Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Contestare amenda traversare loc nepermis.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Un proces verbal in care militianul scrie ca : "A plecat fara sa semneze" si nevand niciun martor asistent, cand de fapt in realitate militianul dupa ce a luat datele de ID (necompletand niciun proces verbal) s-a urcat in masina si a plecat spunand: "Veti primi un proces verbal prin posta" se poate anula?
PS De ce simte nevoia sa minta in PV un militian? Nu ptea sa scrie cinstit - completat in lipsa?

Edited by onlyone, 02 March 2015 - 16:50.


#74
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 onlyone, on 02 martie 2015 - 16:38, said:

se poate anula?
Sigur ca da, cu dovezi clare si cu motivarea prejudiciilor aduse pentru faptul ca PV a fost completat in lipsa si nu de fata cu contraveninetul. Fara povesti, minciunele si alte inflorituri ca pe forum.

Edited by Lipsum, 02 March 2015 - 17:03.


#75
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
asta e realitatea. a luat datele si a plecat. niciun mincunea si nicio infloritura.

#76
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult două luni de la data încheierii.
Simplu.

#77
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
eu ma refer la minciuna ca am refuzat sa semnez. punct.
nu s-a redactat niciun proces verbal de fata cu mine deci refuzul de a semna e o minciuna.
faptele trecute sunt niste minciuni oricum si am sa solicit inregistrarea video facuta de masina - sper ca o mai au. dar vroiam sa anulez cat mai simplu.

Edited by onlyone, 02 March 2015 - 21:18.


#78
Anitaa

Anitaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2015
As avea si eu o intrebare legata de o amenda primita azi. Am traversat cu masina pe dubla continua pentru a intra in benzinarie, m-am dat jos din masina in momentul in care m-am trezit cu un agent de politie langa mine care mi-a cerut actele. Fara sa ma gandesc i le-am prezentat, a plecat la masina de politie care era la vreo 100 m, am alimentat si dupa aceea am mers pe jos pana la masina de politie. Intre timp mi-a scris procesul verbal, fara sa fiu langa el sau prin apropiere, cand am ajuns s-a dat jos din masina si mi-a dat o amenta de 448 lei in 48 ore, fara sa aiba langa el un alt agent sau un martor ocular. Cand am spus ca refuz sa semnez procesul verbal, fiindca el nu avea nici o poza sau martor care m-a vazut traversand, a oprit urmatoarea masina din mers si i-a povestit ce s-a intamplat. Am spus ca decat sa complic si alta persoana, ca martor, mai bine semnez si sa ma lase in pace. Pe procesul verbal a trecut ca refuz sa semnez, dupa care a pus in paranteza cand am semnat. Am o poza in momentul in care m-a legitimat in benzinarie, cand eram deja jos din masina. Credeti ca am vreo sansa sa contest? Are sau nu rost, avand in vedere ca era in alt judet decat judetul meu de resedinta?

Multumesc!

#79
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Si ce anume ai vrea sa contesti?

#80
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Contesta taticule. Doar esti barbat adevarat, nu gaina. "Am traversat cu masina pe dubla continua pentru a intra in benzinarie,"...
Mie mi-au luat abcedarul pt ca dupa ce m-a tarat 3 km dupa o caruta am depasit-o fara sa ma gandesc ca o sa intru pe dunga continua..
Asa ca sa il ia dracu pe curcanul care ti-a dat doar 448 lei..
Da, sunt invidios.

#81
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 Prien, on 03 aprilie 2014 - 14:15, said:


Acuma presupusul infractor, ca sa vorbesc in limbaj juridic, in loc sa isi recunoasca vina, sta si se cearta prin forumuri.

Contravenient, tovarășe jurist Caisă, contravenient.

#82
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
M-a prins radarul la iesirea din localitate, cam in dreptul semnului, drum liber, linie dreapta, duminica, masina puternica... M-a oprit politia, m-a legitimat, mi-a dat amenda. Am salutat frumos si am platit-o in 48 de ore, viata continua :)

#83
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
Apropo de traversare neregulamentară, sîmbătă, la un pahar de vorbă, un amic mi-a povestit ce a păţit săptămîna trecută: pe o porţiune cam de 3-400 m dintr-un bulevard, există două mari intersecţii semaforizate, prevăzute şi cu treceri de pietoni. Cam pe la mijlocul acestei porţiuni, însă, mai e o intersecţie mai mică, nesemaforizată şi fără treceri. Amicul meu a traversat pe la colţul acestei intersecţii, cînd bulevardul era liber, fără să stînjenească, aşadar, traficul. Pe partea cealaltă a bulevardului era parcată o maşină a poliţiei, pe care amicul meu a şi spus că o văzuse, dar nu se gîndise că a greşit cu ceva. Urmarea: a fost amendat, desigur, pentru traversare neregulamentară. Poliţistul i-a spus că, atît timp cît are două treceri de pietoni la 150-200 m fiecare, trebuia să traverseze pe acolo. Amicul meu, nu şi nu: că are voie să traverseze pe la colţ, dacă intersecţia nu e prevăzută cu trecere. Prima mea impresie a fost să-i dau dreptate poliţistului, însă art.72 (2) din Codul rutier spune că, în lipsa locurilor special amenajate şi semnalizate corespunzător, pietonii pot traversa pe la colţul străzii. Acum, lipsa trecerilor se referă oare numai la intersecţia unde traversezi sau şi la cele din vecinătate? Bun, şi dacă s-ar referi şi la cele din vecinătate, pînă unde poate aprecia poliţistul că s-ar întinde această vecinătate? Cum am spus, trecerea cea mai apropiată este cam la 150-200 m. Întrebarea e doar aşa, pentru a mă lămuri eu, că amicul meu a spus că n-are de gînd să conteste, să-şi mai bată capul pentru 100 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate