Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contestare amenda traversare loc nepermis.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 Mihai_3, on 03 aprilie 2014 - 11:44, said:

si politia locala a sectorului in care s-a intamplat.
Exact! La politia locala sa trimiti petitia. Posted Image

Quote

Sunt sigur ca cineva va fi tras la raspundere pentru cele intamplate.
Posted Image Posted Image Posted Image

Quote

apoi nu uita sa precizezi ca ai traversat pe acolo deoarece erau niste conuri si asa mai departe.
Si este binecunoscut fapul ca legea prevede ca atunci cand sunt lucrari la carosabil, poti traversa cum te taie capul punand in pericol atat alti participanti la trafic cat si pe tine! Bravos! Excelenta logica!

#38
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Lipsum nu inteleg ce vrei sa spui...te rugam reformuleaza da pe limba noastra nu a Moderatorilor extrem de rai

Edited by Mihai_3, 03 April 2014 - 12:24.


#39
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 Mihai_3, on 03 aprilie 2014 - 12:23, said:

te rugam reformuleaza da pe limba noastra nu a Moderatorilor extrem de rai
Imi pare rau, nu cunosc decat limba romana. La "limba noastra" nu ma pricep.

#40
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
bun atunci sa recitim postul meu dar si pe al tau sa vedem care este .... ontopic si care nu.

Edited by Mihai_3, 03 April 2014 - 12:46.


#41
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Si ce legatura are asta cu limba romana?

#42
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

 _Smiley_, on 03 aprilie 2014 - 08:34, said:

omg, sper ca nu ne spui cuvintele magice "anghel contra ro"

Bine, atunci vorbim de Blum contra Austriei Posted Image

Deja nu mai vorbeşti (doar) de Anghel c. România. Apoi, indiferent de speţa supusă atunci atenţiei celor de la CEDO, prin acea hotărîre s-au stabilit nişte principii general valabile şi obligatorii în materia contravenţională. Uite ce spune CCR prin decizia nr.70/2013 (reluînd cele spuse prin decizia 1353 din 2010):
  "procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei se bucură de prezumţia de legalitate, însă, atunci când este formulată o plângere împotriva acestuia, este contestată chiar prezumţia de care se bucură. În acest caz, instanţa de judecată competentă va administra probele prevăzute de lege, necesare în vederea verificării legalităţii şi temeiniciei procesului-verbal. Cel care a formulat plângerea nu trebuie să îşi demonstreze propria nevinovăţie, revenind instanţei de judecată obligaţia de a administra tot probatoriul necesar stabilirii adevărului."  

E adevărat că practica este neunitară, însă găseşti din ce în ce mai des motivări de genul: "Judecătoria Sectorului 2 a hotărât că procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei trebuie să aibă la baza întocmirii sale mijloace de probă temeinice în ceea ce priveşte vinovăţia petentului în săvârşirea faptei, menţiunile agentului constatator inserate în actul sancţionator neputând singure servi drept temei pentru aplicarea sancţiunii contravenţionale în absenţa altor mijloace de probă."


#43
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa vedem daca am inteles eu. Cineva a trecut aiurea si a incalcat legea. Nu conteza de ce a facut-o.
Eu ca un tip care sunt rau, pot zice ca ii era lene sa isi miste partea cu care gandeste 40m. Din cate am citit nu pare handicapat fizic, sau in carje sau altfel.
Politistul si-a facut datoria lui.
Acuma presupusul infractor, ca sa vorbesc in limbaj juridic, in loc sa isi recunoasca vina, sta si se cearta prin forumuri.
Nu, ca era vopsit cu verde crud, verde crud si in inima arsura..Scuzati. cu lab murdar..
Sincer, eu ma bucur ca l-a amendat . Asta insemana ca si n taara asta se mai aplica legile. Normal ar fi ca sa pe viitor sa treaca pe unde e marcat.
Tinerete, daca imi permiti sa iti spun asa, sugestia mea e totusi s acontesti PV si sa il dai in judecata. Normal ca vei angaja un avocat pe bani frumos. Pt ca pt 100 lei nu cred ca se baga nimeni..
Apoi urmeaza niste zile de mers la tribunal, in care evident ca nu vei face bani. Vei plati benzina pana acolo, sau biletele de autobuz, metrou, sau taxiul ,etc..iar asteptand procesul vei lua macar o apa mineral, un sus, un pachet de tigari
.Si dupa niste ziel, vei afla ca da, ai castigat. Sau nu.
Daca castigi te vei duce sa recuperezi banii dati avocatului. Deci alte drum.
Pardon, sunt sigur ca vei face doar un drum si aia iti vor pune exact suma platita avocatului, normal, conorm chitantei...
Succesc.Procesul; dumitale va asigura o suma unui avocat. care astfel va avea o paine asigurata.
Si vanzatorului de tigari. Si celui care aprovizioneaza automatul de Cola..

PS. Acum niste ani am avut o fractura urata. Mai am si azi 3 suruburi in femur.. Asa ca atunci nu traversam decat pe zebra. Si am avut ocazia si placerea sa ii injur pe cei care nu ma lasau..E drept ca se vedea cat ma chinui pt fiecare pas..Si da, corect, unii soferi incetineau..Deci nu ma scris povesti netraite..

#44
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Postul de mai sus nu are nicio treaba cu aria Juridic, nici limbajul (termeni eronat intelesi / folositi), nici ideile expuse, care se pare ca nu sunt decat frustrari/ refulari ale userului Prien. Comunismul i-a afectat creierul.

ON: oricine are dreptul la aparare, asa ca ii sugerez initiatorului sa conteste PV.

ps:

apropo, domnule prien,


Infractor este cel care comite infractiuni: omoara, fura etc. Initiatorul nu a facut nici una din cele enumerate, asa ca el este contravenient.

Edited by CountDownMe, 03 April 2014 - 14:40.


#45
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deocamdata. Ajutati-l la greu, asa cum o faceti si va deveni. Sigur.

#46
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Nimic nu este corect si drept in viata. Asta ar trebui sa fie prima lectie de viata care ar trebui sa ne fie "predata".

#47
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
@drace Posted Image) (nu o lua in nume de rau), contraventia constatata trebuie sa fie probata de catre politie in instanta, iar nu de catre contravenient pentru a-si demonstra nevinovatia. colegul @hai_hui a avut ceva timp sa caute, si a dat un exemplu precis. in rest nu stiu de ce tot se mai gasesc unii sa vorbeasca aiurea, fara niciun temei.  

si aici nu vorbim de ce a trecut el pe acolo, e treaba lui asta, poate a gresit, ci vorbim strict pe procedura.

Edited by MB_152, 03 April 2014 - 17:46.


#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Procedura e clara: ai zbarcit-o, plateste si taci. Dar n-o mai face a doua oara.

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 MB_152, on 03 aprilie 2014 - 17:44, said:

@drace Posted Image) (nu o lua in nume de rau), contraventia constatata trebuie sa fie probata de catre politie in instanta, iar nu de catre contravenient pentru a-si demonstra nevinovatia. ...........

legea 134/2010 (aka "noul cod de procedura civila") spune asa:

Quote

Art. 249
Cel care face o sustinere in cursul procesului trebuie sa o dovedeasca, in afara de cazurile anume prevazute de lege.
(e o reformulare a vechiului articol 1169 din codul civil: "Cel ce face o propunere inaintea judecatii trebuie sa o dovedeasca.")
altfel spus daca te apuci si contesti un PV in instanta, trebuie sa aduci dovezi cum ca acel PV e gresit. nu merge varianta cu "sa vina politia cu probe", pentru ca tu initiezi actiunea, nu politia.



@myshyk: lasa omul sa-si exercite drepturile. e dreptul lui sa-si prezinte cauza in fata unui judecator si sa-l lase pe acesta sa decida cine a gresit.

#50
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Nu e intocmai asa. Nu ai cum sa dovedesti de exemplu o inactiune. Intamplator sunt implicat intr-un caz in care am fost amendat complet aiurea. Ce scrie in procesul ala verbal nici macar nu s-a intamplat, agentul constatator care a dat amenda nefiind prezent la fata locului, despre ce s-a intamplat povestindu-i unul din ceilalti doi colegi care ne-au dus la sectie. Cum sa dovedesc eu ca ala abereaza cu spor? Nu e normal si logic ca agentul constatator sa demonstreze constatarea?
Iar in privinta semnarii/nesemnarii unul PV, problema e destul de simpla. Eu personal nu l-am semnat, desi acum regret, pentru ca stiu ca as fi rezolvat problema, iar acum e in aer, PV nefiindu-mi comunicat in termenul de 30 de zile, nici la impozite nu apare, nici la politie nu e, e pierdut in birocratie.

Quote

Procesul-verbal constatator al amenzii trebuie comunicat contravenientului in termen de o luna de zile de la data aplicarii acesteia, in caz contrar, sanctiunea principala a amenzii se prescrie in conformitate cu dispozitiile art. 121 alin. (2) din O.U.G. nr. 195/2002, ,,executarea sanctiunii contraventionale complementare se prescrie in acelasi termen in care se prescrie sancţiunea contraventionala principala”, coroborate cu dispozitiile art. 14 alin. (1) din Ordonanta de Guvern nr. 2 din 12.07.2001, privind regimul juridic al contraventiilor,executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


#51
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

 _Smiley_, on 03 aprilie 2014 - 19:27, said:


legea 134/2010 (aka "noul cod de procedura civila") spune asa:

(e o reformulare a vechiului articol 1169 din codul civil: "Cel ce face o propunere inaintea judecatii trebuie sa o dovedeasca.")
altfel spus daca te apuci si contesti un PV in instanta, trebuie sa aduci dovezi cum ca acel PV e gresit. nu merge varianta cu "sa vina politia cu probe", pentru ca tu initiezi actiunea, nu politia.



@myshyk: lasa omul sa-si exercite drepturile. e dreptul lui sa-si prezinte cauza in fata unui judecator si sa-l lase pe acesta sa decida cine a gresit.
una e materia civla, alta e materia contraventionala, care, raportata la cedo, se raliaza celei penale, iar judecatorul national se raliaza de asemenea,  in cele mai lulte cazuri,  la jurisprudenta curtii. Daca nu vrei sa intelegi ceva, e treaba ta. Cauta pe google un simplu "procesul verbal nu face dovada prin el insusi", iar daca nici asa nu vei intelege e problema ta. Sanatate!

#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@Getodacul
am sa-ti detaliez putin numai tie
(m-am distrat copios pe topicul asta)
pe PV semnezi de 3 ori
o data ca ai luat la cunostinta, o data la mentiuni, o data la amenda
tu poti sa ceri sa se mentioneze pe PV ca nu esti de acord cu constatarea
in cazul in care refuzi sa semnezi PVul, agentul va apela la un martor care prin semnatura certifica doar faptul ca ai refuzat sa semnezi nu si ca ai comis contraventia
PVul trebuie completat corect si citet cu toate datele cerute de formular
in unele cazuri, agentul constatator nu e una si aceeasi persoana cu cel care completeaza PVul (cand da prin statie la radar spre exemplu)
in cazul in care cel care completeaza PVul e chiar cel care a constatat fapta, exista o prezumtie de validitate si temeinicie a PVului
asta inseamna ca organul are dreptate, cade prezumtia de nevinovatie si contravenientul e considerat vinovat pana la proba contrarie
aceasta prezumtie de validitate si temeinicie cade din start in cazul in care cel ce a completat procesul verbal n-a constatat prin propriile lui simturi contraventia sau nu era de fata
aceasta prezumtie de validitate si temeinicie este rasturnata de spetele CEDO si de jurisprudenta europeana dar ramane totusi la aprecierea instantei
deci functie de cum considera instanta, esti considerat vinovat si ai dreptul sa te aperi sau esti considerat nevinovat si politia e obligata sa vina cu dovezi
un PV poate fi atacat din 2 motive ca sa ma exprim asa... fie este completat gresit, continand erori sau e incomplet, caz in care e lovit de nulitate, fie ataci fapta, nefiind de acord cu constatarea
in cazul 2, te ajuta daca ai facut mentiuni pe PV
oricum trebuie sa aduci probe materiale sau martori daca instanta mentine prezumtia de validitate si temeinicie
amenda nu e necesar s-o platesti ca sa contesti PVul (nu stiu cum se aplica aia cu jumatate din minim daca pierzi procesul adica de cand se scurg cele 48 de ore)
cum decurge treaba?
pai faci un "dosar" cuprinzand o suma de acte (gasesti pe net) absolut totul in 2 exemplare
si il poti trimite prin posta recomandat la judecatoria de care apartine intimata (pârâta) respectand termenul legal de 15 zile
poti specifica sa se judece in lipsa daca tu n-ai chef sa mergi
in contestatie trebuie sa scrii atat faptele cat si temeiurile legale pe care-ti bazezi contestatia
apoi aia de la judecatorie ii pun in tema pe aia de la politie, le trimit o indtiintare si copii dupa acte pentru a putea face o intampinare
daca fac sau nu intampinare e alegerea lor... o fac in general daca au dovezi
acum... o statistica aproximativa zice ca in 90 la suta din cazurile de contestatie, politia nu se prezinta la proces... fapt ce duce (de cele mai multe ori) la transformarea amenzii in avertizment
in 50% din cazurile in care se prezinta (deci 5% din total) nu au probe pentru a sustine PVul
practic, contestatiile PV sunt pierdute de petent (reclamant) in proportie de ~5% daca dosarul e complet si contestatia e intocmita corect

Edited by Nero-d, 04 April 2014 - 00:44.


#53
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
In cazul meu nici macar nu s-au obosit sa-mi aduca la cunostina PV-ul in termenul legal de 30 de zile(de fapt nici in ziua de azi nu-l am, au trecut 8 luni). La momentul completarii, cand m-a intrebat de mentiuni, i-am zis sa scrie ca a scris aberatii si minciuni in PV, lucrurile nu s-au intamplat cum a scris el in acel PV. Si politistul a scris de la sine putere pe scurt(lenea mare) "nu recunoaste faptele". Si in plus am refuzat sa semnez.
Iti dai seama ca mie mi-e greu sa dovedesc singur o inactiune(doar cu martori). Daca as intra in amanunte n-am mai termina niciodata, pe scurt, eu nu stiu exact ce scrie in procesul verbal, nu mi s-a adus la cunostinta ca sa-l pot ataca. Nu am documentul fizic. Deocamdata eu sunt lipsit de dreptul la aparare(care e garantat). Suma amenzii n-a aparut la impozite si politia spune sa-mi vad de treaba mea ca ei nu pot sa-mi dea informatii cum sa ajung la PV, si sa-l astept poate o sa vina.
Mai am un topic pe sectiunea Juridic/Cod Penal in care am descris mai in amanunt situatia. Inteleg punctul tau de vedere, care e desprins din legi, dar totusi, intrebarea de 100 de puncte e: cum poti ajunge la o amenda contraventionala necomunicata? Aparent, amenda s-a prescris. Sper eu.

Edited by Getodacul, 04 April 2014 - 12:54.


#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in cazul tau sint 2 posibilitati... ori PVul ti-a fost "comunicat" dar tu nu l-ai primit
ori PVul din diverse motive nu ti-a fost comunicat
mai demult PVul venea prin scrisoare recomandata... acum inteleg ca-l aduc diversi curieri
e posibil sa fi venit curierul, sa te fi cautat, sa nu te fi gasit acasa, si sa fi lasat PVul in diverse locuri... in usa, in cutia postala, la avizier, (eu am gasit unul saptamanile trecute lipit cu scoci pe geamul de la usa scarii, probabil n-a avut acces in scara blocului)
in toate aceste cazuri se cheama ca ti-a fost comunicat, chiar daca el a disparut...
daca in termen de 30 zile nu ti-a fost comunicat PVul, atat amenda cat si sanctiunile complementare se prescriu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate