Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#55
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostThair, on 22 aprilie 2014 - 13:36, said:

Amu m-a palit iarasi Lipo6. Sunt ametit ca dreq si simt o usoara presiune in crestetul capului. Am luat pastila la 12:30. Tot dupa a doua pastila se simt efectele. Dimineata am luat-o la 6:30, da nu am simtit mai nimic.
Eh, nu-i bai, la urgenta e deschis non stop iar un accident vascular cerebral nu inseamna neaparat incetarea vietii.
Basca poate fi o lectie pentru altii.

Edited by EXIT, 22 April 2014 - 13:42.


#56
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Stiam ce ma asteapta, chiar ma rugam sa nu fie diferit la efecte fata de Lipo6 simplu. A disparut foamea. Asta ma interesa.
Ma rog, acum ca toata ziua am treaba, e usor sa nu te mai gandesti la mancare, dar orice ajutor e binevenit.

View PostEXIT, on 22 aprilie 2014 - 13:41, said:

Eh, nu-i bai, la urgenta e deschis non stop iar un accident vascular cerebral nu inseamna neaparat incetarea vietii.
Basca poate fi o lectie pentru altii.
Ca de obicei esti un scump!  Posted Image

#57
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ba gratis, poate de-aia nici nu tii seama de avertismente. :P
Foamea dispare natural prin modificarea obiceiurilor, nu lua medicamente pentru asa ceva.

#58
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostThair, on 22 aprilie 2014 - 12:42, said:

Din brate am pierdut 3mm.
Moamă, câta precizia pe el. Ce-ai făcut, ţi-ai trasat o linie cu marker în jurul braţului să fii sigur că măsori tot timpul în acelaşi loc? Ştii că imediat după antrenament măsori bulşituri că eşti temporar mai umflat, nu?

Quote

Cardio pe eliptica: 40' la puls 140, 15-17km/h. Voi face cardio doar de 3 ori pe saptamana, nu de 5.
"Doar" de 3 ori câte 40 de minute? Devastatoare eficienţă. Se pare că n-ai auzit că se poate obţine cam acelaşi beneficiu în 4-8 minute.
http://en.wikipedia....terval_training

Quote

La gambe e ok. Chit ca-s mai mari decat bratele (pentru o proportie armonioasa cica tre sa fie cat bratele)
1-2 cm în minus la braţe faţă de gambe nu-i mare bai, încă intră în parametrii de "zeu grec". :) Faţă de coapsă gamba ar trebui să fie pe la 65% ca circumferinţă (aceeaşi poveste cu "zeul grec").

#59
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postdonjoe, on 22 aprilie 2014 - 13:49, said:

Moamă, câta precizia pe el. Ce-ai făcut, ţi-ai trasat o linie cu marker în jurul braţului să fii sigur că măsori tot timpul în acelaşi loc?

Ştii că imediat după antrenament măsori bulşituri că eşti temporar mai umflat, nu?

"Doar" de 3 ori câte 40 de minute? Devastatoare eficienţă. Se pare că n-ai auzit că se poate obţine cam acelaşi beneficiu în 4-8 minute.
http://en.wikipedia....terval_training

1-2 cm în minus la braţe faţă de gambe nu-i mare bai, încă intră în parametrii de "zeu grec". Posted Image Faţă de coapsă gamba ar trebui să fie pe la 65% ca circumferinţă (aceeaşi poveste cu "zeul grec").
Nu inteleg ce ti se pare atat de greu! In talie da, trebuie sa masori de multe ori si sa faci o medie, dar in brate e foarte simplu.

Da, mai, stiam.

Si asta stiam:
http://forum.softped...erval-training/
Am buba la gamba ca altfel bagam HIIT pana imi sareau ochii. Imi plac la nebunie sprinturile.
Pe eliptica nu imi place HIIT. E prea groaznic.

Edited by Thair, 22 April 2014 - 13:55.


#60
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Ultima masa de azi: 50gr nuca de cocos, 167gr vrabioara de vita.
Azi am avut sub 10gr carbo, sub 1500 calorii (caloriile ochiometric, n-am rabdare sa calculez).

Sunt ametit bine.
Nu mi-e foame, dar acum sunt la inceputul saptamanii. Daca nici Vineri nu mi-e foame, atunci e beton.

Bag deseara un Ketostix sa vad daca am intrat in cetoza.

#61
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Bagi mai bine picioarele în ketostix, că alea-ţi spun numai acetoacetatul, pe când indicatorul cel mai bun al funcţionării alimentaţiei cetogenice e acidul beta-hidroxibutiric din sânge.

"Unfortunately, these pee sticks are inexact. Further, they don’t measure the specific kind of ketones your body can use as fuel. As I learned in the Performance book, it’s better to test your blood for beta-hydroxybutyrate. This indicates whether or not you are keto-adapted, burning fat and ketones for fuel – the true essence of nutritional ketosis. You’re looking for a level between 0.5-3.0 millimolar for optimal fat loss and keto-adapted performance. You’ll need a blood ketone meter"
http://www.carbsmart...rescued-me.html

Dar, revenind la topic... parcă te lăsaseşi de ceto şi te mulţumeai cu LCHF. Nu mai, gata? Posted Image

Edited by donjoe, 22 April 2014 - 17:45.


#62
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postdonjoe, on 22 aprilie 2014 - 17:42, said:

Bagi mai bine picioarele în ketostix, că alea-ţi spun numai acetoacetatul, pe când indicatorul cel mai bun al funcţionării alimentaţiei cetogenice e acidul beta-hidroxibutiric din sânge.

"Unfortunately, these pee sticks are inexact. Further, they don’t measure the specific kind of ketones your body can use as fuel. As I learned in the Performance book, it’s better to test your blood for beta-hydroxybutyrate. This indicates whether or not you are keto-adapted, burning fat and ketones for fuel – the true essence of nutritional ketosis. You’re looking for a level between 0.5-3.0 millimolar for optimal fat loss and keto-adapted performance. You’ll need a blood ketone meter"
http://www.carbsmart...rescued-me.html

Dar, revenind la topic... parcă te lăsaseşi de ceto şi te mulţumeai cu LCHF. Nu mai, gata? Posted Image
Da, dar mint atat de frumos...

M-am sucit. Am povestit mai in urma. Incerc inca o saptamana. In forta vad ca cresc, vreau sa vad daca si slabesc, daca nu, revin la LCHF.

GFC! Sunt ametit intr-un hal fara de hal. Parca-s beat.

#63
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
@donjoe articolul acela descrie cel mai probabil o situatie personala, la modul general.
Nu e nici o problema in 'too much protein'. Grasimile singure nu asigura, din pacate, satietate. Punctule 1 si 3 se suprapun, au acelasi obiect. Daca conmsumi multe/putine proteine, atunci consumi multe/putine grasimi.
Toate curele de slabire au probleme in a asigura satietate,
Niciodata nu stim cu exactitate cate calorii consumam la o masa. Le aproximam si de aici apar problemele.
Noi stim ca un antricot de vita are 18.5 grame de grasime la %. http://calorii.onede...ot-de-vita.html
Dar toti cei care consuma acum 100 gr antricot de vita, au exat 18.5 grame de lipide in farfurie ?
Pe majoritatea cutiilor de iaurt scrie x grame de proteine, dar toate acele cutii au fost analizate inaintea de a fi puse in vazare ca sa stie exact cate proteine/grasimi/glucide au ?
Pe de alta parte nu avem un  cosum exact de calorii zilnic.
MBRul e de 1 calorie pe kg corp pe ora. La 70 kg MBRul = 70 kg * 24 ore = 1680 calorii. Teoretic, ca practic sunt zile cand se consuma mai mult sau mai putin.

#64
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postdonjoe, on 22 aprilie 2014 - 17:42, said:

Bagi mai bine picioarele în ketostix

Cand nu se gaseau ketostixuri pe la noi lumea se pisa intr-un pahar cu bicarbonat :)

Sunt foarte bune ketostixurile, toata lumea le foloseste, sunt un indicator calitativ nu cantitativ.
Fa un experiment, baga-te pe keto mananca 2 linguri de zahar astepta ceva timp si apoi fa o proba :)

#65
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
M-am ketostixuit, da nu-s in cetoza.

Mi-a sarit foamea de tot, cre ca nu mai mananc niciodata.

#66
hiwucora

hiwucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.11.2011
Ai dreptate age.
Proteinele neutilizate de organism sunt eliminate la toaleta.
Carbohidrati si grasimile sunt consumate daca sunt putine sau depozitate daca sunt multe - peste nevoile zilnice.
Este imposibil sa fi satul in cura de slabire. Este posibil sa ai un anumit grad suportabil de foame-satietate in cura de slabire.
Acest raport foame-satietate nu genereaza pofte atata timp cat e unul decent pentru fiecare in parte, adica atata timp cat minusul de calorii nu creaza pofte in asa fel incat sa te abati de la cura, pofte de nestapanit.
Texte cu micul dejun bogat in proteine si lipide care taie poftele sunt doar abureli.

#67
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca esti pe keto uiti sa si mananci.

#68
hiwucora

hiwucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.11.2011

View Postbadsica, on 22 aprilie 2014 - 21:03, said:

Daca esti pe keto uiti sa si mananci.
Nu prea e o solutie pe termen lung.

#69
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Oricum nu e o solutie sa mergi pe un deficit caloric indecent cum insinuezi tu acolo.

Asa ca lasa aburelile Posted Image

#70
hiwucora

hiwucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.11.2011
Nu este o solutie pe termen lung nici deficitul aloric, insa fara el nu se slabeste, decat daca esti bolnav.

#71
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postageofdark, on 22 aprilie 2014 - 18:04, said:

Nu e nici o problema in 'too much protein'.
Poate e, poate nu e. Pentru cine vrea alimentaţie cetogenică e. Şi ţi s-a explicat de ce: gluconeogeneză.

Quote

Grasimile singure nu asigura, din pacate, satietate.
Poveşti nemuritoare. Pot fi digerate şi folosite pentru energie? Da. Atunci asigură şi saţietate. Ce nu asigură de unele singure e necesarul de micronutrienţi şi fibre, dar saţietate asigură de mai mult de 2x mai bine şi decât carbohidraţii şi decât proteinele, gram la gram.

View Posthiwucora, on 22 aprilie 2014 - 20:52, said:

Proteinele neutilizate de organism sunt eliminate la toaleta.
Dacă te umfli de carbohidraţi, sigur, că abia apuci să-ţi consumi toată glucoza şi vine iar ora mesei. Dar dacă reduci agresiv carbohidraţii şi se termină glucoza repede, corpul încearcă să facă mai multă glucoză din ce poate, iar proteinele în exces peste minimul necesar pentru întreţinerea ţesuturilor intră direct în chestia asta şi te trezeşti că nu-ţi scade glicemia cât ai vrea deşi ai redus mult carbohidraţii.


Quote

Carbohidrati si grasimile sunt consumate daca sunt putine sau depozitate daca sunt multe - peste nevoile zilnice.
Ce e asta, metabolismul celular explicat pentru grupa mică de la grădiniţă? Posted Image

Quote

Este imposibil sa fi satul in cura de slabire.
Poveşti nemuritoare. Am slăbit 3 kile într-o săptămână jum'ate în februarie fără să fac foame - doar am schimbat sursele de calorii, eliminând mai agresiv carbohidraţii şi compensând cu grăsimi. Dacă petreci mult timp cu insulina scăzută "deschizi sezonul" la arderea grăsimilor stocate deja în corp, deci sistemul de feedback care-ţi spune când să-ţi fie foame ţine cont şi de ce ai deja pe tine, nu numai de ce pui în gură => nu ţi se face foame imediat ce digeri cea mai recentă masă, ci un pic mai târziu de fiecare dată, până scapi de grăsimea în exces. Asta e frumuseţea LCHF-ului, că se şi autoreglează a.î. funcţionează şi fără să numeri calorii - 1. semnalul de foame e redus/întârziat pentru că prin scăderea insulinemiei reintroduci şi grăsimile stocate în circuit şi 2. grăsimile nu generează pofte cum fac zaharurile şi amidoanele şi deci reduc şi mâncatul "de poftă", a diverse snacks şi tâmpenii între mese, când de fapt nu ţi-e foame.

Edited by donjoe, 23 April 2014 - 01:03.


#72
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
Satietatea nu e direct proportionala cu numarul de calorii consumate. Faci o mica confuzie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate