Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Casa pe structura metalica - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#127
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Ma gandeam eu ca e tekla, dar nu m-am jucat pana acum cu asa ceva. Am vazut ceva cand le proiectau cei de la Severfield, cei mai mari in Uk in profile metalice.
Structural e de ajuns o placa de 15-20 cm armata, insa in alte zone nu la noi.
Codul de proiectare seismica obliga ca orice fundatie sa fie facuta sub adancinea de inghet si legata cu grinzi de fundare armate.
In Uk astia niveleaza terenul, taseaza niste pietris si toarna o placa de beton de 15 cm. Elevatia o fac din boltari si peste pun grinzi de lemn ce servesc ca planseu cota zero.
E o tampenie dpdv structural insa au mult radon si sunt nevoiti sa faca gol ventilat natural sub placa.

#128
Gabriel_000

Gabriel_000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2018
da, mie mi se pare o tampenie cu tipul asta de fundatie T ca trebui sa sap toata amprenta casei pana la o adancime de 110cm , altfel nu pot lucra
Structuristii ''Dorel''....

#129
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAstrul, on 28 august 2018 - 01:27, said:

Dar cred ca iti poate spune mai multe in detaliu Quantum

View PostAstrul, on 28 august 2018 - 11:29, said:

Il poti ruga pe Quantum in privat sa iti dea niste exemple din normative
Bai baiete, eu nu ti-am raspuns ca nu meriti un raspuns din partea mea.

Dar vad ca faci obsesii pentru mine si incepi a recomanda altor oameni sa apeleze la mine, nesolicitat si fara acordul meu. O fi bine?
Mai bine ti-ai baga mintile la cap si ne-am vedea fiecare de ale lui.

#130
Gabriel_000

Gabriel_000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2018
Salut,

Nu are sens sa se ofenseze nimeni, eu am cerut niste informatii, cine a avut chef si bunavointa, mi-a raspuns cu ce stiau si ei, cine nu are chef si nu vrea sa raspunda, nu o face, Astrul, mi te-a recomandat, nu a facut altceva, stiind ca probabil esti mai documentat in domeniu, nu este cazul sa se supere nimeni.

Salut,

#131
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Si asa demonstrezi cuiva ca e bine sa stea in parfumurile lui frantuzesti si sa lase aria tehnica de construtii pentru oameni care chiar stiu cu ce se mananca.
Ce iubesc aria asta :))

Gabriel, mii de scuze, chiar am crezut ca o sa sesizezi ironia, nici nu credeam ca o sa il contactezi, dar jur ca merita numai sa il vad plin de draci. Poate isi baga mintile in cap si nu mai comenteaza pe arii unde nu are ce cauta. :)

Iti dau eu ce informatii ai nevoie caci asta imi e meseria, sa proiectez constructii. Sunt iesit putin din mana de cand am plecat dar inca mai stiu cate una-alta.
In primul rand contacteaza proiectantul sa il intrebi daca exista si alte variante pentru o fundatie mai usor de executat, fara a tine cont de cantitatea de materiale folosita.
Revino cand ai un raspuns si vedem cum o rezolvam. Lucrez pro-bono, fii fara grija.

Edited by Astrul, 28 August 2018 - 18:42.


#132
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

View PostGabriel_000, on 28 august 2018 - 17:21, said:

Salut,

Nu are sens sa se ofenseze nimeni, eu am cerut niste informatii, cine a avut chef si bunavointa, mi-a raspuns cu ce stiau si ei, cine nu are chef si nu vrea sa raspunda, nu o face, Astrul, mi te-a recomandat, nu a facut altceva, stiind ca probabil esti mai documentat in domeniu, nu este cazul sa se supere nimeni.

Salut,


LOL, omule.. tu n-ai inteles ca astia doi se inteapa pe aici, tu l-ai contactat pe Quantum via PM sa-ti faca fundatia? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
ma cac pe mine de ras.

#133
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Omul nu are nicio vina daca nu cunoaste personajele. Dar trebuie sa recunosc ca atunci cand am citit mi-a sarit berea prin nari in toata bucataria. 😂
Daca ma plictisesc incep sa recomand sa fie contactat pe toate topicurile sa se invete minte sa mai intre unde nu are habar.
Individul e oricum de o speta inferioara cititorilor SP, istoricul postarilor il recomanda...n-a stiut sa raspunda tehnic la niciuna din intrebari.
E buna de ceva structura asta? E buna nene ca tine la cutremur...genial ce sa zic.
Eram interesat de acest gen de structura pentru ca am niste case de reparat facute dupa razboi pe structura metalica si nu pot spune ca sunt extra entuziasmat de rezultate. Si profilele sunt zdravene, nu tabla cum se foloseste acum.
Faptul ca lucrez afara unde s-au construit case "altfel" decat cele traditionale imi da o sansa reala sa vad comportamentul acestora in timp.
Anglia e renumita pentru case "altfel", dupa razboi s-a dat liber la construit dupa cum a stiut fiecare constructor si au peste 30 de tipuri de structuri folosite, altele decat cele traditionale din caranida cu gol intre pereti.

Edited by Astrul, 05 September 2018 - 19:27.


#134
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Buna seara, am si eu o intrebare pentru structuristi: Ce greutate uniform distribuita poate sustine o grinda din profil tip "Z" de 100 grosime de 2mm si lungime de 4m? Dar una de 3m? Multumesc anticipat.

#135
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Trebuie forma (sectiunea) exacta, toate cotele, sau codul de catalog si-l gasim noi.

In principiu e un calcul destul de delicat care nu se prea potriveste cu realitatea.
Cel mai simplu e sa gasesti niste abace (tabele cu valori) furnizate de fabricantul lor.

Edited by arg, 01 October 2018 - 21:50.


#136
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Atasez o poza cu informatii. Le voi folosi la o hala intre ferme, pe ele vor fi montate pourile sandwich.

Attached Files


Edited by walye, 02 October 2018 - 00:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate