Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa pe structura metalica - pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
godoroja

godoroja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2014
Salut,

Ma gandesc la o casa pe structura metalica P+E, 150 mp utili.
Ce parere aveti despre o astfel de casa?
I-am gasit pe cei de la rotar.x, nldpro.ile. Este rentabila o astfel de constructie?
Ce parere aveti despre peretii interiori? ( vata bazaltica/OSB si rigips). Din pdv al izolarii fonice/rezistenta?
Multumesc si astept pareri.
Nu sunt decis daca sa ma apuc de casa pe structura metalica sau varianta clasica - beton+caramida.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Baga un link cu aia sa vede, despre ce e vorba

#3
godoroja

godoroja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2014
avem asa:
http://www.rotarex.ro/proiecte-case/
http://www.nldprofil...tegory/proiecte
http://www.casestruc.../tehnologie.php

Mai sunt multe dar ma intereseaza ca principiu, ce pareri pro si contra aveti.
In principiu stiu cum trebuie sa arate casa in interior ( camere, dressing etc) dar vreau sa-mi fac o parere despre aceste lucruri de la oameni normali, nu de la vanzatori care incearca sa-si vanda marfa.

Edited by godoroja, 19 April 2014 - 12:08.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Par ok.

La cutremure cred ca se comporta mai bine ca betonul.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Nu cred ca iesi mai ieftin decat pe structura clasica de beton, si nici nu cred ca tin mai mult timp.
Asa ca de ce sa te complici?
30.000 euro casa numai parter de 70 mp/ util 59 mp ??? Scump dom'le scump...

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Chiar vedeam zilele trecute un episod din Grand Design pe youtube despre reamenajarea unei case din caramida plina de vreo 200 ani.
Sau, poti sa dai o fuga pana la Targoviste, sa vezi Curtea Domneasca facuta din placi de caramida zidite cu mortar de var si vechi de pe la 1400.
Sincer, ma indoiesc ca tabla aia zincata, ca din astea sunt facute profilele alea, va rezista mai mult de 50 ani. Si tot pe acolo iesi cu pretul.

#7
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Ce vad eu bun este timpul de executie, dupa parerea mea tine cit o casa de caramida si beton.

S-ar putea sa te muti mult mai repede in ea, orice tine de montaj scurteaza manopera, ce trebuie sa se usuce dureaza mai mult, vremea etc...

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Intodeauna vei avea o problema cu izolarea fonica atit intre incaperi cit si cu exteriorul.
Tot asa va lipsi si inertia termica care ofera un confort cladirii in ansamblu.

#9
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E o varianta de luat in calcul doar acolo unde exista pretentii arhitecturale. Altfel mi se pare o cheltuiala inutila la alegerea structurii metalice pentru realizarea unei constructii familiale.

#10
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
E mult mai frig un contra.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt mai bune la cutremur si se construiesc mai rapid.
De ce ti-ai face o casa sa reziste 600 de ani?!

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Metalul are o mare problema, contractii si dilatatii mari la diferente de temperatura.
Daca lemnul are unele sensibilitati la umezeala, metalul are un comportament foarte elastic la variatii mari de temperatura. Iarna avem -25 de grade, vara +40 la umbra. La soare, o fatada se poate incinge pana la 65-70 de grade.
Casa va lucra in timp, vor apare fisuri, un locatar poate chiar va suferi de pe urma zgomotelor produse de aceste dilatatii/contractii.
Discutam de niste profile, ceva mai rezistente decat cele de rigips, nu sunt acele profile metalice sanatoase din care sunt facute halele gen Metro, Kaufland, sau blocurile turn.
Eu, personal, nu am fost convins de disertatia unor turci care au incercat sa-si promoveze acest sistem la noi in tara, de altfel, au si plecat la fel cum au venit din lipsa de credibilitate in fata constructorilor si a proiectantilor.
Mai exista cateva firme care iti construiesc case si din guma de mestecat daca e sa iasa banul, dar nu cred ca asta e un argument bun de luat in calcul.
Eu asta as vedea ca dezavantaje, elasticitatea prea mare, eventuale coroziuni in timp (se stie cum elemente tratate si mega-tratate au corodat, mai ales daca sunt facute in tari ca Turcia, Ciaina, etc...), izolatie fonica foarte proasta si zgomote ciudate la contractii sau dilatatii.
Repet, discutam de un anumit sistem de profile zincate si nu de elemente metalice sanatoase din care sunt realizate constructii comerciale sau industriale. Alea costa o avere si o casa ar ajunge triplu ca pret daca ar fi realizata din astfel de profile metalice.
De cazut, nu cred sa casa, dar iar nu cred ca face obiectul acestei discutii.
Cauta pe Cum sa construiesti o casa, exista un topic in care s-a mai discutat aceasta problema, poate iti ofera mai multe lamuriri.
Mai trainica si mai sanatoasa mi se pare o casa din lemn, care nu are mari dilatatii/contractii la variatii mari de temperatura si care nici nu corodeaza ca metalul la umiditate.

#13
godoroja

godoroja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2014
Sa inteleg ca trebuie sa ma reorientez la Beton+caramida sau lemn? Astea ar fi recomandarile voastre?

#14
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Contra, nu stai sa caut argumente dar am asa un feling..

#15
godoroja

godoroja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.04.2014
Am analizat si am ramas la caramida sau BCA. Care dintre cele 2. Pro si contra. Pretul vad ca este cam acelasi si pt una si pt alta. Multumesc

#16
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am vrut BCA si am ajuns la caramida. Costa la fel dar la caramida structura de rezistenta e mai "subtire" si in final dai cam cu 20% mai putin pentru casa la rosu.
Vroiam BCA pentru ca izoleaza mai bine decat caramida, insa stalpii de 25x25 cresteau la 30x30, la fel centurile deveneau grinzi, armarea planseului, si daca cresteau stalpii se latea si fundatia...

Edited by Oxigen1234, 05 May 2014 - 10:22.


#17
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

Inteleg ca ai ramas pana la urma pe strauctura clasica de caramida.
Daca a facut cineva pe struct metalica ar prinde bine sa ne impartaseasca experienta.

Thx all,
Dan.

#18
NitoiCristi

NitoiCristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2014
Si eu sunt curios daca a construit cineva pe structura metalica, am vazut 1 casa in Targoviste facuta cu aceste profile, arata destul de bine si pare trainica. Profilele sunt galvanizate si sunt de 1.1 mm grosime.

Momentan am cumparat terenul si intentionez sa construisc o casa in viitorul apropiat, iau in calcul si varianta pe structura metalica, costul unei case cu p+m (cea din schita) 40.000 euro la gata, interior/exterior, ramane decat de mobilat, baile fiind deja echipate in pretul mentionat.

Din spusele constructorului avantajele ar fi :
  • Rezistenta in timp a structurii metalice (peste 150 ani chiar si in mediu salin)
  • Fiabilitatea ridicata a materialelor care intra in alcatuirea peretilor si plafoanelor imobilului
  • Otelul este un material necombustibil, nu putrezeste e insensibil la actiunea insectelor
  • Rezistenta superioara la cutremur. Legea a 2-a a lui Newton spune: F = m (ori) a. Acceleratia este data de un eventual cutremur iar masa mai mica conduce la forte mai mici care actioneaza asupra unui imobil cu structura metalica
  • Inocuitatea, adica capacitatea unui material de a nu provoca imbolnaviri pe o perioada mare de utilizare: otelul dar si celelalte materiale utilizate in casele pe strucuturi metalice  sunt reciclabile 100% si complet inofensive pentru sanatate
  • Otelul este necombustibil: nu arde si nu intretine arderea
  • in functie de materialele alese, coeficientul de transfer termic prin pereti si pardoseala este, de cele mai multe ori, superior celui obtinut daca s-ar utiliza sisiteme clasice (caramida, beton)
  • prin anveloparea completa a structurii este asigurat un microclimat interior constant
  • atmosfera in interiorul unui astfel de imobil este foarte placuta indiferent de sezon, cu variatii mici de tempeatura si umiditate relativa
  • cheltuielile cu mentinerea conditiilor de microclimat in parametrii optimi, sunt foarte scazute
Pareri Pro/Contra ?!

Sa ma orientez spre bca/beton sau raman la structura metalica ?! Am cautat discutii asemanatoare pe forum si nu am gasit mare lucru, daca exista indruamti-ma va rog cate topicurile respective !

Am preferat sa nu pun link cu pahina constuctorului pentru a nus e considera reclama!

Attached Files


Edited by NitoiCristi, 07 January 2016 - 23:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate