 18:22.


#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu m.a interesat suprafata si nici functionalul ..ci doar partea structurala. Consider acei 5 cm la latimea profilelor ..foarte mica. Eu as folosi asa ceva doar la cotete de pasari. Dar daca dumneata zici ca merge atunci nu lua in seama parerea mea. Sper ca cei care iti construiesc asa ceva sa.ti dea o garantie. Macar de pe 2-3 ani .. Spor la construit



"exact de dimensiunile mele (vezi Google). "
Pune un link la nimereala sa vedem unde ai gasit minunea asta


#35
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cel care vinde asa ceva este prea smecher pentru garantie. Iti dai seama...nici macar nu si-a batut capul sa creeze un sistem, niste solutii proprii...
Am lucrat acum multi ani pe partea de confectii/ constructii metalice, patronul respectiv aveacsi un sistem brevetat pt case pe structura metalica. Dar nici macar la placarea cu rigips nu foloseam profile de 0.5mm...ci doar de 0.6mm. Deh...de-asta probabil a dat faliment...daca altii fac structura casei din tabla de 0.5mm..

Ca idee...luati un uw/ud sau cw/ cd din tabla de 0.5 si indoiti-l...nici nu-ti trebuie cine stie ce forta...
Asta este butaforie, nu casa!

Edited by the_lion, 31 July 2016 - 22:12.


#36
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Casa o construiesc singur, pentru uz personal si deja primul modul are aproape un an de cand exista bine merci.
In plus, casa se poate vedea de oricine doreste pe timpul constructiei.
Am ales acest tip de profile si constructie deoarece este gandita sa fie mobila.Deci cat mai usoara posibil.
Se ridica pe cricuri de pe capre si se aseza pe un sistem de roti (un fel de carucior) si se urca pe trailer pt transport .
Primul modul cantareste in jur de 3 tone.

   Am oferit o informatie.
Fiecare este liber sa faca ce vrea cu aceasta informatie.
Fiecare este liber sa creada si sa aiba ce parere vrea.
Personal, nu ma intereseaza parerile/opiniile contra referitoare la ce, cum am construit.
Si nu incerc sa demonstrez, sa sustin un sistem de constructie sau altul, nimanui.
Nu promovez in scop comercial nimic.
Nu polemizez pe aceasta tema. Nu ofer link-uri.

Edited by goguboeru, 01 August 2016 - 13:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate