Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Contestare amenda traversare loc nepermis.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Edmondblue

Edmondblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2008
Am traversat azi oarecum prin loc nepermis. Trecerea de pietoni era proaspat vopsita, iar sensul de pe care voiam sa traversez eu, era blocat cu tipurile alea de conuri standard, sa nu treaca masinile peste vopseaua proaspata. In conditiile astea, am evitat sa traversez pe la acea trecere. Undeva la 25-30 de m in directia mea de mers, era o intersectie. Teoretic se poate trece prin acel loc, prin capetele intersectiei, daca nu ai o trecere in zona. Eu am trecut practic printre cele 2 obiective, dar mai aproape de capatul intersectiei. In timp ce traversam, un politist, venea cu masina si m-a vazut de pe la 40-50 de m. M-a oprit si mi-a cerut buletinul. Nici nu s-a prezentat. Atat doar mi-a zis ca am traversat aiurea. A urcat inapoi in masina, a scris amenda, a iesit si mi-a zis sa semnez. Fara sa zica suma, si fara prea multe alte explicatii. I-am expus punctul de vedere, legat de trecerea de pietoni (mentionez ca nu era o strada f circulata. Avea cate un sens de mers). I-am zis ca nu-i semnez procesul verbal, nefiind de acord cu el. A oprit pe cineva din trafic si pe un ton usor amenintator mi-a zis  sa raspund cu DA sau NU referitor la refuzul meu de a semna, iar daca refuz in continuare, v-a semna respectivul ca martor si o sa primesc acasa vreo 4 milioane amenda. Initial nici nu mi-a prezentat ce scria pe procesul verbal, suma, contraventia. Intr-un final am semnat fiind cumva miscat emotional de atitudinea lui.

I-am zis -Bine, daca eu am gresit si el a procedat corect, asa sa-l ajute Dumnezeu. Si mi-a raspuns intr-un mod destul de obraznic "-Urari din astea sa faci familiei tale!"

Maine vreau sa merg sa fac o plangere la sectia de politie, apoi sa merg la judecatorie pentru a face contestarea amenzii.

Aveti ceva pareri ori cunostinte despre cazuri similare?

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Politistii sunt agenti constatatori. Cap-de-creta a vazut ce-a vazut si a scos chitantierul, slabe sanse sa rezolvi ceva.

Alta data sa ai si tu 20-30ron la tine, asa de-o ciorba Posted Image

Edited by Bucifon, 02 April 2014 - 23:26.


#3
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 Edmondblue, on 02 aprilie 2014 - 23:18, said:

Am traversat azi oarecum prin loc nepermis.
Intr-un final am semnat fiind cumva miscat emotional de atitudinea lui.
I-am zis ...
Maine vreau sa merg sa fac o plangere la sectia de politie

Erai pe trecere sau la coltul intersectiei? Nu. Plateste!
Te-a "miscat emotional"?  Posted Image   Plateste!
Ti-a raspuns "intr-un mod destul de obraznic"? Tu cum ai fost luandu-i la perpules cu "urari de bine" familiei?
Du-te la Politie, poate auzim ca ai murit ca bietul parcangiul ala.

De caz similar (sa urezi de bine organului) nu, nu am mai auzit.  Posted Image


Pana la urma, dupa ce ti-a trecut socul emotional, ai vazut ce scria pe PV: contraventia, incadrarea, suma de plata?

Edited by BlueKing-69, 02 April 2014 - 23:31.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce vei sa contestezi? Ai traversat aiurea, ai fost amendat. Restul sunt povesti pt copii tampiti. Daca traversai la jumate metru de trecere, era altceva. Cum dracu erau puse "conurile standard" de nu puteai trece de ele?

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Amenda e pe bune dar daca ceri iertare frumos...

#6
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
daca semnezi un PV nu inseamna ca esti de acord cu mentiunile trecute in el, ci doar ca ai luat la cunostinta despre ele. daca politia nu are nicio alta dovada poti sa contesti PV-ul cu sanse de castig, pentru ca un PV nu face dovada prin el insasi, politita va trebui sa aduca alteprobe, iar tu vei putea merge cu varianta lucrarilor la trecerea din aproiere.

Edited by MB_152, 02 April 2014 - 23:50.


#7
Edmondblue

Edmondblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2008

 MB_152, on 02 aprilie 2014 - 23:44, said:

daca semnezi un PV nu inseamna ca esti de acord cu mentiunile trecute in el, ci doar ca ai luat la cunostinta despre ele. daca el nu are nicio alta dovada poti sa contesti PV-ul cu sanse de castig, pentru ca un PV nu face dovada prin el insasi, politita va trebui sa aduca alteprobe, iar tu vei putea merge cu varianta lucrarilor la trecerea din aproiere.

A mentionat pe procesul verbal ca nu sunt de acord cu el desi am semnat.

Edited by Edmondblue, 02 April 2014 - 23:51.


#8
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
e ok. semnatura unui pv valoreaza o simpla luare la cunostinta. repet, cred ca ai sanse sa castigi, mergand pe varianta lucrarilor, fapt care te impiedica sa folosesti trecerea.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Daca ai semnat sunt sanse minime de a mai putea sa rezolvi ceva si oricum din cate stiu eu acum mai intai platesti amenda si apoi pui contestatie in instanta. Trebuie sa te judeci la tribunal cu avocat si toate alea, ceea ce poate dura si costa bani.
Sfatul meu e ca daca nu ai nimic pe numele tau (imobile, masina, etc) sa nu platesti amenda, in cativa ani (3 sau 5) se prescrie. Alta data nu semnezi nimic daca nu doresti dar daca semnezi atunci sa iti asumi responsabilitatea. Si nu te mai iei in gura cu nimeni, pur si simplu spui calm ca nu semnezi si gata.

Edited by Tipiric, 02 April 2014 - 23:54.


#10
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
@Tipiric, de ce vorbesti daca nu stii? intereseaza-te putin si vei vedea ca semnarea unu pv nu reprezinta recunoasterea faptei mentionate in el.

#11
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Si eu am luat un avertisment saptamana trecuta din cauza unui fosforescent din asta.

Ma grabeam dar nu mergeam cu viteza. La o trecere de pietoni, fara semafor, vad ca un fosforescent a pus piciorul pe zebra. Opresc si astept sa treaca. Cum ajunge in fata masinii mele (pe banda mea), se opreste sa-si scoata telefonul (sau statia, nu-s sigur). Fiind singurul de pe trecere si vad ca sa oprit ca prostu, il claxonez si i-am facut si ceva semne cu mana in sensul sa se miste. Mi-a aratat sa trag pe dreapta si m-am ales cu un avertisment pentru folosirea nejustificata a claxonului Posted Image . Ah, si ma intrebat daca ma mananca in fund? Probabil era gay.

On:
Poti face contestatie deoarece ii posibil sa nu aibe dovezi precum ca tu ai trecut pe acolo...

Edited by Business_style, 03 April 2014 - 00:00.


#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu stiu cum o fi in Bucuresti dar in provincie nu prea ai sanse sa te bati cu militia romana. Eu am avut proces cu militia si dupa ~3 ani a trebuit sa renunt la lupata, cu toate ca avem si 2 martori, pentru ca judecatoarea interprta cum vroia si dadea cistig de cauza militianului motivind cu diverse tertipuri judecata.
Daca amenda nu este mare, eu sic sa-ti bagi capul intre picioare si sa renunti la a-ti face dreptte in judecata. Daca nu ai avocat bun, platit cu multi bani, slabe sanse sa ai cistig.
In general politisti pe asta se bazeaza: cheltuielile cu judecata sunt mai mari ca si amende.

 Tipiric, on 02 aprilie 2014 - 23:53, said:

Alta data nu semnezi nimic daca nu doresti dar daca semnezi atunci sa iti asumi responsabilitatea.

Total gresit. trebuie obligatoriu sa semnezi dar cu obiectiuni, ca altfel nu primesti PV-ul si nu ai ce contesta. Tu esti obligat prin lege sa contesti PV-ul in 15 zile si militia trebuie sa ti-l imineze in 30 zile. Ori peste 30 zile tu nu mai ai ce contesta ca a trecut termenul de 15 zile.

#13
Spetnaz

Spetnaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 01.11.2012

 Edmondblue, on 02 aprilie 2014 - 23:18, said:

M-a oprit si mi-a cerut buletinul. Nici nu s-a prezentat.

Si ai prezentat buletinul unuia imbracat intr-o uniforma , fara sa se legitimeze ??? , in cazul asta iti meriti amenda .

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Nu esti obligat sa semnezi, nicaieri in lumea asta nu exista obligativitatea de a semna ceva. Daca in PV scrie ca e de acord cu cele constatate si el a semnat atunci pa si pusi, nu o mai poti da sucita. Daca nu scrie ca e de acord atunci da, poti face contestatie. Eu cred ca initiatorul nu stie ce scrie in PV, foarte probabil ca politaiul sa fi scris ca amendatul e de acord.
Oricum militianul l-a luat de "nepot", cica semneaza martorul in locul tau si iti vine amenda acasa 4 mil pe ce a semnat martorul. Da' de cand poate sa semneze altcineva in numele meu? Martorul semneaza la martor si gata.
in plus martorul nu era martor deloc, nu a fost martor la fapta. Daca ii ziceai martorului "ai grija ce semnezi ca eu ii dau in judecata si te tarai si pe tine prin tribunale" ala se inmuia si nu mai semna nimic. Cum ziceam, te-au luat de "nepot" toti si pe buna dreptate.
Cum faci contestatie la o amenda rutiera: http://www.avocat-bu...-raspunsuri/407

#15
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
oameni buni, daca nu stiti ceva, nu vorbiti doar asa de dragul de a vorbi. semnarea unui proces verbal NU REPREZINTA recunoasterea faptelor mentionate in el, ci doar ca ai luat la cunostinta despre procesul verbal. daca nu semnezi, va semna un martor asistent, care va semna NU in locul tau, ci doar pentru a se constata faptul ca tu nu vrei sa iei la cunostinta de pv. in acest caz iti va veni acasa, iar termenul de 15 zile pt contestatie curge de la data comunicarii. iar cu privire la cei care vorbesc despre taxa, taxa pt o plangere contraventionala este de 20-30 lei. imi place ca fiecare vorbeste asa din auzite, fara sa stie ceva concret, inducand oamenii in eroare.

#16
Edmondblue

Edmondblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2008

 Tipiric, on 03 aprilie 2014 - 00:17, said:

Nu esti obligat sa semnezi, nicaieri in lumea asta nu exista obligativitatea de a semna ceva. Daca in PV scrie ca e de acord cu cele constatate si el a semnat atunci pa si pusi, nu o mai poti da sucita. Daca nu scrie ca e de acord atunci da, poti face contestatie. Eu cred ca initiatorul nu stie ce scrie in PV, foarte probabil ca politaiul sa fi scris ca amendatul e de acord.
Oricum militianul l-a luat de "nepot", cica semneaza martorul in locul tau si iti vine amenda acasa 4 mil pe ce a semnat martorul. Da' de cand poate sa semneze altcineva in numele meu? Martorul semneaza la martor si gata.
in plus martorul nu era martor deloc, nu a fost martor la fapta. Daca ii ziceai martorului "ai grija ce semnezi ca eu ii dau in judecata si te tarai si pe tine prin tribunale" ala se inmuia si nu mai semna nimic. Cum ziceam, te-au luat de "nepot" toti si pe buna dreptate.
Cum faci contestatie la o amenda rutiera: http://www.avocat-bu...-raspunsuri/407


Scuza-ma, dar esti pe langa subiect! Am precizat ca am semnat, iar el a mentionat pe procesul verbal ca nu am fost de acord. Martorul respectiv trebuia sa ateste prin semnatura lui, refuzul meu de a semna procesul verbal. Termina te rog de mestecat fasolele, apoi raspunde la subiect daca ai de dat vreo parere! Multumesc.

 MB_152, on 03 aprilie 2014 - 00:27, said:

oameni buni, daca nu stiti ceva, nu vorbiti doar asa de dragul de a vorbi. semnarea unui proces verbal NU REPREZINTA recunoasterea faptelor mentionate in el, ci doar ca ai luat la cunostinta despre procesul verbal. daca nu semnezi, va semna un martor asistent, care va semna NU in locul tau, ci doar pentru a se constata faptul ca tu nu vrei sa iei la cunostinta de pv. in acest caz iti va veni acasa, iar termenul de 15 zile pt contestatie curge de la data comunicarii. iar cu privire la cei care vorbesc despre taxa, taxa pt o plangere contraventionala este de 20-30 lei. imi place ca fiecare vorbeste asa din auzite, fara sa stie ceva concret, inducand oamenii in eroare.

Multumesc.

Edited by Edmondblue, 03 April 2014 - 00:30.


#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tipiric, tu cred ca nu ai luat niciodata o amenda sau ca inca mai crezi in mos craciun si zina maseluta.

Concret (real):
Gresesti sau nu si militianul zice sa semnezi PV.
Daca ai obiectiuni le treci la rubrica aferenta, semnezi PV si primesti PV pe loc si poti in 15 zile sa-l contesti.

Refuzi semnarea si militianul gasete un martor care sa certfice ca refuzi semnarea PV. Retine: militianul gaseste martor ca refuzuzi semnarea PV si in nici un caz ca nu-ti recunosti vina. Chestie de semantica. Dar militianul garantat are martor.

Militianul are la dispozitie 30 zile sa-ti trimita PV acasa prin posta. Tu ai la dispozitie doar 15 zile sa contesti PV. Asa ca dupa 30 zile nu mai ai ce sa mai contesti si o sa ramii cu buzele umflate,
.
Mai bine ai obiectiunini si semnezi ca sa primesti PV pe loc si eviti un martor care trebuie citat si el la judecata, martor care oricum nu stie de ce a fost chemat.


-----------------
Edmondblue, Cit este amenda ? Te tine sa te lupti cu morile de vint pentru suma respectiva ?

#18
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006

 florin71_skoda, on 03 aprilie 2014 - 00:31, said:

Tipiric, tu cred ca nu ai luat niciodata o amenda sau ca inca mai crezi in mos craciun si zina maseluta.

Concret (real):
Greseti sau nu si militianul zice sa semnezi PV.
Daca ai obiectiuni le treci la rubrica aferenta, semnezi PV si primesti PV pe loc si poti in 15 zile sa-l contesti.

Refuzi semnarea si militianul gasete un martor care sa certfice ca refuzi semnarea PV. Retine: militianul gaseste martor ca refuzuzi semnarea PV si ca ca nu-ti recunosti vina. Chestie de semantica. Dar militinul garantat are martor.

Militianul are la dispozitie 30 zile sa-ti trimita PV acsa prin posta. Tu ai la dispozitie doar 15 zile sa contesti PV. Asa ca dupa 30 zile nu mai ai ce sa mai contesti si o sa ramii cu buzele mflate,
.
Mai bine ai obiectiunini si semnezi ca sa primesti PV pe loc si eviti un martor care trebuie citat si el la judecata, martor care oricum nu stie de ce a fost chemat.
scuza-ma dar si tu esti pe langa subiect. repet a 3a data, daca semnezi nu inseamna ca iti recunosti vina ci ca iei la cunostinta de pv. daca nu semnezi, si iti vine acasa dupa 20 zile, termenul de 15 zile pt contestatie curge de la data comunicarii, adica de cand ti-a venit acasa. iar martorul ala nu are nimic de a face cu "vina" ta trecuta in pv, ci doar cu faptul ca refuzi semnarea.

Edited by MB_152, 03 April 2014 - 00:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate